Решение по дело №457/2011 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 109
Дата: 14 септември 2011 г. (в сила от 30 септември 2011 г.)
Съдия: Светла Радева
Дело: 20113620200457
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 август 2011 г.

Съдържание на акта

 

                                          Р      Е      Ш     Е     Н     И      Е

                                                                 №109

                                            гр.Н.,14.09.2011г.

                                             В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

НОВОПАЗАРСКИЯТ  районен съд в публичното съдебно заседание,проведено на четиринадесети септември през две хиляди и единадесета година в състав:

 

                                                         Районен  съдия:СВЕТЛА  РАДЕВА

                                                       Секретар:Д.  П.

 

Като разгледа докладваното от съдия Радева АНХД №457 по описа за 2011 година

 

                                            Р      Е     Ш     И   :

 

   ПРИЗНАВА подсъдимия М.Я.С. с ЕГН:**********,***, ЗА ВИНОВЕН В ТОВА,че на 17.04.2011г.,на път ІІ-27,на км.7+029/между град Н. и с.П.,обл.Ш./ при управление на моторно превозно средство –лек автомобил “***” с д.р.№*** е нарушил правилата за движение по пътищата –чл.5 ал.1 т.1 и чл.20 ал.1 от ЗДвП и по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на повече от едно лице,а именно-на А.Н.Р. с ЕГН:**********,изразяваща се в трайно затруднение движението на десен горен и долен крайник и в счупване на челюст,което затруднява дъвченето и говоренето, и на В.М.К. с ЕГН:**********,изразяваща се в трайно затруднение в движението на десен долен крайник –престъпление по чл.343 ал.3 предл.4-то б.”А”,предл.2-ро във вр.чл.343 ал.1 б.”б” и с чл.342 ал.1 от НК и на основание чл.78а от НК ГО ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност,като му налага административно наказание “ГЛОБА” в размер на 1 200.00 лв./хиляда и двеста лева/.

    На основание чл.343г от НК ЛИШАВА подсъдимия М.Я.С. от правото да управлява моторно превозно средство за срок от ДВА МЕСЕЦА.

    ОСЪЖДА подсъдимия да заплати направените по делото разноски в общ размер на 351.00лв.,от които 40.00лв.по сметка на НПРС и 311.00лв.по сметка на ОД на МВР гр.Ш..

    Решението може да бъде обжалвано или протестирано пред Окръжен съд гр.Ш. в 15-дневен срок от днес.

 

                                                                         РАЙОНЕН   СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

                                        

         МОТИВИ към решение по АНХД №457/2011г.по описа на НПРС

 

 Делото е образувано на основание чл.375 от НПК- по внесено предложение от Районна прокуратура гр.Н. ,съдържащо предложение до НПРС за освобождаване на М.Я.С. ***,обвиняем по ДНП №221/2011г.по описа на РУ”Полиция”гр.Н.  за извършено престъпление по чл. 343 ал.3 предл.4-то б.”А”,предл.2-ро във вр.чл.343 ал.1 б.”б” и с чл.342 ал.1 от НК от наказателна отговорност и налагането му на административно наказание по реда на чл.78а от НК.

   За НПРП не се явява представител.

   Подсъдимият се явява лично в съдебно заседание и с упълномощеният от него договорен защитник.Не оспорват авторството на подсъдимия в извършване на престъплението ,за което е предаден на съд.Молят съдът да му наложи наказание в размер,ориентиран към минималния такъв,предвиден в закона,както и евентуално да не му бъде налагано наказание по реда на чл.343г от НК/по арг.на чл.78а ал.4 от НК/.

    Съдът като прецени обясненията на подсъдимия,показанията на вещите лица,писмените доказателства,събрани в хода на воденото ДНП,прие за установено от фактическа страна следното:

     Подсъдимият М.Я.С. е правоспособен водач на МПС.По делото няма събрани данни за извършени от него нарушения по ЗДвП.

     От неговите обяснения,показанията на разпитаните в хода на ДНП  свидетели А.Н.Р. /майка на подсъдимия/ и  В.М.К. се установява,че на 17.04.2011г.около 11.00-11.30часа тримата са пътували от гр.Н. в посока с.П.,обл.Ш.,в лекия автомобил,управляван от М.С.,марка “***” с д.р.№***.От приобщеният като писмено доказелство потокол за оглед на местопроизшествие /по ДНП / ,което не беше оспорено от подсъдимия по съдържание и съдът го кредитира с нужното доверие,се установява,че пътното платно  ,по което се е движил водача е било сухо,времето –слънчево и ясно,отлична видимост.

   По признанията на самия подсъдим,по време на движение,той отклонил вниманието си от пътното плътно,тъй като се загледал в автомобилния радиокасетофон ,през което време автомобила започнал да променя посоката си на движение ,излизайки косо вдясно от пътното платно ,след което навлязал в затревения банкет,удряйки се челно в крайпътно дърво.Видял,че пътуващите в колата са получили наранявания,:св.Вл.К. имал кръв по главата и казал,че го боли крака,а св.А.Р. споделила с подсъдимия ,че не може да си мърда дясната ръка.С. се обадил в болницата,отворил вратата откъм страната на пътуващия до него на предната седалка Вл.К.,дал му да пие вода.Малко след това на местото дошла медицинска помощ,като пострадалите били качени на линейка и отведени в болнично заведение-“МБАЛ –Ш. “АД..

   Видно от представените по делото епикризи,издадени от Отделение по ортопедия и травматология е,че А.Н.Р. е била приета там за лечение на 17.04.2011г.и  изписана на 27.04.2011г.Проведено й е било оперативно лечение,като е изписана с окончателна диагноза”Счупване на горния край на тибията /голям пищял/закрито.Счупване на горния край на раменната кост /хумерус/закрито.Фрактура коли хумери декстра.

    Пострадалият В.К. е бил приет за лечение в същото отделение на 17.04.2011г.и  изписан от там но 02.05.2011г. с диагноза : Пертохантерно счупване закрито .Фрактура пертрохантерика феморис декстра.”.

   За установяване на това какви травматични увреждания са получили двамата вследствие на претърпяното ПТП ,какъв е механизма на тези увреждания и отговарят ли те да са получени при ПТП,на каква степен на разстройство на здравето отговарят те и за какъв период от време? По ДП са назначени съдебно-медицински експертизи,изготвени от вещото лице съдебен лекар д-р В.,които съдът кредитира с  пълно доверие като всеобхватни,компетентно и добросъвестно изготвени,кореспондиращи с останалия доказателствен материал по делото.

   От заключенията на вещото лице се установява,че на 17.04.2011г.А.Н.Р. е получила следните травматични увреждания:Закрито счупване на горния край на дясната раменна кост.Закрито счупване на горния край на големия пищял на дясната подбедрица.Закрито счупване на ставния израстък на лявата долночелюстна става с луксация/изкълчване/ на същата.Разкъсноконтузни рани на външните слухови проходи двустранно,с кървене от ушите.Гореописаните травматични увреждания са причинени от действието на твърди тъпи предмети със значителна кинетична сила,по механизма на удар и натиск.Може да бъдат получени при ПТП-травма в амтомобила.На Р. е било причинено:1/Счупване на челюст-затруднява се дъвченето и говора за срок около два месеца  при благоприятно протичане на оздравителния процес,  2/Трайно затруднение в движението на десния горен крайник за срок по голям от един месец –средно за три четири месеца при благоприятно протичане на оздравителния процес.,  3/Трайно затруднение в движението на десния долен крайник за срок по голям от един месец –средно за 4-6 месеца при благоприятно протичане на оздравителния процес.

   Вещото лице д-р В. заключава,че от данните по делото и медицинската документация е видно,че на 17.04.2011г.В. Младенов К. е получил следните травматични увреждания::Закрито пертрохантерно счупване на дясната бедрена кост.Контузия на главата,мозъчно сътресение.Травматичните увреждания са причинени от действието на твърди тъпи предмети със значителна кинетична сила,по механизма на удар и натиск.Може да бъдат получени при ПТП-травма в амтомобила .Касае се за съчетана травма ,като на пострадалия К. е причинено трайно затруднение в движението на десния долен крайник за срок по голям от един месец,средно за 8-10 месеца при благоприятно протичане на оздравителния процес.

   С цел установяване каква е била скоростта ,с която се е движил автомобила,управляван от М.С.,каква е причината за настъпване на ПТП от автотехническа гледна точка ,какви правила от ЗДвП са били нарушени, какъвм е механизма на автопроизшествието,съществували ли са технически възможности при конкретните обективни и субективни условия да бъде предотвратено автопроизшествието, в хода на ДНП е била назначена съдебно-автотехническа експертиза.Същата,изготвена от вещото лице В.Т. беше приета от съда изцяло ,кредитирана с нужното доверие и от която се установява,че най-вероятно скоростта на лекия автомобил е била около и над 65 км/ч.Основната причина от автотехническа гледна точка за възникване на произшествието е оставения без контрол над управлението л.а.*** с рег.№*** от страна на водача му М.С.,вследствие на което автомобила излиза вдясно от пътното платно и се удря в крайпътно дърво.Произшествието е било предотвратимо ,ако водачът на лекия автомобил е контролирал управлението на автомобила и е наблйдавал непрекъснато пътното платно ,за да може при възникване на опасност за движението му,да я предотврати чрез използване на органите за управление.

     При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

   На 17.04.2011г.,на път ІІ-27,на км.7+029/между град Н. и с.П.,обл.Ш./ при управление на моторно превозно средство –лек автомобил “***” с д.р.№*** ,подсъдимият М.Я.С. е нарушил правилата за движение по пътищата –чл.5 ал.1 т.1 и чл.20 ал.1 от ЗДвП и по непредпазливост е причинил средни телесни повреди на повече от едно лице,а именно-на А.Н.Р. с ЕГН:**********,изразяваща се в трайно затруднение движението на десен горен и долен крайник и в счупване на челюст,което затруднява дъвченето и говоренето, и на В.М.К. с ЕГН:**********,изразяваща се в трайно затруднение в движението на десен долен крайник,с което от обективна страна е осъществил състава на –престъпление по чл.343 ал.3 предл.4-то б.”А”,предл.2-ро във вр.чл.343 ал.1 б.”б” и с чл.342 ал.1 от НК.

   От субективна страна престъплението е извършено при непредпазливост-деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици,но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

   За посоченото инкриминирано деяние законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до пет години.Доколкото то е извършено по непредпазливост,деецът не е осъждан/реабилитиран по право/,не е наказван по реда на чл.78а от НК,с престъплението не са били причинени имуществени вреди,които да подлежат на репариране,съдът намери,че са налице всички кумулативно изискуеми се в чл.78а от НК предпоставки,подсъдимия да бъде освободен от наказателна отговорност,като му се наложи административно наказание “глоба” в размер,ориентиран към минималния такъв предвиден в закона.При определяне размера на наложеното наказание,съдът отчете превес на смекчаващите вината на подсъдимия обстоятелства –самопризнанията му и оказаното от него съдействие за изясняване на фактическата обстановка по делото,поведението му след самия инцидент-.оказал е доколкото му е било възможно помощ на пострадалите лица,повикал е медицинска помощ,проявява разкаяние за постъпката си, млад човек,безработен,с очевидно изразена самокритичност към деянието.

   Въпреки,че разпоредбата на чл.78а ал.4 от НК алтернативно предвижда приложението на чл.37 от НК/в случая чл.343г от НК/ ,независимо от липсата на данни за лошо характеристично поведение на подсъдимия като водач на МПС,с оглед превенция на други такива негови непредпазливи действия  във връзка с управление на МПС,съдът прие за резонно да му наложи наказание “лишаване от правоуправление на МПС “макар и за минимален срок от време-два месеца.

    На основание чл.189 ал.1 от НПК подсъдимият беше осъден да заплати и направените по делото разноски.

    Съдът счете,че при така наложените наказания биха били постигнати целите на гереналната и индивидуална превенция на наказанието,залегнали като основни начала в чл.36 от НК.

    В този смисъл съдът постанови решението си.

    Мотивите са изготвени на 03.10.2011г.

 

 

                                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ: