Решение по дело №3079/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1314
Дата: 4 октомври 2018 г. (в сила от 8 ноември 2018 г.)
Съдия: Петя Кръстева Георгиева
Дело: 20182120203079
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

 

РЕШЕНИЕ

                                          номер 1314,   04.10.2018г.,  град Бургас

                                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

           Бургаският районен съд, наказателно отделение, осми състав

на  двадесет и пети септември, две хиляди и осемнадесета година

в публичното заседание в следния състав :

                                                                                 Председател : Петя   Георгиева

Секретар : Златка Калоянова

Прокурор : ………………….

като разгледа докладваното от съдия Георгиева наказателно административен характер дело номер 3079 по описа на съда за 2018 година за да се произнесе  взе предвид следното :

                 

 

   Производството по делото е образувано по повод жалбата на Р.Г.А. с ЕГН **********, с адрес *** против наказателно постановление № 237/01.06.2016г., издадено от директора на РДГ- Бургас, с което за нарушение на чл.257, ал.1, т.6 във вр. с чл.152, ал.1 от Закона за горите на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 5000 лева. Сочат се доводи за незаконосъобразност, като се иска отмяна на обжалваното постановление.

   Жалбата е подадена в преклузивния срок за обжалване и е допустима.

   Процесуалният представител на РДГ- Бургас оспорва жалбата като неоснователна.   Моли съда да остави същата без уважение и потвърди наказателното постановление.

    Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност представените по делото доказателства и съобрази закона в контекста на правомощията си по съдебния контрол, намери за установено от фактическа и правна страна следното :

     На 19.01.2016г. на жалбоподателя е съставен акт за установяване на административно нарушение за това, че на 01.10.2014г. в административната сграда на Община Созопол в качеството си на длъжностно лице – главен архитект на Община Созопол е допуснал чрез издаване  на разрешение за строеж № 144/01.10.20114г. извършено строителство в горски територии - подотдел *** на ТП „ДГС Бургас“, поземлен имот № *** по КК н местност „*“, собственост на Община *, а именно: изграден груб строеж покрит с покрив и разгърната площ на 1 етаж- 447 кв.м., при етажност, материали и площ на етажите описани в КП № 027486/17.12.2015г., без промяна предназначението на имота в нарушение на нарушение на чл.257, ал.1, т.6 във вр. с чл.152, ал.1 от Закона за горите.

  От формална страна актът съдържа реквизитите по чл.42 от ЗАНН.  При съставяне на акта жалбоподателя не е вписал обяснения и възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН не са депозирани писмени възражения от негова страна.

   Административнонаказващият орган е приел фактическите констатации за  безспорно установени и е  издал обжалваното постановление, с което  за нарушение по чл.257, ал.1, т.6 във вр. с чл.152, ал.1 от Закона за горите е наложил на жалбоподателя глоба в размер на 5000 лева. Наказателното постановление е издадено от компетентен административнонаказващ орган, видно от представената заповед № РД 49-199/16.09.2011г. на министъра на земеделието и храните.

       Разпоредбата на чл.257, ал.1, т.1 от Закона за горите предвижда, че се наказва с глоба от 300 до 5000 лева, ако не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице или лице, упражняващо лесовъдска практика, което не изпълни или изпълни несвоевременно задължения или контролни правомощия, възложени му по този закон, подзаконовите актове по прилагането му, както и решения и предписания, основани на тях.

    Отговорността на жалбоподателя е ангажирана за нарушение, изразяващо се в това, че същият в качеството си на длъжностно лице главен архитект на Община Созопол, не е изпълнил контролните си правомощия по чл.152, ал.1 от Закона за горите да не се допуска строителство в горските територии без промяна на предназначението, с изключение изграждането на обекти по чл.54, ал.1, чрез издаване  на разрешение за строеж № */01.10.20114г. извършено строителство в горски територии - подотдел *** на ТП „ДГС Бургас“, поземлен имот № *.*** по КК н местност „*“, собственост на Община *, а именно: изграден груб строеж покрит с покрив и разгърната площ на 1 етаж- 447 кв.м., при етажност, материали и площ на етажите описани в КП № 027486/17.12.2015г., без промяна предназначението на имота.  За състава на деянието е необходимо особено качество на субекта - длъжностно лице. Нормата е бланкетна и изисква конкретизация чрез препращане към норми, които вменяват задължение на лицето. В настоящия случай това е чл.152, ал.1 от 

 

 

 

 Закона за горите.  

 При служебната проверка съдът намери, че в производството е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила от категорията, представляващи абсолютни основания за отмяна.  Разпоредбата на чл.34, ал.1 от ЗАНН предвижда, че не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушение в продължение на три месеца от откриване на нарушителя, или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. След като нарушителят е известен, акт за установяване на административно нарушение следва да бъде съставен в продължение на три месеца от откриването му. Приложимостта на втората хипотеза, а именно - едногодишен срок от извършване на нарушението е предпоставена само при липса на данни у административнонаказващия орган за конкретния нарушител. Това е така, защото законодателят е предвидил възможност наказващият орган да положи усилия за откриване на нарушителя. Втората хипотеза е приложима тогава, когато нарушителят е открит след изтичането на посочените в първата хипотеза три месеца. В случая актът е съставен на 19.01.2016г., т.е. много по-късно след едногодишния срок от датата на деянието 01.10.2014г.. Поради това към датата на издаване на акта за установяване на административно нарушение едногодишния давностен срок, предвиден в разпоредбата на чл.34, ал.1 от ЗАНН е бил изтекъл, което е абсолютна отрицателна предпоставка за допустимо развитие на административнонаказателното производство. С оглед на изложеното наказателното постановление следва да се отмени, като издадено в нарушение на ЗАНН.

      Мотивиран от изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Бургаският районен съд

                                                                 Р Е Ш И :

        ОТМЕНЯ наказателно постановление № 237/01.06.2016г., издадено от директора на РДГ- Бургас, с което за нарушение на чл.257, ал.1, т.6 във вр. с чл.152, ал.1 от Закона за горите на Р.Г.А. с ЕГН **********, с адрес *** е наложена глоба в размер на 5000  /пет хиляди/ лева.

      Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- Бургас  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

  

                                                                                                Председател:/П/

 

Вярно с оригинала:З.К.