Решение по дело №3/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 91
Дата: 17 март 2021 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20217240700003
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                        17.03.2021 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на  двадесет и осми януари две хиляди двадесет и първа год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                           Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Ива Атанасова и в присъствието на прокурора Нейка Тенева, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело №3  по описа  за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

Образувано е по касационна жалба на Регионална инспекция по околната среда и водите Стара Загора, чрез пълномощника си по делото главен юрисконсулт И.С.против Решение №260013/05.10.2020 год., постановено по АНД №231/2019 год. по описа на Районен съд Гълъбово, с което е отменено Наказателно постановление №55/05.09.2020 год., издадено от Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Стара Загора. В жалбата се твърди, че не се споделят изводите на съдът за допуснати процесуални нарушения при реализирането на административнонаказателната отговорност на дружеството. Твърди също така, че правилно е било квалифицирано нарушението като такова по чл.134, ал.1, т.2 от ЗУО и тази разпоредба съчетава санкционния с материалноправния характер на нормата. Изложени са също така съображения, че нарушението не представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. По тези съображения се иска от съда да бъде отменено въззивното съдебно решение и да се постанови друго за потвърждаване на наказателното постановление.

Ответникът – „Траш юнивърс“ЕООД, представлявано от управителя Г.В.И., в представеният отговор излага подробни мотиви за неоснователност на  касационната жалба.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за законосъобразност на въззивното съдебно решение и предлага на съда да бъде оставено в сила. Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Гълъбово е наказателно постановление №55/05.09.2020 год., издадено от Директора на Регионална инспекция по околната среда и водите /РИОСВ/ - Стара Загора, с което на „Траш юнивърс“ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 2 000.00 лв., на основание чл.134, ал.1, т.2 от ЗУО за нарушение на същата разпоредба. Дружеството „Траш юнивърс 1“ЕООД ЕИК ********* представлявано от управителя Г.В.И. е извършило следното нарушение:

На 24.07.20 год. е извършена проверка на място от служители на РИОСВ Стара Загора, отразена в констативен протокол №006654/24.07.2019 год. на площадка с местонахождение: землището на с. Обручище, общ. Гълъбово, ПИ с идентификатор 53134.513.34 – южна част с площ от 25 дка, стопанисван от „Траш юнивърс“ЕООД. Дружеството притежава регистрационен документ за третиране на отпадъци №13-РД-468-00 от 27.03.2019 год., издаден от РИОСВ Стара Загора за дейности по съхраняване на и предварително третиране на отпадъци /шредиране и смесване/. В тази връзка е извършен оглед на площадката, при който е констатирало, че капацитетът на площадката е изчерпан, че оградата в северната част на площадката е премахната и нерегламентирано се съхраняват /третират/ отпадъци под формата на бали, извън територията на площадката. Отпадъците се съхраняват по цялото протежение извън северната част на площадката, като по този начин отпадъците собственост на „Траш юнивърс“ЕООД се намират извън отредените 25 дка, съгласно издаденият регистрационен документ. Нарушението е извършено на 24.07.2019 год.. На основание чл.134 ал.1 т.2 от ЗУО, АНО е наложил административно наказание - имуществена санкция в размер от 2 000.00 лв.

За да отмени наказателното постановление, Районен съд - Гълъбово е приел, при издаването на наказателното постановление са допуснати съществени процесуални нарушения, изразяващи се в липсата на извършена квалификация на установеното неправомерно поведение, т.е. не е посочена нарушената разпоредба,  а е посочена само разпоредбата на чл.134, ал.1, т.2 от ЗУО, която е само санкционната такава.

 Решението на районния съд е постановено при правилно приложение на материалния закон и при липсата на допуснати нарушения на съдопроизводствените правила.

При определяне на санкционната норма административнонаказващият орган е допуснал нарушение на закона, като е квалифицирал неправилно констатираното административно нарушение и съответно е наложил неправилна по размер санкция.

В обстоятелствената част на АУАН и НП е вменено на ответника по касация деяние – „съхранява /третира/“, каквото не е предвидено в приложената санкционна норма на  чл. 134, ал. 1, т. 2 от ЗУО. Съгласно легалната дефиниция, дадена в § 1, т. 44 от ДР на ЗУО, „съхраняване“ е дейност, свързана със складирането на отпадъците от събирането им до тяхното третиране, за срок, не по-дълъг от три години - при последващо предаване за оползотворяване и една година - при последващо предаване за обезвреждане. Съгласно § 1, т. 41 от ДР на ЗУО, „събиране“ е натрупването на отпадъци, включително предварителното сортиране и предварителното съхраняване на отпадъци, с цел транспортирането им до съоръжение за третиране на отпадъци, а съгласно §1, т.44 от ДР на ЗУС, 44. „третиране на отпадъците“ са дейностите по оползотворяване или обезвреждане, включително подготовката преди оползотворяване или обезвреждане. От така дадените легални дефиниции е видно, че не е налице идентичност между съхраняването и третирането на отпадъците, поради което и законодателят е дал различни дефиниции за тези дейности. Като е посочил „съхранява /третира/“, касаторът е създал неяснота в административното обвинение и е накърнил правото на защита на наказаното търговско дружество.

Съгласно приложената от АНО санкционна норма на  чл.134, ал.1, т.2 от ЗУО, наказуемо е нерегламентираното изгаряне или извършването на друга форма на нерегламентирано третиране на неопасни отпадъци. Съгласно чл. 29, ал. 2 от ЗУО, забранява се изоставянето, нерегламентираното изхвърляне и изгаряне или друга форма на неконтролирано управление на отпадъците.

Съгласно §1, т.46 от ДР на ЗУО, „управление на отпадъците“ са събирането, транспортирането, обезвреждането и оползотворяването на отпадъците, включително осъществяваният контрол върху тези дейности, след експлоатационните грижи за депата, както и действията, предприети в качеството на търговец или брокер. В настоящия случай от фактическа страна в АУАН и в НП не е описана нито една от посочените във визираните като нарушени текстове от ЗУО форми на изпълнително деяние. Съгласно притежаваният от касатора регистрационен документ №13-РД-468-00/27.03.2019 год., издаден от РИОСВ – Стара Загора, дружеството извършва дейност по третиране на отпадъци, включително съхраняване, на площадка с посоченото местонахождение. Установените от проверяващите лица част от отпадъците са били складирани на площадка, която според тях не е включена в издаденото разрешение. При това положение, настоящият касационен състав намира, че е приложима санкционната норма на чл.136, ал.2, т.4 от ЗУО, съгласно която наказуемо е неизпълнението на условията, определени в разрешението по чл.35, ал.1, т.1 и/или в регистрационния документ по чл.35, ал.3 и 5 от ЗУО.

 Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл.218, ал.2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон. С оглед изложеното, касационната жалба е неоснователна, а решението на Районен съд - Гълъбово следва да бъде оставено в сила като валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон.

Водим от горното и на основание чл.222 ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260013/05.10.2020 год., постановено по АНД №231/2019 год. по описа на Районен съд – Гълъбово.

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     

                                                        

ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 2.