Решение по дело №7020/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262056
Дата: 22 юни 2022 г. (в сила от 28 декември 2023 г.)
Съдия: Мариана Радева Христова
Дело: 20181100107020
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 май 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

              /                              2022г.,  гр.София

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ПЪРВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в открито съдебно заседание проведено на шестнадесети февруари, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ХРИСТОВА

 

При участието на секретаря Ива Иванова,

като разгледа докладваното от съдията МАРИАНА ХРИСТОВА

гражданско дело № 7020 по описа за 2018г. на СГС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 365 ГПК.

Образувано е по иск на Х.Г.К. срещу „М.М.Т. SEGUROS“,  за присъждане на сумата 50000.00лв.,  представляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени в резултат на ПТП настъпило на 27,05,2013г., в гр.Мурсия, Кралство Испания, по ул. „Камино де лас Виняс“, в посока от с.Аркрияс към гр.Бениел, на кръстовището с ул. „Вереда дела Баска“, причинено виновно от Х.С.С.– испански гражданин, при управление на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, който нарушил правилата за движение по пътищата и движейки се по ул. „Вереда дела Баска“ се отклонил вдясно  и блъснал спрелият с велосипеда си на знак „Стоп“, в крайно дясно на ул. „Камино де лас Виняс“, преди да се включи  в движението на ул. „Вереда дела Баска“, Х.Г.К., с което му причинил тежки травматични увреждания, чиято отговорност била застрахована в испанската застрахователна компания „М.М.Т. SEGUROS“, по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, валидна към датата на ПТП, ведно със законната лихва върху главницата считано от датата на деликта, до окончателното и изплащане.

В исковата молба ищеца твърди, че спрял с велосипеда си подпрял крат на тротоара, в крайно дясно, на знак „Стоп“ на ул. „Камино де лас Виняс“, за да даде път на пътуващият зад него селскостопански трактор с големи размери, без по никакъв начин да е навлязъл на пътното платно, за да продължи при възможност наляво. Тракторът, чиито идентификация не помни го задминал и продължил наляво по ул. „Вереда дела Баска“. В този момент л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ управляван от Х.С.С., който се движел по ул. „Вереда дела Баска“, за да избегне челният удар с трактора се отклонил вдясно и го ударил, като той все още се намирал на същото място на пътя, подпирайки се с десен крак на тротоара, без да е навлязъл в ул. „Вереда дела Баска“.

Твърди, че в резултат на ПТП получил тежки травматични увреждания, претърпял множество медицински интервенции, за дълъг период от време бил в невъзможност да се обслужва самостоятелно и да работи, с което бил поставен в зависимост от помощта на трети лица. Претърпял интензивни физически болки и страдания и тежък период на възстановяване, който продължава и към момента. Получил и поражения на психиката, като изживял тежко случилото се, изпитвал и все още изпитва страх за живота си, сънува кошмари, станал зависим от помощта на близките си за бита и самообслужването си, мисълта за което понижава самочувствието му и го кара да се чувства непълноценен, които чувства ще го съпътстват до края на живота му.

Ответникът „М.М.Т. SEGUROS“ в отговора на исковата молба възразява, че искът е недопустим поради липса на компетентност на българският съд да разреши спора, както и поради наличие на влязъл в сила съдебен акт на държава членка на ЕС, съгласно който на ищеца е присъдено обезщетение дължимо по силата на обхвата на задължителната гражданска отговорност на автомобилистите.

В евентуалност излага становище за неоснователност на иска.

Не оспорва факта на настъпване на ПТП, местонастъпването му, участниците в него, както и наличието на валидно застрахователно правоотношение по отношение л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, управляван от Х.С.С., сключено с ответното дружество „М.М.Т. SEGUROS“, валидно към датата на ПТП.

Оспорва механизма на ПТП и наличието на причинна връзка между виновно, противоправно поведение на Х.С.С.– испански гражданин, водач на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ и настъпилите вреди. Излага, че вина за ПТП носи изцяло ищеца, който при движението си управлявайки велосипед по ул. „Камино де лас Виняс“, не спрял на знак „Стоп“, поставен в неговата посока на движение, на кръстовището с ул. „Вереда дела Баска“, което станало причина за настъпване на ПТП.

В отношение на евентуалност възразява, че е налице съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия Х.Г.К., който при движението си управлявайки велосипед по ул. „Камино де лас Виняс“, не спрял на знак „Стоп“, поставен в неговата посока на движение, на кръстовището с ул. „Вереда дела Баска“, което станало причина за настъпване на ПТП.

В евентуалност оспорва наличието на причинна връзка между ПТП и настъпилите вреди, доколкото към момента на настъпването им пътната настилка е била мокра, поради дъждовно време, което е видно от протокола на полицията на гр.Мурсия, което е предпоставка за получаването им при падане от велосипеда, без съприкосновение с автомобила или при ПТП различно от процесното.

Възразява, че претенциите са погасени по давност, на основание чл. 1973 от приложимият испански Civil Code, с изтичане на едногодишен срок от датата на ПТП, както и съгласно приложимият КЗ /отм./, с изтичане на петгодишният давностен срок.

В отношение на евентуалност оспорва претенциите по размер. Оспорва и претенцията за законна лихва досежно началният момент. Счита, че същата е дължима считано от датата на предявяване на иска.

Претендира искът да бъдат отхвърлен, а в отношение на евентуалност желаното обезщетение да бъде намалено.

В допълнителната искова молба постъпила в срока по чл. 372, ал.1 от ГПК ищецът оспорва възраженията в отговора. В допълнителният отговор депозиран в срока по чл. 373, ал. 1 от ГПК не са наведени нови твърдения и възражения.

Съдът, като взе предвид становището на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно в тяхната съвкупност, и въз основа законовите норми регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна и прави следните правни изводи:

Предявените искове са с правно основание чл. 226, ал.1 от КЗ /Обн., ДВ, бр. 103 от 23.12.2005г., отм., считано от 01.01.2016г./, вр. с §22 от ПЗР на КЗ, в сила от 01.01.2016 г., във връзка с чл. 45 от ЗЗД.

По въпроса за компетентността на българският съд и приложимото право съдът намира, че компетентен да разгледа иска е българският съд, на осн. чл. 11, пар. 2, вр. чл. 9, пар. 1, б. „б“ от Регламент /ЕО/ № 44/2001 на Съвета от 22.12.2000г., относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела. Доколкото в настоящият случай се касае за преки искове срещу застрахователя предявени от увредено лице от описаното събитие, спорът попада в предметния обхват на раздел 3, чл. 9, пар. 1, б. „б“ от Регламента.

Приложимо право по отношение т.нар. непреки последици от деликта или твърдeните вреди претърпeни от ищеца – болки и страдания в резултат от ПТП е националното право на РБългария, на осн. Регламент /ЕО/ № 846/2007г. на Европейския парламент и на Съвета от 11.07.2007г относно приложимото право към извъндоговорни задължения /Рим II/.

С приетото Решение на Следствен съд № 8 в Мурсия от 03.12.2014г. е определена максимална сума, която може да бъде поискана за обезщетение за неимуществени вреди. Със същото не е присъдено дължимо обезщетение. Съгласно изложените в решението правни основания същото е постановено от съдът разглеждал наказателното производство в хипотеза, в която пострадалият не е предявил граждански иск за вреди и не се е отказал от предявяване на такъв.

Поради изложеното възраженията за недопустимост на иска са несъстоятелни.

За да се приеме, че искът е основателен в тежест на ищеца е да установи главно и пълно, съобразно правилата за разпределение на доказателствената тежест, следните правопораждащи факти: съществуването на валидно застрахователно правоотношение по договор за застраховка „Гражданска отговорност“, между прекия причинител на вредата и застрахователя, настъпването на застрахователно събитие, механизма на ПТП, както и наличието на всички кумулативни предпоставки на деликта, а именно: противоправно деяние, изразяващо се в управление на пътно превозно средство в нарушение на превилата за движение по пътищата, вината, несъмнена причинна връзка между това противоправно и виновно поведение и понесения от пострадалото лице неблагоприятен резултат, вида на вредите и тяхната стойност.

В тежест на ответника е да установи главно и пълно въpраженията си по исковете, вкл., че деликвента не е виновен за настъпване на ПТП, че последното е настъпило по друг механизъм от описания от ищеца, че правото на обезщетение за неимуществени вреди е погасено по давност. В тежест на ответника е да установи и направеното в евентуалност възражение за съпричиняване на вредоносния резултат с поведението на пострадалия, респ., че същия има значителен принос за настъпване на вредоносния резултат.

Видно от Решение на Следствен съд № 8 в Мурсия от 07.07.2014г. е обявено отпадане на наказателна отговорност на Х.С.С., водач на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, поради давност.

От заключението по СМЕ се установява следното:

Вследствие ПТП, като пряка и непосредствена последица ищецът е получил следните наранявания: „Неразместена фрактура в средната трета на лявата ключица. Множествени наранявания от 2-ра степен /мекотъкънни наранявания/ на лявата подбедрица.“

Ударът от автомобила е настъпил в зоната на лявото колело и вилката, след което ищецът е паднал на лявото рамо. В резултат е получил увреждания както на лява ключица, така и мекотъканни увреждания в областта на лява подбедрица, което сочи, че ударът от автомобила върху велосипеда е настъпил в посока от ляво надясно.

Полученото счупване на лява ключица е довело на ищеца – „трайно затруднение на движенията на левия, горен крайник за срок по-дълъг от 30 дни“, в случая – 2 месеца. Мекотъканните увреждания на лява подбедрица са довели на ищеца – „временно разстройство на здравето неопасно за живота“.

Съгласно заключението след ПТП ищецът е получил спешна медицинска помощ, при което след медицински изследвания са установени описаните увреждания. След обездвижване на левия, горен крайник за срок от 4 седмици, пострадалият е бил освободен от болницата, като лечението му е продължило амбулаторно с назначени контролни прегледи.

Мекотъканните увреждания са зараснали окончателно за срок от 2 седмици. Счупената лява ключица е зараснала за срок до 4 седмици, след което е последвала рехабилитация на лява, раменна става. Общо лечебният и възстановителен период на травматичните увреждания е приключил за срок до два месеца. Получените увреждания на лява ключица и мекотъканни на лява подбедрица са довели на ищеца болки и страдания, като най интензивни са били те през първите 2 седмици непосредствено след злополуката и около 2 седмици при провеждането на ранната рехабилитация на лява раменна става, след сваляне на имобилизацията. Извън посочените периоди е търпял болки и страдания само периодично в лява раменна става, които бързо са изчезвали след употреба на обезболяващи средства.

Наред с претърпените болки в продължение на първите 30 дни след злополуката пострадалият не е можел да си служи с лява ръка, поради поставента имобилизация.

От деня на злополуката са изминали 7 години. Здравословното състояние на ищеца е възстановено напълно, без да търпи болки в областта на ляво рамо, без остатъчна инвалидност, без загуба на трудоспособност. Не е получил негативни последици или трайни усложнения от уврежданията.

Съгласно заключението, вкл. обясненията на вещото лице в о.с.з., изхождайки от динамиката на удара от автомобила в лявата част на велосипеда, към момента на осъществяването му велосипедистът Х.Г.К. не е бил в движение, а е бил в покой, подпрял се на десния си крак на намиращият се в дясно бордюр на тротоара. Ако велосипедистът бе в движение и бе получил удар от автомобила пак в лявата част на велосипеда, то ищецът Х.Г.К. щеше да получи травматични увреждания в дясната част на тялото си, след падането му върху пътната настилка, защото при удар тялото винаги се накланя в посока на удара.

От допълнителното заключение по СМЕ се установява, че травматичните увреждания на ищеца са получени в момент, когато е бил седнал върху велосипеда и е започнал навлизане в кръстовището след изпреварилия го трактор.

От заключението по приетата САТЕ се установява следното:

Съгласно показанията на Х.С.С.снети в досъдебното производство в Испания, водач на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, ПТП е настъпило при следният механизъм: на 27.05.2013г., към 19.55ч, л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ се движел по ул. „Вереда дела Баска“, в дясна пътна лента, с неустановена скорост. Приближил се към Т-образното кръстовище с ул. „Камино де лас Виняс“, намираща се от дясно. Внезапно от  ул. „Камино де лас Виняс“ излязъл велосипед с неизвестна марка управляван от Х.Г.К., който предприел ляв завой, без да спази наличният за него пътен знак Б2 – „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство“ – знак „Стоп“. Затова настъпил челен удар за автомобила. При сблъсъка автомобила ударил с предната си, дясна част предното колело на велосипеда. При удара велосипедистът е качен на предния, десен калник на автомобила, където е образувана деформация, след което тялото на велосипедиста е ударено с предна, дясна колона, а главата му е ударена с десния край на челното стъкло. Няма данни къде са спрели двете превозни средства.

При този вариант според вещото лице причината за настъпване на ПТП е в субективните действия на велосипедиста, който при наличие за него на пътен знак „Б2-Стоп“, не пропуснал да премине през кръстовището л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“.

Съгласно показанията на ищеца в досъдебното производство същият се движел на 27.05.2013г., към 19.30ч., с велосипед неустановена марка по ул. „Камино де лас Виняс“, прибирайки се от работа. Когато достигнал до края на улицата в Т-образното кръстовище с ул. „Вереда дела Баска“, т.к. на десния тротоар е имало поставен пътен знак „Б2-Стоп“, велосипедистът спрял пред знака. Нямал достатъчно видимост за да навлезе безопасно в платното за движение на улицата с предимство ул. „Вереда дела Баска“. Затова се преместил по-напред – за да вижда по-добре. Според него без да навлиза на главният път и отново се спира на самия край на ул. „Камино де лас Виняс“, стъпвайки с десен крак на бордюра на тротоара. Целта му била да улесни излизането на селскостопанско превозно средство, вероятно трактор, на главният път, давайки му предимство. След това тракторът застигащ велосипеда навлиза в ул. „Вереда дела Баска“, завивайки наляво и се включва в движението на същата улица. В същото време л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ управляван от Х.С.С.се движел по ул. „Вереда дела Баска“ и се приближавал към ул. „Камино де лас Виняс“. Виждайки опасност от сблъсък с трактора водачът Х.С.С.отклонил автомобила си надясно, при което с предната си дясна част удря предното колело на велосипеда от ляво надясно. При удара велосипедиста е качен на предния десен калник на автомобила, където се образува деформация, след което тялото на велосипедиста е ударено с предната, дясна колона, а главата му е ударена с десния край на челното стъкло.

Според заключението при този вариант причина за ПТП е в субективните действия на водача на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, който виждайки завиващият трактор не е намалил скоростта си, а е извършил маневра завой надясно, с което е ударил предната част на велосипеда.

Т.к. предната част на велосипеда се е намирала навлязла в платното за движение на ул. „Вереда дела Баска“, това е в причинна връзка с настъпилия удар върху велосипеда. Няма данни автомобилът след удар с велосипеда да се е качил на десните тротоари да двете улици, нито да се е ударил в стени.

Според заключението от наличните данни не може да бъде дадено точно заключение относно механизма на ПТП и изготвена скица, както и заключение за това от кой момент участниците в ПТП са могли да се възприемат съобразно скоростта им на движение.

От показанията на свидетеля М.Т.К.– съпруга на ищеца се установява, че в деня на ПТП, към 18.00ч. се прибирала заедно със съпруга си от работа. Двамата били с колелета. Той карал на около двадесет метра пред нея и спрял да я изчака. Бил си сложил единият крак на тротоара, а другият на педала на колелото. През това време минал трактор, валял пороен дъжд. Колата минала, като не изчакала да мине трактора, а той изпреварил и направо отнесъл мъжът и пред очите и. Шофьорът на колата слязъл и казал, че съжалява и не е видял мъжът и. С линейка отвели мъжът и в болница. Той не пожелал да остане. По късно започнали болките. Не можел сам да се грижи за себе си. Жена му се грижела за него. Не можел да се храни и ходи до тоалетна сам. Само лежал по цял ден и нощ и така четири месеца. Не можел да работи и до момента. Казвал, че се изморява. На място при инцидента не и взели показания, защото плачела и викала. Не помни цвят, марка на колата и велосипедите, името на улицата и отличителни белези на шофьора.

При така установеното съдът намира, че липсва влязла в сила присъда или друг надлежен акт на съд, въз основа която при условията на чл. 300 ГПК съдът да приеме, че деянието, авторството и виновното поведение на водача Х.С.С.- испански гражданин, водач на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, и настъпилите в причинно-следствена връзка от това поведение травматични увреждания на ищеца Х.Г.К., за установени в настоящия процес. Следователно противоправното деяние, изразяващо се в управление на пътно превозно средство в нарушение на превилата за движение по пътищата, вината, несъмнена причинна връзка между това противоправно и виновно поведение и понесения от пострадалото лице неблагоприятен резултат, вида на вредите и тяхната стойност, са предмет на установяване в настоящото производство.

Намира заключенията по СМЕ и САТЕ за обективни и компетентно дадени, в резултат на преки, непосредствени впечатления, вътрешно непротиворечиви и във връзка с останалите доказателства по делото. Затова им дава вяра изцяло. Цени показанията на свидетеля М.Т.К.– съпруга на ищеца при условията на чл. 172 ГПК и не ги кредитира, т.к. не са достатъчно конкретни и не кореспондират с останалите доказателства по делото. От събраните писмени доказателства по проведеното наказателно производство пред съда в Мурсия не се установява на ПТП да е присъствал очевидец – съпругата на пострадалия. Не се установява безспорно и, че при ПТП е било налице описваното само от ищеца и свидетелката, но неиндивидуализирано селскостопанско превозно средство. Показанията са и в явно несъответствие със събраните доказателства, включително СМЕ в частта относно здравословното състояние на ищеца и възможността му сам да се обслужва и грижи за себе си в 4 месечния период след ПТП. Няма обективни данни през същия ищеца да е бил поставен изцяло в зависимост от помощта на трети лица, както се сочи от свидетеля.

Въз основа СМЕ и САТЕ, както и писмените доказателства по делото съдът приема, че ПТП се осъществил при следният механизъм:

На 27.05.2013г., към 19.55ч, л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ се движел по ул. „Вереда дела Баска“, в дясна пътна лента, с неустановена скорост. Приближил се към Т-образното кръстовище с ул. „Камино де лас Виняс“, намираща се от дясно. Към него момент, внезапно от  ул. „Камино де лас Виняс“ е излязъл велосипед с неизвестна марка управляван от Х.Г.К., който предприел ляв завой навлизайки с предното колело на велосипеда в ул. „Вереда дела Баска“, без да спази наличният за него пътен знак Б2 – „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство“ – знак „Стоп“. Затова настъпил челен удар за автомобила. При сблъсъка автомобила ударил с предната си, дясна част предното колело на велосипеда. При удара велосипедистът е качен на предния, десен калник на автомобила, където е образувана деформация, след което тялото на велосипедиста е ударено с предна, дясна колона, а главата му е ударена с десния край на челното стъкло.

При този  механизъм причината за настъпване на ПТП е в субективните действия на велосипедиста Х.Г.К., който при наличие за него на пътен знак „Б2-Стоп“, не пропуснал да премине през кръстовището л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“. Следователно виновно, противоправно поведение на Х.С.С., водач на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, не е налице. Вина за настъпване на ПТП носи изцяло ищеца Х.Г.К.. Последният не е установил главно и пълно, че водачът на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ се е движил с несъобразена скорост или е имал друго поведение в нарушение на правилата за движение по пътищата, което може да се прецени като противоправно и довело до настъпване на ПТП. От друга страна със заключението по приетата САТЕ се установява, че няма данни автомобилът след удар с велосипеда да се е качил на десните тротоари на двете улици, нито да се е ударил в стени. Такива данни липсват и в преписката по наказателното производство от Мурсия. Следователно не е установено водачът на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ да се е отклонил от пътя си на движение по ул. „Вереда дела Баска“, в частта на кръстовището с ул. „Камино де лас Виняс“,  в дясно по начин, че да навлезе в ул. „Камино де лас Виняс“, т.е. по начин, че да осъщести сблъсък с намиращият се в десният ъгъл на ул. „Камино де лас Виняс“ велосипедист в случай, че не е бил навлязъл в ул. „Вереда дела Баска“ с предното си колело. Ударът е осъществен на ул. „Вереда дела Баска“.

Изводът за причината за настъпване на ПТП не би се променил и ако се приеме, че към момента на сблъсъка Х.Г.К. не е навлязъл при маневра ляв завой в ул. „Вереда дела Баска“, а е спрял с велосипеда си в на десният ъгъл на ул. „Камино де лас Виняс“, към ул. „Вереда дела Баска“, подпрял десен крак на тротоара. Това е така, т.к. от събраните доказателства безспорно се установява, че е навлязъл с предното си колело в ул. „Вереда дела Баска“, което е и причината за осъществения удар. Не би бил различен и извода в случай, че се приеме, че ПТП е настъпило с участието на селскостопанско превозно средство, задминало ищеца по ул. „Камино де лас Виняс“ при завой наляво по ул. „Вереда дела Баска“, след което се е движел с идентична маневра ищеца. Това е така, т.к. и в този случай причина за ПТП е навлизането на велосипеда при знак „Б2-Стоп“, с предно колело на ул. „Вереда дела Баска“. Съобразно вече изложените мотиви няма данни водача на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“ при предприетия евентуално отклон вдясно да е навлязъл по ул. „Камино де лас Виняс“. Ударът е осъществен на ул. „Вереда дела Баска“.

Поради изложеното съдът намира, че не е установена първата от горепосочените кумулативни предпоставки на деликта, при наличието на които следва да се ангажира отговорността на застрахователя по чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./, която е функционално обусловена и по правило тъждествена по обем с отговорността на деликвента, а именно: противоправно деяние, изразяващо се в управление на пътно превозно средство в нарушение на правилата за движение по пътищата, респ. вината на деликвента.

Липсата и обезмисля обсъждане на останалите, както и на другите  предпоставки за основателност на иска и е достатъчна за да се приеме, че е неоснователен и подлежи на отхвърляне.

За пълнота следва да се отбележи, че искът не е погасен по давност, т.к. не е изтекъл 5-годишният давностен срок считано от датата на ПТП – 27.05.2013г. към датата на предявяването му – 25.05.2018г., по приложимото към т.нар. непреки последици от деликта или твърдените вреди претърпени от ищеца – болки и страдания в резултат от  ПТП национално право на РБългария, на осн. Регламент /ЕО/ № 846/2007г. на Европейския парламент и на Съвета от 11.07.2007г относно приложимото право към извъндоговорни задължения /Рим II/.

По разноските в процеса:

При този изход на делото разноски се дължат в полза на ответника. Ответникът е претендирал разноски, но не е представил списък на извършени такива. Затова независимо от изхода по спора съдът не присъжда разноски в негова полза.

Воден от изложеното, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Х.Г.К., ЕГН **********, със съдебен адрес: ***, четвърти полуетаж, офис № 4, чрез адв. Н.Д. – АК гр.Шумен, срещу „М.М.Т. SEGUROS“,  с адрес: Кралство Испания, Мадрид, Кале Трафалгар, 11, 28010, представлявано от Р.М.Л.Н.председател на борда на директорите, със съдебен адрес:**********, чрез адв. Н.Р. и адв. Д.П., за присъждане на сумата 50000.00 /петдесет хиляди/лв.,  представляваща обезщетение за неимуществени вреди, претърпени в резултат на ПТП настъпило на 27,05,2013г., в гр.Мурсия, Кралство Испания, по ул. „Камино де лас Виняс“, в посока от с.Аркрияс към гр.Бениел, на кръстовището с ул. „Вереда дела Баска“, причинено виновно от Х.С.С.– испански гражданин, при управление на л.а. марка „Сеат“, модел „Ибиса“, с рег. № „*******“, който нарушил правилата за движение по пътищата и движейки се по ул. „Вереда дела Баска“ се отклонил вдясно  и блъснал спрелият с велосипеда си на знак „Стоп“, в крайно дясно на ул. „Камино де лас Виняс“, преди да се включи  в движението на ул. „Вереда дела Баска“, Х.Г.К., с което му причинил тежки травматични увреждания, чиято отговорност била застрахована в испанската застрахователна компания „М.М.Т. SEGUROS“, по задължителна застраховка „Гражданска отговорност”, валидна към датата на ПТП, ведно със законната лихва върху главницата считано от датата на деликта – 27.05.2013г., до окончателното и изплащане.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчване на препис от същото на страните.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: