Решение по дело №14/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 236
Дата: 10 април 2020 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20207150700014
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 236/10.4.2020г.

гр.Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – Х състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети февруари две и двадесета година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

МАРИАНА ШОТЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. ВАСКО НАНЕВ

2. ГЕОРГИ ВИДЕВ

 

 

при секретар

Димитрина Георгиева

и с участието

на прокурора

Станка Димитрова

изслуша докладваното

от съдия

МАРИАНА ШОТЕВА

по К.А.Н. ДЕЛО 14 по описа на съда за 2020 г.

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба подадена от А.И.Р., ЕГН ********** с адрес *** със служебен  адрес и адрес за призоваване гр.Пещера, ул. „Ал. Константинов“ № 8 против Решение № 657/19.11.2019 г., постановено по АНД  № 546/2019 г. по описа на Районен съд – Пазарджик. С обжалваното решение е потвърдено НП № 19-0340-000203/22.02.2019 г. на Началник РУ към ОД на МВР гр. Пазарджик, РУ – Септември, с което на А.И.Р., ЕГН ********** с адрес *** е наложена по чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП - глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

В касационната жалба се моли да бъде отменено оспореното решение като неправилно и незаконосъобразно и да се отмени издаденото НП.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован,  явява се лично. Поддържа се жалбата. Представят се писмени бележки, в които подробно се излагат доводи в подкрепа на становището на жалбоподателя.

За ответника – Група към ОД на  МВР гр. Пазарджик, редовно призовани, не се явява представител. Не се изпраща отговор.

Страна – представителят на Окръжна прокуратура гр. Пазарджик – редовно призована, явява се прокурор Димитрова. Счита се, че жалбата е неонователна и че е напълно обоснован и правилен изводът на Районен съд – Пазарджик.

Административен съд - Пазарджик, като взе предвид доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при преценката на които са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

 С решението на Районен съд гр.Пазарджик е потвърдено НП № 19-0340-000203/22.02.2019 г. на Началник РУ към ОД на МВР гр. Пазарджик, РУ – Септември, с което на А.И.Р., ЕГН ********** с адрес *** е наложена по чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП - глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 24 месеца.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно, че на 13.02.2019 година, около 20.10 часа, в гр. Белово, по ул. ”Тракия” в посока ул.”Добрилец”, А.И.Р. е управлявал лек автомобил „*****” с рег. № *****, собственост на П. Б. от гр.Пещера, с който жалбоподателят е претъпял ПТП, като МПС се е преобърнало по таван в напоителен канал. За инцидента бил подаден сигнал, а на място пристигнали полицейски служители от РУ-Септември и екип на Спешна помощ. Полицейските служители извадили водача от автомобила, след което той бил прегледан от медицинско лице от екипа на Спешната помощ. Не били констатирани сериозни травматични увреждания, а жалбоподателят отказал да бъде транспортиран в болнично заведение, което било отразено в издадения след прегледа фиш за спешна медицинска помощ.

Понеже жалбоподателят лъхал на алкохол и имал признаци на алкохолно опиване, той бил поканен от полицейския служител Х. С. да бъде изпробван за употреба на алкохол с техническо средство „****” с фабр. № 0098. А.Р. отказал да бъде изпробван с въпросното техническо средство.

Веднага след това полицейският служител съставил талон за изследване с бл. № 0043253, в който бил отразен отказът за изпробване за употреба на алкохол с гореописаното техническо средство. В същия този талон служителят не отразил избор на жалбоподателя дали желае да се подложи на изследване за употреба на алкохол с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо лабораторно изследване, респ. не вписал времето, до което лицето следва да се яви и мястото, на което следва да се яви за установяване употреба на алкохол, тьй като Р. не е направил такъв избор. Той заявил, че не желае да дава кръвна проба, както и че не желае да получи екземпляр от съставения ТИ. Отказът да се получи и подпише талона за изследване бил оформен редовно - по реда на чл.6 ал.8 от Наредба № 1 от 19.07.2017 година за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, а именно с подпис на свидетел – В. Р..

Против жалбоподателя е съставен АУАН бл. № 103789 от 13.02.2019 година, който му бил предявен, но същият отказал да го подпише и получи, като отказът е редовно оформен с подпис на свидетел – А. Д..

Въз основа на съставения акт било издадено атакуваното НП № 19-0340-000203/22.02.2019 г. То било връчено лично на жалбоподателя на 08.03.2019 г.

        Предвид на гореизложеното касационната инстанция намира следното:

        Съгласно чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП водач на моторно превозно средство,, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от две години и глоба 2000 лв.

         Следователно с отказът на дееца да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на упойващи вещества, съчетан с отказа му да получи талон за медицинско изследване, е осъществен състава на нарушението, който е описан точно в АУАН и НП.

         От събрания по делото доказателствен материал, безспорно се установява, че ответникът е отказал да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози с „Алкотест Дрегер 7510“, както и да му бъде взета проба за анализ за употреба на алкохол чрез химико-токсилогично лабораторно изследване.

          Според чл. 2, ал.1 от Наредба №1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози (Наредба №1), при извършване на проверка за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози проверяваното лице е длъжно да изпълнява точно дадените му от контролните органи по ЗДвП разпореждания и указания, освен ако те налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или друго нарушение на нормативен акт или застрашават неговите или на други лица живот или здраве. В ал. 2 на същата норма е посочено, че неизпълнението на задължението по ал. 1, с което се възпрепятства извършването на проверката, се приема за отказ на лицето да му бъде извършена такава.

           Според чл. 3, ал. 1 от Наредбата, при извършване на проверка на място от контролните органи употребата на алкохол се установява с техническо средство, а употребата на наркотични вещества или техни аналози – с тест.

            В настоящият случай отказът на лицето да бъде установено дали същото, като водач на МПС е употребило алкохол, се установява по несъмнен начин, както от наличния по делото талон за медицинско изследване, където е налице документиран отказ, така и от свидетелските показания на актосъставителя дадени пред въззивната инстанция, които напълно кореспондират на описаната в АУАН и НП фактическа обстановка. Както се посочи по-горе, съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното.

            С оглед гореизложеното, съдът счита, че чрез извършеният отказ за изпробване с техническо средство или извършване на медицинско изследване от А.И.Р. е осъществено нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, поради което правилно е била ангажирана отговорността на водача.

            Предвид изложеното, като е потвърдил НП и е определил наказание глоба в установения размер, Районен съд – Пазарджик е постановил правилно съдебно решение.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд гр. Пазарджик ще следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

          По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 657/19.11.2019 г., постановено по АНД  № 546/2019 г. по описа на Районен съд – Пазарджик.

Решението е окончателно.    

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

/п/

ЧЛЕНОВЕ :

1./п/


2./п/