Решение по дело №750/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 56
Дата: 9 юни 2020 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Анелия Маринова Игнатова
Дело: 20191800600750
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

град София, 09.06.2020 година

 

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

 

            СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД - НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, първи въззивен състав, в публично съдебно заседание, проведено на осемнадесети май през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ПЛАМЕН П.

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1. НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                                                                   2. АНЕЛИЯ ИГНАТОВА

 

 

при секретаря Радиана Андреева, като разгледа докладваното от съдия Игнатова ВНЧХД № 750 по описа за 2019 г. на СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

С присъда № 6/20.11.2019 г., постановена по НЧХД № 290/2018 г. по описа на РС С., състав на този съд е признал подсъдимия К.И.Т. за виновен в това, че на 12.09.2018 г. около 18.00 часа в село Р., общ. С., в местността „Г. п.“ чрез удар с юмрук в главата нанесъл на баща си И.Г.Т. лека телесна повреда, изразяваща се в разкъсноконтузна рана в дясната теменна област на главата, обработена хирургично, причинила му временно разстройство на здравето неопасно да живота – престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 3, пр. 2, вр. чл. 130, ал. 1 от НК.

            На основание чл. 78а от НК съдът освободил подсъдимия от наказателна отговорност, като му наложил административно наказание глоба в размер на 2500 лв.

            С присъдата подсъдимият К.Т. е осъден да заплати на частния тъжител И.Т. сумата от 413 лв., представляваща направени от него разноски по делото за държавна такса и адвокатски хонорар; както и да заплати по сметка на МВР сумата от 232.00 лв. и по сметка на РС С. сумата от 399.30 лв., представляващи осъществени разноски в хода на производството.

 

Недоволен от присъдата е останал защитникът на подсъдимия К.Т. – адв. П.П. от САК, който в срока по чл. 319, ал. 1 от НПК е депозирал жалба срещу нея с оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на присъдата и постановяването й в нарушение на процесуалния закон. Иска се отмяна на постановената присъда и оправдаване на подсъдимия по обвинението.

В допълнение към въззивната жалба се сочи, че в производството по делото е проведен недопустим разпит – този на частния тъжител И.Т. в процесуалното качество на свидетел, като съдът е изградил вътрешното си убеждение върху неговите показания, анализирайки ги и съпоставяйки ги с другите доказателства по делото.

Обвинението се счита за недоказано, тъй като дори и да се приеме, че телесните повреди на частния тъжител са установени, то не е установена от доказателствата по делото по несъмнен начин съпричастността на подсъдимия към причиняването им. Сочи се, че единственият косвен свидетел е Трендафилова, която е силно заинтересована от изхода на делото; тя е лицето, подало сигнала на тел. 112 и именно показанията на тази свидетелка е общият източник на останалите гласни доказателства – показанията на полицейските служители и лекаря от ФСМП. Заинтересоваността на свидетелката се обосновава с наличието на предхождащи случая влошени взаимоотношения с подсъдимия.

Не се прави искане за събиране на нови доказателства, като искането за отмяна на атакуваната присъда и постановяване на нова (въззивна) такава, с която подсъдимият да бъде оправдан по обвинението, се допълва с алтернативното искане за отмяна на присъдата и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда.

В съдебно заседание пред въззивния съд защитникът адв. П. счита обвинението за недоказано по безспорен начин, алтернативно – че по делото е допуснато съществено процесуално нарушение, като в допълнение към въззивната жалба прави и искане за намаляване на наказанието като явно прекомерно.

Подсъдимият К.Т. поддържа становището на защитника си, а в последната си дума пред въззивния съд заявява, че е невинен.

 

От повереника на частния тъжител И.Т. – адв. Д.П. от САК, е депозирано възражение срещу въззивната жалба на защитника. Постановената присъда се счита правилна и законосъобразна и се прави искане за потвърждаването ѝ, с аргументи за сторен от съда правилен анализ на доказателствената съвкупност  и неоснователност на оплакванията в жалбата. В подкрепа на изводите на съда за осъществяване на деянието от подсъдимия се сочат заключенията на извършените фоноскопска и съдебно-медицинска експертизи, данните от които съответстват на заявеното от свидетелите Т., Н., И. и С. и на твърденията в тъжбата.

Не се оспорва оплакването на подсъдимия, че по недопустим начин е проведен разпит в процесуалното качество на свидетел на частния тъжител И.Т., но се оспорва твърдението в тъжбата, че съдът в мотивите си се е позовал изрично на тези гласни доказателства и въз основа на тях е изградил вътрешното си убеждение. Иска се въззивната жалба да бъде оставена без уважение, алтернативно в случай, че въззивният съд установи наличието на съществено процесуално нарушение, довело до ограничаване процесуалните права на подсъдимия, присъдата да бъде отменена и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

В съдебно заседание пред въззивния съд повереникът адв. П. прави искане за потвърждаване на първоинстанционната присъда като правилна и законосъобразна, алтернативно в случай, че съдът установи допуснато съществено процесуално нарушение за отмяна на присъдата и връщане на делото за ново разглеждане от РС С..

 

С. ОКРЪЖЕН СЪД, след като прецени доводите на страните, материалите по делото и съдопроизводствените действия на първоинстационния съд и като служебно провери изцяло правилността на атакувания съдебен акт, намери за установено следното:

 

Срещу подсъдимия К.И.Т. с внесената от баща му И.Г.Т. тъжба е повдигнато обвинение в това, че на 12.09.2018 г. около 18.00 часа в село Р., общ. Своге, в местността „Г. п.“ чрез удар с юмрук в главата нанесъл на баща си И.Г.Т. лека телесна повреда, изразяваща се в разкъсноконтузна рана в дясната теменна област на главата, обработена хирургично, причинила му временно разстройство на здравето неопасно да живота – престъпление по чл. 131, ал. 1, т. 3, пр. 2, вр. чл. 130, ал. 1 от НК.

            Районният съд е отказал да приеме за съвместно разглеждане предявения от И.Т. граждански иск срещу подсъдимия, в размер на 2000 лв.

 

При собствена преценка на събраната в хода на първоинстанционното доказателствeна съвкупност, настоящата инстанция приема за установено следното:

Частният тъжител И.Т. и подсъдимият К.Т. са баща и син.

Частният тъжител и съпругата му (понастоящем покойница) прехвърлили на подсъдимия собствеността на придобития в режим на съпружеска имуществена общност апаратамент. След това майката на подсъдимия починала, а отношенията между него и частния тъжител се влошили. Частният тъжител се преместил да живее в с. Р., местн. «Г. п.», в имот, собствен на бившата съпруга на подсъдимия – свидетелката Д. Т., като самата свидетелка живеела в гр. С.. В близост до къщата – през пътя, се намирала къща, собственост на подсъдимия.

Между частния тъжител И.Т. и бившата му снаха Д. Т., от една страна, и подсъдимия К.Т., от друга, в продължителен период от време отношенията били конфликтни, като във връзка с тях по жалби и искови молби до правоохранителни и съдебни органи  били образувани различни съдебни производства по реда на  ГПК (вкл. такива по реда на ЗЗСДН и СК) и НПК.

На 12.09.2018 г. частният тъжител се намирал в дома си в с. Р., когато привечер подсъдимият К.Т. заедно със свидетеля Р. К. – негов приятел, съборили част от оградата от мрежа и колове около двора на къщата и нахлули в имота. Подсъдимият извлякъл с ръце частния тъжител от къщата и му нанесъл побой, като го удрял с юмруци във врата, гърба и главата. След това подсъдимият и свидетелят К. напуснали имота, а частният тъжител позвънил по телефона на свидетелката Т., съобщил ѝ за случилото се и я помолил да позвъни на тел. 112. Свидетелката изпълнила молбата му, след което се придвижила с автобус до село Р.. Тъй като имотът, в който живеел пострадалият се намирал на труднодостъпно място, свидетелката изчакала в селото полицейския екип, съставен от свидетелите Г. Н. и И. И., и заедно със служителя на повиканата междувременно спешна помощ – свидетелят Л. С., ги отвела до пострадалия.

Пристигайки на място, свидетелите Н. и И. видели съборената на земята оградна мрежа и възприели, че по главата на пострадалия има кръв, а той им се оплакал от болки в гърдите. На свидетеля С. частният тъжител Т. споделил, че е бит от двама мъже от съседната къща и казал, че го боли главата. Той бил отведен със служебния автомобил до село Р. и прехвърлен в линейката, която го откарала в болницата в гр. С.. Раните му били обработени, а след това пострадалият постъпил в УМБАЛ «С. А.» в гр. С., където останал под наблюдение за 48 часа, с придружител свидетелката Т..

На 13.09.2018 г. частният тъжител бил прегледан от съдебен лекар от Клиника по съдебна медицина и деонтология при УМБАЛ «С. А.». При извършения преглед били констатирани следните увреждания: в дясната теменна област на главата на разстояние около 8 мм над върха на дясна ушна мида има линейна рана, с относително неравни охлузени и кръвонаседнали ръбове – хирургически обработена (залепена с тъканно лепило), с размери 3/0.1 – 0.2 см., разположена успоредно спрямо срединната линия на главата, като областта около раната е обхваната от умерено изразен, болезнен при допир оток, на площ около 4/3 см. и оскъдно зацапана със засъхнала кръв; в лявата тилна област на главата има неправилно по форма бледо мораво червеникаво кръвонасядане, с размер 3.5/2.5 см.; по предната повърхност на лява ушна мида, в долната ѝ трета, към ушната висулка има неправилно по форма червеникаво охлузване, с повърхност на нивото на околната кожа и размери 1/0.3 см., оскъдно зацапано със засъхнала кръв; горният и долният клепачи на дясното око са повсеместно обхванати от мораво синкаво кръвонасядане и умерено изразен оток; горният и долният клепачи на лявото око са повсеместно обхванати от бледо синкаво мораво кръвонасядане, като същото ангажира и лявата скулна област и е с петнист характер, на площ 4/3 см.; по лявата странична повърхност на носа, в долната му трета, има неправилно по форма синкаво кръвонасядане с размери 1.5/1 см.; в дясната скулна област на главата има неправилно по форма петнисто мораво синкаво кръвонасядане, с размери 4/2.5 см.; по лигавичната повърхност на солната устна, на нивото кореспондиращо на първите долни десен и ляв зъб, както и на втори и трети долни зъби отляво има неправилно по форма мораво червеникаво кръвонасядане с размери 1.5/1 см. По тялото и крайниците на пострадалия не били установени други травматични увреждания.

Установява се от заключението на допуснатата в хода на съдебното следствие пред първостепенния съд СМЕ, изготвена от вещото лице д-р В. Т., че на И.Т. са причинени следните увреждания: разкъсно-контузна рана в дясната теменна област на главата, която е обработена хирургично и му е причинила временно разстройство на здравето, неопасно за живота; кръвонасядания в областта на главата тилно, на клепачите на двете очи, носа, скулите и долната устна, както и охлузване на лявата ушна мида, които увреждания са му причинили болки и страдания. Разкъсно-контузната рана в дясната теменна област на главата се дължи на удар, нанесен с твърд тъп или ръбест предмет, като предвид нейната анатомична локализация не може да се получи при падане и контакт с терена. Кръвонасяданията се дължат на множество удари, нанесени с или върху твърди тъпи предмети с гладка контактна повърхност, каквито са и частите на човешкото тяло като ръце, крака, глава и др. Тези в областта на лицето добре отговарят да са получени от удари с юмрук. Охлузването на лявата ушна мида се дължи на косото по допирателната действие на твърд предмет с ограничена контактна повърхност и може да бъде получено и от действието на човешки нокът. Според експерта констатираните увреждания могат да бъдат получени по описания в тъжбата начин. Уврежданията са локализирани в областта на главата, която е богато инервирана, като са причинили на пострадалия болки и страдания със значителна интензивност в първите няколко дни, които постепенно са намалели до пълното им изчезване в рамките на 20 – 25 дни, какъвто е периодът на възстановяване от подобни наранявания.

 

Тази фактическа обстановка настоящата инстанция изведе от гласните доказателства – показанията на посочените по-горе свидетели, които са последователни, логични и взаимно подкрепящи се и кореспондират с писмените доказателства – съдебномедицинско удостоверение, лист за преглед на пациент, съдебни решения, искова молба, заповед за защита, справки от РУ Своге, прокурорска преписка, и със заключенията на СМЕ и фоноскопска експертиза на съдържанието на звуков файл.

Законосъобразно първостепенният съд не е дал вяра на показанията на свидетеля К., който отрича на инкриминираната дата да е бил свидетел на нанесен от подсъдимия побой на баща му. Твърденията на свидетеля, че оградата на имота е била ненакърнена, са в противоречие с показанията на свидетелите Н. и И., които сочат, че оградната мрежа е била съборена на земята. За последните свидетели не се установява, а и не се сочи да са заинтересовани или предубедени от изхода на делото, поради което с основание могат да бъдат счетени за безпристрастни. Предвид наличните по делото данни, че свидетелят К. също е взел участие в действията на подсъдимия на инкриминираната дата, показанията му обяснимо целят да оневинят както подсъдимия, така и самия него за случилото се. От друга страна, заявеното от свидетеля К. по отношение на частния тъжител – че използва дворовете на хората като клозет, напива се и спи по горите, извършва нерегламентирана сеч (за която свидетелят твърди да е сигнализирал компетентните органи) и кражби по вилите в района, както и определението му «според мен той е много малоумен човек» ясно сочат на негативно отношение към тъжителя.

Фактическата обстановка, възприета от настоящия съдебен състав, съвпада изцяло с фактическите констатации на първостепенния съд, почиващи на вярна и точна, макар и сравнително лаконична интерпретация на събраните гласни и писмени доказателства.

Действително, в противоречие на процесуалните норми по делото е допуснат разпит на частния тъжител И.Т. като свидетел. Извършеното по този начин процесуално нарушение не е от категорията на съществените и не налага връщането на делото за ново разглеждане от друг състав на първостепенния съд. Изключването на тези гласни доказателства не е в състояние да промени извода на съда, че от страна на подсъдимия К.Т. са осъществени посочените по-горе действия спрямо баща му на посочената в тъжбата дата. Този извод е несъмнено установен от останалата доказателствена съвкупност, тъй като механизмът на причиняване на уврежданията и тяхната давност, съобщен в показанията на свидетелите Д. Т., Н. и И. и основаващ се на споделеното от частния тъжител, изцяло кореспондира с  приетото от съответните медицински специалист досежно уврежданията и начина на причиняването им.

 

Посегателствата против здравето са типични резултатни престъпления. Лека телесна повреда по чл. 130, ал. 1 от НК е налице, когато на пострадалия се причинява разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и 129 от НК. Разстройството на здравето в конкретния случай се свежда до причинена по описания в тъжбата начин разкъсноконтузна рана в дясната теменна област на главата на И.Т.. Останалите констатирани увреждания - кръвонасядания в областта на главата тилно, на клепачите на двете очи, носа, скулите и долната устна, както и охлузване на лявата ушна мида, са причинили на пострадалия болки и страдания и също покриват медикобиологичния критерий за лека телесна повреда, но са по-леко наказуеми по ал. 2 на чл. 130 от НК, поради което се поглъщат от правната квалификация на леката телесна повреда по ал. 1 на същия текст.

Въз основа на така изложените правилно установени фактически положения, подкрепящи се изцяло от доказателствата по делото и възприети от въззивната инстанция, се налага правният извод, че подсъдимият К.Т. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 130, ал. 1 от НК спрямо частния тъжител И.Т.. Последният е негов баща, поради което е налице квалифициращият признак по чл. 131, ал. 1, т. 3, пр. 2 от НК, в какъвто смисъл е и решаващият правен извод на първия съд. Изводите на първоинстанционния съд относно извършването на това деяние, авторството на деянието в лицето на подсъдимия, квалификацията на деянието и приложението на материалния закон са напълно обосновани и почиват на една правилна и вярна логическа интерпретация на събраните по делото доказателства.

Законосъобразно първоинстанционният съд е отчел, че понесената от подсъдимия гражданска отговорност не обосновава наказателен характер на вече проведеното производство по реда на ЗЗСДН и изключва приложението на принципа ne bis in idem, в какъвто смисъл е и константната съдебна практика.

В съгласие с установените факти по делото и със закона е и изводът на първоинстанционния съд, че престъплението е осъществено от субективна страна при условията на пряк умисъл, като подсъдимият К.Т. е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е искал те да настъпят. Умисълът е обективиран в нанасянето на телесната повреда в главата на пострадалия, като действията на подсъдимия са били предприети въпреки напредналата възраст на пострадалия, която на практика не му е позволила противопоставяне на побоя.

При проверката на присъдата въззивната инстанция констатира, че районният съд, при приложение на  материалния закон, законосъобразно е преценил, че са налице кумулативните предпоставки за прилагане разпоредбата на чл. 78 а от НК – подсъдимият е пълнолетно лице, за извършеното от него умишлено престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода до три години, подсъдимият не е осъждан за престъпления от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78 а от НК. Като смекчаващо отговорността на подсъдимия Т. съдът е отчел изрядното му процесуално поведение в производството, а като отегчаващо – че престъплението е извършено с проява на цинизъм и унижение към възрастен и немощен човек. Въззивният съд се съгласява с тези изводи на районния съд, въз основа на които административното наказание глоба е определено под средния размер (който е 3000 лв., съобразно предвидената в закона санкция от 1000 до 5000 лв.) - а именно 2500 лева. Тъй като  конкретните обстоятелства не сочат на по-тежък случай на нанасяне на лека телесна повреда на родител, от обикновена демонстрация на  физическо превъзходство, а и с оглед на настъпилите сравнително леки последици за здравето на пострадалия, това наказание, счита и настоящата инстанция, ще даде възможност на подсъдимия да преосмисли постъпката си и да съобрази за вбъдеще поведението си в обществото със законоустановените порядки, изключващи подобна саморазправа.

 

 

 

 

            Предвид изводите на съда за виновността на подсъдимия К.Т. в извършване на престъплението, законосъобразно са му възложени осъществените в хода на производството разноски.

            В тежест на подсъдимия следва да бъдат възложени и осъществените от частния тъжител разноски пред въззивния съд за адвокатски хонорар, в размер на 400 лв., като за извършеното плащане са представени доказателства - договор за правна защита и пълномощно.

 

 

 

 

 

Воден от изложеното и на основание чл. 334, т. 6 от НПК и чл. 338 от НПК, С. окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА присъда № 6/20.11.2019 г., постановена по НЧХД № 290/2018 г. по описа на РС С..

ОСЪЖДА К.И.Т., с ЕГН ********** да заплати на И.Г.Т., с ЕГН ********** сумата от 400.00 лв. (четиристотин лева), представляваща осъществени разноски пред СОС за адвокатски хонорар.

 

Решението е окончателно.

 

                                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………….

                                                                                                         

 

 

                                                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1:………………

                                                                                                         

 

 

                                                                                                              2:………………