Решение по дело №152/2016 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 81
Дата: 16 август 2016 г. (в сила от 23 август 2016 г.)
Съдия: Десислава Стефанова Сапунджиева
Дело: 20163500200152
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 август 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

 

№ ….                             16.08.2016 година                  град Търговище

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Търговищки окръжен съд                                  наказателно отделение

На шестнадесета август                 две хиляди и шестнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДЕСИСЛАВА САПУНДЖИЕВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: БОНКА ЯНКОВА                                                                                                    ЙОАНА ВАНГЕЛОВА

         Секретар:М.Т.

         Прокурор: Моллов

         Като разгледа докладваното от съдия ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

         ЧНД №152 по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството е по чл. 32, ал.1 във вр. с чл.16 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции ( ЗПИИРКОРНФС ).

Образувано е по постъпило в Окръжен съд гр. Търговище – Удостоверение по чл.4 от Рамково решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции, издадено въз основа на   Решение- Наказателна присъда №1426,постановена на 23.06.2016г. и влязла в законна сила на 12.07.2016г., постановена  от Р.с.А.Р. по отношение на българския гражданин Т. Хасанов Т., роден на ***г., с постоянен адрес ***. Наложените финансови санкции се изразяват в налагане на съдебни разноски, в размер 800 леи за извършено престъпление съгласно законодателството на издаващата държава.

 При направеното запитване в Община Търговище-отдел ГРАО се установи, че пълните данни за самоличност на лицето са Т. Хасанов Т., ЕГН **********, с постоянен адрес ***.

В съдебното заседание прокурорът поддържа искането за признаване на глобата.

Засегнатото лице Т., нередовно призован  се явява лично и заявява, че е съгласен да бъде признато решението, постановено от съдебен орган в Румъния и да заплати посочената сума.

Съдът като се запозна с представените по делото доказателства, съобрази следното:

Удостоверението издадено по чл. 4 от Рамковото решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа за взаимното признаване на финансови санкции е издадено въз основа на Решение- Наказателна присъда №1426,постановена на 23.06.2016г. и влязла в законна сила на 12.07.2016г., постановена  от Р.с.А.Р. по отношение на българския гражданин Т. Хасанов Т., роден на ***г., с постоянен адрес ***. Наложените финансови санкции се изразяват в  съдебни разноски, в размер 800 леи за извършено престъпление съгласно законодателството на издаващата държава. Лицето е наказано за две деяния: първото-„незаконно преминаване на държавната граница“-чл.262 от НК за това, че на 19.09.2014г. около 02,45ч. полицейските органи от Сектора на Гранична полиция Надлак забелязват, че МПС марка „Фолксваген Поло“ се движи с висока  скорост  по платното предназначено за влизане на територия на Румъния за тежкотоварни МПС, с цел избягване на граничния контрол и второто- „въвеждане в експлоатация или управление на превозно средство, което не е регистрирано-чл.334 от НК за това, че съгласно издадената справка от 19.09.2014г. от Главния инспекторат на Гранична полиция гр. Орадя,л.а. управляван от лицето е спрян от движение в Австрия на 14.09.2014г. Първото престъпление съставлява такова и по нашия НК-чл.279, а второто-съставлява административно нарушение по ЗДвП. Съгласно чл.30,ал.2,т.1 от ЗПИИРКОРНФС, двойна наказуемост не се изисква за деяния, съставляващи престъпление или административно нарушение според законодателството на издаващата държава, включващо поведение, което нарушава правилата за движение по пътищата. В случая сме изправени пред такова поведение, съставляващо престъпление по законодателството на Румъния и административно нарушение по нашия закон за движение по пътищата. Посочените престъпления са извършени на територията на издаващата държава и не попадат под юрисдикцията на българските съдилища. Представеното Удостоверение е пълно и отговаря на изискванията по чл. 4 от Рамковото решение 2005/214/ПВР на Съвета относно прилагане на принципа на взаимното признаване на финансови санкции. Същото е преведено на български език. Не са събрани доказателства, че срещу осъденото лице за същото деяние в Република България или в друга държава, различна от издаващата или изпълняващата, е постановено и приведено в изпълнение решение за налагане на финансови санкции. Не е налице имунитет или привилегия по българското законодателство, които правят изпълнение на решението недопустимо.  Засегнатото лице не представи доказателства за пълно или частично изпълнение, които да са извършени във връзка с решението за налагане на финансови санкции. Изпълнението на решението не е с изтекла давност по българското законодателство и решението не се отнася за решение на български съд.

Съдът констатира, че наложената финансова санкция не е по-малка от 70 евро или левовата равностойност на тази сума. В конкретния случай  наложените финансови санкции се изразяват в налагане на задължение за заплащане на парична сума, в размер на 800 леи , представляващи съдебни разноски по воденото съдебно производство .

Решението е постановено срещу засегнатото лице Т., което към момента на извършване на престъпленията е бил пълнолетен, носи наказателна отговорност и подлежи на наказателно преследване за престъпленията, които обосновават решението. Видно от представеното Удостоверение се касае за съдебно производство, което е писмено, на което лицето-редовно призовано и уведомено на 23.06.2016г. относно датата и мястото на разглеждане на делото, не е присъствало. Решението е влязло в законна сила на  12.07.2016г., за което Т. е уведомен. Същият е бил уведомен и относно възможността за обжалване на постановеното решение.  Наложените финансови санкции се изразяват в налагане на задължение за заплащане на парична сума, в размер на 800 леи, представляващи съдебни разноски по воденото наказателно производство-чл.3,ал.1,т.3 от ЗПИИРКОРНФС.

Равностойността на 800 румънски леи /парична санкция/ по официалния фиксиран курс на БНБ е  350,87лв..

От така представените доказателства се установява, че представеното Удостоверение е пълно и отговаря на Решението. Не са налице основанията, при които може да се откаже признаване и изпълнение. Не са налице условията за намаляване на финансовата санкция, тъй като не попадат под юрисдикцията на българските съдилища, както се посочи по-горе. Поради изложеното, следва представеното решение да бъде признато и изпратено на органите на НАП за изпълнение.

Водим от горното, съдът 

                           

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА Решение /Наказателна присъда/ №1426,постановена на 23.06.2016г. и влязла в законна сила на 12.07.2016г., постановена  от Р.с.А.Р. по отношение на българския гражданин Т. Хасанов Т., роден на ***г., ЕГН **********, с постоянен адрес ***, с което е наложена финансова санкция , представляваща съдебни разноски, в размер 800 леи за извършено престъпление по чл.262 от НК-Незаконно преминаване на държавната граница и чл.334 от НК-въвеждането в експлоатация или управляние на превозно средство, което не е регистрирано, съгласно законодателството на издаващата държава, равностойни на 350,87 лева /триста и петдесет лева и осемдесет и седем стотинки/ по курс на Българската народна банка към датата на постановяване на решението 23.06.2016г..

ПРЕПИС от настоящото решение да се изпрати на Национална агенция за приходите за изпълнение по реда на Закона за Националната агенция за приходите и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. След получаване на решението, Националната агенция за приходите незабавно да уведоми настоящия съд за предприетите действия по изпълнение на решението на основание чл.36 във вр. с чл.22, ал.2 от ЗПИИРКОРНФС, като след приключването на изпълнението, следва да бъдем уведомени, за да се уведоми компетентния орган на издаващата държава.

Да се уведоми  незабавно компетентния орган на издаващата държава- Р.с.А.Р. като  копие от Уведомлението да се изпрати на Министерство на правосъдието на Република България.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в седмодневен срок от днес пред Апелативен съд гр. Варна, като обжалването съгласно чл.20, ал.1 изр. последно от  ЗПИИРКОРНФС не спира изпълнение на решението.   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                             2.