Решение по дело №87/2019 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 34
Дата: 13 май 2019 г. (в сила от 31 май 2019 г.)
Съдия: Катина Миткова Минева
Дело: 20194140200087
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                     гр. Павликени, 13.05.2019 г.    

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ПАВЛИКЕНИ, IV-ти състав, в открито съдебно заседание на седми май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТИНА МИНЕВА

 

         при участието на секретаря Боряна Николова, като разгледа докладваното от съдия Катина Минева АНД № 87 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

          Производството е по реда на чл. 59 - 63 ЗАНН.

          Образувано е по жалба от П.Л.И. срещу наказателно постановление № 19-0311-00016/*******2019 година на Началник на РУ към ОДМВР- В. Т., РУ П., с което на основание чл. 183, ал.4, т.7, предл. 1 ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лева /петдесет лева/ за нарушение на чл. 137а, ал.1 ЗДвП, като съгласно чл. 6, ал. 1, т. 9 от Наредба I3-2539/17.12.2012 г. е постановено и отнемането на 6 /шест/ контролни точки след влизане в сила на наказателното постановление.

          В депозираната жалба са инвокирани съображения за неправилност на детерминираните в акта фактически положения, поради несъответствието им с обективната действителност, както и бланкетни доводи за незаконосъобразност на атакувания санкционен акт като е оправена молба за цялостната му отмяна.

          В съдебното заседание жалбоподателят, редовно призован не се явява и не се представлява.

          Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител, който да вземе становище по фактите и приложимия по делото закон.

 

          Районен съд Павликени, като разгледа жалбата и изложените в нея твърдения и след като се запозна със събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните по реда на чл. 14 и чл. 18 НПК, намира за установено следното:

 

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирано лице и съдържа всички изискуеми реквизити обуславящи нейната редовност, което предпоставя пораждането на предвидения в закона суспензивен и деволутивен ефект, а разгледана по същество се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

          Жалбоподателят П.Л.И. притежава правоспособност за управление на МПС категория „В“ и „М“ като на същия е издадено СУМПС с № ********** на 17.09.2016 г. Жалбоподателят И. не е санкциониран за нарушения по ЗДвП  и подзаконовите актове по приложението му.  

         На 02.02.2019г. в 22:16 часа в град П. на ул. „******“ свидетелите Н.Й.- ******* при ОДМВР ВТ, РУ П. и С.С.-***, изпълнявали служебните си задължения по контрол за спазване разпоредбите на ЗДвП. От завоя на ул. „******“ се задал лек автомобил, който свидетелите осветили и установили, че водачът управлява същия без поставен обезопасителен колан и спрели за проверка до кръстовището с ул. „Д. Б.“, а именно лек автомобил „Форд Ц Макс“ с ДК № ********* , управляван от жалбоподателя П.И., чиято самоличност установили по надлежния ред. Водачът И. бил сам в автомобила по време на проверката. Свидетелите установили, че управляваното от И. МПС е оборудвано с предпазни колани, но въпреки това водачът И. при управлението на МПС-то не бил поставил такъв.      

С акт за установяване на административно нарушение серия * ******* от 02.02.2019г., съставен от Н.Й.Й.– ******** при ОДМВР ВТ, РУ- П. и в присъствието на С.М.С. – свидетел при установяване на нарушението е констатирано, че на 02.02.2019г., в 22:16 часа в гр. П., ул. „********“ до кръстовище с ул. „Д. Б.“ жалбоподателят П.Л.И. управлява личния си лек автомобил „Форд Ц Макс“ с ДК № *********, като по време на движение на МПС, не е поставил обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила.

          В акта е отразено, че И. е нарушил разпоредбите на чл. 137а, ал.1 ЗДвП, като след съставянето му препис от същия е връчен на И., който е посочил, че няма възражения. Като доказателство бил иззет контролен талон № **********.

         На 04.02.2019г. жалбоподателя И. обективирал възражение срещу акт за административно нарушение серия * ******** от 02.02.2019г. до началника на РУ П., посочвайки, че посочената в АУАН фактическа обстановка не съответна на обективната действителност, както и че същият не съдържа реквизитите посочено в разпоредбата на чл. 42 ЗАНН. Във връзка с посоченото възражение по аднимистративнонказателната преписка е изготвено становище от Х.Я.- инсп. „ПК“ в гр. „ОП“, при РУ П., с предложение да се издаде наказателно постановление въз основа на процесния АУАН.                

          Въз основа на горепосочения акт е издадено атакуваното наказателно постановление 19-0311-00016/*******2019 от И.Г.И. началник на РУ към ОДМВР- В. Т., РУ П., с което при дословно възпроизвеждане на фактическите констатации от акта на основание чл. 183, ал.4, т.7, предл.1 ЗДвП на жалбоподателя И. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лева /петдесет лева/ за нарушение на чл. 137А, ал.1 ЗДвП, като е посочено словесното описание на посочената разпоредба от ЗДвП.

          Препис от същото е връчен лично на въззивника на 25.03.2019 г. като жалбата, инициирала производството пред настоящата съдебна инстанция, е депозирана чрез наказващия орган на 01.04.2019 г., видно от отбелязването в нея. 

         При проведения непосредствен разпит на свидетеля-очевидец С.С. установените в акта фактически положения се потвърдиха по безспорен и категоричен начин. Показанията на посоченото лице са логични, последователни, вътрешно балансирани и кореспондират изцяло с доказателствата по делото, поради което следва да бъдат кредитирани без резерви, доколкото същите не са опровергани от голословните и доказателствено необезпечени твърдения на въззивника в жалбата, касателно несъотвествието на детерминираните в акта фактически положения с обективната действителност.

          Достоверен е и разказът на актосъставителя Н.Й., който заявява, че процесният АУАН е съставен, непосредствено при установяване на нарушението, установено от него при изпълнение на служебните му задължения, както и че жалбоподателят е бил сам процесната вечер в автомобила си и не е имал възражения по акта, относно извършеното от него, съответно констатирано от служителите на РУ Павликени, нарушение на ЗДвП.

Настоящият съдебен състав кредитира без резерви показанията на свидетелите Н.Й. и С.С., досежно събитията от детерминираната в акта дата, касателно констатациите, възприети от тях, че автомобилът управляван от И. е бил оборудван с предпазни колани, но въпреки това същият го е управлявал без да е поставил такъв.

От съвкупната преценка и интерпретация на събрания по делото доказателствен материал за този съдебен състав не съществува съмнение относно факта на извършеното нарушение, неговите времеви и пространствени параметри, механизъм и авторство.

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

Административнонаказателното производство е строго формален процес, тъй като чрез него се засягат правата и интересите на физическите и юридически лица в по-голяма степен. Предвиденият в ЗАНН съдебен контрол върху издадените от административните органи наказателни постановления е за законосъобразност. От тази гледна точка съдът не е обвързан нито от твърденията на жалбоподателя, нито от фактическите констатации в акта или в наказателното постановление /арг. чл. 84 ЗАНН във вр. чл. 14, ал. 2 НПК и т. 7 от Постановление № 10 от 28.09.1973 г. на Пленума на ВС/, а е длъжен служебно да издири обективната истина и приложимия по делото закон. В тази връзка на контрол подлежи и самият АУАН по отношение на неговите функции – констатираща, обвинителна и сезираща.

          В настоящия случай АУАН и издаденото, въз основа на него НП са съставени от длъжностни лица в пределите на тяхната компетентност, с оглед Заповед рег. № 8121з-515/14.05.2018г. на министър Валентин Радев.

          На следващо място, съдът служебно констатира, че са спазени  императивните процесуални правила при издаването на АУАН и НП – тяхната форма и задължителни реквизити, съгласно разпоредбите на чл. 40, 42, 43, ал. 5, чл. 57 и чл. 58, ал. 1 ЗАНН. Налице е пълно съвпадение между установените фактически обстоятелства и тяхното последващо възпроизвеждане в атакуваното НП. Тук е мястото да бъде посочено, че възражението касателно липсата на реквизити по чл. 42 ЗАНН по отношение на АУАН, без да е посочено конкретно кои точно, е доказателствено необезпечено доколкото същият съдържа всеки един от посочените в цитираната норма реквизити. В санкционния акт и в АУАН е посочено, че жалбоподателят на процесната дата и час е управлявал лек автомобил „Форд Ц Макс“ с ДК № ********, негова лична собственост, като по този начин И. е бил напълно наясно при управлението на кое точно МПС се твърди да е осъществил нарушението за което е ангажирана наказателната му отговорност, като за съда е без съмнение, че посочването на „лек автомобил“ от контролните органи е обезпечило по надлежния ред възможността му да узнае кое точно МПС и че същото е от категория М1, с оглед разпоредбата на чл. 137а, ал.1 ЗДвП. Посочването на категорията на управляваното от жалбоподателя МПС, с оглед разпоредбите на ЗДвП, не представлява съществен елемент от административното обвинение, непосочването на който да води до препятстване възможността на жалбоподателя да разбере за какво е ангажирана отговорността му.

         В конкретния случай административнонаказателното производство е образувано със съставянето на АУАН в предвидения от ЗАНН 1-годишен срок от извършване на нарушението, респективно – 3 месеца от откриването на нарушителя. От своя страна обжалваното наказателното постановление е постановено в законоустановения 6 – месечен срок. Ето защо са спазени всички давностни срокове, визирани в разпоредбата на чл. 34 ЗАНН, досежно законосъобразното ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя от формална страна.

Предвид изложеното, АУАН и НП са съставени без допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които да обусловят отмяната на атакувания санкционен акт на формално основание.

Административнонаказателната отговорност на въззивника П.И. е ангажирана на основание чл. 183, ал.4, т.7, предл. 1 ЗДвП, като му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лева /петдесет лева/ за нарушение на чл. 137а, ал.1 ЗДвП, като съгласно чл. 6, ал. 1, т. 9 от Наредба I3-2539/17.12.2012 г. е постановено и отнемането на 6 /шест/ контролни точки след влизане в сила на наказателното постановление.

По делото е установено по несъмнен начин, че на 02.02.2019 г. в 22:16 часа в гр. Павликени жалбоподателят И. управлявал лек автомобил „Форд Ц Макс“ с ДК № ******** по ул. „*******“, до кръстовището с ул. „Д. Б.“ без поставен обезопасителен колан. Законосъобразно така очертаната деятелност е квалифицирана като административно нарушение по чл. 137а, ал. 1 ЗДвП, в която разпоредба се съдържа правно задължение за водачите на превозни средства с категория М1 /лек автомобил/ да използват обезопасителен колан, когато са в движение при условие, че автомобилът е оборудван с такъв. По делото липсват фактически данни, които да субсумират процесния случай и под някоя от хипотезите на чл. 137а, ал. 2 ЗДвП, които са изключение от общото правило, имайки предвид, че в жалбата не се съдържат каквито и да било твърдения за наличие на някоя от хипотезите.

От своя страна, административнонаказващият орган, правилно е приложил санкционната разпоредба на чл. 183, ал. 4, т. 7, предл. 1 ЗДвП, където е предвидена отговорност за водач, който не изпълнява задължението си за използване на предпазен колан. Налице е пълно съответствие между словесното описание на релевантната фактическа обстановка в акта, очертана чрез изискуемата се конкретика, въпреки твърденията в противна посока на жалбоподателя, посочено по-горе защо съдът приема като неоснователни, нейното последователно възпроизвеждане в атакуваното наказателно постановление и възприетата цифрова квалификация. Ето защо, съдът намира, че материалният закон е приложен правилно в конкретния случай.

          Административното нарушение е извършено виновно, при форма на вината – пряк умисъл. Жалбоподателят е предвиждал извършването на деянието, съзнавал е неговия общественоопасен характер като във волево отношение пряко е целял неговото извършване.  

По отношение на наложеното административно наказание  „глоба“ в размер на 50,00 лева /петдесет лева/ съдът намира, че съгласно чл. 183, ал. 4, т. 7, предл. 1 ЗДвП санкцията е абсолютно определена и не съществува юридическа възможност същото да бъде намалено /арг. от  чл. 27, ал. 5 ЗАНН: “Не се допуска определяне на наказание под най-ниския предел за наказание глоба…”/.

Правилно е постановено и отнемането на 6 /шест/ контролни точки след влизане в сила на наказателното постановление, съгласно чл. 6, ал. 1, т. 9 от Наредба I3-2539/17.12.2012 г., доколкото отговорността на въззивника е ангажирана по чл. 183, ал. 4, т. 7, предл. 1 ЗДвП.

За пълнота е необходимо да се отбележи, че процесното нарушение не следва да се третира като маловажно по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 12.12.2007 г. по т. д. № 1/2007 г. на ОСНК на ВКС, докладчик-съдия Блага Иванова  преценката на административнонаказващия орган за „маловажност” на случая по чл. 28 ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол. Преценката за приложението на визирания нормативен регламент винаги е фактическа и се предопределя от спецификите на всеки отделен случай. Установените в практиката критерии за неговото дефиниране са свързани с естеството на засегнатите обществени отношения, липсата или незначителността на настъпилите общественоопасни последици и обстоятелствата, при които нарушението е намерило проявление в обективната действителност – време, място, обстановка, механизъм и т.н. Съгласно разпоредбата на чл. 93, т. 9 НК “маловажен случай” е този, при който извършеното престъпление /административно нарушение, б.м./ с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност /вредност, б.м./ в сравнение с обикновените случаи на престъпление /административно нарушение, б.м./ от съответния вид”. В случая не би могло да се говори за липса или незначителност на вредните последици, тъй като посоченото нарушение е формално, на просто извършване и за довършването му не е необходимо настъпването на някакъв допълнителен съставомерен резултат. Не е налице и третата алтернатива от визираната дефинитивна норма, а именно “други смекчаващи обстоятелства”, които да редуцират степента на обществена вредност на нарушенията съпоставима с нарушенията от същия вид. 

Съобразно изложените фактически и правни доводи, така протеклата фаза на административнонаказателното производство по установяване на административно нарушение и налагане на административно наказание не е опорочена поради допуснати съществени процесуални нарушения, а атакуваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено изцяло като правилно и законосъобразно.                                              

 

Така мотивиран, на основание чл. 63, ал. 1, предл. 1 ЗАНН, Районен съд Павликени, IV-ти състав

 

 

Р Е Ш И:       

    

ПОТВЪРЖДАВА изцяло наказателно постановление № 19-0311-00016/*******2019 година, издадено от И.Г.И. – началник на РУ към ОДМВР- В. Т., РУ П., с което жалбоподателят П.Л.И., с ЕГН ********** е санкциониран, както следва- на основание чл. 183, ал.4, т.7, предл. 1 от Закон за движение по пътищата му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лева /петдесет лева/ за нарушение на чл. 137а, ал.1 от Закон за движение по пътищата, като съгласно чл. 6, ал. 1, т. 9 от Наредба I3-2539/17.12.2012 г. е постановено и отнемането на 6 /шест/ контролни точки след влизане в сила на наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

                

                

             Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Велико Търново, на основанията предвидени в НПК, и по реда на Глава Дванадесета от АПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                                                                                                                                                     

  

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

Б.Н.