Решение по дело №5864/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 869
Дата: 7 май 2019 г. (в сила от 16 август 2019 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20183110205864
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

      Р Е Ш Е Н И Е

 

      №……………......./ 07.05.2019 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на единадесети март две хиляди и деветнадесета година в състав:             

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                                

   с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 5864 по описа за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на „К.“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, офис № 15 срещу Наказателно постановление № 383342 – F427962 от 28.11.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание чл. 179, ал. 1 от Закона за данъка върху добавената стойност, му е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева (петстотин лева) за това, че на 08.10.2018 г., при проверка в информационния масив на ТД на НАП – гр. Варна е установено, че задълженото лице „К.“ ООД, с ЕИК: *********, като регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило задължението си да подаде СД по ЗДДС за отчетен период 01.07.2018 г. – 31.07.2018 г. в законоустановения срок до 14.08.2018 г. – нарушение на разпоредбата на чл. 125, ал. 5 от Закона за данъка върху добавената стойност.

            Дружеството – жалбоподател „К.“ ООД намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила, без обаче да навежда някакви конкретни аргументи в защита на своята позиция. Поради гореизложените съображения, моли за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното на 11.03.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 5864 по описа за 2018 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „К.“ ООД се представлява от своя процесуален представител адв. Л.М. ***, който поддържа жалбата на посочените в нея основания и моли за отмяна на наказателното постановление, мотивирайки се, че нарушението не е установено и доказано по категоричен начин.

            В проведеното на 11.03.2019 г. открито съдебно заседание по НАХД № 5864 по описа за 2018 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна ТД на НАП – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител гл. юрисконсулт Екатерина Андонова, която моли за потвърждаване на наказателното постановление, подчертавайки в своята пледоария по същество на делото, че нарушението е доказано по категоричен начин от представените от ТД на НАП – гр. Варна разпечатки от информационната система на приходната агенция.

 

         От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

         На 08.10.2018 г. св. Д.П.Г. – инспектор по приходите в ТД на НАП – гр. Варна извършила проверка в информационния масив на Националната агенция за приходите, като установила, че търговското дружество „К.“ ООД, с ЕИК: ********* не е депозирало в срок до 14.08.2018 г. справка – декларация по ЗДДС за отчетен период 01.07.2018 г. до 31.07.2018 г.

            Приемайки, че с това свое поведение, в частност бездействие в срока до 14.08.2018 г., дружеството „К.“ ООД е извършило нарушение на чл. 125, ал. 5 от Закона за данъка върху добавената стойност, на 19.10.2018 г. св. Г. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала въззивното дружество за нарушение на посочената нормативна разпоредба.

            В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок, писмено възражение срещу съставения АУАН не било депозирано, като на 28.11.2018 г. Директорът на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази описана в обстоятелствената част на АУАН, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбата на чл. 179, ал. 1 от Закона за данъка върху добавената стойност, наложил на дружеството „К.“ ООД „имуществена санкция“ в размер на 500 лева за извършеното нарушение на чл. 125, ал. 1 от Закона за данъка върху добавената стойност.

        

         По отношение на доказателствата.

         Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни и писмени доказателства: показанията на св. Д.П.Г.; разпечатка от информационния масив на ТД на НАП – гр. Варна с информация по отношение депозираните от „К.“ ООД справки – декларации по ЗДДС; Заповед № ЗЦУ – ОПР – 17 от 17.05.2018 г. на Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.

            Макар, че във въззивната жалба се оспорва фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление, на практика обстоятелството, че дружеството „К.“ ООД не е изпълнило задължението си в срок до 14.08.2018 г. да подаде справка – декларация по ЗДДС за отчетен период 01.07 – 31.07.2018 г. се потвърждава от показанията на св. Д.П.Г. и разпечатката от информационния масив на ТД на НАП – гр. Варна.

            Съдът не споделя възражението на адв. Л.М., че е необходимо инспекторът по приходите (в случая св. Г.) да състави нарочен протокол, в който да отрази своята констатация. Съдът не вижда необходимост от едно подобно действие, доколкото разпечатката от информационния масив на НАП е изключително категорична и недвусмислено отразява данните за подадените справки – декларации от задължените лица и същата представлява годно доказателствено средство.

            Давайки вяра на показанията на св. Г. и кредитирайки информацията от информационния масив на ТД на НАП – гр. Варна, съдът приема за установено от фактическа страна, че на 08.10.2018 г., при проверка в информационния масив на ТД на НАП – гр. Варна е установено, че задълженото лице „К.“ ООД, с ЕИК: *********, като регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило задължението си да подаде СД по ЗДДС за отчетен период 01.07.2018 г. – 31.07.2018 г. в законоустановения срок до 14.08.2018 г.

 

         От правна страна съдът намира за установено следното:

            Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

             Разгледана по същество, съдът я намира за неоснователна, поради следните причини:

             На първо място съдът не установи в рамките на извършената служебна проверка в хода на административно – наказателното производство да са били допуснати съществени процесуални нарушения. Акта за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. Самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено по реда на чл. 58, ал. 1 от ЗАНН. Не на последно място, следва да се отбележи, че вмененото във вина на въззивното дружество нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява административното нарушение, поради което не е накърнено правото му на защита.

            Безспорно се установи от фактическа страна, че „К.“ ООД не е изпълнило в срок, предвиденото в разпоредбата на чл. 125, ал. 5 от Закона за данъка върху добавената стойност задължение за отчетен период 01.07.2018 г. – 31.07.2018 г., поради което и правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност за това нарушение.

            По отношение на възражението, наведено в пледоарията на адв. Л.М. за допуснато нарушение на чл. 40 от ЗАНН, доколкото АУАН не бил съставен в присъствието на нарушителя и в него не били посочени свидетели в чието присъствие да е бил съставен АУАН, съдът го намира за неоснователно.

            Видно от показанията на св. Г., АУАН е бил съставен в присъствието на представляващия дружеството, но същият е отказал да го получи и да му бъде връчен. Горното обстоятелство е било обективирано надлежно и потвърдено от данните и подписа на друго лице – свидетел по АУАН – Севдалина Горанова, поради което и не е налице нарушение на разпоредбите на чл. 40, ал. 1 от ЗАНН.

            Още повече, че доколкото нарушението в случая се установява от документи то съобразно разпоредбата на чл. 40, ал. 4 от ЗАНН АУАН може да се състави и в отсъствие на свидетели, поради което и възраженията в тази насока са неоснователни.

            Наложеното административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева (петстотин лева) е индивидуализирано в минимален размер, поради което и пред съда не е поставен въпроса за неговата завишеност, респ. евентуална несправедливост.

            В случая разпоредбата на чл. 28, буква „А“ от ЗАНН е неприложима, тъй като закъснението за депозиране на процесната справка – декларация не е рамките на ден, два или три, а до датата на съставяне на АУАН, справката – декларация за отчетен период 01.07 – 31.07.2018 г. не е била подадена, в която посока са показанията на св. Г., поради което и липсват предпоставки да се приеме, че закъснението е сравнително малко, което евентуално да обусловили по – ниска обществена опасност на деянието.

            Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № 383342 – F427962 от 28.11.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – гр. Варна, следва да бъде изцяло потвърдено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            Потвърждава Наказателно постановление № 383342 – F427962 от 28.11.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – гр. Варна, с което на „Кофисис“, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, офис № 15, на основание чл. 179, ал. 1 от Закона за данъка върху добавената стойност, му е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 500 лева (петстотин лева) за това, че на 08.10.2018 г., при проверка в информационния масив на ТД на НАП – гр. Варна е установено, че задълженото лице „К.“ ООД, с ЕИК: *********, като регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило задължението си да подаде СД по ЗДДС за отчетен период 01.07.2018 г. – 31.07.2018 г. в законоустановения срок до 14.08.2018 г. – нарушение на разпоредбата на чл. 125, ал. 5 от Закона за данъка върху добавената стойност.

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: