Решение по дело №16526/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4775
Дата: 13 юли 2018 г. (в сила от 18 септември 2018 г.)
Съдия: Любомир Илиев Василев
Дело: 20171100116526
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ …

гр. София , 13.07.2018 г

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД , ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, I - 22 състав, в публичното съдебно заседание на трети юли през две хиляди и осемнадесета година в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

 

при участието на секретаря И.Коцева , като разгледа гр.д. №16526 по описа на СГС за 2017 г , за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен е иск по чл.557 ал.1 т.1  КЗ .

С.Н.А. ЕГН ********** от гр.В.иска да се осъди Г. Ф. да му заплати на основание чл.557 ал.1 т.1 КЗ сумата от 30 000 лева обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ вследствие на увреждания от ПТП на 16.08.2016 г , около 07,25 часа в гр.В.на ул.Пробуда по вина на водач на МПС , който е напуснал местопроизшествието и не е установен , ведно със законната лихва от 05.09.2017 г до окончателното заплащане на сумата .

Ищецът твърди , че от ПТП е получил счупване на горния край на лъчевата кост закрито вдясно , контузия на главата , лицето и кръвонасядания и ожулвания  по тялото . Изпитал големи болки и страдания и негативните последици от събитието ще го съпътстват до края на живота му .

Ответникът оспорва исковете по основание и размер , включително и относно механизма на ПТП и че то е причинено от неизвестен водач . Прави  възражение за съпричиняване – че ищецът е управлявал неотговарящ за изискванията на чл.79 ЗДвП велосипед  , които изисквания са спирачки ; звънец и да няма друг звуков сигнал ; устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и червен светлоотразител отзад; допуска се поставянето на устройство за излъчване на червена светлина отзад; бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата.

 

 

От фактическа страна съдът приема за установено следното :

Ищецът представя констативен протокол от 16.08.2016 г , според който е пострадал при ПТП като велосипедист от неизвестен водач на МПС.

Ищецът представя протокол за оглед от 16.08.2016 г с албум .

С постановление от 03.01.2017 г по ДП №340/16 г на Сектор ПП на МВР-В.Районна прокуратура-В.е спряла наказателното производство , тъй като причинителя на ПТП не е открит .

Ищецът представя листове за преглед в спешно отделение на МБАЛ „Света Анна-Варна“ АД от 16.08.2016 г , 17.08.2016 г и 26.08.2016 г .

Според епикриза от МБАЛ „Света Анна-Варна“ АД , Клиника по ортопедия и травматология ищецът е постъпил на 17.08.2016 г и е изписан на 19.08.2016 г . Установено е счупване на горния край на лъчевата кост , закрито вдясно . Извършена гипсова имобилизация за 28 дни . Ищецът е имал стабилизация на прешлени преди инцидента , като в тази част не са установени счупвания .

Ищецът представя медицинско удостоверение №233/16 г от 20.08.2016 г на д-р С.М.–съдебен лекар към МБАЛ „Света Анна-Варна“ АД. Според удостоверението ищецът има счупване на горния край на лъчевата кост закрито вдясно , контузия на главата , лицето и кръвонасядания и ожулвания  по тялото . Счупването на лъчевата кост обуславя трайно затруднение на движението на дясната ръка за 1,5-2 месеца .

Ищецът представя болничен лист за периода 17.08.2016 г – 18.09.2016 г .

Със заявление от 03.08.2017 г ищецът е поискал обезщетяване от ответника като е представил вече описаните и представени и пред съда документи .

С писмо от 04.09.2017 г ответникът е отказал обезщетяване , тъй като не са доказани причините за ПТП и за уврежданията .

Според молба от 15.01.2018 г ищецът претендира лихви за забава считано от 05.09.2017 г .

Според изслушаната по делото САТЕ на вещото лице инж.А.М. , ищецът като велосипедист се е движел плътно вдясно на завой на пътя  . При изпреварването му автомобилът на виновния водач не осигурява достатъчна дистанция и го закача леко , ищецът губи равновесие и пада от велосипеда  . Ищецът не е имал светлотразителни дрехи и светлоотразители на велосипеда , което помага за възприемане от голямо разстояние .

В о.с.з на 03.07.2018 г вещото лице М. уточнява , че произшествието е настъпило в светлата част на деня и водачът на МПС е можел да го види . Въпреки това ако ищецът е имал светлоотразители водачът на МПС е могъл да го види по-рано .

Според изслушаната по делото СМЕ на вещото лице доц.д-р Н.С. ; от ПТП ищецът е плучил оток , кръвонасядане  и ожулвания на лявата хълбочна област на тялото , контузия на десния лакът , счупване на главичката на дясна лъчева кост ; разкъсно контузна рана , кръвонасядане и ожулване на дясна челна област на главата  , на слепоочието и гърба , кръвонасядания и ожулвания на двете колена и на лява ръка . Уврежданията отговарят на падане от велосипед след удар от МПС . Счупването на дясна лъчева кост е трайно затруднение на дясна ръка за 1,5-2 месеца , а от останалите увреждания ищецът се е възстановил по-рано . Няма данни за усложнения при възстановяването .

В о.с.з на 03.07.2018 г вещото лице С. уточнява , че обичайното възстановяване от счупването на лъчева кост е около месец . Няма данни гипсът да е носен до месец декември 2016 г /повече от 4 месеца/. Ако беше носен толкова време би се стигнало до увреждане на ръката , тъй като тя трябва да се раздвижва , да се възстанови кръвообращението и мускулната маса .

Според разпитания пред съда свидетел В.А./съпруга на ищеца/ ; последният пострадал от ПТП на 16.08.2016 г . Имал много рани и охлузвания , а дясната му ръка посиняла от лакътя до пръстите . Наложило се 3-4 месеца да е с гипсирана ръка . Не можел сам да се обслужва и да се храни . До декември 2016 г не можел да работи като шофьор .

 

При така събраните доказателства съдът приема от правна страна следното :

Предявени е иск по чл.557 ал.1 т.1 КЗ за обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ от посоченото ПТП по вина на водач на МПС , който е напуснал местопроизшествието и не е установен . Ищецът твърди , че от ПТП е получил счупване на горния край на лъчевата кост закрито вдясно , контузия на главата , лицето и кръвонасядания и ожулвания  по тялото .

Правата на ищеца произтичат от обстоятелството , че на територията на Република България е настъпило ПТП , причинено от неизвестно лице, вследствие на което произшествие са му причинени травматични увреждания респ.неимуществени вреди /болки, страдания , битови неудобства , уплаха и стрес / .

Механизмът на ПТП е изяснен с протокола за ПТП , протокол за оглед с албум и заключението на САТЕ . Ищецът като велосипедист се е движел плътно вдясно на завой на пътя  . При изпреварването му автомобилът на виновния неизвестен водач не осигурява достатъчна дистанция и го закача леко , ищецът губи равновесие и пада от велосипеда  . Ищецът не е имал светлотразителни дрехи и светлоотразители на велосипеда , което помага за възприемане от голямо разстояние .

Нарушен е чл.20 ал.2 ЗДвП /несъобразена скорост и пътни условия /. Виновният водач не е съобразил наличието на ищеца-велосипедист на пътя , както и наличието на остър завой . При тези условия МПС трябва да навлезе в завоя със скорост , която да му позволи без да навлиза в лентата за насрещно движение да заобиколи велосипедиста . При изпреварването е следвало да се осигури достатъчно разстояние до велосипедиста – чл.42 ал.2 т.1 ЗДвП ; както и да бъде внимателен към ищеца като велосипедист и уязвим участник в движението – чл.5 ал.2 т.1 ЗДвП.

 Видът на уврежданията се доказа с описаните по-горе листове за преглед на пациент в спешно отделение , епикриза , медицинско удостоверение и СМЕ .

Доказано е от ответника е възражението за съпричиняване от ищеца , в частта му , че ищецът се е движел с велосипед , който не е имал светлоотразители – чл.79 т.3,4 ЗДвП . Действително произшествието е станало през светлата част на деня , но както се посочва в САТЕ , тъй като водачите на МПС са длъжни да се движат с пуснати фарове наличието на светлоотразители би помогнало ищецът да бъде забелязан от по-далечно разстояние . При наличната фактическа обстановка /движение от велосипедиста вдясно на пътя , изпреварване на завой и в светлата част на деня / приносът на ищеца е минимален и съдът счита , че трябва да бъде определен на 5 %. Почти цялата вина за ПТП е на виновния водач – принос от 95 %.

При доказан фактически състав на деликта съдът следва да определи справедлив размер на обезщетението . При преценка по чл.52 ЗЗД съдът преценява характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на болките, психическите и физически последици настъпили в резултат на телесните увреди. Относимо обстоятелство е и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането с цел формиране на обществено-оправдана мяра за  справедливост / решение № 99/08.10.2013 г. по т.д.№ 44/2012 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО, решение № 66/03.07.2012 г. на ВКС по т.д.№ 619/2011 г. на ВКС, ТК, ІІ ТО/, при определяне на паричният еквивалент на вредите. Релевантните обстоятелства, примерно посочени в ППВС № 4/1968 г., следва да бъдат преценени и анализирани в тяхната съвкупност /решение № 93/23.06.2011 г. по т.д.№ 566/2010 г., на ВКС, ТК, ІІ ТО; решение № 158/28.12.2011 г. по т.д.№ 157/2011 г. на ВКС, ТК, І ТО и др./, за да бъде размерът на обезщетението надлежно обоснован респ.справедлив .

В случая като обстоятелства обосноваващи сравнително висок размер на обезщетението /при по-леки ПТП/ следва да се отчетат :

-                     наличието на посоченото по-горе счупване , което е значително телесно увреждане и е причинило големи болки и страдания за около месец ;

-                     множество охлузвания и кръвосядания , контузия на главата и лицето ;

-                     възстановителен период от около 1,5-2 месеца . 

 

Като обстоятелства обосноваващи сравнително по-нисък размер на обезщетението следва да се отчетат :

-                    счупването на ищеца е с малък обем , а останалите травми не са толкова сериозни ;

-                      по-големите затруднения и болки на ищеца са били около месец , а за рехабилитация няма писмени доказателства ;

-                      няма данни за усложнения .

 

Размерът на вредите , който съдът приема се основава на медицинската документация и СМЕ . Не се кредитират изцяло показанията на свидетелката В.А./съпруга на ищеца/ , тъй като същите са пристрастни . Наистина има косвени данни от справка от НОИ , че ищецът не е работил до декември 2017 г , но не и какви са причините за това – представеният болничен лист е само за един месец . Медицински е невъзможно ищецът да бил с гипсирана ръка 4 месеца поради счупена лъчева кост , както и въобще няма данни кога е свален гипса . Няма данни и за усложнения при възстановяване от счупването . Очевидно невярно е и твърдението на свидетелката , че поради счупената ръка ищецът „не е могъл да се храни“. С лява ръка – дори да не водещата му – човек може да се нахрани .

Като съобразява така събраните доказателства съдът счита , че като справедлив размер на обезщетението трябва да се приеме сумата от 18 000 лева. Тази сума адекватно отстранява всички доказани негативни изживявания /сегашни и бъдещи/ от описаните увреждания . С оглед приетия процент на съпричиняване на ищеца трябва да се присъди сумата от 17 100 лева обезщетение за неимуществени вреди .

Обезщетение от 30 000 лева за процесните увреждания би било прекомерно и не може да се присъди  . В практиката на САС и ВКС обезщетение от 30 000 лева се присъжда за по-тежки счупвания , при които има много по-продължителни болки и страдания и по-продължително възстановяване .

Основателно е уточненото искане за присъждане на законната лихва върху присъденото обезщетение от 05.09.2017 г до окончателното заплащане на сумата - чл.558 ал.1 изр.2 КЗ във вр.чл.497 ал.1 т.2 КЗ във вр.чл.496 ал.1 КЗ .  На 04.09.2017 ответникът окончателно е отказал плащане на обезщетение .

С оглед изхода на спора ищецът дължи на ответника сумата от 215 лева деловодни разноски /част от депозити за експертизи и юрисконсултско възнаграждение/  .

Ответникът дължи на адвоката на ищеца сумата от 815,10 лева   адвокатско възнаграждение по чл.38 ал.1 т.2 ЗАдв., съобразно уважената част от иска .

Ответникът дължи по сметка на СГС сумата от 883,50 лева – частта от държавна такса и депозити за експертизи , от които ищецът е бил освободен , съобразно уважената част от иска .

 

Водим от горното, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Г. Ф. *** БУЛСТАТ ******* да заплати на С.Н.А. ЕГН ********** от гр.В.на основание чл.557 ал.1 т.1 КЗ сумата от 17 100 лева обезщетение за неимуществени вреди /болки и страдания/ вследствие на увреждания от ПТП на 16.08.2016 г , около 07,25 часа в гр.В.на ул.Пробуда по вина на водач на МПС , който е напуснал местопроизшествието и не е установен , ведно със законната лихва от 05.09.2017 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОТХВЪРЛЯ посочения иск за обезщетение за неимуществени вреди за разликата над 17 100 лева до предявения размер от  30 000 лева ; ведно със законната лихва от 05.09.2017 г до окончателното заплащане на сумата .

 

ОСЪЖДА С.Н.А. ЕГН ********** от гр.В.да заплати на Г. Ф. *** БУЛСТАТ ******* сумата от 215 лева деловодни разноски по делото .

 

ОСЪЖДА Г. Ф. *** БУЛСТАТ ******* да заплати на основание чл.38 ал.2 ЗАдв във вр. чл.38 ал.1 т.2 ЗАдв., на адвокат В. Й. Н. *** ЕГН **********  сумата от 815,10 лева  адвокатско възнаграждение.

 

 ОСЪЖДА Г. Ф. *** БУЛСТАТ ******* да заплати по сметка на СГС на основание чл.78 ал.6 ГПК сумата от 883,50 лева такси и разноски в производството .

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд-София в двуседмичен срок от връчване на страните .

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :