Решение по дело №394/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 229
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 19 декември 2019 г.)
Съдия: Светозар Любомиров Георгиев
Дело: 20191840200394
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 05.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ИХТИМАН, ІII състав, в публично заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТОЗАР Г.

 

при секретаря Цветелина Велева, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 394/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

Постъпила е жалба от страна И.С.К., ЕГН **********, с адрес ***, против наказателно постановление №.....2019г. на Д.... на Р...., с което на основание чл. 266, ал. 1, предложение 4 от Закона за горите на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 150 лв. за извършено нарушение по чл. 213, ал. 1, предложение 4, т. 1 от Закона за горите.

В жалбата се твърди, че е налице маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв. С...., която моли за отмяна на НП.

Ответната страна по жалбата Р……….. – С…………… редовно призована, се представлява от ст.юрк. И……………, който излага съображение за правилност и законосъобразност на атакуваното НП.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и чл. 18 от НПК, както и доводите на страните, намира за установено следното:

На ………...2019 г. в …………ч. жалбоподателят К., движейки се по асфалтов път от с. Б....посока с. В...., общ, И………, транспортирал с МПС марка „М....“, модел „П....“, рег. №.... ………….. пр.куб.м. широколистни държа за огрев от дървесен вид зимен дъб, нарязани на секции от 1,00м., немаркирани с контролна горска марка, съответно с производствена марка.

Срещу жалбоподателя К. е съставен АУАН, като актосъставителят приел, че същият виновно е нарушил разпоредбите на чл. 213, ал. 1, т. 1 от Закона за горите.

АУАН бил предявен на нарушителя за запознаване и подписване, при което същият не е вписал никакви обяснения и възражения.

Въз основа на събраните по преписката материали и след проверка по реда на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН административно-наказващият орган приел, че са налице основанията по чл. 53, ал. 1 от ЗАНН и издал наказателно постановление, с което на основание чл. 266, ал. 1, предл. 4 от Закона за горите ангажирал административно наказателна отговорност на жалбоподателя за нарушение по чл. 213, ал. 1, предл. 4, т. 1 от ЗГ, налагайки на посоченото основание наказание– глоба в размер на 150 лв.

Гореизложената фактическа обстановка съдът прие за установена по несъмнен начин, като взе предвид събраните писмени доказателства, както и показанията на свидетелите В. и А.

Съобразно установената фактическа обстановка, от правна страна, съдът намира следното:

При извършване на служебна проверка за законосъобразност, съдът намери, че съставеният акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление, отговарят на изискванията установени към съдържанието им и не са допуснати съществени процесуални нарушения в административно наказателната процедура, водещи до извод за незаконосъобразност на обжалваното постановление.

АУАН и наказателното постановление са съставени съобразно изискванията на закона, с достатъчна по обем описателна част относно констатираното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено.

Фактическият състав на вмененото нарушение е очертани пълно, ясно и разбираемо. Отразените фактически обстоятелства в съдържанието на акта и постановлението се припокриват и са достатъчни от гледна точка пълното очертаване на обективните признаци на деянието вменено във вина на нарушителя.

След анализ и оценка на събраните по делото доказателства, настоящият съдебен състав приема, че формираният по-горе извод от страна на административно наказващия орган за осъществено от страна на жалбоподателя нарушение по чл. 213, ал. 1, предложение 4, т. 1 от Закона за горите /транспортиране на дървесина, немаркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка/, е законосъобразен и обоснован, тъй като съответства на установеното по казуса фактическо положение от приетите по делото гласни и писмени доказателства.

Съдът счита, че писмените и гласните доказателства в тази насока са непротиворечиви, взаимно се подкрепят, поради което и съдът приема горните факти за безспорно установени по делото.

Въз основа на изложеното, съдът приема, че формираните от актосъставителя и наказващия орган изводи от фактическа и правна страна относно наличието на административно нарушение, правната му квалификация и субекта, който следва да бъде привлечен към административно наказателна отговорност за тях, са обосновани и правилни, поради което и законосъобразно административно-наказващият орган е ангажирал по административен ред отговорността на жалбоподателя на основанието в чл. 266, ал. 1 от Закона за горите, като лице, което в нарушение на този закон е извършвало транспортиране на дървесина.

По отношение вида и размера на наложените административни наказания:

За извършеното нарушение приложимата санкционна норма е тази на чл. 266, ал. 1 от ЗГ, която правилно е приложена и от АНО. Същата предвижда глоба в размер от 50 до 3000 лв. Съдът намира, че правилно е определен размер на глобата, а именно 150лв. най-вече с оглед количеството на дървесината. Неоснователно е основното възражение в жалбата, че се касае за маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Нарушението не може да се квалифицира като "маловажен случай" по смисъла на чл. 28 от ЗАНН предвид пазарната цена и характера и тежестта на нарушението. Характерът на обществените отношения, който е засегнат, е значим, при което не може да се изведе извод за това, че е налице маловажен случай. За определянето на дадено нарушение за маловажно определяща е степента на обществена опасност на нарушението, стойността на вредите, кръга на засегнатите интереси и значимостта на конкретно увредените отношения. Не е налице маловажен случай, доколкото извършеното нарушение не е с незначителни вредни последици, нито е с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с останалите случаи на нарушения от този вид. В горния смисъл е Решение № 792 от 3.08.2016 г. на АдмС - София-област по к. а. н. д. № 526/2016 г., в което е обоснован извод за липса на маловажен случай и е потвърдено НП, с което е наложена глоба 100лв. за транспортиране на един кубик дърва.

Водиен от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №.....2019г. на Д.... на Р...., с което на основание чл. 266, ал. 1, предложение 4 от Закона за горите на И.С.К., ЕГН **********, с адрес ***, е наложена глоба в размер на 150 лв. за извършено нарушение по чл. 213, ал. 1, предложение 4, т. 1 от Закона за горите.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд София област  в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                      

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: