Решение по дело №2879/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 38
Дата: 11 януари 2022 г. (в сила от 11 януари 2022 г.)
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20217180702879
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

Р Е Ш Е Н И Е

№ 38/11.1.2022г.

гр. Пловдив, 11.01. 2022 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на четиринадесети декември през две хиляди двадесет и първа година, в състав:                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

          ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                  ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Станка Журналова и с участието на прокурора Калоян Димитров  като разгледа докладваното от съдия Дичева КАНД № 2879  по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63 ал.1 изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба, подадена от Р.В.П., ЕГН **********,***, против решение № 1532/2021 г. по АНД № 4508/2021 г. по описа на ПРС.

Претендира се отмяна на решението на РС - Пловдив, като неправилно и незаконосъобразно, както и на потвърдения с него електронен фиш, като се излагат съображения за неправилна правна квалификация на нарушението и нарушение правата на защита на касатора.

Оплакванията по касационната жалба, в по-големия си обем, повтарят доводите от жалбата пред първата инстанция.

Претендират се разноски по делото.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не изпраща представител. По делото е постъпило становище от адв. Г., в което излага съображения по съществото на спора.

Ответната страна в производството – ОД на МВР – Пловдив, редовно призована, не изпраща представител.

Представя се становище по основателността на жалбата и се претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата основания, констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна по първоинстанционното съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районен съд - Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия състав и не следва да се повтаря. Първоинстанционният съд е изложил подробни мотиви, в които е обсъдил коректно събрания доказателствен материал и му е дал правилна и обективна оценка, като законосъобразно е счел, че е налице осъществено нарушение по Кодекса за застраховането, за което жалбоподателката  П. законосъобразно е била и санкционирана с издадения електронен фиш в качеството ѝ на собственик на автомобила, с който е осъществено нарушението. Наложената на жалбоподателя глоба е в размер, съобразен с предвиденото в чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ. Изтъкнато е, че санкционната норма препраща към нарушението, извършено от собственик, какъвто безспорно е Р.В.П., предвид приложената по административната преписка справка за собственост на превозното средство, посочено в електронния фиш. Видно е и, че първоинстанционният съд е отговорил и на всички формулирани възражения от жалбоподателя в жалбата му срещу електронния фиш.

В сезиращата съда касационна жалба са развити възражения, идентични с тези, заявени пред първоинстанционния районен съд, които са подробно обсъдени и приети за неоснователни.

Касационната инстанция намира, че обжалваното решение е правилно, постановено в съответствие с материалния закон и доказателствата по делото. Районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Относимите за отговорността на касатора факти са установени в пълнота и правилно от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за съставомерност и доказаност на вмененото на касатора деяние. Ето защо правните изводи на районния съд се споделят от настоящата инстанция.

Правилно и в съответствие със събраните писмени доказателства по делото, ПРС е приел, че в случая е достатъчно да се докаже, че процесното МПС е собственост на жалбоподателката и няма сключен договор за гражданска отговорност. За да се издаде ЕФ съгласно чл.638, ал.4 от КЗ, следва да бъде установено и управлението на МПС, което също е сторено в настоящия случай – в процесния ЕФ изрично е вписано, че управлението е установено посредством АТСС TFR1- М 511. Всичко това, както правилно е приел и ПРС, налага извод, че в деня и часа на установяване на нарушението, автомобилът, собственост на жалбоподателката, е бил управляван и не е имал сключена и действаща, валидна застраховка "ГО" за него. Последното сочи на виновно осъществен от водача състав на административно нарушение на нормата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, за което правилно е била ангажирана отговорността на водача/касатора. Според чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Р България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на МПС, да сключи застрахователния договор. Според приетите по делото доказателства, касаторът е регистриран като собственик на автомобила посочен в ЕФ, по отношение на който автомобил не са ангажирани доказателства, че е спрян от движение. При това положение, за касатора, в качеството му на собственик на МПС, регистрирано в Р България и неспряно от движение, е налице задължение да сключи договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, съгласно изискването на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. Съответно, неизпълнението на задължението за сключване на договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е административно нарушение по чл. 638, ал. 1, т. 1 от КЗ, за което нарушение е предвидено наказание глоба в размер от 250 лева.

От своя страна,  чл. 638, ал. 4 от КЗ е категорична, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.

В този смисъл ПРС е постановил едно валидно, допустимо и правилно решение, което следва ад се остави в сила.

С оглед изложеното, настоящият касационен състав приема, че изложените в касационната жалба възражения се явяват изцяло неоснователни и решението, с което се потвърждава процесния  електронен фиш, следва да се остави в сила като правилно и законосъобразно.

При извършената служебно проверка от страна на настоящия съд по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК също не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение, като същото е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон.

При този изход на делото следва да се присъдят на ОДМВР  Пловдив разноски в размер на 80 лв., представляващи възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 предл. първо от АПК, Административен съд – Пловдив, XXVI състав,

 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1532 от 27.09.2021 г., постановено по АНД № 20215330204508 по описа на Районен съд - Пловдив.

 

ОСЪЖДА Р.В.П., ЕГН **********,***, да заплати на ОДМВР Пловдив  разноски в размер на 80 лв.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:             ЧЛЕНОВЕ: