Разпореждане по дело №2133/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 13130
Дата: 14 октомври 2022 г.
Съдия: Таня Райкова Димитрова Стоянова
Дело: 20227050702133
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№………………. / 14.10.2022 г.

            Таня Димитрова – съдия докладчик, ХХV състав, след като извърши проверка по адм. дело № 2133/2022 г. на АдмС - Варна, установи следното:

            Производството е образувано по искова молба с вх. док. № 13669/14.09.2022 г. от Л.И.К., с ЕГН **********, с адрес: ***, с която е предявен иск срещу Община Варна за присъждане на обезщетение в размер на 10 000 лв. за причинени неимуществени вреди.

С Разпореждане № 11996/20.09.2022 г. исковата молба е оставена без движение като несъответстваща на изискванията на чл. 127, ал. 1, т. 2 и т. 4 ГПК, във вр. с чл. 204, ал. 5 АПК, като е дадена възможност на ищеца в едноседмичен срок от получаване на разпореждането да отстрани нередовността на исковата молба, като посочи ясно и недвусмислено:

1.      на електронен адрес за връчване и заявление дали желае връчване на посочения електронен адрес, както и телефонен номер на ищеца и неговите представители или пълномощници;

2.      от незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите;

3.      кой е органът, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите;

4.      ако се твърди незаконосъобразен административен акт, то същият отменен ли е;

5.      ако се твърди незаконосъобразно действие, в какво се изразява конкретното действие и същото неосноваващо се на закона или на административен акт ли е и иска ли се от съда да установи незаконосъобразността на действието;

6.      ако се твърди незаконосъобразно бездействие, в какво се изразява конкретно и от коя нормативна разпоредба произтича задължението за конкретното действие и иска ли се от съда да установи незаконосъобразността на бездействието;

7.      кога във времето са претърпени вредите;

8.      периодът на исковата претенция;

9.      в какво се изразяват „психическите рани и вреди“;

10.   какво е искането – дали е съдът да осъди ответника да заплати обезщетение за претърпените вреди, причинени от незаконосъобразен акт, действие или бездействие или друго.

11.   дали се поддържа, че искът е срещу Община Варна или е срещу МВР или ОД на МВР Варна.

На 10.10.2022 г. ищецът представя писмени обяснения, с които съдът намира, че не е отстранена нередовността на иска.  

От уточнението не става ясно от административен акт или от бездействие се твърди, че са причинени вредите. Ищецът посочва, че вредите са причинени от незаконосъобразен акт на Община Варна, едновременно с това сочи, че е свързано с бездействие на Общината по предоставяне на информация, както и едновременно, че органът, издал незаконосъобразния акт, от който са причинени вредите е Община Варна, издала Наказателно постановление № 491/28.10.2021 г. По т. 5 от разпореждането на съда ищецът сочи и незаконосъобразни действия от Общинска полиция, които заявява, че не са предмет на спора в исковата молба. На следващо място, във връзка с твърдяното бездействие по предоставяне на информация от съществено значение за случая ищецът не посочва дали се иска от съда да установи по делото незаконосъобразността на бездействието, а заявява, че това бездействие е установено от с Решение 634/11.05.2022 г. на Районен съд – Варна. Не е ясно и недвусмислено посочен периодът, за който се претендират вредите от Община Варна с начална и крайна дата. Напълно неясни са и конкретните вреди, които се претендират – сочат се „морални вреди, касаещи правата на личността“, „законни интереси“, „право на защита, право на информация, право на равностойно отношение и право на достойно отношение“ към личността на ищеца. И искането, формулирано от ищеца не ясно – иска се да се осъди ответника да заплати обезщетение за претърпени вреди“ от незаконосъобразен акт, издаден вследствие на бездействие на административен орган – Община Варна“.

Следва на ищеца да се даде последна възможност ясно и недвусмислено да очертае исковата си претенция.

            На основание чл. 129, ал. 2 ГПК, във вр. с чл. 204, ал. 5 и чл. 144 АПК, съдът

Р А З П О Р Е Д И:

            ДАВА ПОСЛЕДНА ВЪЗМОЖНОСТ на ищеца, в едноседмичен срок от получаване на настоящото разпореждане, да отстрани нередовността на исковата молба, като посочи ясно и недвусмислено:

1.      от кой незаконосъобразен административен акт твърди, че са му причинени вредите (с посочване на името на акта, номер, дата, органът, който го е издал) или незаконосъобразно бездействие на кой административен орган се твърди, че са причинени вредите;

2.      евентуално твърденият незаконосъобразен административен акт отменен ли е;

3.      евентуално твърдяното незаконосъобразно бездействие, в какво се изразява конкретно и от коя нормативна разпоредба произтича задължението за конкретното действие и иска ли се от съда да установи незаконосъобразността на бездействието;

4.      кога във времето са претърпени вредите (с начална и крайна дата);

5.      обезщетението за кой период се иска (с начална и крайна дата);

6.      какви вреди се твърдят, че са претърпени – имуществени и/или неимуществени, с конкретно посочване на вредите;

7.      какво е искането му от съда, като съобрази уточнението на исковата молба по горепосочените точки – дали е съдът да осъди ответника да заплати обезщетение за претърпените вреди, причинени от незаконосъобразен акт, действие или бездействие или друго.

УКАЗВА на ищеца, че при неотстраняване на нередовността в посочения срок, исковата молба ще бъде оставена без разглеждане, а съдебното производство - прекратено.

            Разпореждането не подлежи на обжалване.

                                                                    СЪДИЯ: