Определение по дело №564/2018 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 616
Дата: 28 юни 2018 г. (в сила от 6 юли 2018 г.)
Съдия: Александър Людмилов Григоров
Дело: 20184400200564
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юни 2018 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

 

 

Година, 28.06.2018                                                           град П Л Е В Е Н

ПЛЕВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                                         наказателен състав

На ДВАДЕСЕТ и ОСМИ ЮНИ две хиляди и осемнадесета година, в публично заседание в състав:

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛЕКСАНДЪР ГРИГОРОВ

 

 

Секретар: АНЕЛИЯ ДОКУЗОВА

Прокурор: СНЕЖАНА ГЕОРГИЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ЧНД № 564 по описа за 2018 година

 

На именното повикване в 11:00 часа се явиха:

 

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА И.С.А. редовно призован, доведен от затвора град Плевен, се явява лично.

За ЗАТВОРА – град Плевен се явява Н.К.  –ЗНРНОД при затвора град Плевен, упълномощен от началника на затвора град Плевен с пълномощно от днес.

За ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – Плевен се явява прокурор СНЕЖАНА ГЕОРГИЕВА.

ПО ДАВАНЕ ХОД НА ДЕЛОТО:

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

ЗАМ.НАЧАЛНИКЪТ К. : Да се даде ход на делото.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА И.С.А.: Да се  гледа делото.

СЪДЪТ намира, че са налице процесуалните предпоставки за даване ход на делото, поради което

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

СНЕМА САМОЛИЧНОСТ НА ЛИШЕНИЯ ОТ СВОБОДА:

И.С.А. – роден на *** ***, с постоянен адрес:*** и настоящ адрес:***, българин, български гражданин, средно-гимназиално образование, осъждан, съжителство без брак, ЕГН **********

Съдът разяснява на страните правата им по чл.274 и чл.275 от НПК.

ЗАМ.НАЧАЛНИКЪТ К. : Нямам искания за отвод на председателя на състава, съдебния секретар и прокурора. Имам искане за разпит на свидетеля Л.В.Т., който водим и моля да бъде допуснат до разпит.

ПРОКУРОРЪТ: Не правя отводи на председателя на състава и съдебния секретар. Нямам искания. Не се противопоставям да бъде допуснат до разпит свидетеля.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА И.С.А.: Няма да правя отвод на председателя на състава, съдебния секретар и прокурора. Не се противопоставям да бъде допуснат до разпит свидетеля.

СЪДЪТ намира, че с оглед изясняване обстоятелствата по делото, е необходимо да бъде допуснат до разпит Л.В.Т., поради което

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДОПУСКА в качеството на свидетел Л.В.Т..

СНЕМА  САМОЛИЧНОСТ НА СВИДЕТЕЛЯ:

Л.В.Т. –  42 години, неосъждан, без родство

Съдът разясни на свидетеля наказателната отговорност по чл.290 от НК и същият обеща да говори истината пред съда.

Съдът,

ОПРЕДЕЛИ:

 

         ОТКРИВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

ДОКЛАДВА молбата на лишения от свобода И.С.А..

РАЗПИТ НА СВИДЕТЕЛЯ Л.В.Т.: Лишеният от свобода демонстрира трайна тенденция на примерно поведение, съобразява се с ПВР и режимните ограничения. Съдейства на администрацията и проявява уважение. Отсъстват агресивни и конфликтни нагласи. Въпреки здравословните проблеми, постоянно търси работа и с желание се включва, като работата е съобразена изцяло с индивидуалните му възможности. Полага доброволен труд по чл.80 от ЗИНЗС – облагородяване и почистване на района около затвора. Проявява честно отношение към труда. Съдейства при реализиране плана на присъдата. Не е наказван със заповед на дисциплинарно нарушение. В резултат на проведените разговори, лишеният от свобода А., формира критичност към деянието, за което е осъден и е осъзнал факторите довели до извършването му. Признава вината си и изказва съжаление. Мотивиран е да живее съгласно законите и нормите в обществото. Разполага с достатъчен потенциал за успешна социална вградимост след освобождаването му, поради което го предлагам за УПО.

ПРОКУРОРЪТ: Нямам въпроси.

ЗАМ.НАЧАЛНИКЪТ К. : Нямам въпроси към свидетеля.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА И.С.А. : Нямам въпроси.

 ЗАМ.НАЧАЛНИКЪТ К. : Представям личното досие на лишения от свобода И.С.А., справка за изтърпяно наказание от същия, както и становище по молбата му за условно предсрочно освобождаване.

ПРОКУРОРЪТ: Запознат съм с доказателствата.

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА И.С.А.: Запознат съм с доказателствата.

СЪДЪТ, след като се съобрази със становищата на страните намира, че като писмени доказателства по делото следва да бъдат приети доказателствата, съдържащи се в личното досие на осъдения И.С.А., както и справка от затвора – град Плевен за изтърпяно наказание от същия и становище от затвора – град Плевен.

По изложените съображения, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

          

ПРИЕМА като писмени доказателства по делото доказателствата, съдържащи се в личното досие на И.С.А.,*** за изтърпяно наказание от същия,  становище от  администрацията на затвора – град Плевен във връзка с предложението за условно-предсрочно освобождаване на осъдения А..

ОБЯВЯВА СЪДЕБНОТО  СЛЕДСТВИЕ ЗА ПРИКЛЮЧЕНО.

ПРИСТЪПВА КЪМ ИЗСЛУШВАНЕ НА СЪДЕБНИТЕ ПРЕНИЯ.

ЗАМ.НАЧАЛНИКЪТ К. : Молбата на лишения от свобода следва да бъде уважена, тъй като е изпълнен планът на присъдата. Същият се е поправил и целите на наказанието са изпълнени. Следва да се уважи молбата на осъдения за УПО.

ПРОКУРОРЪТ: Молбата на лишения от свобода за УПО е основателна, с оглед събраните по делото доказателства. Намирам, че са налице условията за условно предсрочно освобождаване на И.С.А..

ЛИШЕНИЯТ ОТ СВОБОДА И.С.А.: Желая да бъда условно предсрочно освободен.

 СЪДЪТ след като се запозна с материалите по делото, изслуша страните в съдебно заседание и съобрази закона, приема за установено следното:

 

Производството е по чл.437 и сл. от НПК.

 Производството е образувано по молба на лишения от свобода И.С.А. за УПО.

В съдебно заседание молбата се поддържа така, както е направена.

Представителят на ОП – Плевен изразява становище, че са налице условията за постановяване на условно предсрочно освобождаване.

Осъденото лице изразява становище, че предложението следва да бъде уважено.

Съдът, след като обсъди доказателствата по делото и доводите на страните, намира за установено следното:

За да бъде постановено условно предсрочно освобождаване по реда на чл.437-440 от НПК при материалноправните условия, регламентирани в чл.70-73 от НК.  В аспекта на чл.70 ал.1 от НК предпоставките за постановяване на УПО са:

1. Лицето да е изтърпяло фактически не по-малко от ½ от наложеното наказание и не по-малко от 2/3 от наложеното наказание в случаите на опасен рецидив;

2. Осъденият следва да е дал доказателства за своето поправяне.

При преценка на горните законови условия следва да се имат предвид някои виждания в Постановление № 7 от 27.VI.1975 г., Пленум на ВС, изм. с Постановление № 7 от 6.VII.1987 г., които не са засегнати от промените в НК и НПК в последствие, а именно: Констатацията, че предлаганият за условно предсрочно освобождаване осъден е показал примерно поведение, следва да се основава на данни за съзнателно и активно положително отношение към режимните изисквания, вътрешния ред, дисциплината и законността. При разглеждане на предложенията за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на наказание съдът, когато това е необходимо, може да събира и други доказателства извън приложените към преписката такива. (Изм. т. 7, постановление № 7/87 г., Пл.) Съдилищата правилно да оценяват възпитателното значение на условното предсрочно освобождаване и с цялостната си дейност да съдействат за своевременното му постановяване спрямо лица, които за първи път изтърпяват наказание лишаване от свобода и с цялостното си поведение са дали достатъчно доказателства за своето поправяне. При приложението му спрямо лица с предишни осъждания да се преценяват дали те действително са се поправили. При изчисляване размера на фактически изтърпяното наказание лишаване от свобода съдилищата следва да имат предвид следното: а) под "наложено" наказание по смисъла на чл. 70 НК следва да се разбира наказанието, определено с присъдата, независимо дали след това срокът му е намален чрез частично помилване или чрез зачитане на положен общественополезен труд по смисъла на чл. 41, ал. 3 НК; б) за "фактически" изтърпяно наказание се счита срокът на пребиваването на осъдения в местата за изтърпяване наказанието лишаване от свобода, признатото предварително задържане и времето, прекарано в домашен отпуск. При решаване въпроса за основанията за условно предсрочно освобождаване съдът не може да се позовава на обстоятелствата по чл. 54 и 55 НК, както и на квалифициращите деянието признаци, които се вземат предвид при постановяването на присъдата. Член 70 НК изисква осъденият през време изтърпяването на наказанието да е дал доказателства, че се е поправил.

Горното следва да се съобразява в аспекта на чл.439а от НПК, който посочва, че доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат за положителната промяна у осъдения по време на изтърпяване на наказанието, като доброто поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни или спортни дейности, в специализирани програми за въздействие, общественополезни прояви. Още съгласно посочената разпоредба доказателствата за поправянето се установяват от оценката за осъдения по чл. 155 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл. 156 от същия закон, както и от всички други източници на информация за поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието. Законодателят е ограничил възможността на съда при преценката на поправянето с разпоредбата на чл.439а ал.3 от НПК, съгласно която неприлагането на мерки за поощрение, неучастието в програми и дейности по ал. 1, когато такива не са били достъпни за осъдения, или размерът на неизтърпяната част от наказанието не могат да бъдат единствени основания за отказ от постановяване на условно предсрочно освобождаване, без да се изследва цялостно поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието.

 Според показанията на свидетеля Л.В.Т., И.С.А. е със средни към ниски стойности на риска от рецидив. Рискът от вреди е нисък. В условията на затвора е полагал доброволен труд, въпреки здравословните си проблеми. Съдейства на администрацията и проявява уважение. Свидетелят изразява становище, че лицето се е поправило в степен да бъде освободено условно-предсрочно.

Както е видно от справката на Затвора, осъденият изтърпява наказание, определено по НОХД №1402/2016 година по описа на Районен съд – град Плевен  в размер  на  осем месеца лишаване от свобода. Начало на наказанието – 15.01.2018 година.  Към 28.06.2018 година лишеният от свобода е изтърпял всичко шест месеца и деветнадесет дни. Неизтърпян остатък към 06.07.2018 година – ЕДИН месец и ТРИ дни.

Налице са условията за постановяване на условно-предсрочно освобождаване в аспекта на горното.

Водим от горното съдът,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения И.С.А., ЕГН ********** от изтърпяване на останалата част от наказанието, наложено по НОХД №1402/2016 година по описа на Районен съд – град Плевен в размер на ЕДИН месец и ТРИ дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 от НК ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК в размер на неизтърпяната част от наказанието в размер на  ЕДИН месец и ТРИ дни.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва и протестира в седмодневен срок от днес пред Апелативен съд – град Велико Търново.

Препис от определението да се изпрати на Началника на Затвора- Плевен за сведение и изпълнение, на Районен съд-гр.Никопол, бюро "Съдимост" за вписване в бюлетина на осъдения и ОП - Плевен.

ПРОТОКОЛЪТ написан в съдебно заседание, което приключи в 11:05 часа.

 

СЕКРЕТАР:                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: