Определение по дело №655/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 4028
Дата: 10 септември 2015 г.
Съдия: Лилия Масева
Дело: 20151200500655
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 12 август 2015 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Определение №

Номер

Година

11.12.2012 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

12.11

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Диана Узунова

Секретар:

ИВО ХАРАМЛИЙСКИ ДЕНИЦА УРУМОВА

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Диана Узунова

дело

номер

20121200600567

по описа за

2012

година

Делото пред въззивната инстанция е образувано въз основа на депозиран частен протест от прокурор при РП- Б. против определение № 9653 от 05.12.2012г., постановено по НОХД № 1667/12г. по описа на РС-Б.. С атакуваното определение по реда на чл.270,ал.2 НПК състав на БлРС е изменил първоначално взетата спрямо подсъдимия по делото- Г. Д. Н. мярка за неотклонение „Задържане под стража” в „Домашен арест”. Със същото определение първостепенният съд е посочил, че актът му подлежи на обжалване и протестиране в тридневен срок от постановяването му и в случай на постъпила жалба или протест е насрочил пред ОС-Б. открито с.з. на 11.12.2012г. от 14,30ч. за разглеждането им.

На 07.12.2012г. в деловодството на БлРС е постъпил частния протест срещу процесното определение, върху който има резолюция на докладчика от БлРС да се изпрати копие /от протеста/ на другата страна. На 10.12.2012г. е изготвен списък от деловодител при БлРС на лицата за призоваване за с.з. пред БлОС /?!/, в който е отбелязано, че подсъдимият, защитника му- А.Г. и БлРП – са уведомени за датата и часа на същото пред въззивната инстанция.

Настоящият състав на ОС-Б. намира, че не са налице предпоставките за разглеждане на частния протест в открито с.з. и то по реда, посочен в атакуваното определение. Същото е постановено - както се отбеляза- на основание чл.270 НПК. В ал.4 на тази норма законодателят е посочил изрично какъв е реда за обжалване и протестиране на постановените по ал.2 и ал.3 на чл.270 НПК определения, а именно- този, предвиден в глава 22. Така, съгласно чл.342 НПК срокът за подаване на частна жалба и частен протест срещу такъв акт /визиран в разпоредбата на чл.341,ал.2 НПК/ е СЕДМОДНЕВЕН от постановяването му, ако е в открито с.з., а ако е постановен в закрито с.з.- този срок започва да тече от връчване на препис от съдебния акт на заинтересованата страна. За постъпилия частен протест освен да съобщи и респ.- връчи препис от него – на подсъдимия, съдът е длъжен да му даде седмодневен срок да направи възражения. Едва след като изтече и този срок /за възражения/ първостепенният съд, ако не отмени или измени сам определението си /каквато възможност има предвидена в нормата на чл.344 НПК/, изпраща делото на въззивната инстанция. Последната разглежда делото в ЗАКРИТО заседание в седмодневен срок и само, когато намери за необходимо-може да го насрочи в открито с.з. в разумен срок, но не повече от месец.

Насрочването на дела по мерки за процесуална принуда от решаващия съд пред въззивната инстанция, както и тридневния срок за обжалване на определение за вземане или изменяване на същите, е предвиден единствено при разглеждане на такива от съда в хода на досъдебното производство, а именно- в разпоредбите на чл.64 и чл.65 НПК. Очевидно е, че настоящият казус не попада в тая хипотеза, тъй като делото е внесено в съда с обвинителен акт, с разпореждане на съдията-докладчик е насрочено с.з. за разглеждането му и в хода на съдебното производство /преди определената дата на с.з. за разглеждане на делото по същество/ е постъпила молбата на под.Н. с искане да бъде изменена мярката му за неотклонение. Същата /молба/ РС е определил да бъде разгледана в открито с.з. за 15.11., респ.-05.12.2012г. именно по реда на чл.270 НПК.

Горният анализ на процесуалните норми води до единственият възможен извод за неспазване от БлРС на процедурата досежно реда и сроковете, предвидени в чл.270,ал.4 и чл.341 и сл. от НПК –насрочването от РС на делото за разглеждане от горната инстанция в открито с.з. с посочени дата и час за това / с което е превишил правомощията си и иззел тези на въззивната инстанция, определяйки реда, по който тя да се произнесе!/, определения тридневен срок за обжалване и протестиране /т.е. по-кратък такъв от предвидения за това от законодателя, с което е ограничил правата на страните/ и липсата на администриране на протеста относно предвидената законодателно възможност за възражения от подсъдимия.

Поради изложеното, постъпилият частен протест на БлРП, ведно с делото следва да бъде върнат на РС-Б. за изпълнение на процедурата по чл.342,ал.2 от НПК. Едва след изтичане на седмодневния срок по този текст за възражения от подсъдимия/защитника му, делото следва да бъде изпратено на БлОС за произнасяне по частния протест в закрито с.з. Тъй като с.з. по внесения обвинителен акт е насрочено от РС пред него за 13.12.2012г., незабавно следва да се върне настоящото дело на БлРС, за да не бъде отложено по причина, че се намира в БлОС.

Така мотивиран, настоящият състав на ОС-Б.

О П Р Е Д Е Л И :

ВРЪЩА делото, ведно с постъпилия частен протест срещу определение от 05.12.2012г., право основано на чл.270,ал.2 НПК, за администриране по реда на чл.342 НПК.

ПРЕКРАТЯВА производството по ВЧНД № 567/2012г. по описа на БлОС.

Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: