Решение по дело №1108/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1036
Дата: 30 май 2019 г. (в сила от 11 октомври 2019 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20195330201108
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

                                            Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                            № 1036

                                     гр. Пловдив, 30.05.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на тридесети април  две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Славка Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1108/2019 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от Х. Х. Х. против Наказателно постановление № 371623-F405669/02.11.2018 г., издадено от *** ТД на НАП-Пловдив, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200,00 лв. за нарушение на чл.38, ал.1, т.1 от Закона за счетоводството/ЗСч/ на основание чл.74, ал.1 от Закона за счетоводството. С жалбата се излагат оплаквания за допуснати процесуални нарушения при издаване на наказателното постановление и се моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично, поддържа жалбата по направените в нея оплаквания.

Възззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител, постъпило е  писмено становище по жалбата  от  пълномощник  на въззиваемата страна, в което се излагат съображения, че наказателното постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срок от надлежна страна – ФЛ, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на наказателното постановление, срещу акт, подлежащ на съдебен контрол и пред надлежния съд - по местоизвършване на твърдяното нарушение.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното :

По  повод  писмо  изх. № 20-00-149/17.08.2018 г. от Агенция по вписванията, постъпило в  ТД на НАП  и заведено с вх.№ 04-01-1347/17.08.2018 г., започнала служебна проверка в регистрите на НАП  и Агенция по вписвания, в хода на която било установено, че Х.Х.Х., в качеството си на *** на „АМБУЛАТОРИЯ ЗА ИНДИВИДУАЛНА ПЪРВИЧНА ДЕНТАЛНА ПОМОЩ  - ВИТА ДЕНТ 2010 –Д-Р Х.Х. ”ЕООД с ЕИК ********* - предприятие по смисъла на Закона за счетоводството и *** по смисъла на Търговския закон, като е бил задължен, не е публикувал годишния финансов отчет /ГФО/ на дружеството за 2017 г. в Търговския регистър при Агенцията по вписванията, в законоустановения срок  до 30 юни на следващата календарна година, т.е. до 02.07.2018 г., доколкото 30.06.2018 г и 01.07.2018 г. са неприсъствени дни .

Във връзка с констатациите от проверката бил издаден акт за установяване на административно нарушение бл.№ О405669 от 11.09.2018 г.

  АУАН  бил съставен в присъствие на жалбоподателя и подписан от същия без възражения. В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН жалбоподателят депозирал възражения, с които посочил като причини за неподаване на годишния финансов отчет в срок възникнали технически проблеми със страницата на Търговския регистър.

След преценка на събраните доказателства  административнонаказващият орган издал обжалваното наказателно постановление.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства.

От приложеното по делото копие от годишна данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО с вх.№  1600И0588812/30.03.2018 г. се установява, че търговското дружество АМБУЛАТОРИЯ ЗА ИНДИВИДУАЛНА ПЪРВИЧНА ДЕНТАЛНА ПОМОЩ  - ВИТА ДЕНТ 2010 –Д-Р Х.Х. ”ЕООД е  извършвало дейност през отчетния период 2017 г.

От приложената по делото разпечатка от интернет страницата на Търговския регистър се установява, че годишният финансов отчет на дружеството е заявен за вписване  и представен за обявяване в Търговския регистър към Агенцията по вписванията на 28.08.2018 г. , т.е. след законоустановения срок краен срок  до 30 юни на следващата календарна година, т.е. до 02.07.2018г., доколкото 30.06.2018 г. и 01.07.2018 г. са неприсъствени дни .

Разпитана в качеството на свидетел Р.Х.Д., на длъжност ***, потвърждава констатациите в акта за установяване на административно нарушение.

С оглед събраните по делото доказателства съдът прие, че нарушението, описано в АУАН  и възпроизведено в наказателното постановление, е доказано по безспорен начин.

При проверка относно процесуалните изисквания съдът не установи допуснати процесуални нарушения.

АУАН и НП са съставени от компетентни лица. АУАН е съставен от ***, НП  е издадено от *** ТД на НАП-Пловдив, оправомощен да издава наказателни постановления съгласно Заповед № 3ЦУ –ОПР -17от 17.05.2018 г., копие от която е приложено към административнонаказателната преписка.

Спазени са сроковете, предвидени в чл. 34 от ЗАНН за издаване на АУАН и НП.

Нарушението е описано по ясен начин, даващ възможност на нарушителя да разбере в какво се състои то и да организира адекватно защитата си.

Актът за установяване на нарушението е съставен в присъствието на един свидетел и на нарушителя, поради което същият отговаря на изискванията, предвидени в чл.43 от ЗАНН.

Оплакването, релевирано в жалбата, че е опорочена процедурата по съставяне на  акта за административно нарушение до нарушителя , тъй като няма изпратена покана, съдът намира, за неоснователно.  Действително покана не е изпратена до жалбоподателя,  такава е изпратена до юридическото лице, а именно АМБУЛАТОРИЯ ЗА ИНДИВИДУАЛНА ПЪРВИЧНА ДЕНТАЛНА ПОМОЩ  - ВИТА ДЕНТ 2010 –Д-Р Х.Х. ” ЕООД с ЕИК *********. При изпращането на поканата не са спазени и предвидените в ЗАНН изисквания за връчване на поканата, а именно чл. 178 и чл. 180от Наказателно - процесуалния кодекс във вр. чл. 84 от ЗАНН. Никоя от посочените разпоредби не предвижда като способ връчването чрез електронна поща. Въпреки това обаче неспазването на изискванията за връчване на покана за съставяне на АУАН не опорочава действията, свързани със съставяне на акта за установяване на административно нарушение. АУАН е съставен на 11.09.2018 г. , предявен е и е връчен на нарушителя на същата дата - 11.09.2018 г. Нарушителят е присъствал при съставянето на акта, поради което и правото му на защита не е било ограничено.

Съдът намира, че материалният закон е приложен правилно. Правилно е било прието, че е допуснато нарушение по чл. 38, ал.1, т.1 от Закона за счетоводството, като са съотнесени установените факти към хипотезата на правната норма. Чл. 38, ал.1 от ЗСч посочва предприятията, които следва да публикуват годишния финансов отчет, консолидирания финансов отчет и годишните доклади по глава седма, приети от общото събрание на съдружниците или акционерите или от съответния орган. В т. 1 на ал.1 на този член изрично е посочено, че всички ***по смисъла на Търговския закон следва да изпълнят това свое задължение чрез заявяване за вписване и представяне за обявяване в търговския регистър, в срок до 30 юни на следващата година.

Правилно е била определена и санкционната норма, доколкото именно в разпоредбата на чл. 74, ал.1 от ЗСч е предвидено налагане на наказание за този, който е задължен и не публикува годишен финансов отчет, каквото виновно поведение в случая е налице от страна на жалбоподателя.  *** търговското дружество е длъжен съгласно цитираната разпоредба да публикува годишен финансов отчет на управляваното от него дружество, доколкото същият се явява лицето, овластено да се занимава с всички въпроси, свързани с дружествените работи, към които безспорно спада и подаване на заявление за годишен финансов отчет. Наложеното наказание е в минимален размер и съответства напълно на целите на наказанието, предвидени в чл.27 от ЗАНН.

По отношение на въпроса за приложение на чл.28 от ЗАНН настоящият съдебен състав не споделя становището, че неподаване на годишен финансов отчет в срока, предвиден от закона,  представлява маловажен случай. Независимо че нарушението е формално и не е свързано с причиняване на вредоносни последици, допуснатото нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от останалите нарушения по същия вид.  С предвидената правна норма се цели да се осигури публичност на осъществяваната от ***  дейност за останалите участници в търговския оборот. Тук е мястото да се отбележи, че срокът за подаване на годишен финансов отчет не е свързан с точно определен ден, срокът е определен до 30 юни на следващата календарна година, което означава, че годишен финансов отчет следва да бъде подаден не на последния ден, а до изтичане на последния ден, като периодът за подаване на годишен финансов отчет  е разумен и достатъчен - 6 месеца от началото на следващата календарна година.  Съдът намира за неоснователно оплакването, че поради възникнали технически проблеми със страницата на Търговския регистър жалбоподателят не е могъл да подаде заявлението си  своевременно, доколкото заявление за вписване на годишен финансов отчет е могло да бъде подадено не само по електронен път, а и в  сградата на съответния Търговския регистър. Изводите  на съда за неприложимост на чл.28 от ЗАНН не могат да бъдат разколебани  и поради това, че актът за установяване на административното нарушение е съставен на 11.09.2018 г., т.е. след като жалбоподателят е отстранил нарушението, подавайки заявление за годишен финансов отчет на 28.08.2018 г. Подаването на годишния финансов отчет преди съставяне на акта е сторено от жалбоподателя след започналата служебна проверка и след като същият е бил наясно, че срещу него е започнало административнонаказателно производство. Поканата макар и да се  е отнасяла до нарушение на дружеството  е касаела същото по вид нарушение, така че жалбоподателят е бил наясно за последиците от неподаване на заявление за годишен финансов отчет и отстраняването на нарушението след този срок е целяло основно да осуети издаването на акт за установяване на нарушение,  съответно наказателно постановление.

Предвид всичко изложено съдът намира, че   наказателното постановление е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

Водим от горното съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 371623-F405669/02.11.2018 г., издадено от *** ТД на НАП-Пловдив, с което на Х.  Х.Х., с ЕГН **********,*** ***, е наложено административно наказание „глоба” в размер на 200,00 лв. за нарушение на чл.38, ал.1,т.1 от Закона за счетоводството на основание чл.74, ал.1 от Закона за счетоводството.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

                                    Районен съдия :.......................................................

 

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

М.Р.