Решение по дело №3347/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1426
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 12 декември 2019 г.)
Съдия: Пламена Николова Събева
Дело: 20192120203347
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р  Е Ш  Е  Н  И  Е

                                                        № 1426

                                        гр. Бургас, 20.11.2019 г.

                                             В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - БУРГАС, XXI–ви наказателен състав, в публично заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                           

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: Пламена Събева

 

при участието на секретаря Калина Събева, като разгледа НАХД № 3347 по описа на РС - Бургас за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59-63 ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от К.С.С., ЕГН **********  срещу Електронен фиш серия К № 1934776, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който на жалбоподателката на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4  ЗДвП за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 400 лв.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на електронния фиш. Сочи, че автомобилът е бил управляван от другият законен представител на дружеството към датата на нарушението, като тези обстоятелства са били декларирани от жалбоподателката пред АНО. Излагат се твърдения, че процесният автомобил е бил ползван по силата на договор за наем от другия управител – Н.Б.К.. Моли електронният фиш да бъде отменен. В съдебно заседание жалбоподателката редовно уведомена, не се явява, представлява се от адв. Б. поддържа жалбата и доразвива изложените в нея доводи.

Административнонаказващият орган, редовно уведомен, не изпраща представител.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази доводите и възраженията на страните, намира за установено следното:

           

От фактическа страна:

На жалбоподателката в качеството й на законен представител на „А.****“ ООД  е бил издаден от АНО електронен фиш серия К № 1934776 за това, че собственият на „А.****“ ООД автомобил Тойота Ланд Крузер 150, с рег. № ******* на 13.02.2018 г. в 08:42 часа е бил управляван в гр. Бургас, ПП I-9, км. 226+500 в посока ПВ „Север“ към кв. С., с наказуема скорост 114 км/ч, при въведено ограничение на скоростта с пътен знак В26 в населено място до 80 км/ч. Скоростта, с която било управлявано процесното МПС е била установена с автоматизирано техническо средство и заснет клип № 8214.

 След като е била уведомена за констатираното нарушение, жалбоподателката е подала пред АНО декларация по чл. 189, ал. 5 ЗДвП, в която е посочила, че процесното МПС е било предоставено за ползване на другия управител на дружеството – Н.Б.К. и на датата и в часа на нарушението именно той е управлявал Тойота Ланд Крузер 150, с рег. № *******. Жалбоподателката не представила СУМПС на лицето Н.Б.К.. Поради тази причина, като е приел, че жалбоподателката не е изпълнила условията по чл. 189, ал. 5 ЗДвП, АНО отказал да анулира издадения срещу нея електронен фиш.

Изложената фактическа обстановка съдът прие за установена с оглед събраните по делото писмени доказателства. Доказателствата по делото са непротиворечиви и допълващи се, поради което съдът ги кредитира изцяло. По делото не се събра доказателствен материал, който да поставя под съмнение така установените факти.

 

От правна страна:

Жалбата е депозирана в рамките на четиринадесетдневния срок за обжалване по чл. 189, ал. 8 ЗДвП вр. чл. 59, ал. 2 ЗАНН, подадена от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

В случая се касае за извършено нарушение по ЗДвП, изразяващо се в превишаване на разрешената скорост за движение по пътищата, установена с пътен знак B-26 по смисъла на разпоредбата на чл. 21, ал. 2 ЗДвП.

От събраните по делото доказателства по категоричен и несъмнен начин се установява, че на 13.02.2018 г. в 08:42 часа в гр. Бургас, ПП I-9, км. 226+500 в посока ПВ „Север“ към кв. С. собственият на „А.****“ ООД автомобил Тойота Ланд Крузер 150, с рег. № *******, е бил управляван с наказуема скорост 114 км/ч при разрешена със знак В –26 80 км/ч в нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП. На основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП за извършеното нарушение е бил издаден електронен фиш срещу жалбоподателката в качеството й на законен представител на юридическото лице- собственик на автомобила.

Разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП предвижда, че когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. Съгласно чл. 189, ал. 5 ЗДвП в 14-дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Видно от приложена по делото на л. 11 декларация по чл. 189, ал. 5 ЗДвП жалбоподателката е посочила, че автомобилът е бил управляван от другия управител на дружеството към датата на нарушението. Това обстоятелство не е било взето предвид от АНО, като в уведомителното писмо до жалбоподателката за отказа да бъде анулиран издаденият срещу нея електронен фиш, е било посочено, че от направена справка в Търговския регистър се установило, че единствено жалбоподателката е била законен представител на дружеството. Като е приел, че жалбоподателката в качеството си на единствен законен представител на дружеството не е представила СУМПС на посочения от нея водач на автомобила, същата не е изпълнила условията на чл. 189, ал. 5 ЗДвП, АНО е отказал да анулира издадения срещу нея електронен фиш. 

От представено по делото удостоверение за актуално състояние на „А.****“ ООД обаче се установява, че към датата 13.02.2018 г. (датата на нарушението) дружеството се е управлявало заедно и поотделно от жалбоподателката и лицето, посочено от нея като водач – Н.Б.К.. Ето защо неправилен се явява изводът на АНО, че жалбоподяателката е била единствено задължена да носи отговорност като законен представител на дружеството – собственик на автомобила съгласно чл.188, ал. 2 ЗДвП. Още повече при попълване на декларацията по чл. 189, ал. 5 ЗДвП жалбоподателката е посочила изрично, че другият управител и законен представител на дружеството към датата на деянието е управлявал процесното МПС. Независимо, че жалбоподателката не е представила неговото СУМПС, отговорността му е следвало да бъде ангажирана за процесното нарушение в качеството му на законен представител на „А.****“ ООД към датата на нарушението и предвид декларираните от жалбоподателката данни в подадената по чл. 189, ал. 5 ЗДвП.

Отделно от това жалбоподателката е представила по делото фактура (л.12), издадена от „А.****“ ООД във връзка с отдаване на процесния автомобил под наем на лицето Н.Б.К., като фактурата се отнася до платена наемна цена от наемателя К. за месец февруари 2018 г. ( месецът и годината, в които е било извършено процесното нарушение).  

С оглед изложеното настоящият състав достигна до извод, че неправилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателката за процесното нарушение. От събраните по делото писмени доказателства, посочени по-горе в изложението се установява, че автомобилът е бил управляван от другия управител на дружеството-собственик на автомобила към датата на нарушението, а не от жалбоподателката. При така установените обстоятелства обжалваният електронен фиш се явява незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

 

Така мотивиран, съдът                                          

 

                                                      Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш серия К № 1934776, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който на К.С.С., ЕГН **********,  на основание чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4  ЗДвП за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2 ЗДвП е наложено наказание „глоба” в размер на 400 лв.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд - Бургас в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

 

                                                                        

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

            Вярно с оригинала: /п/

            КС