Решение по дело №331/2016 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 189
Дата: 25 ноември 2016 г. (в сила от 3 май 2017 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20162160100331
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 юни 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№189

гр. Поморие, 25.11.2016год.

 

  В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПОМОРИЙСКИЯТ   районен съд гражданска колегия, в публичното заседание на двадесет и пети октомври  през две хиляди и  шестнадесета година, в състав :

                                                                  Председател: Нася  Япаджиева 

 

при секретаря В.А., като разгледа докладваното от съдия Н. Япаджиева  гр. дело N 331 по описа за 2016 година и за да се произнесе, взе предвид следното.

 

Производството пред РС Поморие е образувано след като на основание чл. 23, ал.3 от  ГПК, БОС е определил делото да се разгледа от РС Поморие. Предявен е иск от Д.Т.Д. *** против Г.П.Г. ***. В исковата молба ищецът твърди, че на 13.01.2016г. около 14.00ч. в центъра на гр.Айтос,  Г.Г. го нападнал и му скъсал чисто ново, луксозно, кожено яке, на стойност около 1200 / хиляда и двеста / лева. Моли ответникът да бъде осъден да му заплати сумата от 1200лв.  претърпени имуществени  щети от деянието. 

Ответникът в представен отговор на исковата молба по чл.131 от ГПК, оспорва иска и уточнява, че иска е предявен във връзка с подадено от ответника възражение  по ч.гр.дело № 26/2016г. по което е издадена заповед за изпълнение на парично задължение. Твърди, че действително е срещнал случайно ищецът, но не го е удрял и не му е късал якето и още го среща със същото яке. 

Съдът счита, че предявеният иск е с правно основание чл. 45 от ЗЗД, а не такъв по чл. 422 от ГПК, тъй като видно от издадената заповед за изпълнение на парично задължение по ч.гр.дело № 26/2016г. на РС Айтос, в същата е посочено, че вземането в размер на 1200лв. за което е подал заявление ищецът е за неплатен наем и сметки за ток и вода. Дори в издадената заповед да е допусната фактическа грешка, тя не е отсранена и съда следва да се съобрази с изложеното в нея. В подкрепа на извода на съда, че предявения иск е осъдителен, а не установителен по чл. 422 от ГПК е и петитума на исковата молба, като видно е, че ищецът желае осъждане на ответника да  му заплати сумата от 1200лв., а не желае да се установи, че съществува вземането му в размер на 1200лв. за  което е издадена заповед за изпълнение на парично задължение.

ПРС, като взе предвид събраните по делото доказателства, становищата на страните и разпоредбите на закона, приема за установено от фактическа и правна страна следното: 

По делото е изискана преписка с рег. № 219/2016г. по описа на  РП Айтос образувана по  сигнал на  Д.Т.Д. за нанесен му побой от Г.Г.,  видно от която с Постановление от 29.05.2016г.  на районния прокурор е отказано образуване на наказателно производство. Видно от изложените мотиви прокурора е приел, че не са налице достатъчно данни за извършена хулиганска проява или за причинено телесно увреждане.  В хода на проверката са събрани гласни доказателства, изискани са видеозаписите от стационарните камери на Община Айтос, но в отговор общината е посочила, че поради ограничения сървърен капацитет за датата на инцидента  няма налични видеозаписи. 

По делото са допуснати до разпит трима свидетели.  Свидетелката  Г. – съпруга на ответника свидетелства, че на 13.01.2016г.  разбрала, че майката на ищеца е продала имот в който и свидетелката и други лица са съсобственици, но не са участвали при сключване на сделката и по този повод тя и св. Н., която придружавала баща си – С. също съсобственик в имотите, посетили кантората на адв. И. за консултация.  Сочи, че пред кантората, видели г-н Д., който влязъл в пререкания с вуйчо си С., но никой не му е нанасял побой.   В показанията си св. Н., също свидетелства, че баща й който е вуйчо на ищеца, разбрал за продажба на имот собственост на много наследници, без някои от тях да са участвали при сключването на сделката и по този повод, се срещнали с ответника с когото не се познавали и посетили кантората на адв. И. за консултация. Излизайки от кантората, видели Д.и баща й казал „ей го нашия, какво правиш, какви ги вършиш”, при което ищецът се засилил към баща й, а ответника застанал помежду им. Твърди, че не е видяла някой  да е скъсал якето на ищеца или да го е удрял. Не е видяла Г. да е нанасял удари на ищеца. Свидетеля С. свидетелства, че работи като охрана в банка Алианс и бил пред банката, когато видял Д. и Г. да се карат, но не е видял да се бият. Сочи, че е бил на около 20 метра от Д. и  Г. и им направил забележка, след което се прибрал в банката. 

При така изяснената фактическа обстановка настоящата инстанция, счита, че така предявения  иск е неоснователен.

Според разпоредбата на чл.45 ЗЗД – “Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму”. Предпоставките за възникване на деликтна отговорност са кумулативно изискуеми. Необходимо е наличието на: деяние - действие или бездействие;  вреда – накърняване имуществената сфера или душевно съС.ие на едно лице;  вина – субективно – психическо отношение на деликвента към извършеното от него деяние и неговите отрицателни последици; причинна връзка между деянието и вредата. 

По делото не са установени законовите предпоставки за ангажиране на отговорността на ответника. Не се установи, ответникът да е осъществил непозволено увреждане, спрямо ищеца и в резултат на това деяние ищеца да е претърпял имуществени вреди и причинна връзка между настъпилата вреда и противоправното поведение.  Въпреки, че от показанията на св. С. се налага извод за състоял се конфликт между ищецът и ответникът, то не се събраха доказателства, ответникът да е удрял или дърпал ищецът и по този повод  да е скъсал коженото яке на ищеца. Никой от разпитаните свидетели не е видял нанасяне на удари и не е видял ответникът да е ударил ищецът и да му е скъсал якето.  Видно е и от изисканата преписка от РП  Айтос, че в хода на извършената полицейска проверка, не са се събрали доказателства за извършена хулиганска проява или за причинено телесно увреждане на Д.Д.. Според съда става въпрос за словесни пререкания между страните и тъй като иска остана т.недоказан следва да се отхвърли.

На ответникът следва да се присъдят и направените в настоящото производство разноски съобразно чл. 78, ал. 3 и чл. 81 от ГПК в размер на 500 / петстотин/ лева. 

Мотивиран  от изложените съображения  съдът

Р Е Ш И:

ОТХЪРЛЯ предявения от   Д.Т.Д., ЕГН **********, с адрес *** против ответника Г.П.Г., ЕГН **********, с адрес *** иск с правно основание чл.45 от ЗЗД за присъждане на обезщетение за претърпени имуществени вреди в размер на 1200 /хиляда и двеста/ лева-стойност на скъсано кожено яке. 

ОСЪЖДА Д.Т.Д., ЕГН **********, да заплати на ответника Г.П.Г., ЕГН ********** сумата от 500 / петстотин/ лева направени разноски по делото. 

Решението подлежи на обжалване пред БОС в двуседмичен срок от получаване на съобщението. 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: