Определение по дело №1123/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1152
Дата: 5 май 2023 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20237180701123
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 май 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр.Пловдив, 05 . 05 . 2023г.

Административен съд – Пловдив, в закрито съдебно заседание на пети май през две хиляди двадесет и трета година, XXIV състав:

                                                                                                     

                                                                                               Председател : Здравка Диева

                                                                                                Членове : Величка Георгиева

                                                                                                              Светлана Методиева

     

разгледа докладваното от съдия Диева ч.к.адм.д. № 1123 / 2023г. и съобрази следното:

Производство по реда на глава XIII - чл.229 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс вр. с чл.63г ЗАНН.

К.А.Т.,***, обжалва Определение № 229 от 28.02.2023г. постановено по АНД № 1104/2023г. на Районен съд - Пловдив, с което е оставена без разглеждане жалба вх.№ 8452/27.01.2023г. по описа на Районен съд – Пловдив, подадена от К.А.Т. против глоба с фиш № ********** от 24.01.2023г., съставен от служител към сектор „Общинска полиция“, с който на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 20лв. за нарушение по чл.183 ал.2 т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/ и производството по АНД № 1104/2023г. по описа на ПРС е прекратено с изпращане на материалите по делото на сектор „Общинска полиция“ по компетентност за предприемане на последващи действия по преписката.

Частната жалба е подадена в срок от страна с право и интерес от обжалване на прекратителен съдебен акт /съобщение за определението на ПРС е получено на 09.03.2023г.; частната жалба е с вх. номер от 15.03.2023г./. Същата е процесуално допустима.

Определението на ПРС се счита за незаконосъобразно с искане за отмяна поради неправилен извод за недопустимост на жалбата и връщане на делото за продължаване на съдебно-процесуалните действия.

Ответникът не е изразил становище по частната жалба.

1. Районен съд – Пловдив приел, че предмет на оспорване е фиш, издаден в отсъствие на нарушителя по см. на чл.186 ал.3 ЗДв.П /което обстоятелство се поддържа в жалбата/ и съгласно чл.186 ал.7 ЗДв.П – ако в 7 дн.срок от издаване на фиша глобата по него не бъде доброволно заплатена, той се смята за влязло в сила наказателно постановление. Посочено е, че преди изтичане на срока за нарушителят са налице две възможности – да плати доброволно глобата или да оспори фиша, като оспорването на фиша се осъществява чрез неговото обжалване, тъй като е приложима процедурата по чл.186 ал.3 ЗДввр. с чл.39 ал.3 ЗАНН. Според ПРС, отказът глобата да бъде платена следва да е изричен, за да доведе до редовно оспорване на фиша и до издаване на АУАН, а мълчаливият отказ да бъде платена глобата – чрез бездействие и неплащането й в 7 дн.срок има друга последица – фишът придобива значение на влязло в сила наказателно постановление. Съобразено е, че в конкретния случай глобата е наложена с фиш от 24.01.2023г., а възражението против него, с което се оспорва нарушението, е подадено на 27.01.2023г. чрез жалба, при което – в срока за оспорване и за подаване на възражение. Тоест, следва да бъде съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ и при завършване на административно-наказателното производство с наказателно постановление, нарушителят ще има право да го обжалва пред съда. Към момента за нарушителя не е възникнало такова право и жалбата е предявена против негоден за обжалване по съдебен ред акт, поради което съдът я е квалифицирал за недопустима.

2. Определението е законосъобразно.

В случая фишът е издаден за нарушение по чл.183 ал.2 т.1 ЗДв.П – „Наказва се с глоба 20 лв. водач, който: 1. неправилно престоява или е паркирал неправилно;“, поради което правилно ПРС се е позовал на чл.186 ал.3 вр. с чл.39 ал.3 ЗАНН. Според чл.39 ал.3 вр. с ал.2 и ал.2а ЗАНН : „Ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел.“ и ПРС е изложил обосновани мотиви за отказът да се плати глобата, вкл. за наличието на оспорване на нарушението в конкретния случай с предвидените от това последици. С посочените алинеи от чл.39 ЗАНН е предвидена процедура при несъгласие на нарушителя да заплати наложената с фиш глоба – за нарушението трябва се състави акт, въз основа на който се издава наказателно постановление, което подлежи на обжалване пред съд. В този смисъл е и чл.58д ЗАНН, изрично предвиждащ, че на обжалване пред съд подлежат наказателните постановления, предупреждението по чл. 28, резолюцията за прекратяване на административнонаказателното производство и електронните фишове. В настоящия случай не се касае за електронен фиш, следователно правилен е изводът на районния съд, че глобата с фиш не подлежи на пряк съдебен контрол и жалбата е недопустима.

Както правилно е приел ПРС, правилото в чл. 186 ал. 7 от ЗДв.П, според което - издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител, следва да бъде разбирано в смисъл, че оспорването на съставения фиш следва да бъде предприето в рамките на седем дни от закрепването на фиша на моторното превозно средство по реда на чл. 186 ал. 3 ЗДв.П. Правото на оспорване на вмененото нарушение и последиците от осъществено оспорване следва да бъдат обсъждани в контекста на разпоредбата на ЗДв.П, регулираща отношенията при нарушения при паркиране – чл.186 ал. 3 и ал.7 ЗДв.П : последиците от оспорване от водач, неприсъствал при съставяне на фиша се извличат от разпоредбата на чл.39 ал.3 ЗАНН вр. с чл.186 ал.7 ЗДв.П. Чл.186 ал.7 ЗДв.П не разграничава фишове, съставени в присъствие или в отсъствие на водача и се прилага при незаплатена глоба – последици на влязло в сила НП, но оспорен фиш не може да бъде квалифициран на НП с последица - пряко обжалване пред съда.

При оспорване на нарушението /както е в случая/ се съставя акт. В цитираната норма на чл. 39 ЗАНН законодателят е предвидил възможност за съдебно обжалване, но не пряко на фиша, а на наказателното постановление, издадено в хипотеза на оспорено нарушение или при отказ да бъде платена глобата. Поради тази причина районният съд е разпоредил и изпращане на административнонаказателната преписка на сектор „Общинска полиция“ за предприемане на последващи действия по преписката. Действията които административния орган евентуално ще предприеме по жалбата, ще определят начина и реда по който жалбоподателя ще може да защити правата си, ако счете че са нарушени.

С обжалваното определение не се ограничава правото на защита на частния жалбоподател, тъй като това право в случая обуславя провеждане на административнонаказателно производство, в рамките на което в административна и съдебна фаза /на две инстанции/, жалбоподателят има гарантирано право на защита с предвидените в ЗАНН способи.

Мотивиран така, АС - Пловдив

О П Р Е Д Е Л И :

Оставя в сила Определение № 229 от 28.02.2023г. постановено по АНД № 1104/2023г. на Районен съд - Пловдив.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                              

                                                               Председател :

 

 

                                                                      Членове :