Решение по дело №22/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 60
Дата: 23 март 2021 г. (в сила от 23 март 2021 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20217110700022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                         60                                 23.03.2021г.                                   град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на седемнадесети март                                                  две хиляди двадесет и първа година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА                                                               

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                     2.НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

с участието на секретаря Светла Кърлова

и в присъствието на прокурора Йордан Г. от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело № 22 по описа за 2021г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.217 от АПК във вр. с чл.63, изр.2 от ЗАНН.

            Заместващият директора на ОДМВР – КЮСТЕНДИЛ с адрес: гр.Кюстендил, ул.“Цар Освободител“ № 12 обжалва решението по а.н.д. №769/2020г. на РС - Дупница. Релевира касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане свързва с доказано нарушение и спазване на процедурата по ЗАНН. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на електронния фиш.

В с.з. касаторът не изразява становище по делото.

            В писмено становище вх.№1383/16.03.2021г. адв.В.С. *** като пълномощник на ответния ЕТ „Е.К.“, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** със законен представител управителя Елисавета Красимирова Петкова оспорва жалбата като неоснователна.

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата, като решението на районния съд намира за правилно и законосъобразно и моли като такова да се потвърди.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото пред районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

            Предмет на въззивно обжалване е електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено и заснето с АТСС серия Г №0019759 на ОДМВР – Кюстендил, с който на ЕТ „Е.К.“ за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от КЗ във вр. с чл.638, ал.1, т.1 във вр. с чл.641, ал.1 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв.

От приетите по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че обвинението в електронния фиш дословно е за това, че на „29.04.2020г. в 11.32 часа в община Бобошево ПП1, Е-79, км.341+800 посока гр.Благоевград при ограничение на скоростта за извън населено място 90км/ч, като нарушението е установено и заснето с техническо средство АТСС АRН САМ S1 с МПС „Ауди 4“ с рег.№КН4331ВР и същото е по КЗ, заснето с АТСС №11743с6“. Съгласно справка в информационната система на МВР автомобилът е собственост на санкционирания ЕТ.

При тези фактически установявания съдът е приел от правна страна допуснато съществено нарушение на процесуалните правила досежно липсата на описание на нарушението от обективна страна – изпълнително деяние и съставомерните от обективна страна елементи на деянието във вр. с правилото на чл.189, ал.4 от ЗДвП, към което препраща нормата на чл.647, ал.3 във вр. с чл.638, ал.4 от КЗ. Според съда, посочената правна квалификация не може да замести липсата на описание.Съдът е приел, че допуснатото нарушение препятства преценката за материална законосъобразност на фиша. По посочените правни доводи съдът е отменил фиша без да разглежда спора по същество.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Решението, преценено за съответствие с материалния закон, е правилно. Съображенията за това са следните:

Правилен е извода на съда за нарушение на процедурата при издаване на оспорения електронен фиш.

Наложеното с фиша административно наказание е за деяние по чл.638, ал.1, т.2 от КЗ, установено с АТСС, съгласно възможността по чл.638, ал.4 от КЗ. Формата за налагане на наказанието е посредством електронен фиш по правилото на чл.647, ал.3 от КЗ. Нормата на чл.647, ал.3 от КЗ препраща за условията и реда за издаване на фиша към правилата на ЗДвП. Съгласно чл.189, ал.4, изр.2 от ЗДвП в съдържанието на фиша следва да има данни за териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на МПС, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката и начините за доброволното й заплащане. Посоченото съдържание представлява задължителните реквизити на фиша. В случая по делото липсва описание на нарушението. Отсъства съставомерното за отговорността по чл.638, ал.1, т.2 от КЗ изпълнително деяние и предвидените в санкционната норма обективни предели на обвинението. Практически не е ясно за какво деяние е наложена имуществената санкция. Посочената във фиша правна квалификация не може да замести липсата на описание на нарушението, т.к. същата има значение на самостоятелен реквизит и от нея не могат да се установят конкретните за случая съставомерни елементи на деянието от обективна страна. При това положение, правилен е извода на районния съд за допуснато нарушение на процедурата по издаване на фиша. Нарушението на процедурата е съществено, т.к. води до неясно обвинение. Това е достатъчно основание за отмяна на фиша без да е необходимо разглеждането на спора по същество.

На основание чл.221, ал.2, пр.1 от АПК решението на районния съд ще се остави в сила.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение №281/21.10.2020г. по а.н.д. №769/2020г. на РС – Дупница.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                             2.