Решение по дело №1991/2010 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 802
Дата: 26 октомври 2010 г. (в сила от 20 януари 2011 г.)
Съдия: Ралица Йорданова Русева
Дело: 20104520201991
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        РЕШЕНИЕ №                            

                                    Гр.Русе, 25.11.2010 г.

 

                                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Х наказателен състав, в публично заседание на двадесет и шести октомври  двехиляди и десета година в състав:

                                                                   Председател: Ралица Русева

При секретаря О.П. и с участието на прокурора Яна Илиева, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1991 по описа за 2010 г., за да се произнесе, съобрази:

     Производството е по гл.ХХVІІІ от НПК.

     С постановление от 12.08.2010 г. прокурор при Русенска районна прокуратура е внесъл в Русенски районен съд материалите по досъдебно наказателно производство  № 206/ 2010 г. по описа на РРП, водено срещу Ю.Б., гражданин на ***, за престъпление по чл.168 ал.І от НК за това, че    на 07.06.2009 г., в гр.Русе, в избирателна секция № 099 на 19- и многомандатен избирателен район гр.Русе, в проведени избори за членове на европейския парламент от Република България, упражнил избирателно право, без да има такова,  с предложение обвиняемият да бъде  освободен от наказателна отговорност за извършеното деяние, като му бъде наложено административно наказание по реда на чл.78 а от НК.В съдебно заседание предложението се поддържа.

    По отношение на подсъдимия е проведено задочно съдебно производство.

    Съдът, след преценка на събраните доказателства, приема за установени следните фактически обстоятелства:

    Д.Ю.Б. е роден на *** *** и бил вписан в семейния регистър на населението на с.Стражец, общ.Разград с името Б. Х. Е..През 1978 г. подсъдимият се изселил в *** и  по силата на изселническа спогодба, сключена между РБългария и ***, както и съобразно нормата на чл.16 ал.ІІ от Закона за българското гражданство от 1968 г. загубил българското си гражданство с акта на изселването.Така, деецът приел турско гражданство и заживял в ***.Впоследствие Б. сключил граждански брак със св.З. Ю. ***, която продължила да живее и работи  в България.Деецът пътувал периодично до страната, като притежавал карта на постоянно пребиваващ в РБългария чужденец.

    При тези обстоятелства, на 29.05.2009 г. Ю.Б. пристигнал в страната на двуседмична почивка.Този негов престой съвпаднал с насрочените на 07.06.2009 г. избори за членове на Европейския парламент.На посочената дата подсъдимият придружил съпругата си до избирателна секция № 099 на 19- и многомандатен избирателен район- гр.Русе, разположена в СОУ „Олимпи Панов”, където същата следвало да упражни избирателното си право.След като съпругата му гласувала, деецът запитал членовете на комисията дали трябва да гласува и той, легитимирал се с издадената му карта на постоянно пребиваващ в РБългария чужденец- № ***, в която имало отразени данни както за личен номер на чужденец, така и за ЕГН и членовете на избирателната комисия преценили, че следва да бъде вписан в списъците.Така, подсъдимият също упражнил вота си.Впоследствие, за тези негови действия е образувано настоящото  наказателно производство, като същият е обвинен за извършено деяние по чл.168 ал.І от НК.

     Изложените обстоятелства се доказват от съвкупния доказателствен материал, приложен по делото, а именно- писмо- информация от ЦИК относно констатирани нарушения при провеждане на избори за Европарламент, справки за задгранични пътувания, справка за съдимост, данни по гражданско състояние, свидетелски показания на лицата М. Е.,  З. Ю.,  Т. П., Н. Я., С. С., М. И., К. К., Д. В., препис от декларация по чл.38 от ЗИЧЕПРБ, заключение от почеркова експертиза, съгласно което дописването в списъка на подс. като избирател е извършено от член на избирателната комисия.

      Анализа на доказателствата налага следните правни изводи:

      Повдигнатото обвинение е за извършено престъпление по чл.168 ал.І от НК.Според този текст подлежи на наказание онзи, който упражни избирателното си право, без да има такова.В конкретния случай се касае  до избори, регламентирани със ЗАКОН за избиране на членове на Европейския парламент от Република България.Този специален закон регламентира изцяло изборната процедура, като чл.4 ал.ІІ предвижда хипотеза, при която право на вот имат и постоянно пребиваващи в страната чужденци, при определени условия, детайлно посочени.Т.е. от обстоятелството, че деецът към датата на изборния ден не е бил гражданин на РБългария, не може да се заключи, че е бил лишен от избирателно право.Фактически същият няма такова, но поради други обстоятелства.Във връзка с това следва да се посочи, че без съмнение изпълнението  на закона е възложено на избирателните  комисии /централна, районни и секционни/, а не на самите избиратели, и това е видно от поне три текста на цитирания нормативен акт /чл.25 ал.І т.1, чл.26 ал.І т.1 и чл.27 ал.І т.1/.В този смисъл, не би могло да се вмени във вина неизпълнението /неспазването/ на нормите, на дееца в случая.

        Установената фактическа обстановка е еднозначна- лице, постоянно пребиваващ чужденец в РБългария се явява пред секционна избирателна комисия, консултира се дали може да гласува, като няма никакви данни да е оспорвал решенията на комисията или да е влизал във вербален или друг конфликт с членовете й.По решение на СИК това лице е дописано в списъците и е гласувало.Според чл.31 ал.ІV от ЗИЧЕПРБ в избирателните списъци се дописват имената на гражданите, които имат право да гласуват в съответната секция, но са пропуснати.Този текст, отнесен към фактическите обстоятелства доказва единствено, че с факта на дописването на името на дееца Б. в избирателните списъци е прието от съответните членове на секционната избирателна комисия, че това лице има право да гласува и му е дадена възможност да упражни това право.Не би могло да се вмени в отговорност на подсъдимия незнанието или неразбирането на закона от страна на членове на СИК.С факта на вписването на дееца в списъците е прието, че същият има право да гласува, поради което след гласуването  не може да се търси наказателна отговорност за това, че е упражнил вот без  такова право.Още повече, самият закон е изключително детайлен, включително и в дефинирането на конкретни понятия в Допълнителните разпоредби и единствено въпрос на справка с нормите е правилното му прилагане.

      С тези мотиви съдът счита, че деецът Ю.Б. не е осъществил престъплението по чл.168 ал.І от НК нито от обективна, нито от субективна страна, поради което следва да бъде признат за невиновен и оправдан по повдигнатото обвинение.

      Мотивиран така и на основание чл.378 ал.ІV т.2 от НПК съдът

 

                                                  РЕШИ:

  

       ПРИЗНАВА Ю.Б., роден на *** ***, *** гражданин, с висше образование, пенсионер, женен, неосъждан, ЕГН **********, ЛНЧ ***  за

        НЕВИНЕН в това, че на 07.06.2009 г., в гр.Русе, в избирателна секция № 099 на 19- и многомандатен избирателен район гр.Русе, в проведени избори за членове на европейския парламент от Република България, упражнил избирателно право, без да има такова, поради което и го оправдава по повдигнатото по чл.168 ал.І от НК обвинение.

         Решението подлежи на обжалване пред Русенски окръжен съд, в 15- дневен срок от известяването му на страните.

                                             Районен съдия: