Определение по дело №1530/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260332
Дата: 20 октомври 2020 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20205300501530
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 260332 /20,10,2020 г., гр. Пловдив

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, VІІІ граждански състав, в закрито заседание на 20,10,2020 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                          НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА

                                                                                                  

разгледа докладваното от съдия Свиркова въззивно частно гр. дело № 1530/2020 г. и установи следното:

Производство по реда на чл. 274 - 279 от ГПК.

Образувано по въззивна частна жалба от П.С.С. с ЕГН **********; против определение № 4983/22,05,2020 г., постановено по гр. д. № 19946/2019 г. на РС Пловдив, 1 бр. състав, с което е оставено без уважение възражението на жалбоподателя (ответник пред РС) за липса на международна компетентност по предявения по делото спор.

С оплакване за незаконосъобразност от въззивния съд са иска да постанови определение, с което да отмени обжалваното и вместо това – да прекрати производството по спора поради липса на международна компетентност.

Ответникът А.К.Ц. с ЕГН **********; заявява становище за неоснователност на частната жалба и иска потвърждаване на обжалваното определение.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Производството пред РС е образувано по искова молба от А.К.Ц. с ЕГН **********; против П.С.С. с ЕГН **********; с която са предявени обективно съединени искове за развод, упражняване на родителски права и определяне режим на лични отношения с родените от брака деца, определяне издръжка за същите, предоставяне ползването на семейното жилище.

С писмения си отговор ответникът е предявил възражение за липса на международна компетентност на сезирания съд, което е основал на обстоятелствата, че страните и децата им са с обичайно местопребиваване на територията на Конфедерация Швейцария.

С обжалваното определение Рс е оставил без уважение възражението за неподсъдност като се счел, че е компетентен да разгледа предявения пред него спор на основание чл. 7; чл. 4 ал. 2; и чл. 11 от КМЧП.

По отношение на обстоятелствата, имащи значение за определяне компетентния съд:

Безспорно между страните е това, че и двамата са граждани на Република България. Не се спори и относно това, че към датата на предявяване на исковата молба страните и родените от брака им две ненавършили пълнолетие деца (С. А. Ц., роден на …. г., и С. А. Ц., родена на ….. г.) живеят на територията на Конфедерация Швейцария, където ищецът работи.

Видно от представените с писмения отговор на ответника Разрешителни за престой (л. 23-28), от м. септември 2013 г. семейството пребивава в Швейцария с разрешение за престой до септември 2023 г. Видно от представените с писмения отговор на ответника споразумение за раздяла между съпрузите (л. 68-70; превод л. 71-74); и решение на Окръжен съд Диетикон  (л. 35-41; превод л. 42-47), пред посочения съд в Конфедерация Швейцария по молба от П.С.С. е образувано производство и със съдебно решение е утвърдено споразумението между съпрузите относно следните въпроси: прекратяване на общото домакинство, съвместно упражняване на родителските права, като попечителството спрямо децата се предоставя на майката; определяне режим на лични отношения; определяне издръжка за децата и предоставяне ползването на семейното жилище.

По отношение на приложимото право:

1/ Досежно иска за развод:

Както се посочи, и двамата съпрузи са български граждани. Затова и на основание разпоредбата на чл. 7 от КМЧП, компетентен да разгледа предявения иск за развод е българският съд.

2/ Досежно упражняването на родителските права, личните отношения с децата и издръжките им:

Както се посочи от 2013 г. децата живеят в Швейцария, заедно с родителите си. За споровете по искове за упражняване на родителски права, режима на лични контакти на детето, при наличие на международен елемент в правоотношението, в случай на обичайно местопребиваване на детето в страна, която не е членка на ЕС, се прилага Конвенция за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на децата от 1996 г. /Конвенцията е ратифицирана със закон, приет от 40–то Народно събрание на 18.01.2006 г. от Република България/. Съгласно чл. 5, ал. 1 от Конвенцията, компетентността на съда следва да се определи въз основа на обичайното местопребиваване. Така възприетият критерий е проявление на принципа за гарантиране на висшия интерес на детето, който налага съдът по неговото обичайно местопребиваване да решава въпросите за родителските права.

Този извод не е в противоречие с разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от КМЧП (според която: когато българските съдилища са компетентни по един от предявените от ищеца искове, те са компетентни да разгледат и останалите, ако връзката между делата налага общото им разглеждане). Исковете за родителска отговорност и издръжка на детето следва да се разгледат съвместно в едно производство с иска за развод по реда на чл. 322, ал. 2 ГПК, вр. с чл. 59, ал. 2 СК, но при приложимост на българското материално и процесуално право. Особените правила на брачния процес не важат за предявените в същото производство небрачни искове; те могат да се предявят, а следователно и разгледат, както заедно, така и отделно от брачния иск, съобразно конкретните обстоятелства от значение за определянето на компетентния съд и при съблюдаване висшия интерес на детето. В този смисъл е и трайно установената съдебна практика, например: решение № 231/19,11,2015 г. по гр. д. № 181/2015 г. на ВКС, ІІІ г. о.; определение № 409/26,09,2019 г. на ВКС по ч. гр. д. № 2820/2019 г. на ВКС, IVг. о.; определение № 381/18,10,2017 г. по ч. гр. д. № 2912/2017 г. на ВКС, ІІІ г. о.; определение № 296/07,05,2013 г. по ч. гр. д. № 2127/2013 г. на ВКС, ІІІ г. о.

Поради това възражението за неподсъдност е основателно по отношение на исковете за упражняване родителски права, лични отношения и издръжка на родените от брака деца. Като е достигнал до различен правен извод и е оставил без уважение възражението и досежно тези искове, РС е постановил незаконосъобразен акт, който в тази му част следва да бъде отменен и вместо това производството по посочените искове следва да бъде прекратено.

В останалата част – досежно иска за развод, възражението за липса на международна компетентност правилно е оставено без уважение, поради което в тази част първоинстанционното определение следва да се потвърди.

По изложените съображения съдът

 

 

О     П     Р     Е     Д     Е     Л     И:

 

ОТМЕНЯ определение № 4983/22,05,2020 г., постановено по гр. д. № 19946/2019 г. на РС Пловдив, 1 бр. състав, В ЧАСТТА, с която е оставено без уважение възражението на П.С.С. с ЕГН ********** за липса на международна компетентност ПО ОТНОШЕНИЕ на исковете за упражняване родителски права, лични отношения и издръжка на ненавършилите пълнолетие деца от брака, КАТО ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВЯВА:

ПРЕКРАТЯВА производството по предявените от А.К.Ц. с ЕГН **********; против П.С.С. с ЕГН **********; искове за упражняване родителски права спрямо родените от брака им деца С. А. Ц., роден на ….. г., и С. А. Ц., родена на … г.; за определяне режим на лични отношения с децата и за присъждане издръжки за децата; поради липса на международна компетентност.

ПОТВЪРЖДАВА определение № 4983/22,05,2020 г., постановено по гр. д. № 19946/2019 г. на РС Пловдив, 1 бр. състав; В ОСТАНАЛАТА МУ ЧАСТ.

Определението подлежи на касационно обжалване с частна жалба, в едноседмичен срок от съобщаването на страните, при наличие на предпоставките по чл. 280 от ГПК, пред Върховния касационен съд.

 

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: