Решение по дело №25/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 март 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700025
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 44

гр. Перник, 25.03.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети март през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Бисер Ковачки, като разгледа докладваното от съдия Малчев КАНД № 25 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административно процесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „***" ЕООД с ЕИК:*** срещу решение №260172/26.11.2020 г., постановено по НАХД № 01042/2020 г. по описа на Районен съд - Перник, с което е потвърдено наказателно постановление (НП)  №ЕИИ - 001/09.06.2020 г. на началник на Регионален отдел, Надзор на пазара - Югозападна България, Главна Дирекция „Надзор на пазара" при Държавна агенция за метрологичен и технически (ДАМТН) надзор инж. Г.Б., с което на дружеството – жалбоподател на основание чл. чл.52г и чл.52д от Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) за осъществен състав на две административни нарушения по чл.4б, т.1 и т.4 от ЗТИП вр. с чл.33, т.2 и т.3 от Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на електрическите съоръжения, предназначени за използване в определени граници на напрежението (НСИОСЕСПИОГН) са наложени две „имуществени санкции" в размер на по 250 лв. за всяко едно от тях.

Касаторът счита обжалваното решение за незаконосъобразно. Твърди, че неправилно районният съд е приел, че са установени по безспорен начин извършените нарушения. Поддържа, че районният съд не е изяснил всички факти и обстоятелства, имащи отношение към случая. Излага аргументи, че АУАН не е предявен на нарушителя, което е видно от подписа под акта, който е на М.З., а не на представляващия дружеството управител - С.А.М.. Иска отмяна на наказателното постановление и решението на въззивния съд като неправилни.

Ответникът по касация – ДАМТН, редовно призован, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по жалбата. 

Представителят на Окръжна прокуратура - Перник счита жалбата за неоснователна и заявява, че решението на районния съд следва да бъде потвърдено.

Касационната жалба е процесуално допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения 14-дневен срок от съобщаването на обжалваното съдебно решение.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становищата на страните и обсъди както наведените касационни основания, така и тези по чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му. Решението е правилно.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК. В чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От което по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд правилно е установил фактическата обстановка. Съдът е възприел фактическата обстановка и е изградил вътрешното си убеждение въз основа на всички събрани доказателства, ценейки ги в тяхната съвкупност. По отношение на правилно и законосъобразно установената фактическа обстановка касационният състав на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на районния съд.

Съобразявайки така описаната фактическа обстановка, РС - Перник е постановил правилно решение, с което е потвърдено процесното наказателно постановление. Настоящият съдебен състав намира за обоснован извода на районния съд, че законосъобразно е ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя. Според настоящата инстанция материалният закон е приложен правилно от административно-наказващия орган и районния съд. Вменените нарушения - както и въззивния, така и настоящия съдебен състав приема, че са обективно извършени, съставомерни и доказани по изискуемия несъмнен начин.

Районният съд правилно е приел, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на оспореното от санкционираното лице наказателно постановление. От приобщените по делото доказателства става ясно, че жалбоподателят като търговец на 20.11.2019 г. в гр.Перник, ул."***" №36 в магазин за промишлени стоки, стопанисван от „***" ЕООД, предлагат за продажба продукти без    нанесено    име  и    регистрирано    търговско наименование или търговска марка и пощенски адрес на производителя и вносителя и без да са придружени от инструкции и/или указания за употреба на български език. По този начин същият е нарушил разпоредбата на чл.4б, т.1 от ЗТИП и чл.4б, т.4 от ЗТИП вр. с чл.33, т.2 и т.3 от НСИОСЕСПИОГН. С оглед на установените нарушения и на основание чл.52г и чл.52д от ЗТИП са му наложени с НП две „имуществени санкции" в размер на по 250 лв.

Напълно неоснователни са възраженията на касатора, че не са установени по безспорен начин осъществените от негова страна административни нарушения. В подкрепа на отразено в редовно съставения АУАН са констативен протокол за извършена проверка №000874/20.11.2019 г. и свидетелските показания на Е.Й.И., Й.Е.Г. и К.Е.С., които съответно са актосъставител и свидетели при съставянето на акта. От друга страна жалбоподателят не е ангажирал никакви доказателства за опровергаване на описаните в АУАН и НП административни нарушения.

Не могат да бъдат споделени и изложените в жалбата възражения, че АУАН не е предявен на нарушителя. Процесният акт е подписан от актосъставителя и свидетелите по него. Съставен е в отсъствие на нарушителя. С писмо изх.№81-02-834/25.11.2019 г. на ДАMTН, приложено към административно наказателната преписка, получено на 27.11.2019 г. от управителя на „***"ЕООД С.А.М., същият е поканен да се яви за съставяне на акт за установяване на административно нарушение на 13.01.2020 г. На посочената дата управителят на посоченото юридическо лице не се е явил, поради което актът е съставен в негово отсъствие. Изпратен е за връчване по реда на чл.59а, ал.1 от ЗТИП чрез кмета на община Кюстендил. Актът е връчен и предявен на 26.05.2020 г., като представителят на нарушителя е отказал да го подпише. Отказът е удостоверен с подпис на свидетел, името и адреса, на който са посочени в акта. Ето защо са напълно спазени изискванията на чл.43, ал.2 от ЗАНН. В тази връзка липсва твърдяното процесуално нарушение, нарушаващо правото му на защита. Лицето е узнало за какви нарушения е санкционирано и въз основа на какво свое противоправно поведение.

Касационният състав намира, че обжалваното въззивно решение е правилно и не са налице наведените касационни основания за неговата отмяна. От всички приложени доказателства по делото по безспорен начин се установява извършването на вменените нарушения. Предвид изложеното обжалваното решение, като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, следва да бъде оставено в сила.

Разноски не се претендират от ответника по жалбата, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №260172/26.11.2020 г., постановено по НАХД № 01042/2020 г. по описа на Районен съд - Перник.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /п/

  ЧЛЕНОВЕ:   /п/

                        /п/