Решение по дело №24/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 март 2022 г. (в сила от 11 март 2022 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20227190700024
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 32                                            11.03.2022 год.                                    Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публично заседание на първи март две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                                                             ЧЛЕНОВЕ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                                                   МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря Пламена Михайлова, с участието на прокурора Тихомир Тодоров, разгледа докладваното от съдията-докладчик Марин Маринов КАН дело № 24 по описа за 2022 година и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по жалба на Р. М. С. от с. Г. в., обл. Р. срещу Решение № 294 от 23.11.2021 год., постановено по АНД № 549/2021 год. по описа на Районен съд – Разград. С него е потвърдено НП № 38-0002325 от 13.08.2021 год. на Директора на РД „Автомобилна администрация“ – Русе, с което на основание чл. 178в, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 500 лв. за извършено нарушение на същия член. В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно, като постановено в нарушение на материалния закон. Излагат се доводи, че пред административнонаказващия орган е представено валидно удостоверение за психологическа годност, както и че с оглед факта, че водачът не е разполагал с такова удостоверение от 2016 год., контролните органи му вменяват нарушение от преди почти 5 години в противоречие с изискването на чл. 34 от ЗАНН. От съда се иска да отмени обжалваното съдебно решение, като отмени и наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – Регионална дирекция „Автомобилна администрация” – Русе, в писмено становище оспорва жалбата като неоснователна и моли решението на въззивния съд да бъде оставено в сила.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Разград дава становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Административен съд – Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото, и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок и насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си районният съд e приел от фактическа страна, че на 01.07.2021 год., около 18:20 ч., служители на РД „Автомобилна администрация“ – Русе извършвали контролна дейност на път ІІ-49 на разклона за с. Стражец и спрели за проверка товарен автомобил „МАН“ с рег.№ ******** с прикачено полуремарке „Кране Фруехауф“ с рег № ********, управляван от водача Р. М. С., извършващ обществен превоз на товар с маршрут на движение с. Лудогорци - с. Старо селище - гр. Разград - с. Подайва - гр. Разград, съгласно пътен лист № 614645 от 01.07.2021 год. и товарителница № 595101 от 01.07.2021 год. Контролните органи поискали документите на водача, при което жалбоподателят им представил удостоверение за психологическа годност, чийто срок на валидност бил изтекъл на 19.07.2016 год. Направили и справка в информационната система на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ „Регистър на психологическите изследвания на водачите“, при която се установило, че водачът не притежава валидно удостоверение за психологическа годност до момента на проверката. На жалбоподателят бил съставен АУАН серия А-2020, бл. № 291827 от 01.07.2021 год. за това, че като водач на автомобил за обществен превоз на товари не притежава валидно удостоверение за психологическа годност – нарушение, квалифицирано от актосъставителя, по чл. 87, т. 2 от  Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България. На 19.07.2021 год. Р. М. С. представил пред директора на РД „Автомобилна администрация“ – Русе Удостоверение за психологическа годност № 711629, издадено на 04.07.2021 год. и валидно до 04.07.2024 год. Обжалваното НП било издадено на основание  съставения АУАН.

При тази фактическа обстановка районният съд приел от правна страна, че актът и НП са издадени в предвидените за това срокове, от компетентни органи, при спазване на предвидената процедура и на изискуемите за тяхната валидност форма и съдържание, поради което не страдат от процесуални пороци. Съдът приел, че наказаното лице е осъществило състава на вмененото му нарушение, поради което и правилно неговата административнонаказателна отговорност е била ангажирана на основание посочената в наказателното постановление санкционна разпоредба.

Разградският административен съд намира решението на районния съд за правилно. Направените в касационната жалба оплаквания са били заявени и пред въззивния съд, който ги е обсъдил и аргументирано ги е отхвърлил. Касационната инстанция изцяло споделя мотивите на въззивното решение и на основание чл. 221, ал. 2, пр. второ от АПК препраща към тях.

Решението съответства на материалния закон. Съгласно чл.178в, ал.5 от ЗДвП водач, който извършва обществени превози на пътници или товари без валидно удостоверение за психологическа годност се наказва с глоба в размер 500 лв.  Тази норма е едновременно и санкционна, и материалноправна, съдържаща всички съставомерни признаци на противоправното поведение, което е обявено от закона за административно нарушение. Тя е ясна, конкретна и изчерпателна, а не бланкетна или препращаща. С нея се въвежда забрана за водачите да извършват таксиметрови превози, превози за собствена сметка или обществени превози на пътници или товари без валидно удостоверение за психологическа годност. Именно това е и констатираното от контролните органи и описано от фактическа страна в АУАН и НП нарушение – водачът е извършвал обществен превоз на товари без валидно удостоверение за психологическа годност.

Настоящият състав намира, че от събраните по делото доказателства по безспорен и непротиворечив начин се установява, че на инкриминираните дата и място касационният жалбоподател Р. М. С., като водач на товарен автомобил, е извършил обществен превоз на товари без валидно удостоверение за психологическа годност.

Въз основа на така изложените съображения съдът приема, че правилно и обосновано е прието, както от наказващия орган, така и от районния съд, че с деянието си жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на вмененото му административно нарушение по чл. 178в, ал. 5 от ЗДвП. Определеното наказание е в абсолютния размер, посочен от законодателя и предвид забраната на чл. 27, ал. 4 и ал. 5 от ЗАНН липсва правна възможност то да бъде намалено или изменено.

 Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 294 от 23.11.2021 год., постановено по АНД № 549/2021 год. по описа на Районен съд – Разград.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                               

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/

 

                                                                                                   2. /п/