Определение по дело №2007/2020 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 260387
Дата: 3 ноември 2020 г. (в сила от 23 декември 2020 г.)
Съдия: Мария Димчева Иванова-Георгиева
Дело: 20205640102007
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ№260387

гр. Хасково, 03.11.2020г.

 

Районен съд – Хасково, гражданско отделение, 7-и състав, в закрито заседание на трети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ИВАНОВА-ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Иванова-Георгиева гр. д. № 2007 по описа за 2020г. на районен съд - Хасково, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 130 от ГПК.

Образувано е по искова молба на М.Ц.Ц., ЕГН ********** ***, като работодател и принципал на ОП „Спорт, отдих и туризъм“, с която са предявени обективно съединени конститутивни искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ за признаване за незаконно и отмяна на уволнението й, извършено със Заповед № 2 от 03.09.2020г., издадена от кмета на община Хасково и за въстановяване на заеманата преди уволнението длъжност „главен счетоводител“ и осъдителен иск с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 3 от КТ вр. чл. 225 от КТ за заплащане на обезщетение в размер на 9 963,00 лева (6х1660,50 лева) за времето на оставене без работа в резултат от незаконното уволнение за период от 04.09.2020г. до 04.03.2021г., ведно със законната лихва за всяко месечно плащане от първия ден на месеца, за който е дължимо, до окончателното изплащане.

С разпореждане № 260504 от 23.09.2020г., постановено по гр.д. № 2007 по описа за 2020г. на РС-Хасково съдът е дал указания на ищеца да уточни срещу кого предявява посочените обективно кумулативно съединени искове. С молба с вх. рег. № 261996 от 28.09.2020г. ищецът изрично е посочил, че исковете са предявени против община Хасково.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор на искова молба, с която предявените искове се оспорват като недопустими и неоснователни. Счита, че община Хасково не е пасивно процесуално легитимирана по тези искове, тъй като няма качеството на работодател, а такова притежава Общинско предприятие „Спорт, отдих и туризъм“, тъй като ищцата е работила като главен счетоводител в общинското предприятие и съответно трудовото правоотношение е създадено с него. Ответникът твърди, че обстоятелството от кого е издадена заповедта за уволнение, не променя страните по трудовото правоотношение. С отговора се взема отношение и по същество по предявените искове, като се излагат аргументи относно законността на уволнението.

Съдът при извършена служебна проверка на редовността и допустимостта на исковата молба, съобразно правилото на чл. 129 ГПК и чл. 130 ГПК намира, че исковата молба е недопустима поради липсата на абсолютна задължителна положителна процесуална предпоставка – надлежна процесуална легитимация. Съображенията за този извод на съда са следните:

Правото на иск е публично преобразуващо субективно право, което предпоставя възможност на едно лице да поиска от съда да разреши конкретен правен спор със сила на присъдено нещо. Съществуването и надлежното упражняване на правото на иск е обусловено от наличието на задължителни материални предпоставки и липсата на отрицателни процесуални предпоставки така наречените процесуални пречки. Процесуалните предпоставки за надлежното упражняване на правото на иск са: 1) подведомственост на спора; 2) надлежна процесуална легитимация; 3) наличието на процесуална правоспособност; 4) наличието на процесуална дееспособност; 5) родово подсъдност на спора; 6) местна подсъдност; 7) правен интерес: 8) редовна искова молба, а процесуалните пречки – 1) наличието на сила на присъдено нещо; 2) липсата на арбитражно споразумение за решаване на арбитритуем спор; 3) ненадлежно учредена предствителна власт и 4) наличието на висящ процес между страните относно същия правен спор. За част от предпоставките за съществуването и надлежното упражняване на правото на иск съдът следи служебно (абсолютни), а за друга – само при позоваване от страната (относителни).

Процесуалната легитимация на страните представлява абсолютна процесуална предпоставка за правото на иск и съдът следи служебно за нея, тъй като разглеждането и решаването на дело при участието на ненадлежна страна е безцелно – решението няма да има сила на присъдено нещо между страните по правния спор. Въпросът за процесуалната легитимация всъщност е този дали ищецът е лицето, на което искът принадлежи и съответно дали ответникът е тъкмо това лице, до което се отнася искът. Следователно може да се направи извод, че активно и пасивно легитимирани по исковете са страните по материалното правоотношение, с изключение на изрично предвидените от закона случаи, когато легитимирани да водят процеса са други лица (т.н. процесуална субституция).

В настоящия случай от твърденията на ищеца може да се направи обоснован извод, че правоотношението, от което възникват правата, чиято защита се търси, е трудово. Трудовото правоотношение представлява правна връзка по силата, на която едно лице работник се задължава да предостави работната си сила за изпълнение на определена трудова функция, а друго лице работодател се задължава да заплаща определена цена – трудово възнаграждение. Следователно страни (субекти) на това правоотношение са работникът и работодателят. От това следва и логически хронологичното заключение, че пасивно легитимиран по исковете с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от КТ е работодателят. Съгласно § 1, т .1 от ДР на КТ аботодател" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение, включително за извършване на надомна работа и работа от разстояние и за изпращане за изпълнение на работа в предприятие ползвател. Разпоредбата на § 1, т. 2 от ДР на КТ дава легална дефиниция и на понятието „предприятие“ – всяко място – предприятие, учреждение, организация, кооперация, заведение, обект и други подобни, където се полага наемен труд. От посочените дефиниции следва, че изключително важно за индентифицирането на едно лице като работодател е обстоятелството дали на него работникът престира работната си сила и от него търси правата си, като не е задължително работодателят да е този, който учредява индивидуалното трудово правоотношение. Възможно е сключването и прекратяването на трудовия договор да се извършва от друго лице, но това не го прави работодател съответно страна по правоотношението – аргумент тълкувателно решение № 1 от 30.03.2012г., постановено по тълк.д. № 1 по описа за 2010г. на ВКС, ОСГК.

В обстоятелствената част на исковата молба се излагат твърдения, че ищцата е заемала длъжността „главен счетоводител“ в ОП „Спорт и отдих“ впоследствие ОП „Спорт, отдих и туризъм“, а не в община Хасково.

Съгласно чл. 52 от Закона за общинската собственост общинското предприятие е специализирано звено на общината за изпълнение на местни дейности и услуги, финансирани от общинския бюджет, което се създава, преобразува и закрива с решение на общинския съвет. Общинското предприятие осъществява дейността си въз основа на правилник, приет от общинския съвет, с който се определят предметът на дейност, структурата, управлението, численият състав и правата и задълженията на предприятието по отношение на предоставеното му общинско имущество. Директорът на общинското предприятие е второстепенен разпоредител с бюджет.

С решение № 158 от 28.08.2020г. общински съвет – гр. Хасково са преобразувани ОП „Туристически информационен център“ и ОП „Спорт и отдих“ като ОП „Туристически информационен център“ се влива в ОП „Спорт и отдих“. Със същото решение е променено наименованието на ОП „Спорт и отдих“ на ОП „Спорт, отдих и туризъм“ и е приет правилник за дейността и устройството на ОП „Спорт, отдих и туризъм“.

Съгласно чл. 14 от Правилника директорът на предприятието прави предложения до кмета на Община Хасково за назначаване и освобождаване на служителите на ОП „Спорт, отдих и туризъм“, уведомява кмета на Община Хасково за извършени дисциплинарни нарушения от служители на ОП „Спорт, отдих и туризъм“, прави мотивирано предложение до кмета на Община Хасково за налагане на наказания на служителите на ОП „Спорт, отдих и туризъм“, командирова служителите и одобрява писмен отчет за разходите и разрешава ползването на отпуск на служителите. Сключването и прекратяването на трудовите договори се извършва от кмета на община Хасково по предложение на директора на общинското предприятие, според чл. 11, ал. 3 от Правилника.

От изложеното се установява, че ОП „Спорт, отдих и туризъм“ не е самостоятелно юридическо лице, но е организационно и икономическо обособено (има самостоятелна структура и своя разплащателна сметка – действа като второстепенен разпоредител с бюджетни средства). Наетите работници престират работната си сила на ОП „Спорт, отдих и туризъм“ и от предприятието търсят правата си – трудово възнаграждение, обезщетения и отпуски. Видно от цитираните разпоредби от Правилника директорът на ОП „Спорт, отдих и туризъм“ командирова служителите, разрешава отпуските и се разпорежда с финансовите средства на общинското предприятие. Същевременно ОП „Спорт, отдих и туризъм“ разполага и с работодателската власт, тъй като управлява трудовия процес и определя вътрешния ред за осъществяването му – чл. 14, т. 1 от Правилника.

Действително обикновено се приема, че работодател е този, който учредява индивидуалното трудово правоотношение, но от това правило има различни изключения – чл. 61, ал. 2 от КТ, чл. 85-86 от КТ и чл. 95-96 от КТ. В тези случаи независимо от начина на възникване на трудовото правоотношение то съществува между работника и лицето, на което се предоставя работната сила, тъй като то има качеството на работодател, и това не се променя от факта, че друг е учредил трудовото правоотношение. В този смисъл са и тълкувателно решение № 1 от 30.03.2012г., постановено по тълк.д. № 1 по описа за 2010г. на ВКС, ОСГК, решение № 229 от 06.11.2013г., постановено по гр. д. № 1431 по описа за 2013г. на ВКС, III г.о., решение № 22 от 05.02.2013г., постановено по гр.д. № 485 по описа за 2012г. на ВКС, III г.о., решение № 31 от 09.03.2018г., постановено по гр.д. № 3247 по описа за 2017г. на ВКС, III г.о., решение № 75 от 02.07.2019г., постановено по гр.д. № 3025 по описа за 2018г. на ВКС, IV г.о., определение № 275 от 26.03.2018г., постановено по гр.д. № 4003 по описа за 2017г. на ВКС, IV г.о., определение № 605 от 21.12.2012г., постановено по ч.гр.д. № 606 по описа за 2012г. на ВКС, II г.о., определение № 130 от 01.02.2016г., постановено по гр.д. № 44 по описа за 2016г. на ВКС, III г.о. и други.

При наличието на тези белези може да се направи извод, че ОП „Спорт, отдих и туризъм“ има качеството работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ и е пасивно легитимирано по предявените искове.

С оглед изложеното съдът счита, че не е налице една от абсолютните задължителни процесуални предпоставки за надлежното упражняване на правото на иск в процесуален смисъл, предявените искове са недопустими, тъй като са насочени срещу лице, което не е носител на пасивната процесуална легитимация. Макар съдът да е дал указания на ищеца да посочи ответника съобразно твърденията, изложени в обстоятелствената част на исковата молба за това кой е страна по трудовото правоотношение, и с изрична молба е посочено, че това е община Хасково. Ето защо съдът намира, че на основание чл. 130 от ГПК исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото прекратено.

Така мотивиран и на основание чл. 130 от ГПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ВРЪЩА на основание чл. 130 ГПК искова молба с вх. № 261557/21.09.2020г. подадена от М.Ц.Ц., ЕГН ********** ***, като работодател и принципал на ОП „Спорт,отдих и туризъм“, с която са предявени обективно съединени конститутивни искове с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 1 и т. 2 КТ за признаване за незаконно и отмяна на уволнението й, извършено със Заповед № 2 от 03.09.2020г., издадена от кмета на община Хасково и за въстановяване на заеманата преди уволнението длъжност „главен счетоводител“ и осъдителен иск с правна квалификация чл. 344, ал. 1, т. 3 от КТ вр. чл. 225 от КТ за заплащане на обезщетение за времето на оставене без работа в резултат от незаконното уволнение в размер на 9 963,00 лева (6х1660,50 лева) за период от 04.09.2020г. до 04.03.2021г., ведно със законната лихва за всяко месечно плащане от първия ден на месеца, за който е дължимо, до окончателното изплащане, като недопустима и ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 2007 по описа за 2020г. на Районен съд – Хасково.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано с частна жалба пред Окръжен съд – Хасково в едноседмичен срок от връчването му на страните.

Препис от определението да се връчи на страните.

 

 

 

           РАЙОНЕН СЪДИЯ: