Решение по дело №15020/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260221
Дата: 2 септември 2020 г. (в сила от 15 декември 2020 г.)
Съдия: Даниела Душкова Павлова
Дело: 20193110115020
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е 

 

... /2.9.2020 г. 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА  

 

 

 

             ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ХІV – ти състав, в закрито  съдебно заседание в състав:

 

                                         Районен съдия: Даниела Павлова

 

 

    разгледа докладваното от съдията гр.д. № 15020 по опис на ВРС за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:              

              

 

 

             Производството е по реда на чл. 247 ГПК и чл. 248  ГПК за поправка на очевидна фактическа грешка и за изменение в частта на разноските на решение  № 1506 от 19.3.2020 г.  с което съдът „ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО в отношенията между страните, че „Ф.с.к.“ ООД, седалище ***86961 не дължи на „Енерго - Про Продажби” АД, със седалище и адрес на управление ***, с ЕИК *********  сума в размер на 437.58 /четиристотин тридесет  и седем лева и 58 ст./ лева,  претендирана от ответника по фактура от 10.09.2019 г.  за доставена и потребена ел.енергия за периода 24.06.2018 г. – 21.09.2018 г.,  по партида с кл.№ ********** за обект на потребление в гр.Провадия, обл.Варна,  съгласно справка за корекция на сметка от 22.08.2019 г. за начисляване на ел.енергия по КП № 1575/13.08.2019 г. на БИМ, по предявения  отрицателен установителен иск, на осн.чл.124 ГПК.

               ОСЪЖДА „ЕНЕРГО–ПРО ПРОДАЖБИ” АД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** да плати на „Ф.с.к.“ ООД, седалище ***86961 разноски за производството в размер на 455.00 /четиристотин петдесет и пет/ лева, на  осн.чл.78, ал.1 ГПК“.

        Постъпила е молба от ответното дружество „Е.Е.у.“ ЕАД, ЕИК ********* за изменение на решението в частта за разноските с искане да се уважи възражението му по чл.78, ал.5 ГПК за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ищеца и същото да се намали до минималния размер от 300 лева. Същото е подало  и молба за поправка на очевидна фактическа грешка в решението като се впише ответник по иска „Е.Е.у.“ ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление ***, а не  Енерго-про продажби“  АД.

         Ищецът е изразил становище за неоснователност на молбата по чл.248 ГПК. 

         Съдът след като се запозна с постъпилата молба, депозирана в срока по чл.248 ГПК и постановеното решение намира за установено от фактическа и правна страна следното:

                 Молителят е  участвал в производството в качеството на ответник  по предявен отрицателен установителен иск  и същият е уважен изцяло.  Цената на иска е 437.58 лева.   

                 Възражението по чл.78, ал.5 ГПК е направено от процесуалния представител на ответника в съдебно заседание в хода по същество, поради което същото е допустимо. Съгласно  чл.7, ал.2 на Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения,  изм. и доп. ДВ. бр.68 от 31 юли 2020 г. за процесуално представителство, защита и съдействие по дела с определен интерес, възнаграждението  при интерес до 1000 лева е 300 лева.

          Ищецът  в съдебно заседание  е  представил списък на разноските по чл.80 ГПК като е представил доказателство за заплатена държавна такса 55 лева и възнаграждение на  процесуалния му представител  в размер на 400 лева.  Настоящият състав намира, че в разпоредбата на чл.78, ал.5 ГПК  законодателят е дал  правомощия на преценка на  съда при приложение на същата норма.  Същата  предвижда възможност решаващият съд  по искане на страна да присъди по-нисък размер на адв.възнаграждение, но не по-малко от минималния такъв, в случай, когато заплатеното от страната възнаграждение за адвокат се явява прекомерно, съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото. Разпоредбата  не задължава  съда  автоматично да присъжда  по-нисък размер на адв.възнаграждение и такова в минимален размер.  Преценката за прекомерност на възнаграждението се  съобразява не само с квалификацията и вида на предявеният иск, но и с брой проведени съдебни заседания /открити и закрити/ по които проц.представител е извършил  процесуални действия като е правил искания, изразявал е становища по искания на насрещната страна, действия за проучване на делото и запознаване с материалите,  издирване на съдебна практика, приложима към казуса, подготвяне на защита и други. Съдът намира за необходимо да отбележи,  че в процесуалния закон не се съдържа задължение за съда винаги да намали   възнаграждението на адвоката или юрисконсулта при всички случаи  до предвидения минимален размер по Наредба №1/09.07.04г., дори и да е налице  основание за това. Съдът се произнася след като обективно  съобрази положения от адвоката необходим труд за защита на правата и законните интереси на страната при отчитане както на фактическата и правна сложност на делото, така и на извършените процесуални действия. В  този смисъл са мотивите на  определение по ч.т.д.№ 44/16 г. на ВОС и др.

        В настоящият случай съдът като съобрази обстоятелството, че делото не е с висока  фактическа и правна сложност  и че  цената на иска  е  437.58 лева,  намира, че възнаграждението на адвоката на ищеца следва да се намали до минималния размер по  Наредба № 1, а именно на 300 лева.  Молбата  на ответника  е основателна и  следва да се уважи.

        Съдът като съобрази, че ответник по делото е „Е.Е.у.“ АД, ЕИК ЕИК *********, седалище и адрес на управление *** Тауърс-кула Г, а не посоченото в решението „Енерго-про продажби“  АД  намира, че е  допусната очевидна фактическа грешка в решението, която следва да се отстрани от съда, постановил решението.

 

                Мотивиран от изложеното,  съдът

 

Р Е Ш И  :

 

               ДОПУСКА на осн.чл.247 ГПК поправка на фактическа грешка в решение № 1506 от 19.3.2020 г. като навсякъде в решението ответникът се чете  „Е.Е.у.“ ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление ***.

 

 

 

 

              ДОПУСКА  на осн.чл.248 ГПК изменение на решение № 1506 от 19.3.2020 г. в частта за разноските като диспозитива се чете:

               ОСЪЖДА „Е.Е.у.“ АД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление *** да плати на „Ф.с.к.“ ООД, седалище ***86961 разноски за производството в размер на 355.00 /триста  петдесет и пет/ лева, от които заплатена държавна такса от ищеца 55 лева и заплатено възнаграждение на един адвокат 300 лева,  на  осн.чл.78, ал.1, вр.ал.5 ГПК.

 

 

 

      Решението по чл.247 ГПК може да се обжалва с въззивна жалба пред ВОС в двуседмичен срок от съобщението  до страните.

      Определението  по чл.248 ГПК може да се обжалва  с частна жалба пред ВОС в едноседмичен срок от  съобщението до страните.

 

                                                      

 

                                           Районен съдия: