Определение по дело №1544/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260046
Дата: 17 септември 2020 г.
Съдия: Станислава Балинова Бозева
Дело: 20205300601544
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 260046

 

гр. Пловдив, 17.09.2020г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на седемнадесети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВАН БОНЕВ

                                     ЧЛЕНОВЕ:  МИХАЕЛА ДОБРЕВА

                                                           СТАНИСЛАВА БОЗЕВА

 

след като се запозна  с докладваното  от съдия Ст. Бозева ВЧНД № 1544/2020г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 243, ал.8 от  НПК.

С определение № 75/03.07.2020г. по ЧНД № 236/2019г. по описа на Районен съд Първомай е отменено Постановление на РП Първомай от 13.09.2019г. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 90/2010г. по описа на Отдел „ИП“ на РУ МВР Първомай, образувано и водено срещу ***, ЕГН ********** за престъпление по чл. 143, ал.1 от НК и делото е върнато на ТО-Първомай при РП Пловдив.

Срещу така постановеното определение е постъпил протест от прокурор при РП Пловдив, ТО Първомай, в който се сочи, че определението на районния съд е неправилно и необосновано, тъй като разследването е било извършено обективно и всестранно. Сочи се, че са били изпълнени всички дадени по-рано от съдилищата указания – подробни разпити на указаните свидетели, поставяне в очна ставка, но и от така събраните допълнително доказателства не се установявало участието на свид. ** в престъплението по чл. 143, ал.1 от НК. Прокурорът е посочил, че е налице конфликт между две взаимно изключващи се позиции, представени от една страна от свид. *, а от друга – от свид. **, без възможност всяка от тях в своята цялост да бъде потвърдена  несъмнено и категорично, поради което не могат да бъдат кредитирани. Според прокуратурата по делото не установява безспорно времето и начина на осъществяване на принудата, съответно какви отношения са възникнали между двамата свидетели и тяхното развитие. Дори според прокуратурата да са налице косвени доказателства, то предвид констатирани съществени противоречия и непълноти, досежно обективността и достоверността на обстоятелствата в тях и с оглед цялостната им преценка и анализ на конкретния случай, единствено пораждат съмнение относно виновността му. Поради това и се предлага на съда да отмени атакуваното определение на съда.

Против така подадения протест е депозирано възражение от страна на **, с твърдение за липса на конкретизация на оплакванията на прокурора.

Пловдивският окръжен съд, като обсъди материалите по делото, доводите в протеста и извърши проверка за законосъобразност и обоснованост на обжалваното определение, намира за установено следното:

Протестът на РП Пловдив, ТО Първомай е допустим - подаден от надлежна страна в законоустановения срок срещу подлежащ на обжалване съдебен  акт.

Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 143, ал.1 от НК срещу ***, за това, че в началото на месец април 2009 година в гр. Първомай, обл. Пловдивска е принудил *** от с.Баните да извърши нещо противно на волята му /да подпише договор за паричен заем в размер на 22 000 лв. и разписка към него за получената сума/, като е употребил за това сила и заплашване.

След неколкократно спиране, възобновяване и прекратяване на производството /бел. – цитираното в постановените съдебни актове по повод на предходно прекратяване Постановление на РП Първомай от 08.05.2018 година - не се откри в кориците на делото/, с атакуваното постановление от 13.09.2019г. РП Първомай е приела, че участието на * в престъпление по чл. 143, ал.1 от НК е недоказано, поради което на основание чл. 243, ал.1, т.2 от НПК е прекратила наказателното производство по делото.

Напълно законосъобразно районният съд е преценил, че атакуваното пред него прокурорско постановление от 13.09.2019г. е необосновано.

Липсва точно посочване от страна на прокуратурата кои доказателствени източници кои факти установяват, липсва правна оценка на събраните по реда на НПК доказателства, липсва дори ясно и точно изложена фактическа обстановка от страна на прокурора. Използването на изрази и отделни думи в кавички и скоби в онази част от прокурорското постановление, което следва да се приеме като изложение на възприета от прокурора фактическа обстановка, а така и на препинателни знаци /виж напр. на стр. 4, ред 8 отдолу –нагоре в постановлението/, не дава възможност на съда да прецени дали прокурорът цитира части от свидетелски показания или не, ако цитира части от показания на свидетели – то кои са те и всъщност какво е отношението му към заявеното, т.е. дали приема за достоверно твърдението или напротив – счита, че изложеното е в противоположен на действителността смисъл. Този порок в прокурорския изказ, видно от приложените и по-рано съдебни и прокурорски актове по преценка законосъобразността и обосноваността на актовете на наблюдаващия прокурор по досъдебното производство, е бил обект на постоянен коментар, но въпреки даваните указания за ясно и недвусмислено изразяване от страна на прокурора, очевидно продължава да бъде неглижирано, като по този начин за пореден път създава пречки за разбиране волята на прокурора.

На следващо място – правилно е констатирано от долната инстанция, че не са изпълнени и указанията на окръжния съд при предходната съдебна проверка на прекратяването на наказателното производство от страна на прокуратурата /Определение на ПОС по ВЧНД № 402/2019г. – л. 37 и сл., том 4 от ДП/. Въпреки многословието, липсва и в настоящия прокурорски акт анализ на събраните доказателства. Не става ясно от постановлението на прокурора въз основа на кои доказателства приема липсата на оказана принуда от страна на * спрямо *. Прави явно впечатление настойчивостта на прокурора да акцентира на заявени обстоятелства от страна на свид. ** в негови писмени обяснения, при все, че посочените не са способ на доказване в наказателното производство и не може посредством тях да се извършва събиране на доказателства в процеса, респективно – абсолютно недопустимо е прокурорът да се позовава на каквато и да било теза, несъбрана посредством предвидените в НПК ред и средства. В тази връзка напълно незаконосъобразно прокурорът обсъжда две тези – на ** и на свид. *, при условие, че последният реално показания като свидетел по делото не е давал. Т.е. прокурорът приема за установени твърдения, непроверени по реда на НПК.

Следва да се посочи, че прокуратурата е бездействала първоначално близо четири години, за да разпита * като свидетел /първият му разпит като свидетел е от 24.07.2014г., при все, че още при подаване на жалбата от * самоличността на лицето, за което твърди да му е оказвало принуда, не е неясна и именно поради това производството е образувано изначално точно срещу * /, а след това още четири години, за да бъде разпитан повторно. След което  - поредно спиране на производството за няколко месеца през 2019 година /от 16.08.2019г. до 19.08.2019г. за издирване на */ за издирването му за разпит, въпреки липсата на необходимост от подобно действие, както е констатирано в определение на ПОС по ВЧНД № 402/2019г., цитирано по-горе. Прокуратурата е пропуснала възможност за своевременно събиране на конкретното доказателство – разпит на този свидетел. Прави впечатление, че разпитаният също значително по-късно свидетел * – стопанисвал интернет залата - в показанията си сочи, че още през 2009 година бил викан в полицията да дава обяснения, където представил и книга, в която е записвано кой клиент на кой компютър е работел и за колко време. Липсват каквито и да било данни по делото обяснения на свидетеля да са снемани при проверката, както и копия от книгата да са били правени. Възможност за събиране на такива доказателства поради изминалото време и предвид заявеното от свид. * – няма понастоящем.

Това обаче не означава в случая, че по делото няма други доказателства, които да изискват задълбочена и коректна оценка от страна на прокуратурата. В случая такава липсва. Прокурорът се е задоволил да посочи в Постановлението от 13.09.2019г., че не са установени свидетели на случващото се в интернет-залата, без обаче в пълнота да е обсъдил показанията на **** по тези обстоятелства. Нещо повече – посочвайки, че са изпълнени указанията за допълнителни разпити на свидетелите * и * и поставянето им в очни ставки със останалите двама очевидци – ** и **, прокурорът е пренебрегнал задължението си да даде коректен анализ на така събраните доказателства. Коментирал е единствено допълнително заявеното от свид. *, но не и твърденията на * от проведената очна ставка със свид. **. Там * отрича първоначалните си твърдения за размяна на пари между * и * в автомобила на инкриминираната дата, като дори заявява, че е знаел, че * дължи пари на *, а не *. Извън вниманието на прокурора – и съответно необсъдено е останало и противоречието в показанията на * и * относно заявеното от тях кой какво е правил при пребиваването им в гр. Първомай /докато * твърди, че останал в интернет залата сам, за да подготви договор за заем, * обяснява, че двамата останали на улицата в и до колата на *, като си „правили мохабет“ според свидетеля, докато чакали ** и **/. Не е обсъдено и заявеното от свидетелите *, * относно проявената агресия от * спрямо * в изоставения парцел, както и за поведението му в последствие, когато * твърди да му е оказвана принуда да подпише предявения му договор за заем в размер на 22000 лв. Не е подложен изобщо на анализ съдържимата досежно тези твърдения информация в показанията на свидетелите ***. Прокурорът изобщо не е посочил дали кредитира или не твърденията на тези свидетели и ако не- поради какви причини. Подминати са и показанията на свидетелите * и * по повод на други заемни отношения с *. Без нужното внимание са останали съпоставката на показанията на свидетелите **, **, на родствениците и колегите на първия /по повод на споделеното им/ относно естеството на възникналите финансови отношения - между кои лица и за какви суми, както и помежду им, така и с отразеното в приобщените документи – договори за заем, запис на заповед и разписки. Респективно – липсва ясно посочване от страна на прокурора какво приема за установено – има ли възникнали финансови отношения между ** и ** или не и изобщо счита ли, че *е взел пари назаем от * и бил е мотивиран да се задължи за чужд дълг.

Липсва адекватен анализ на събраните по предвидения в НПК ред доказателства и по отношение на факта дали е оказвана принуда спрямо *, в какво се е изразила тя. В тази връзка – упражнявана ли е физическа агресия и по отношение на * в присъствието на * и адресирана ли е била такава и по отношение на него или словесна, респективно – в кой момент и довело ли е това до крайния резултат – * да подпише договора за заем в размер на 22 000лв. Събраните в тази насока гласни доказателства в лицето на посочените по-горе свидетели са кореспондиращи и ако прокурорът е приел да не се довери на същите, дължи на първо място – обоснован и коректен анализ на събраните доказателства и на второ – обоснован отговор поради каква причина ги отхвърля като достоверни. Неясно остава защо прокурорът счита, че показанията на * за упражнена му принуда /посредством отправени закани към здравето и живота му от */ са „косвени“ такива; не става ясно защо приема, че показанията му категорично се опровергават от „показанията от страна на * по отношение на условията и обстоятелствата, при които са възникнали отношенията им“ /цитатите са от стр.9 на Постановлението на РП/, защото реално такива показания от * не са били депозирани, нито кои са тези „констатирани“ от прокурора „съществени противоречия и непълноти досежно обективността и достоверността на обстоятелствата в тях“  /пак там/.

         Посоченото прекратително основание на чл. 243, ал.1, т.2 от НПК - „обвинението не е доказано“ несъмнено е по-общо и обхваща както хипотези, при които има повдигнато обвинение на конкретно лице, но доказателствата по делото не установяват съпричастност на същото към извършеното деяние, така и случаите, в които има извършено деяние, но то не е доказано по несъмнен начин /напр. събраният доказателствен материал не може да доведе до единствено възможен извод за лицето, извършило престъплението или за факта на извършване на деянието; доказателствата са противоречиви и това не може да бъде преодоляно, макар да са събрани всички възможни и необходими доказателства/. В настоящия казус изобщо не става ясно каква фактология приема прокурорът в атакуваното постановление, с което прекратява воденото наказателно производство и въз основа на кои доказателства.

Ето защо, с определението си Районен съд Първомай законосъобразно е отменил Постановлението на прокуратурата, с което е прекратено наказателното производство по делото.

Поради което и на основание чл. 243, ал.8 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 75/03.07.2020г. по ЧНД № 236/2019г. по описа на Районен съд Първомай, с което е отменено Постановление на РП Първомай от 13.09.2019г. за прекратяване на наказателното производство по досъдебно производство № 90/2010г. по описа на Отдел „ИП“ на РУ МВР Първомай, образувано и водено срещу ***, ЕГН ********** за престъпление по чл. 143, ал.1 от НК и делото е върнато на ТО-Първомай при РП Пловдив.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: