Решение по дело №195/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юли 2020 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20207240700195
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                   

227                                    23.07.2020 год.                      град Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на девети юли през две хиляди и двадесета год. в състав:

                                                                       Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                  Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                        СТИЛИЯН МАНОЛОВ

при секретаря Пенка Маринова и с участието на прокурора Нейка Тенева  като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева КАН дело №195 по описа за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, образувано по касационна жалба на Д.К.С. против решение №196/08.04.2020г., постановено по АНД №54/2020 г. по описа на РС Стара Загора. С решението е потвърдено Наказателно постановление № 19-1228-002867 от 06.12.2019г, издадено от Началник група към ОДМВР Стара Загора, сектор Пътна полиция, въз основа на съставен АУАН №АА373553/23.10.2019г против Д.К.С. за това, че на 23.10.2019г, около 10.25ч, в град Стара Загора, на ул. Иван Вазов в посока юг-север, до бл №5 управлява лек автомобил Б. с рег. **** като превозва на задна, дясна седалка дете С.Е.С.на 6год, без детето да е поставено в система за обезопасяване от съответната категория, с което е нарушила чл.137б ал.1 от ЗДвП – превозва деца в нарушение на изискванията на глава втора, раздел ХХV., поради което и на основание чл.183 ал.4 т.10 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 50лв. – наказва се с глоба в размер на 50лв водач, който превозва деца в нарушение на глава втора, раздел ХХV. Съгласно чл. 137б ал.1 от ЗДвП, системите за обезопасяване на деца в зависимост от теглото на децата, за които са предназначени, се класифицират в пет групи, в зависимост от теглото, като се подразделят в два класа – пълен или не пълен. По силата на чл. 137в ал.3 от ЗДвП  моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна.

       С въззивната си жалба С. е твърдяла, че МПС не е оборудвано със система за обезопасяване на деца, но детето е било на задна седалка и е пътувало с нея, тъй като е било с висока температура, не е имало на кого да го остави и е трябвало спешно да отиде до аптеката за лекарства. Навела е доводи за нарушение на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, тъй като липсват фактическите обстоятелства по извършване на нарушението и вписано само, че превозва дете на задна седалка, без да е поставено в система за обезопасяване.

       По същество тези оплаквания се отнасят към твърдения за приложение на чл.28 от ЗАНН – маловажен случай и доводи за нарушено право на защита.

         За да потвърди наказателното постановление РС Стара Загора след обсъждане на всички събрани гласни доказателствена средства е приел за установени фактите, посочени в наказателното постановление. Преценил е, че съобразно разпоредбата на чл.137б ал.1 от ЗДвП, която е цитирана в обжалваното решение, наказаното лице като правоспособен водач е било длъжно да знае, че това му поведение е забранено под страх от административно наказателната отговорност, предвидена в чл. 183 ал.4 т.10 от ЗДвП, която е приложена съответно на установените факти. По отношение доводите за спешна необходимост да се предприеме поведение като описаното в НП, съдът се е позовал на показанията на актосъставителя П., според които детето е било жизнено, не е имало вид на болно, а повода за съставяне на АУАН е неприетата от страна на водача забележка, че трябва да превозва детето в обезопасителна система.

        С касационната жалба се иска от съда да отмени въззивното съдебно решение като постановено при неправилно приложение на материалния закон спрямо установените факти, както и поради наличието на основания по чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, които съдът не е съобразил. Тези доводи се поддържат и от процесуалния представител на касатора в пледоарията по същество. Разноски не се претендират

      Ответника ОД на МВР Стара Загора не изпраща представител и писмен отговор против касационната жалба.

         Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага на съда да бъде потвърдено въззивното съдебно решение.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН и от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна.  

Разпоредбата на чл. 137в ал.3 от ЗДвП гласи: В моторните превозни средства от категории M1, N1, N2 и N3, които не са оборудвани със системи за обезопасяване, не се допуска превозването на деца под тригодишна възраст, а децата на възраст три и повече години и с ръст под 150 сантиметра заемат седалка, която не е предна. Следователно установените по делото факти се регулират от посоченото в чл.137в ал.3 от ЗДвП правило за превозване на деца в МПС от изброените категории, сред които и процесното, което е категория М1 по силата чл.149 ал.1 т.2 буква „а“ от ЗДвП. МПС от категория М1 не е оборудвано със система по чл.137б от ЗДвП, но детето е на възраст над 3 години, поради което с превозването му на задна седалка, не е консумиран състава на чл. 183 ал.4 т.10 от ЗДвП, защото поведението на водача не нарушава правната норма, която регулира превозването в не оборудвани със системи МПС на деца на възраст над три години. От прочита на чл.137в от ЗДвП, която разпоредба може да бъде нарушена като въвеждаща задължителното правило за поведение, се налага извода, че пътниците са длъжни да използват системи за обезопасяване, с които МПС от съответните категории с оборудвани. За деца с ръст под 150см, които пътуват в МПС, оборудвани със системи за обезопасяване, се използват системи по смисъла на чл.137б от клас, съобразен с теглото на детето. Не се допуска превозване на деца под три годишна възраст в МПС, което не е оборудвано със система за обезопасяване, но се допуска превозване и без такава система, ако детето и на възраст три и повече години, като задължително трябва да е на задна седалка.  

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221 ал.1 от АПК, съдът

                                      Р     Е     Ш     И     :

 ОТМЕНЯ Решение №196/08.04.2020 год., постановено по АНД №54/2020 год. по описа на Старозагорския районен съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА: ОТМЕНЯ НП №19-1228-002867/06.12.2019г на Началник група, сектор „ПП“ при ОД МВР Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                              

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

                                                                                   2.