Определение по дело №396/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 1
Дата: 4 януари 2021 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20207240700396
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                    О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

№ 1                                                      04.01.2021г.                    град Стара Загора

 

  Старозагорският административен съд, II състав, в закрито съдебно заседание на четвърти януари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:                    

                       СЪДИЯ: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

като разгледа докладваното административно дело № 396 по описа за   2020г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                         

 

            Производството е по реда на чл. 248 от Гражданско-процесуалния кодекс /ГПК/ във вр. с чл.144 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

 Образувано е по молба от юрисконсулт М. А., подадена в качество му на пълномощник на Директора на ОД на МВР – Стара Загора, с която е направено искане за изменение на постановеното Решение № 453 от 23.11.2020г. по адм. дело № 396/ 2020г. по описа на Административен съд – Стара Загора в частта му за разноските, като бъде присъдено в полза на ответника юрисконсултско възнаграждение. 

В срока по чл.248, ал.2 от ГПК ищецът по делото – Я.Г.Я., не е изразил становище по молбата. 

Искането за изменение на решение № 453/ 23.11.2020г. в частта му за разноските, като направено в законово установения срок по чл.248, ал.1 от ГПК, от легитимирано лице - страна по делото, е процесуално допустимо.

Разгледано по същество е неоснователно.

С Решение № 453 от 23.11.2020г. са отхвърлени предявените от Я.Г.Я. срещу Областна дирекция на МВР – Стара Загора, искове с правно основание чл.1 ал.1 от ЗОДОВ за присъждане на обезщетение в размер на 24 000.00 лв. за претърпени имуществени вреди и в размер на 2 000.00 лв. за претърпени от Я.Я. неимуществени вреди за периода 03.07.2013г. до 23.04.2015г., вследствие на отменената като незаконосъобразна с влязло в сила съдебно решение Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 20225/ 03.07.2013г., издадена от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Стара Загора, и е оставен без разглеждане предявения иск в частта му до 1000.00 лв., представляваща направени разноски по обжалване на административния акт, като недопустим. Със същото решение е оставено без уважение искането на процесуалня представител на ОД на МВР – Стара Загора за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение. Съдът е приел, че липсата на изрична уредба в ЗОДОВ, която да предвижда отговорност на ищеца за заплащане на юрисконсултско възнаграждение на ответника при пълно или частично отхвърляне на иска, и предвид специалните разпоредби на чл.10, ал.2 и ал.3 от ЗОДОВ, не се следва присъждането на юрисконсултско възнаграждение в полза на ОД на МВР – Стара Загора.  

Условията за възникване, съществуване и надлежно упражняване на процесуалното право да се иска изменение на съдебния акт в частта за разноските, като една от хипотезите за преразглеждане на въпроса за разпределението на отговорността за разноски, са регламентирани в разпоредбата на чл.248, ал.1 от ГПК. Съгласно посочената норма, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. Първата хипотеза на чл.248, ал.1 от ГПК обхваща случаите, при които съдът при постановяване на решението респ. определението не се е произнесъл по надлежно заявено искане за присъждане на разноски. При втората хипотеза на чл.248, ал.1 от ГПК е налице произнасяне на съда по дължимостта на претендираните разноски, като се иска промяна на вече постановения съдебен акт в частта за разноските поради грешка – фактическа или в правните изводи на съда.

Направеното от процесуалния представител на ОД на МВР – Стара Загора искане за изменение на Решение № 453 от 23.11.2020г. в частта за разноските, се основава на втората хипотеза на чл.248, ал.1 от ГПК, в който случай основателността на искането за преразглеждане на въпроса за разпределението на отговорността за направените в хода на съдебния процес разноски, е обусловено от наличието на явни фактически грешки /погрешно изчисляване/, грешки във фактическите констатации или в правните изводи на съда при произнасянето по въпроса за разноските. 

Съдът намира, че с оглед изложените в молбата доводи, искането на изменение на съдебното решение в частта за разноските не се основава на твърдения за неверни констатации или за допуснати грешки - фактически или в правните изводи на съда, при произнасянето по искането на страната за присъждане на направените по делото разноски. По същество с направеното искане по реда и на основание чл. 248 от ГПК се оспорва правилността на правния извод на съда и на обуславящите го мотиви, за липса на основание за присъждане на разноски в полза на ответника при отхвърляне на предявения по реда на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ иск. Съдът не намира основание за промяна на направения правен извод, че в случая не е налице нормативно основание за присъждане на разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение, в полза на ответника, доколкото изрично и изчерпателно в чл.10, ал.2 от ЗОДОВ е регламентирано, че отговорността за разноски на загубилия делото ищец се ограничава само до разноските по производството, сред които  по аргумент от чл. 75 и чл. 76 от ГПК са средствата за възнаграждение за свидетели и вещи лица, но не и възнаграждение за юрисконсулт. Разпоредбите на чл. 10, ал. 2 и ал. 3 от ЗОДОВ, тълкувани в тяхната взаимовръзка, се явяват специални по отношение на общите разпоредби на чл. 78, ал. 8 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК и чл. 143 от АПК. Липсата на изрична уредба в ЗОДОВ, която да предвижда отговорност на ищеца за заплащане на юрисконсултско възнаграждение на ответника при пълно или частично отхвърляне на иска, обуславя извод, че в производството по ЗОДОВ ищецът не дължи на ответника заплащане на юрисконсултско възнаграждение. В този смисъл не са налице предпоставките за изменение на решението в частта за разноските и молбата за това следва да се остави без уважение.

            Водим от тези мотиви и на основание чл.248 от ГПК във връзка с чл.144 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на юрисконсулт М. А., подадено в качество му на пълномощник на Директора на ОД на МВР – Стара Загора, за изменение на Решение № 453 от 23.11.2020г., постановено по адм. дело № 396/ 2020г. по описа на Административен съд – Стара Загора, в частта му за разноските.

 

Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от  съобщаването му на страните.

 

 

                                                                                      СЪДИЯ: