Решение по дело №2533/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5307
Дата: 24 юни 2016 г.
Съдия: Джулиана Иванова Петкова
Дело: 20161100502533
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 март 2016 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е

№ ...............

 

гр.София,     24.06.2016 г.

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-а състав, в публично заседание на      девети юни  две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА КАЦАРОВА

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: ДЖУЛИАНА ПЕТКОВА
                                     НИКОЛАЙ ЧАКЪРОВ  

 

при секретаря Ц.Д.,  като разгледа  докладваното от съдия Петкова гражданско дело № 2533  по описа за 2016 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 – 273 от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на Б.Х. ООД против решението от 24.08.2015 г. по гр. дело № 30724/2013г. на Софийския районен съд, 69 състав, с което е осъдено дружеството да плати на А.А.П., на основание чл. 224, ал.1 КТ, сумата 3089,87 лева като обезщетение за неползван платен годишен отпуск в периода 13.06.2007г.-12.04.2013г., ведно със законната лихва от 17.07.2013г., отхвърлен е искът на П. по чл. 86, ал.1 ЗЗД и са присъдени разноски.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно в частта по иска по чл. 224, ал.1 КТ. Сочи се, че съдът необосновано счел, че вписването в заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение относно  броя  дни неползван отпуск и размерът на обезщетението за тях, представлява извънсъдебно признание за така вписаните обстоятелства. Възразява се и срещу извода на първоинстанционния съд за недоказаност на възражението на ответника за изплащане на претендираните суми, като се твърди, че той е направен при непълнота на доказателствата. С тези доводи се иска отмяна на решението в частта, с която искът по чл. 224, ал.1 КТ е уважен и постановяване на ново, с което бъде отхвърлен.

Въззиваемият А.А.П. оспорва жалбата.

Софийският градски съд, в изпълнение на правомощията си по чл. 269 ГПК, намира  решението в обжалваната част за валидно, допустимо и правилно. На основание чл. 272 ГПК препраща към мотивите на СРС, които споделя. В отговор на оплакванията във въззивната жалба излага следното:

В заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение между страните, която е подписана от работодателя – ответник се съдържа изрично негово изявление, че на ищцата се полага сумата 3098,78 лева като обезщетение по чл. 224 КТ за  94 дни неползван платен годишен отпуск. Документът е  частен  и това изявление е за неизгодни за издателя му факти. В приложение на чл. 180 ГПК, първоинстанционният съд законосъобразно е  оценил доказателствената  му стойност на извънсъдебно признание за съществуването на правото на обезщетение по чл. 224, ал.1 КТ и за неговия размер.  Още повече, че тези обстоятелства са били безспорни по делото, макар и изрично да не са отделени като такива с доклада по чл. 146 ГПК. В отговора на исковата молба, без да оспорва заповедта  и удостоверените с нея факти, ответникът е заявил единствено, че установените с нея негови задължения  са погасени чрез плащане т.е. и в хода на процеса е признал съществуването на вземане на ищцата за периода и в размера, посочени в заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение. Голословните  възраженията  срещу така признатите обстоятелства се правят едва с въззивната жалба и  като преклудирани не подлежат на разглеждане.

В срока по чл. 131 ГПК ответникът е направил единствено правопогасяващо възражение – че е изплатил обезщетението. Не го е  доказал, при  условията на необходимото за случая пълно доказване. Създал е пречки на вещото лице по ССчЕ, като не му е представил необходимите счетоводни документи, за да отговори на задачата изплатено ли е обезщетението. Така непълнотата на доказателствата, която се изтъква във въззивната жалба, е следствие на поведението на самия въззивник, което настоящият състав определя като опит за шиканиране на процеса. В негов резултат ответникът не е провел необходимото доказване и в приложение на правилата за разпределение на доказателствената тежест  първоинстанционният съд правилно е приел, че възражението за плащане не е доказано. Следователно вземането на ищцата не е погасено и искът за присъждането му е основателен и доказан.

С оглед изложеното, като намира да липсват заявените в жалбата основания за отмяна на първоинстанционното решение, въззивният съд следва да го потвърди в обжалваната част.

При този изход на спора, на въззиваемия се следват разноските за адвокатско възнаграждение, които са в размер на 400 лева.

Така мотивиран, Софийският градски съд,

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решението от 24.08.2015 г. по гр. дело № 30724/2013г. на Софийския районен съд, 69 състав  в частта, с която е уважен иска по чл. 224, ал.1 КТ.

ОСЪЖДА „Б.Х.” ООД, ***, съдебен адрес *** да плати на А.А.П. ЕГН **********,  съдебен адрес ****, на основание чл. 78, ал.1 ГПК, сумата 400 лева разноски по делото пред въззивния съд за адвокатски хонорар.

Решението е окончателно.

 

 

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                        2.