Решение по дело №2158/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1789
Дата: 16 ноември 2021 г. (в сила от 16 ноември 2021 г.)
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20217040702158
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 3 септември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1789                             дата   16 ноември 2021г.                   град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,   ІХ-ти състав,

в публично заседание на 08 ноември 2021г.,  в следния състав:

 

                                                                                 Съдия:  ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА                                        

Секретар: Кристина Линова

Прокурор: ………………….…

 

разгледа адм. дело № 2158 по описа за 2021г.

и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във вр. с чл.172, ал.5 от ЗДвП.

            Съдът е сезиран с жалба, подадена от Е. *** против Заповед № 21-0335-000130/12.08.2021г., издадена от полицейски инспектор в РУ Руен към ОД на МВР Бургас за прилагане на принудителна административна мярка, с която, на основание чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП, по отношение на жалбоподателя е приложена ПАМ – прекратяване регистрацията на ППС за срок от 12 месеца, като са отнети два броя регистрационни табели с № А 9463 МХ и СРМПС № *********.

            Жалбоподателят Е. оспорва издадената заповед за прилагане на ПАМ, като възразява, че е постановена при допуснати съществени процесуални нарушения на административнопроизводствените правила, като административният орган не е изяснил всички факти и обстоятелства от значение за случая, а при определяне на срока на действие на мярката не е изложил мотиви относно неговата максимална продължителност, като счита, че целта на закона би била постигната и при определяне на минималния срок на принудителната мярка. Иска се отмяна на издадената заповед и присъждане на разноските по делото. 

            В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от пълномощник, който поддържа жалбата на сочените в нея основания. 

            Ответникът – полицейски инспектор в РУ Руен към ОД на МВР Бургас, приложил принудителната административна мярка, се явява лично, оспорва основателността на жалбата като счита издадения от него административен акт за законосъобразен.

            Жалбата е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна – адресат на административния акт и депозирана в предвидения от закона срок.

Разгледана по същество е неоснователна.

Данните от административната преписка сочат, че при извършена проверка на 11.08.2021г. от контролни органи на МВР, на път трети клас 208, в посока с.Добромир, около 23часа, е установено, че жалбоподателят Е. управлява МПС – собствен лек автомобил БМВ 730Д, с рег. № А 9463 МХ след употреба на алкохол – 1,49 ‰ концентрация в издишания въздух, измерена с техническо средство Алкотест Дрегер 7510. За нарушението е съставен АУАН № 976033, в който водачът не е вписал възражения. Видно от съставените за случая две докладни записки водачът е признал, че е употребил алкохол, като първоначално не искал да даде проба. След отчитането на резултата от техническото средство и пристъпването към сваляне на регистрационните номера на автомобила започнал да се държи агресивно, отказвал да изпълнява дадените му разпореждания, което наложило използване на физическа сила и помощни средства (белезници), както и принудителното му задържане.

Въз основа на данните от съставения АУАН, полицейски инспектор в РУ Руен при ОД на МВР Бургас издал против жалбоподателя процесната  Заповед № 21-0335-000130/12.08.2021г. за прилагане на принудителна административна мярка, с която, на основание чл.171, т.2а, б.“б“ от ЗДвП е прекратена регистрацията на пътното превозно средство за срок от 1 година, като са отнети два броя регистрационни табели с № А 9463 МХ и СРМПС № *********.

Заповедта е законосъобразна.

Съгласно разпоредбата на чл.171, т.2а от ЗДвП За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: ………… 2а. прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство: б) с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребил наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство и/или с тест за установяване концентрацията на алкохол и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за извършване на химическо и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози – за срок от 6 месеца до една година;

Законовата разпоредба на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП забранява на водача  да управлява пътно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.

След като за водача на автомобила Е. е било установено, че управлява същия с концентрация на алкохол над 0,5 на хиляда, в случая 1,49‰, то е налице хипотезата на първото предложение на правната норма.   Съобразно законовата регламентация по прилагане на процесната ПАМ административният орган действа в условията на обвързана компетентност и с издаването на процесната заповед материалният закон е правилно приложен. Неоснователно съдът счете възражението за неизясненост на фактите и обстоятелствата по случая. Релевантният за прилагането на мярката факт – управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда е безспорно установен, не се отрича от водача, поради което не е налице твърдяната неяснота по фактите и обстоятелствата. Също така, действайки в условията на обвързана компетентност административният орган няма как да се отклони от целта на закона, респ. да действа несъразмерно, поради което и възраженията в тази насока са неоснователни. Неоснователно в тази насока съдът счете и възражението, че органът е определил максимален срок на действие на мярката без да изложи мотиви. Фактическата констатация за алкохолното съдържание от 1,49 промила следва да се счита за решаваща при определяне на срока на действие на мярката, която концентрация в конкретния случай трикратно надвишава долния праг от 0,5 промила, респ. надвишава и прага от 1,2 промила, отвъд който е налице престъпление. В този смисъл, прилагането на административната мярка за максималния срок от една година е обосновано и съобразено с конкретните фактически констатации.

След като е установил правнозначимия факт, свързан с управление на МПС от водач след употреба на алкохол над 0,5‰, административният орган, в условията на обвързана компетентност, правилно е приложил материалния закон – чл.171, т.2а, б."б" от ЗДвП, като е наложил процесната принудителна административна мярка спрямо собственика на автомобила.

В процеса на цялостния съдебен контрол за законосъобразност не се констатираха отменителни основания по смисъла на чл.146 от АПК – процесната заповед е издадена от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при спазване на административнопроизводствените правила, при наличието на релевантните фактически основания, които обосновават правилното приложение на материалния закон и е съобразена с целта на Закона за движението по пътищата.

Жалбата, като неоснователна, следва да се отхвърли, поради което и на основание чл. 172, ал.2, предл. последно от АПК и чл.172, ал.5 от ЗДвП, Бургаският административен съд,

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на от Е. ***, против Заповед № 21-0335-000130/12.08.2021г., издадена от полицейски инспектор в РУ Руен към ОД на МВР Бургас, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

Решението не подлежи на обжалване. 

 

 

                                                   СЪДИЯ: