Присъда по дело №338/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 28
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 1 ноември 2019 г.)
Съдия: Александър Стоянов Иванов
Дело: 20194500200338
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

                 

 

   гр. Русе, 16.10.2019г.

 

       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Русенският  окръжен съд наказателна  колегия в публично заседание на шестнадесети октомври, двехиляди и деветнадесета година в състав:

      Окръжен съдия: Александър И.

                                                                                Съдебни заседатели: Р.Р.

       М.Д.

                                                                                                                                                       

при секретаря Светла Пеева, в присъствието на прокурора П. Петков, като разгледа докладваното от съдия И., НОХД№ 338 по описа за 2019г.,

П   Р   И   С   Ъ   Д   И  :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия П.К.К., роден на *** ***, български гражданин, със средно образование, женен, неосъждан, ЕГН: **********, за

ВИНОВЕН в това, че на 03.06.2018 г. в гр. Русе, в съучастие с М.П.В. ***, като извършител, прокарал в обръщение подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер БУ5887459, като знаел, че са подправени, поради което и на основание чл. 244, ал.1, пр.1, вр. чл.20, ал.2, вр. ал.1, вр. с чл.58а, ал.1 от НК, го

ОСЪЖДА на ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, изтърпяването на което наказание на основание чл.66, ал.1 от НК отлага за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

 

НЕВИНЕН в това, че на 03.06.2018 г. в гр. Русе, след предварителен сговор с М.П.В. ***, с цел да набави за себе си и за М.П.В. имотна облага, възбудил заблуждение у Р. И. Ц.гр. Русе, че играе на игрални автомати с истински парични знаци и с това причинил на „Вилокс Груп“ ЕООД- гр. София, представлявано от Драгомир Тихомиров Ярков от гр. Русе, имотна вреда в размер на 340 лева, като измамата е извършена от две лица, поради което и на основание чл.304 от НПК го оправдава изцяло по това обвинение (квалифицирано по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК).

 

ПРИЗНАВА подсъдимия М.П.В., роден на ***г***, български гражданин, неженен, неосъждан, ЕГН: **********, за

ВИНОВЕН в това, че на 03.06.2018 г. в гр. Русе, в съучастие с П.К. ***, като извършител, прокарал в обръщение подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер БУ5887459, като знаел, че са подправени, поради което и на основание чл. 244, ал.1, пр.1, вр. чл.20, ал.2, вр. ал.1, вр. с чл.58а, ал.1 от НК, го

ОСЪЖДА на ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, изтърпяването на което наказание на основание чл.66, ал.1 от НК отлага за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

 

НЕВИНЕН в това, че на 03.06.2018 г. в гр. Русе, след предварителен сговор с П.К. ***, с цел да набави за себе си и за П.К.К. имотна облага, възбудил заблуждение у Р. И. Ц.гр. Русе, че играе на игрални автомати с истински парични знаци и с това причинил на „Вилокс Груп“ ЕООД- гр. София, представлявано от Драгомир Тихомиров Ярков от гр. Русе, имотна вреда в размер на 340 лева, като измамата е извършена от две лица, поради което и на основание чл.304 от НПК го оправдава изцяло по това обвинение (квалифицирано по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК).

 

На основание чл.53, ал.2, б.“а“ от НК ОТНЕМА в полза на държавата, 18 подправени банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер БУ5887459 – на съхранение в БНБ.

 

ОСЪЖДА подсъдимия П.К.К. да заплати разноски, направени в досъдебното производство – по сметка на ОД на МВР - Русе – 60, 30 лева /шейсет лева и тридесет стотинки/.

ОСЪЖДА подсъдимия М.П.В. да заплати разноски, направени в досъдебното производство – по сметка на ОД на МВР - Русе – 60, 30 лева /шейсет лева и тридесет стотинки/.

 

Присъдата може да се обжалва и протестира в 15 - дневен срок от днес пред Апелативен съд - гр.Велико Търново.

 

                              

 Окръжен съдия:

 

 

 

    Съдебни заседатели:

 

 

 

Съдържание на мотивите

                   Мотиви към присъда N 28 / 16.10.2019год. по НОХД N 338 / 2019г. по описа на Окръжен съд - Р..

                   Р.нска окръжна прокуратура е обвинила П.К.К.:

-                     в извършване на престъпление по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК  - за това, че на 03.06.2018 г. в гр. Р., в съучастие с М.П.В. ***, като извършител, прокарал в обръщение подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер *****, като знаел, че са подправени.

-                     в извършване на престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК, за това, че на 03. 06. 2018 г. в гр. Р., след предварителен сговор с М.П.В. ***, с цел да набави за себе си и за М.П.В. имотна облага, възбудил заблуждение у Р. И. Ц.от гр. Р., че играе на игрални автомати с истински парични знаци и с това причинил на В., представлявано от Д.Т.Я.от гр. Р., имотна вреда в размер на 340 лева, като измамата е извършена от две лица.

Р.нска окръжна прокуратура е обвинила М.П.В.:

                   - в извършване на престъпление по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК  - за това, че на 03.06.2018 г. в гр. Р., в съучастие с П.К. ***, като извършител, прокарал в обръщение подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер *****, като знаел, че са подправени.

                   - в извършване на престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК, за това, че на 03. 06. 2018 г. в гр. Р., след предварителен сговор с П.К. ***, с цел да набави за себе си и за П.К.К. имотна облага, възбудил заблуждение у Р. И. Ц.от гр. Р., че играе на игрални автомати с истински парични знаци и с това причинил на В., представлявано от Д.Т.Я.от гр. Р., имотна вреда в размер на 340 лева, като измамата е извършена от две лица.

Прокурорът  поддържа обвиненията по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК за всеки от двамата подсъдими и не поддържа обвиненията по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК.

Подсъдимият П.К.К. признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и изразява съгласие да не се събират доказателства за тях по реда на чл.371, т.2 от НПК. 

Подсъдимият М.П.В. признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и изразява съгласие да не се събират доказателства за тях по реда на чл.371, т.2 от НПК. 

Съдът след преценка на събраните по делото доказателства и съобразно чл.372, ал.4 от НПК, приема за установена следната фактическа обстановка:

Двамата подсъдими са от гр.Р. и се намирали в близки отношения. И двамата редовно посещавали игрална зала „Адмирал“, намираща се в гр. Р., улП.собственост на В., където участвали в хазартни игри на игрални автомати, като за да вземат участие правили залог с парични суми.Те имали издадени клиентски поименни карти към лоялната програма на тази игрална зала.

На неустановена дата, по неустановен начин и от неустановено лице двамата се сдобили с подправени парични знаци – банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер ***** - 18 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер *****. Това се забелязвало веднага, като хартията, от която били изготвени купюрите била по-дебела от тази на действителните законни парични знаци, освен това по купюрите липсвали осигурителната нишка и водния знак.

На 03.06.2018 г., вечерта двамата подсъдими за пореден път посетили игралната зала „Адмирал“, намираща се в гр. Р., ул. П.. В себе си носили 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер *****, като знаели, че са подправени. Решили да ги прокарат в обръщение, като участват в хазартни игри, правейки залог с тях. Двамата започнали да играят на игрални автомати № 15 и 16. Хазартните игри се осъществили, като заложили подправените 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер ***** под формата плащане, с цел получаване на печалба. Те сторили това, като ги поставяли в игралните автомати, където банкнотите оставали на съхранение.

През този период за времето от 22.00 ч. на 03.06.2018 г. до 06.00. ч. на 04.06.2018 г. на работа нощна смяна било крупието – свид.Р.И.Ц.. Тя забелязала, че подсъдимите са заедно и че двамата заедно вадят пари от двата игрални автомати. Около и след 00.00 ч. на 04.06.2018 г. подс.К. се преместил да играе хазартна игра на друг игрален автомат - № 7. Малко след това на игрален автомат № 8 се преместил да играе хазартна игра и другият подсъдим. Кратко време след като двамата подсъдими се преместили да играят на последните игрални автомати № 7 и № 8 свид. Св.Ц. чула на няколко пъти характерен звук от тези два игрални автомати, който се издавал, при отказ да приеме банкнотата, която се залагала от участника в играта. Тя отишла при подсъдимите, попитала ги какъв е проблемът, че игралните автомати отказвали да приемат банкнотите, които се залагали. Свид.Ц. забелязала, че подсъдимите я гледат видимо притеснени, освен това те не й отговорили на въпроса. Подс.В. държал в едната си ръка банкнота от 20 лева, която се опитал да прибере в джоба на дрехата си, по такъв начин, че да не бъде банкнотата забелязана от свид.Ц.. Тя поискала да види тази банкнота, обв.В. нерешително и плахо й показал банкнотата. Свид.Ц.  веднага установила, че тази банкнота от 20 лева била подправена (неистинска), защото дебелината на хартията била по-голяма от тази на истинските парични банкноти с номинал от 20 лева, цветът на хартията бил бял и банконтата изглеждала на принтирана (разпечатана) от цветен принтер. Реакцията на свид.Ц. от вида на тази банкнота била недоумяваща и свидетелката веднага попитала подсъдимите дали тези пари са фалшиви. Видимо притеснени и двамата подсъдими отговорили на този въпрос с въпрос как е разбрала. Тогава на свид.Ц. й станало ясно, че подсъдимите участвали в хазартните игри с игралните автомати с неистински парични знаци. Казала им да не играят с фалшиви пари, при което подс.К. й казал, че до него момент са пускали в машините, на които са играли фалшиви пари. Също така свид.Ц. попитала подсъдимите каква сума са пуснали в машините като залог, единият от тях й отговорил, че сумата била около 300 – 400 лева. Двамата подсъдими започнали да уговарят свид.Ц. да не казва на никого, да каже само на управителя на залата и заявили, че ще възстановят паричната сума. Свид.Ц. веднага се насочила към бара на игралната зала, за да информира по телефона управителя на залата – свид.Я.. Свид.Ц. съобщила на свид.Я., че подсъдимите са пуснали в игралните автомати фалшиви пари. За този случай свид.Я. веднага уведомил по телефона представител на търговското дружество, организиращо хазартните игри в залата, който го посъветвал веднага свид.Ц. да подаде сигнал на тел.112 и да събощи какво е станало. Веднага след този разговор свид.Я. се свързал със свид.Ц. и й казал да подаде сигнал на тел. 112.

Веднага след този разговор свид.Я. се свързал по мобилен телефон с подс.К. и го попитал какво се е случило, на което той му отговорил да бъде спокоен, че парите щели да бъдат възстановени, но не можел да направи това в момента. Свид.Я. заявил на подсъдимия, че вече сигнал е подаден от видеоконтрола на залата. След този разговорил свид.Я. отишъл в игралната зала

След като се обадила и подала сигнал на телефон 112 за случилото се свид.Ц. видяла, че двамата подсъдими са напуснали игралната зала. Не след дълго в игралната зала пристигнал свид.Я., на когото свид.Ц. разказала подробно какво се е случило. През това време пристигнал полицейски патрул на Второ РУ – Р. към ОД на МВР – Р.. Старши на патрула бил мл. полицейски инспектор Т.. Я.и Ц. в присъствието на полицейските служители проверили наличността на банкнотите в игрални автомати № 15 и № 16, на които първоначално двамата подсъдими играли хазартните игри. От двата игрални автомата свидетелите извадили общо 17 банкноти с номинал 20 лева. Всички тези банкноти били с един и същ сериен номер *****, изглеждали видимо неистински и приличали на банкнотата, която забелязала да стиска обв.В.. На пода пред стола на игрален автомат № 15, на който участвал в хазартната игра подс.К. била намерена друга банкнота с номинал 20 лева и същия сериен номер *****, която също изглеждала видимо неистинска. Това наложило свидетелите Я. и Ц. да проверят всички игрални автомати в игралната зала, но други неистински банкноти или банкноти със сериен номер ***** не били намерени. За последен път игралните автомати били отчетени предния ден – сутринта на 03.06.2018 г., когато автоматите били изпразнени. Извадените от двата игрални автомата № 15 и № 16 - 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същи сериен номер *****, както и намерената на пода до автомат № 15 банкнота с номинал 20 лева и същия сериен номер ***** били предадени в 02.20 ч. на 04.06.2018 г. с Протокол за доброволно предаване от свид.Я. на свид.Т..

Съгласно изводите на извършената от БНБ техническа експертиза за истинност, 18 - те банкноти с номинал 20 лева, с един и същи сериен номер ***** са неистински. Освен множеството установени различия между изследваните банкноти и оригиналните банкноти, емисия на БНБ експертизата е посочила, че върху изследваните парични знаци липсва имитация на осигурителната нишка и воден знак.

Тази фактическа обстановка се установява несъмнено от цялата доказателствена съвкупност, съобразно чл.373, ал.3 от НПК.

От събраните доказателства, съдът е стигнал до единствено възможния извод за виновността на всеки от подсъдимите  В. и К. в извършване на престъпление по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК за всеки от тях и за постановяване на осъдителна присъда за всеки от двамата в тази част от предмета на делото.

           Предвид изложеното съдът достигна следните правни изводи:                               Подсъдимия П.К.К. е годен субек на престъплението по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК, в което е обвинен, защото го е извършил като пълнолетен и в състояние на вменяемост.

          От обективна и субективна страна П.К.К. осъществил състава на престъплението по чл.244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК, като на 03.06.2018 г. в гр. Р., в съучастие с М.П.В. ***, като извършител, прокарал в обръщение подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер *****, като знаел, че са подправени. Съставомерното състояние на прокарване в обръщение било реализирано чрез ползване на подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, като подсъдимия реализирал „привидната стойност“ на фалшификатите чрез използването им като истински – участие в хазартна игра. Съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за хазарта, хазарт е всяка игра на случайността, в която има залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът, а според ал. 2 на същия член участник в хазартна игра е лице, което е направило залог, за да вземе участие в играта. Допълнителната разпоредба на Закона за хазарта - § 1, т. 1 дава определение, че "Залог" по смисъла на този закон е всяко плащане на пари, пряко или под друга форма, за участие в хазартна игра с цел получаване на печалба.

          От субективна страна е осъществил деянието с пряк умисъл. В съзнанието му е била налична представата, че прокарва в обръщение и използва подправени парични знаци като истински пари и във волево отношение е искал именно това – да използва тези подправени парични знаци.

          Подсъдимия М.П.В. е годен субек на престъплението по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК, в което е обвинен, защото го е извършил като пълнолетен и в състояние на вменяемост.

          От обективна и субективна страна М.П.В. осъществил състава на престъплението по чл.244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК, като на 03.06.2018 г. в гр. Р., в съучастие с П.К. ***, като извършител, прокарал в обръщение подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер *****, като знаел, че са подправени. Съставомерното състояние на прокарване в обръщение било реализирано чрез ползване на подправени парични знаци – 17 банкноти с номинал 20 лева, като подсъдимия реализирал „привидната стойност“ на фалшификатите чрез използването им като истински – участие в хазартна игра. Съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за хазарта, хазарт е всяка игра на случайността, в която има залог и може да се получи печалба или да се загуби залогът, а според ал. 2 на същия член участник в хазартна игра е лице, което е направило залог, за да вземе участие в играта. Допълнителната разпоредба на Закона за хазарта - § 1, т. 1 дава определение, че "Залог" по смисъла на този закон е всяко плащане на пари, пряко или под друга форма, за участие в хазартна игра с цел получаване на печалба.

          От субективна страна е осъществил деянието с пряк умисъл. В съзнанието му е била налична представата, че прокарва в обръщение и използва подправени парични знаци като истински пари и във волево отношение е искал именно това – да използва тези подправени парични знаци.

          Установеното по фактите, дава основание на съда за правната оценка, че с действията си на процесната дата, всеки от двамата подсъдими не  реализирал измама (квалифицирана съгласно обвинението като престъпление по чл.210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК за всеки от тях), поради което всеки следва на основание чл.304 от НПК да бъде признат за невинен и оправдав по тази част от премета на обвинението, разглеждан в делото. Недоказано и несъставомерно се явява обвинението за осъществен състав на престъпление по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 от НК за всеки от двамата подсъдими. В конкретния случай от събраните в досъдебната фаза гласни доказателства безспорно се установява, че на процесната дата и място двамата подсъдими са прокарали в обръщение 17 бр. неистински банкноти, което действие са реализирали чрез въздействие по отношение на машина - покер-автомат. Липсват каквито и да е доказателства същите да са въздействали съответно, възбудили или поддържали заблуждение /каквито твърденията се заявяват вече като правна оценка в обвинителния акт/ по отношение на свид. Р. И. Ц.– к.при процесното дружество. За осъществяване състав на престъпление по чл. 209 от НК и теоретично, и с оглед многобройната константна съдебна практика, следва деецът чрез активни действия да възбуди заблуждение у другиго – в друго физическо лице, респективно при формирани вече неверни представи деецът да съдейства за тяхното поддържане в съзнанието на пострадалия. На следващо място, дестинатерът на тези действия следствие на създадените неверни представи следва да бъде мотивиран да предприеме разпоредителни действия и на последно място – да настъпи имотна вреда за заблудения или за другиго. Въвеждането в заблуждение представлява предприемане на каквито и да било действия, чрез които да се създадат погрешните представи у съответното физическо лице, с цел същото да бъде мотивирано да извърши разпоредителните действия било със свое, било с чуждо имущество. Погрешните представи са пряко и непосредствено свързани с правното основание или условията, при които се предприема актът на имуществено разпореждане.  По настоящото дело липсват каквито и да е доказателства за предприети от двамата подсъдими подобни действия по отношение на соченото от прокуратурата лице-св. Ц.. Липсват каквито и да е доказателства и същата да е предприела каквито и да е разпоредителни действия, съответно да е извършила акт на имуществено разпореждане. Също така следва да бъде отбелязано, че при измамата следва да има реално настъпила имотна вреда и реално обогатяване от страна на привлечените към наказателна отговорност лица или други лица. Следва да е налице намаляване на активите на ощетения и е невъзможно имотната вреда да се изразява в пропусната полза. Допълнително следва да се посочи, че липсват каквито и да е доказателства и за наличието на квалифициращия признак по текста, възведен от представителя на държавното обвинение - действията на двамата подсъдими да са в условията на предварителен сговор по повад на такава деятелност. по тези съображения, съдът е признал подсъдимия К. за НЕВИНЕН в това, че на 03.06.2018 г. в гр. Р., след предварителен сговор с М.П.В. ***, с цел да набави за себе си и за М.П.В. имотна облага, възбудил заблуждение у Р. И. Ц.гр. Р., че играе на игрални автомати с истински парични знаци и с това причинил на „Вилокс Груп“ ЕООД- гр. София, представлявано от Д.Т.Я.от гр. Р., имотна вреда в размер на 340 лева, като измамата е извършена от две лица, поради което и на основание чл.304 от НПК го оправдава изцяло по това обвинение (квалифицирано по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК), както и е признал подс.В. за НЕВИНЕН в това, че на 03.06.2018 г. в гр. Р., след предварителен сговор с П.К. ***, с цел да набави за себе си и за П.К.К. имотна облага, възбудил заблуждение у Р. И. Ц.гр. Р., че играе на игрални автомати с истински парични знаци и с това причинил на „Вилокс Груп“ ЕООД- гр. София, представлявано от Д.Т.Я.от гр. Р., имотна вреда в размер на 340 лева, като измамата е извършена от две лица, поради което и на основание чл.304 от НПК го оправдава изцяло по това обвинение (квалифицирано по чл. 210, ал. 1, т. 2, вр. чл. 209, ал. 1, пр. 1 НК).                           

Индивидуализация на наказанията.

За извършеното от подсъдимия П.К.К. престъпление по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК - с оглед приложението института на съкратеното съдебно следствие при хипотезата по чл.371, т.2 от НПК, съобразно чл.373, ал.2 от НПК, вр. с чл.58а от НК, съдът съобразява, че в случая, в този състав от НК, се предвижда наказание лишаване от свобода в съответни граници по размер – от две до осем години. При индивидуализация размера на наказанието съдът отчита като отегчаващо отговорността обстоятелство не малката бройност на прокараните в обръщение парични знаци, както и отрицателните данни за личностовата характеристика на подсъдимия, изводими от информацията за предходни осъждания за престъпления от общ характер /чл.85, ал.1 от НПК не отраничава отчитането им в този аспект/, а като смекчаващи вината – самопризнанието, липсата на предходни осъждания по смисъла на НК. При тези обстоятелства, съдът намира, че базисното наказание лишаване от свобода следва да се определи по размер под средата на предвиденото – три години години лишаване от свобода, което съобразно чл.58а, ал.1 от НК намалява с една трета, а именно – на ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА. С оглед постигане целите на наказанието, и считаното че това чоже да стане и без ограничаване на свободата, съдът намира, че не е наложително ефективното изтърпяване на това наказание, поради което с приложение института на чл.66, ал.1 от НК, е отложил изтърпяването на наказанието за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

За извършеното от подсъдимия М.П.В. престъпление по чл. 244, ал. 1, пр. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1 НК - с оглед приложението института на съкратеното съдебно следствие при хипотезата по чл.371, т.2 от НПК, съобразно чл.373, ал.2 от НПК, вр. с чл.58а от НК, съдът съобразява, че в случая, в този състав от НК, се предвижда наказание лишаване от свобода в съответни граници по размер – от две до осем години. При индивидуализация размера на наказанието съдът отчита като отегчаващо отговорността обстоятелство не малката бройност на прокараните в обръщение парични знаци, както и отрицателните данни за личностовата характеристика на подсъдимия, изводими от информацията за предходни осъждания за престъпления от общ характер /чл.85, ал.1 от НПК не отраничава отчитането им в този аспект/, а като смекчаващи вината – самопризнанието, липсата на предходни осъждания по смисъла на НК. При тези обстоятелства, съдът намира, че базисното наказание лишаване от свобода следва да се определи по размер под средата на предвиденото – три години години лишаване от свобода, което съобразно чл.58а, ал.1 от НК намалява с една трета, а именно – на ДВЕ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА. С оглед постигане целите на наказанието, и считаното че това чоже да стане и без ограничаване на свободата, съдът намира, че не е наложително ефективното изтърпяване на това наказание, поради което с приложение института на чл.66, ал.1 от НК, е отложил изтърпяването на наказанието за изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

На основание чл.53, ал.2, б.“а“ от НК следва да се постанови отнемане в полза на държавата, на 18 подправени банкноти с номинал 20 лева, с един и същ сериен номер ***** – на съхранение в БНБ.

Всеки от двамата подсъдими следва да  заплати припадаща се част от разноските по делото – за досъдената фаза, в полза на ОД на МВР - Р..

 

 

Мотивиран така, съдът се произнесе с присъдата си.         

 

 

                                     Окръжен съдия: