Решение по дело №3625/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260001
Дата: 7 август 2020 г. (в сила от 6 януари 2021 г.)
Съдия: Албена Петрова Колева
Дело: 20193230103625
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                                Р Е Ш Е Н И Е

 

                      Гр.Добрич, 07.08.2020г.

 

                             В      И  М Е  Т  О      Н А      Н  А  Р  О  Д  А 

 

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ десети състав в открито съдебно заседание на седми юли  две хиляди и двадесета година в състав:

 

Районен  съдия: Албена Колева

 

при секретар  ДИАНА ЙОРДАНОВА  разгледа докладваното от районния съдия гр. дело 3625 по описа на ДРС за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по Закона за защита срещу домашното насилие.

         Образувано е по молба на А.И.К. ЕГН ….. гр.К. като баща и законен представител на децата М.А.К. ЕГН … и А.А.К. ЕГН …., двете деца с постоянен адрес в гр.Д. срещу М.С.К. ЕГН …. , С.Х.Т. ЕГН …. и С.Г.Т.  ЕГН … , тримата с адрес в гр.Д. за   издаване на заповед за незабавна зашита и предприеман на мерки по Закона за защита от домашно насилие.

 Твърди се, че ответниците осъществили акт на домашно насилие на  …г. спрямо …...

  Молителят и баща на децата и М.С.К. са съпрузи в процес на развод. С.Х.Т. и С.Г.Т. са баба и дядо на децата по майчини линия. Децата живеят при майка си, в едно домакинство с баба си и дядо си на посочения в молбата адрес.

 На ….г. бащата отишъл да вземе децата и да ги заведе в гр.В. по повод осъществяване на режим на лични контакти, определен от Районен съд Добрич по гр.дело № 3489/2018г. Ответниците инициирали грозни сцени пред децата, които продължили 4 часа, като по този начин извършили върху децата психическо и емоционално насилие и осуетили контакта им с бащата. Твърди се също, че ответниците осуетявали срещите на бащата с децата  и в предходните седмици.

 При пристигането си пред дома на ответниците, бащата сигнализирал с клаксона на колата. Появила се майката на М.  -  С.Т. и започнала да му крещи: ”Какво си се разсвирил , бе? Панаири  ли искаш , бе? Искаш Панаири , затова идваш.”

 Молителят заявил, че е дошъл за децата. След малко от къщата излезли двете деца и майка им – М. М. стискала М. за ръката. А. се затичала към баща си, но майката я спряла и детето се притеснило. Въпреки това се гушнало в баща си. Молителят ги завел до колата и започнал да им показва донесените от него подаръци. През това време забелязал, че С.Т. стои до портата и снима с телефона си. След като разбрала за намеренията на А. да заведе децата и нея в гр.В., М.К. повишила тон. Двете жени -  М. и С.  се нахвърлили върху молителя, наричайки го „…” и „…”. Детето М. започнала да повтаря, че не иска да тръгва за В. Молителят се обърнал за съдействие към полицията и позвънил на телефон 112. През това време и бащата на М. – С.Т. започнал да се държи … към молителя. Детето М. било вкарано от баба си в колата на дядо си и не й давали да излезе от там.

 След идването на полицаите, молителят представил определението на съда относно режима за лични контакти с децата. През това време тримата ответници продължили да обиждат молителя пред децата, като го наричали „…” ; обвинявали го, че …. с децата и че ще лежи в затвора. След това всички били поканени за изясняване на случая в Първо районно управление , където разправиите продължили.

 Описаното се разиграло пред двете деца.

  Ответницата М.К. оспорва молбата и обстоятелствата, на които се основава. Отрича да е обиждала молителя или да е възпрепятствала контакта му с децата. Твърди, че е изразила несъгласие за пътуване до В., но това не може да се квалифицира като тормоз над децата. В съдебно заседание пояснява, че несъгласието й било продиктувано … … на детето М.

 Ответниците С.Т. и  С.Т.  също оспорват молбата, обстоятелствата по нея и поставените искания. Твърдят, че спорът между родителите на децата възникнал, след като молителя отказал предложението на майката контактът с децата да е в гр.Д. Отричат да са го обиждали. Твърдят, че той е бил враждебен и предизвикателен към тях.

 По делото са събрани писмени и гласни доказателства; изготвен е социален доклад; прието е заключение по извършена съдебно-техническа експертиза.

 След като съобрази становищата на страните и обсъди доказателствата по делото съдът намира от фактическа и  правна страна следното:

 

   Фактите: Не се спори и се доказва от представени удостоверения за раждане, че децата М.А.К. и А.А.К. произхождат  от страните- А.К.  и М.К. По силата на определение на РС Добрич по гр.дело № 3489/2018г. по описа на съда -№ 2298/11.10.2018г., с което е изменен първоначалния режим, е определен привременен режим на лични контакти между бащата и децата всяка първа и трета събота от месеца от 09 ,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване при бащата в пределите на област Д. или област В.  без присъствието на майката. Същият режим на контакти е определен с Решение № 89/21.01.2019г.  по гр.дело № 3489/2018г. на ДРС – данни от социален доклад и Определение № 855 от 07.10.2019г. по в.гр.дело № 427 по описа на ОС Добрич. С това определение въззивният съд изменя постановените привременни мерки  и определян нови- всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 9,00 часа в събота до 18 часа в неделя в присъствието на майката или определено от нея лице, и всяка първа и трета неделя от месец от 09,00 часа до 18,00 часа, в присъствието на майката или определено от нея лице.

     Страните са ангажирали свидетели в подкрепа на своите твърдения, чиито сведения ще бъдат обсъдени в хода на изложението по съществото на спора.

  Съдебно-техническата експертиза дава заключение, че изследвания видеофайл от записи на спорната среща между страните на ….г.  и аудиото към тях,  не са с дата ….г., а с дата на презаписване  на цялата папка „delo zzdn диска, приложен по делото. Видеозаписите, които са изследвани са два файла от папка „….”. Не се установяват признаци за манипулиране. Извлечени са в резултат на експертизата кадри и проведените разговори. Първоначално разговор се провежда между бащата А.К. и дете. Разговорът е ведър и спокоен. Следва намеса на заснемащата, по обяснения, дадени в съдебно заседание – бабата на децата по майчина линия – С.Т., която се обръща към А.К. с думите: ”Достатъчно ли ти е публиката днеска или ти е малко”: К.- „Публика за кое”; отговор на С.Т. -  За панаирите ти.” Оттук нататък започва размяна на реплики между С.Т. и А.К., която постепенно прераства в кавга. Ответницата М.К. заявява, че няма да ходят във В. и между страните започва спор на тази тема. Обсъжда се как е протекла преходната среща, бил ли е агресивен с децата бащата; че детето М. не искало да излиза от дома и пр. След това бащата се обажда на телефон 112 и иска съдействие от полицията, тъй като контактът му с децата е възпрепятстван.

 На втория файл разговорът продължава да се води на тема  може ли бащата да води децата във В. или не. Намесва се в разговора и четвърто лице.

 На снимковия материал се виждат участниците в спора - бащата  К.  с малкото дете А. в ръце и ответниците. Голямото дете стои само в друга кола. Във втория файл се чуват думите на четвърто лице -  дядото на децата С.Т., който също се намесва в спора, в посока децата да не се водят във В.; че бащата прави панаири и пр.

    Делото изобилства от писмени доказателства за тежък конфликт между съпрузите, в който са въвлечени и децата, особено  по -  голямото дете- М. -данни от Протокол за преглед на оценка на случая и план за действие на детето М.А.К. от ….г.на  ДСП Д. Всеки от съпрузите подава жалби, сигнали, тъжби до различни институции. В Протокола  - л.57 се съдържат данни, че детето М.  е поставено в конфликт на лоялност към родителите си и върху него  силно влияят както …. отношение на бащата към майката, така и … отношение на майката към бащата, като М. изцяло подражава на майка си.

 Социалният доклад сочи, че между родителите липсва желание за сътрудничество. Те не комуникират нормално помежду си.

Свидетели:

     Св.Б.  -  …. на РДСП Добрич дава сведения, че познава страните по повод многобройни преписки между тях. Знае за случая от ….г. по повод постъпил сигнал, но  не дава конкретни сведения. Не е присъствала.

 Св.П. – близък на молителя. Пътувал с него в колата до гр.Добрич. Споделя косвени сведения за затруднения на молителя по повод контактите с децата и преки впечатления за спорната среща. След като бащата паркирал малкото дете седнало в колата, голямото било при майка си. Свидетелят видял бабата на детето, която снимала с телефона си от портата. Свидетелят чул свадата за това ще се ходи ли във В. или не, както и многократно повтаряни реплики към А.К.  от ответниците- ‘…” ,”…” , „…”; „ На какви … си”. След това майката заявила, че  децата няма да ходят във В., защото ще има трима мъже – бащата К., брат му и свидетеля. После голямото дете било издърпано от колата и настанено в друга кола. След идването на полицията нещата се повторили. Според свидетеля „нещата станаха ужасни”. Всичко се разиграло пред децата. След разговора в Районното управление бащата А.К. се съгласил срещата с децата да се осъществи в парка в гр.Добрич.

 Св.П./ …. на първия свидетел/-  била в центъра на Добрич по време на спорната среща. Когато се обадила на мъжа си, разбрала, че на место има голям скандал ;че няма да се  ходи във В., защото според майката М.К. в колата щяло да има само мъже. Свидетелката отишла пред полицията. Там видяла детето М., което било притеснено и стреснато. Малкото детето искало да отиде при баща си, но баба му и дядо му не разрешавали. Чак, когато отишли на батута / в парка  на Д./ децата се успокоили. Според свидетелката имало много провокативни реплики към А.К.- от страна на М.К.  -  „Кажи какъв … си къщи”;  от страна на баща й  - „Кажи какво си …”.

 Св.Л. / … на молителя/ дава косвени  сведения  за скандал на …г., по време на който молителя бил наричан от ответниците „…”, „…”, „…”, „… и пр.

 Св.Г.- …. ОД на МВР Добрич, посетил адреса на  ответниците след сигнал на телефон 112. Между страните се водел разговор на висок тон. Всеки имал претенции. По – голямото дете нервничело, по -малкото било в колата.

 Св.К. - …. Първо РПУ Добрич  дава сведения за установен на  адреса на ответниците скандал- бащата настоявал да ходи с децата във В., майката не била съгласна. Говорили на висок тон. Не дава сведения за разменени обиди. Бабата и дядото също не били съгласни децата да  ходят във В. Според свидетеля децата също не били съгласни.

 Св.М.  -  .. Първо РПУ Добрич- разговарял със страните  по телефона. Дава сведения за възникнал спор между майката и бащата на децата по повод ходене във В. Според свидетеля накрая молителя се съгласил да заведе децата на разходка в Добрич.

 Правни изводи: Молбата е процесуално допустима, подадена от лице, попадащо в кръга на лицата по чл.2, ал.2 във вр. с чл.1 от Закона за защита от домашно насилие.

 Молителят търси защита по реда на този закон за двете деца  - М.А.К. ЕГН … и А.А.К. ЕГН …. , родени по време на брака му с М.С.К.

 Ответниците- М.С.К.-  майка на децата  и С.Х.Т. и С.Г.Т. са преки роднини на децата - възходящи съответно от първа и втора степен и са   процесуално легитимирани  да отговарят по  насочената срещу тях молба.

   На  основание чл.2 от Закона за защита от домашното насилие- домашно  насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо и емоционално    насилие.

 В разглеждания случай се касае за две …. деца- М., на … г.и А., на …г. , към датата на събитието – …г.

 Съдът намира за доказано, че на посочената дата ответниците са провокирали скандал с молителя по повод  на осъществяване на регламентиран от съда  контакт  с двете деца. Към този момент  контактите баща- деца са постановени с  Определение № 2298/11.10.2018г. по гр.дело № 3489/2018г.по описа на РС Добрич и са възможни на територията на област В. и област Д. без присъствието на майката. Доказва се от експертизата чрез прочитане на видео и аудио файл, че още при пристигане на молителя на адреса на  ответниците най-напред С.Т., а след това и останалите ответници   се държат провокативно към А.К. и създават пречки за осъществяване на контакта с децата, въвличайки го в продължителен спор има ли право  и как да се вижда с тях. В резултат , голямото дете – М. е разколебано и се усамотява в  колата на дядо си, докато възрастните водят ожесточен спор помежду си на улицата. Данните от експертизата кореспондират с показанията на св.П., който в пряк очевидец и затова съдът ги кредитира. Вярно е, че молителят отговоря на провокативните реплики, но това  не омаловажава изводите на съда, че инициатор на скандала е ответницата С.Т. По данни на св.П. в разразилия се спор къде да се осъществи контакта на бащата с децата, ответниците  се обръщат неколкократно с обидни обръщения към молителя-„…”, ”…”, ”…” и пр. В резултат на това  децата стават свидетели на сцени, които св.П. определя „…”. Те биват въвлечени за пореден път в разправии между родителите си . Предвид възрастта на децата и данни за дълбок конфликт между родителите, съдът намира, че и  скандала на ….г. има негативно  отражение върху тях. Още повече, че в този конфликт участват и техните баба и дядо по … линия. Стореното представлява емоционално насилие над децата. Срещата с баща им е белязана от нападки срещу него и между възрастните въобще. Осъществена е след скандал между  родителите им и техните баба и дядо, но след намеса на полицията. Именно скандала провокира разколебаване на голямото дете. То напуска колата на баща си и на практика той не може да тръгне с  децата в нито една посока.

 Представена и Декларация по чл.9 от ЗЗДН.

 Съдът отчита защитната позиция на ответната страна, че майката има право на преценка  къде да бъде осъществен контакта на децата с баща им. Няма данни обаче майката М.К. да е изтъквала аргументи. Касае се за битов скандал, който е иницииран от ответницата С.Т. и в който последствие активно се включват останалите ответници с отправяне пред …. деца на груби думи към техния баща.

    По изложените съображение съдът намира молбата за основателна и доказана поради което ще бъде уважена от съда.

    На основание чл.5 от ЗЗДН на ответниците съдът  налага следните мерки- по т.1 и т.5 ,за срок от 3 месеца.

 На осн.чл.5,ал.4 от ЗЗДН всеки от ответниците трябва да заплати глоба в минимален размер  - по 200 лв.

С оглед изхода на спора и на осн.чл.11,ал.2 ЗЗДН ответниците следва да заплатят на РС Добрич  дължимата държавна такса от 30 лева и разноските по делото – 100лева депозит за вещо лице,   а на молителя на основание чл.78,ал.1 ГПК – сторени по делото разноски – 1000 лева адвокатско възнаграждение.

С тези мотиви съдът

                                                 Р Е Ш И :

  ПРИЗНАВА  ЗА УСТАНОВЕНО  извършено домашно насилие на ….г.   от М.С.К. ЕГН …, С.Х.Т. ЕГН … и С.Г.Т.  ЕГН …, тримата с адрес в гр.Д. спрямо  …. деца М.А.К. ЕГН …. и А.А.К. ЕГН …., двете деца с постоянен адрес в гр.Д., представлявани от своя баща и законен представител А.И.К. ЕГН ….. гр.К., изразяващо се  в  оправяне на обидни думи и провокативни нападки  в присъствието на децата срещу  техния баща А.И.К. ЕГН …..

   ЗАДЪЛЖАВА  М.С.К. ЕГН …, С.Х.Т. ЕГН … и С.Г.Т.  ЕГН …., тримата с адрес в гр.Д. ДА СЕ ВЪЗДЪРЖАТ от домашно насилие спрямо    деца М.А.К. ЕГН …. и А.А.К. ЕГН …, двете деца с постоянен адрес в гр.Д.

  ЗАДЪЛЖАВА  М.С.К. ЕГН …, С.Х.Т. ЕГН … и С.Г.Т.  ЕГН …, тримата с адрес в гр.Д. ДА ПОСЕЩАВАТ индивидуална програма по психо-социално консултиране за срок от 3/ три месеца/.

   ДА СЕ ИЗДАДЕ ЗАПОВЕД ЗА ЗАЩИТА.

  НАЛАГА ГЛОБА на М.С.К. ЕГН … гр.Д. по гр.дело № 3625/2019г. по описа на Районен съд Добрич  на основание  чл.5 , ал.4 от Закона за защита от домашно насилие   в  размер  на 200 лв./ двеста лева/.

  НАЛАГА ГЛОБА на С.Х.Т. ЕГН …. гр.Д. по гр.дело № 3625/2019г. по описа на Районен съд Добрич  на основание  чл.5 , ал.4 от Закона за защита от домашно насилие   в  размер  на 200 лв./ двеста лева/.

   НАЛАГА ГЛОБА на С.Г.Т. ЕГН …   гр.Д. по гр.дело № 3625/2019г. по описа на Районен съд Добрич  на основание  чл.5 , ал.4 от Закона за защита от домашно насилие   в  размер  на 200 лв./ двеста лева/.

    ОСЪЖДА М.С.К. ЕГН …, С.Х.Т. ЕГН …. и С.Г.Т.  ЕГН … , тримата с адрес в гр.Д. ДА ЗАПЛАТЯТ на А.И.К. ЕГН … гр.К. сторените по гр.дело № 3625/2019г. по описа на РС Добрич съдебно-деловодни разноски  в размер на 1000 лв./ хиляда лева/- адвокатско възнаграждение, като всеки от тях заплати по  333,33 лв. / триста тридесет и три лева 33 ст. /

  ОСЪЖДА М.С.К. ЕГН …., С.Х.Т. ЕГН … и С.Г.Т. ЕГН …., тримата с адрес в гр.Д.   ДА ЗАПЛАТЯТ  на Районен съд Добрич държавна такса по гр.дело № 3625/2019г. по описа на съда  в размер 30 лв./ тридесет  лева/  и  100 лв. / сто лева/- възнаграждение на вещо лице по извършената съдебно – техническа експертиза  ,като всеки от тях заплати по 43,33 лв./ четиридесет и три лева 33 ст./

       Решението   да се връчи на Началника на  Първо РПУ – Добрич.

Решението подлежи на обжалване пред ДОС в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                          РАЙОНЕН  СЪДИЯ: