Разпореждане по дело №1499/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4493
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 14 март 2020 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20205330201499
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е № 4493

2.3.2020 г., гр. Пловдив

 

БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ- районен съдия при Пловдивски районен съд, като съдия-докладчик по АНД № 1499/2020 г. по описа на ПРС, І н.с., след  като се запознах с материалите по делото, намирам, че същото не подлежи на разглеждане от ПРС, като производството по делото следва да бъде прекратено. Съображенията за това са следните:

 

В конкретния случай ПРС е сезиран с жалба   против глоба с фиш № 239293 от 14.02.2020г. С жалбата се оспорва законосъобразността на така издадения фиш и се иска същият да бъде отменен.

При преценката на допустимостта на така депозираната жалба, настоящият съдебен състав констатира, че същата е процесуално недопустима, тъй като е насочена срещу неподлежащ на съдебен контрол акт. Съгласно чл. 39, ал.2 ЗАНН за маловажни случаи на административни нарушения, установени при извършването им, когато това е предвидено в закон или указ, овластените контролни органи могат да налагат на местонарушението глоби в размер от 10 до 50 лв. За наложената глоба се издава фиш. От друга страна нормата на чл. 39, ал. 3 ЗАНН предвижда, че, ако нарушителят оспори нарушението или откаже да плати глобата, за нарушението се съставя акт съгласно разпоредбите на този раздел. В този изричен смисъл са и чл. 186, ал.1 и чл. 186, ал.2 ЗДВП. Ето защо в случая при наличното оспорване от страна на санкционираното лице е следвало да бъде съставен акт за установяване на административно нарушение, като въз основа на него, компетентният наказващ орган е следвало да издаде наказателно постановление, което да бъде предмет на съдебен контрол. Нормата на чл. 59, ал. 1 ЗАНН изрично предвижда, че на обжалване пред съд подлежат наказателните постановления и електронните фишове. Законът императивно е определил обхвата на актовете, подлежащи на съдебно обжалване и този обхват не може да бъде разширяван по никакъв начин. В настоящия случай не се касае за електронен фиш, следователно глобата с фиш не подлежи на пряк съдебен контрол, което обуславя и извода за процесуалната недопустимост на така депозираната жалба, поради което същата следва да бъде върната.  Изпратената от ОДМВР- Сектор пътна полиция преписка следва да бъде върната за довършване на административно  наказателното производство по издаване на АУАН и наказателно постановление, при преценка от компетентните органи за наличие на предпоставките за това.  Настоящето производство следва да бъде прекратено.

 

В случая правата на жалбоподателя не се нарушават по никакъв начин, доколкото със самия факт на оспорването му в предвидения в закона /чл. 186, ал.7 ЗДвП/ седмодневен срок глобата с фиш губи правното си значение като самостоятелно изпълнително основание, и въз основа на него не може да бъде събрана наложената глоба, а при издаване на АУАН и НП жалбоподателят може да се защити по общия ред, чрез атакуване на НП.

 

Така мотивиран,

Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

ВРЪЩАМ жалба   против глоба с фиш № 239293 от 14.02.2020г

ПРЕКРАТЯВАМ производството по делото

 

Препис от настоящето Разпореждане ДА СЕ ИЗПРАТИ на жалбоподателя и ОДМВР- Сектор Пътна полиция.

 

Преписа от разпореждането до жалбоподателя да се изпрати на посочения съдебен адрес.

След влизане в сила на разпореждането за прекратяване на производството, материалите по преписката ДА СЕ ВЪРНАТ на Община Пловдив за довършване на административнонаказателното производство.

 

Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му пред Административен съд – град Пловдив.   

 

                                                 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С.Д.