Решение по дело №13/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 159
Дата: 12 септември 2018 г. (в сила от 18 октомври 2018 г.)
Съдия: Павлета Василева Добрева
Дело: 20181840200013
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2018 г.

Съдържание на акта

                                               Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е 

                                                         12.09.2018 година                                 град Ихтиман

                                    

                                                В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                                                                         6 състав на

Двадесет и девети март                                                           две хиляди и осемнадесета година

В публичното заседание в следния състав

                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ПАВЛЕТА ДОБРЕВА

секретар Надя Борисова

 прокурор .................................

като разгледа докладваното от съдиятата

АНДело                                                    № 13                                    по описа за 2018 година,

 

За да се произнесе, съдът съобрази следното:

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Постъпила жалба от П.В.П. против наказателно постановление № 1749/19.12.2013 г. на началник група, сектор ПП при ОД на МВР София, с което за нарушение на чл.139 ал.5 от ЗДвП, на основание чл. 179 ал.3 т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300,00 лв. и за нарушение на чл. 137а ал.1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал.4 т.7 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лв.

              Жалбоподателят моли наказателното постановление да бъде отменено, като сочи че са изтекли давностните срокове по ЗАНН.

              Административнонаказващият орган не изпраща представител, като заявява становище за неоснователност на жалбата.

            Ихтиманският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

         На 01.12.2013 г., срещу жалбоподателят бил съставен АУАН с бл. № 114428, за това че на 01.12.2013 г. около 14,40 ч. , по АМ Тракия, 38 км., посока гр. София, управлява МПС – л.а. „Фиат Пунто“ с рег. № СА 7565ХА, без да използва обезопасителен колан и без за автомобила да е платена винетна такса по чл.10 ал.2 от ЗП. В акта, като виновно нарушени били посочени разпоредбите съответно на чл. 137а ал.1 от ЗДвП и на чл.139 ал.5 от ЗДвП. Въз основа на акта, на 19.12.2013 г., било издадено и атакуваното НП, с което за нарушение на чл. 139 ал.5 от ЗДвП, отговорността на П. е ангажирана на основание чл. 179 ал.3 т.4 от ЗДвП с налагане на идминистративно наказание „глоба“ в размер на 300,00 лв. и за нарушение на чл. 137а ал.1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал.4 т.7 от ЗДвП с налагане на административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лв.

Според представеното към административнонаказателната преписка съпроводително писмо на началник отдел „ПП – СДВР“, процесното наказателно постановление е връчено на жалбоподателя на 21.11.2017 г. 

          Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът намира за установено от правна страна следното: 

          Като подадена против акт подлежащ на съдебно обжалване, от надлежна страна и в сроковете предвидени в закона, жалбата се явява допустима.

            Разгледена по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

           Административнонаказателното производство е погасено по давност.

Принципно в ЗАНН са уредени три хипотези на погасяване на административнонаказателното производство:

І. Погасяване на административнонаказателното производство преди неговото образуване /по чл. 34, ал. 1 ЗАНН/ – не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението.

ІІ. Погасяване на административнонаказателното преследване /по чл. 34, ал. 3 ЗАНН/ - ако е съставен АУАН, образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.

ІІІ. Давност за изпълнение на административното наказание /по чл. 82 ЗАНН/ - административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба. Тук законът предполага влязло в сила наказателно постановление (необжалвано или потвърдено от съда), откогато започва да тече и давността.

 Освен предвидените в ЗАНН давностни срокове, в съответствие с разпоредбата на чл. 11 ЗАНН, съгласно която по въпросите на вината, вменяемостта и обстоятелствата, изключващи отговорността, се прилагат разпоредбите от общата част на Наказателния кодекс, за погасяване на административнонаказателното производство са приложими и нормите на чл. 80 и 81 НК, уреждащи института на абсолютната погасителна давност за извършено престъпление. Тази давност започва да тече от довършването на престъплението. В настоящия случай не се спори, че нарушенията са били извършени на 01.12.2013 г. Съгласно разпоредбата на чл. 80, ал. 1, т. 5 НК за престъпления, за които е предвидено наказание различно от лишаване от свобода, относима и към административните нарушения, наказателното преследване се изключва по давност след изтичане на три години. Съгласно чл. 81, ал. 2 НК давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за преследване, и то само спрямо лицето, срещу което е насочено преследването, а според ал.3 на чл.81 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. В настоящия случай, както бе посочено и по - горе, нарушенията са били извършени на 01.12.2013 г., а наказателното постановление е издадено на 19.12.2013 г. След тази дата, други действия прекъсващи давностния срок по чл. 80 от НК, по делото не се установява да са предприемани от административнонаказващия орган. От този момент – 19.12.2013 г. до връчване на аказателното постановление на жалбоподателя на 21.11.2017 г. е бил изтекъл предвидения в чл. 80 ал.1 т.5 от НК тригодишен давностен срок.  

По тези съображения,  съдът намира, че не следва да обсъжда по същество въпросите извършено ли е административно нарушение и правилно ли е квалифицирано то, а атакуваното наказателна постановление, следва да бъде отменено на посоченото по – горе основание.

Воден от изложеното, съдът

 

                                                                       

 

                                                                      Р  Е  Ш  И  :

 

           ОТМЕНЯ  наказателно постановление № 1749/19.12.2013 г. на началник група, сектор ПП при ОД на МВР София, с което за нарушение на чл.139 ал.5 от ЗДвП, на основание чл. 179 ал.3 т.4 от ЗДвП на П.В.П. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300,00 лв. и за нарушение на чл. 137а ал.1 от ЗДвП на основание чл. 183 ал.4 т.7 от ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лв.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд София област  в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                                      

 

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: