Решение по дело №15800/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 338
Дата: 14 януари 2020 г. (в сила от 14 януари 2020 г.)
Съдия: Галина Георгиева Ташева
Дело: 20191100515800
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2019 г.

Съдържание на акта

`                                    Р Е  Ш Е Н И Е

 

                                 гр.София,14.01.2020 г.

 

                      

 

            Софийски градски съд,Гражданско отделение, ІV-А състав в закрито заседание  в състав:

                             

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТЕЛА КАЦАРОВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ТАШЕВА

                                                         Мл.с.СВЕТЛОЗАР ДИМИТРОВ

При секретаря   и в присъствието на прокурора        като разгледа докладваното от съдия ТАШЕВА ч.гражданско дело №15800/ 2019  г.,за да се произнесе,взе предвид следното:

 

               Съдебното производство е по  чл.437  ГПК

                Образувано е по подадена частна жалба от „Т.С.“ЕАД с ЕИК *****, срещу постановление от 15.11.2019 г. на частен съдебен изпълнител  ,рег.№838 ,с район на действие СГС по изпълнително дело № 20198380405878 ,с което е  оставена без уважение  молбата му  за намаляване на размера на адвокатския хонорар на взискателя от 350 лв.и такси по т.26 от ТТР към ЗЧСИ в размер на 124.84 лв.

             Моли  да се отмени обжалвания акт в частта,с която не е уважено искането за намаляване на адвокатския хонорар.Взискателят не извършил никакви процесуални действия ,освен подаване на молба за образуване на изпълнително дело, сумите са изплатени в срока за доброволно изпълнение без да са били необходими  последващи действия от негова страна .Претендира разноски.

              В законоустановения срок взискателят е представил възражения по жалбата.

             Частният съдебен изпълнител е изложил мотиви на основание чл.436 ал.3 ГПК, по обжалваните действия.

               Софийски градски съд  като прецени събраните доказателства ,доводите на страните и изложените от ЧСИ мотиви,намира следното:

                 Въз основа на издаден изпълнителен лист на основание чл.404   ГПК  и молба от взискателя е образувано изпълнително дело по описа на частен съдебен изпълнител с район на действие-СГС.По силата на изпълнителния лист  длъжникът е  осъден да заплати на взискателя съответните суми по изпълнителния лист.

                С молба за изменение на постановлението за разноски длъжникът е поискал да се намали сумата 350 лв.за адвокатския хонорар като прекомерна и сумата по т.26 ТТР към ЗЧСИ.ЧСИ е отказал да намали възнаграждението за адвокат и таксите по т.26 .

                При така установената фактическа обстановка съдът стига до следните правни изводи:

                  Съобразно чл.10 ал.1 от  Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения за образуване на изпълнително дело възнаграждението е 200 лв.          

             Съгласно разпоредбата на чл.10 т.2 от Наредбата, за защита по изпълнително дело, възнаграждението за водене на изпълнително дело и извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания  е ½ от съответните възнаграждения ,посочени в чл.7 ал.2 .В случая,обаче,взискателят е подал само една молба за образуване на изпълнително дело като е възложил на ЧСИ  да приложи изпълнителните способи за събиране на дължимите суми  и не е  извършил никакви действия с цел удовлетворяване на  парични вземания. Предоставената правна услуга не е свързана с подбор,преглед и преценка на множество доказателства ,а е изготвена единствено молба за образуване на изпълнително дело с прилагане на изпълнителния титул ,а в случая и без посочване на способ за принудително изпълнение.  

                 Затова  по чл.10 т.2  не следва да се признават разноски.

                 В чл.36, ал.2 ЗА са установени два принципа - на справедливост и обоснованост, които следва да бъдат спазвани при определяне на размера на адвокатското възнаграждение, който не може да бъде по-нисък от предвидения в Наредба № 1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

              Съобразявайки чл.10, т.1 от Наредбата,  адвокатското възнаграждение съдът определя  в размер на  200 лв.за взискателя.     

               Съобразявайки цитираните разпоредби, определеното адвокатско възнаграждение от 350 лв.  следва да се намали на 200  лв.

            Предвид изложеното частната жалба е основателна,а обжалваният акт като незаконосъобразен следва да се отмени в обжалваната част и да се намали адвокатското възнаграждение .

              Частният жалбоподател е подал жалбата чрез юрисконсулт,за което му се дължи юрисконсултско възнаграждение,определено от съда на 50 лв.Следва да се присъдят и сторените по частната жалба разноски в размер на 25 лв.за държавна такса.

                         По изложените съображения Софийски градски съд

                                                  Р   Е   Ш    И :

                  ОТМЕНЯ ,по частна жалба от „Т.С.“ЕАД с ЕИК *****,  постановление от 15.11.2019 г. на частен съдебен изпълнител  ,рег.№838 ,с район на действие СГС по изпълнително дело № 20198380405878 ,в частта,с която е  оставена без уважение  молбата му  за намаляване на размера на адвокатския хонорар на взискателя от 350 лв.

                          и вместо това ПОСТАНОВИ:

                       НАМАЛЯВА адвокатското възнаграждение за адв.Д. от 350 лв.,платено от взискателя , на 200 лв.,на основание чл.78 ал.5 ГПК.

                      ОСЪЖДА Ю. Д. Н. ЕГН ********** да заплати на Т.С.“ЕАД с ЕИК ***** сумата 50 лв.за юрисконсултско възнаграждение и 25 лв.за държавна такса .                   

                       РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване .

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                               

                                                                                       2.