Решение по дело №296/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 февруари 2024 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20237240700296
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

415

 

Стара Загора, 05.02.2024г.

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на осемнадесети януари през две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА   

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Албена Ангелова        

и с участието на прокурор Петко Георгиев                                               

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 296 по описа  за 2023г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.     

 

            Образувано е по касационна жалба на Д.Н.Ш., ЕГН **********, подадена чрез пълномощника му адв. Д.Й. от АК – Пазарджик, срещу Решение № 67 от 25.09.2023г., постановено по АНД № 281/ 2023г. по описа на Чирпанския районен съд, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 43-0001112/ 07.03.2023г., издадено от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора.

            В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като неправилен и необоснован направения от въззивния съд извод, че при издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на законово регламентираните формални изисквания досежно неговото съдържание. Поддържа, че има несъответствие между фактическото описание на съставомерното изпълнително деяние и посочената като нарушена законова разпоредба. Твърди, че е налице неправилна административнонаказателна правна квалификация на деянието, като абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление. По съображения за фактическата, правна и доказателствена необоснованост на обвинението за допуснато от водача нарушение на чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014 , е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено Наказателно постановление № 43-0001112 от 07.03.2023г. на Директора на РД „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, като неправилно и незаконосъобразно. 

 

Ответникът по касационната жалба – Директор на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество жалбата е основателна.

 

           Производството пред Районен съд – Чирпан се е развило по жалба на Д.Н.Ш., против Наказателно постановление (НП) № 43-0001112 от 07.03.2023г., издадено от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 323402/ 11.10.2022г., на Д.Ш. е наложено административно наказание глоба в размер на 1500лв., на основание чл.93в, ал.17, т.3 от Закона за автомобилните превози (ЗАвтП), за нарушение на чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 11.10.2022г., около 12.20 часа по АМ Тракия, км. 170 посока гр. София, Д.Ш. извършва обществен превоз на товари по маршрут гр. Пловдив – гр. Стара Загора – гр. Пловдив, управлявайки влекач марка М.с рег. № ******, оборудван с дигитален тахограф и прикачено към нето ремарке за товарен автомобил с рег. № РВ0517ЕР, като при управление на превозно средство, оборудвано с дигитален тахограф, не представя всички ръчни записи и разпечатки за периода от 00 часа и 00 мин. до 03 часа и 06 мин. на дата 04.10.2022г., видно от разпечатка от картата на водача от дата 04.10.2022г.

            Чирпанският районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление, по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо от фактическа и от правна страна административнонаказателното обвинение. По съществото на спора съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установено и доказано извършването от водача на съставомерно деяние, правилно квалифицирано като нарушение на чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014, за което на Д.Ш. е наложено предвиденото в закона по вид и размер административно наказание.

 

Решението на Чирпанския районен съд е неправилно.

 

         Основателно е възражението на касатора, че липсва изискуемия се конекситет между фактическото описание на съставомерното изпълнително деяние и посочената като нарушена законова разпоредба. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна е обосновано с това, че при управление на превозно средство, оборудвано с дигитален тахограф, водачът не представя всички ръчни записи и разпечатки за периода от 00 часа и 00 мин. до 03 часа и 06 мин. на дата 04.10.2022г., видно от разпечатка от картата на водача от дата 04.10.2022г. Това обвинение сочи на допуснато от водача нарушение на чл.36, §2, т. (ii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета.
В случая обаче санкционираното нарушение е квалифицирано като такова на
чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета. Посочената разпоредба регламентира, че когато водачът управлява превозно средство, оборудвано с дигитален тахограф, той трябва да е в състояние да представи по искане на оправомощен служител на контролен орган
тахографските листове за същия период като посочения в подточка ii), през който той е управлявал превозно средство, оборудвано с аналогов тахограф. Очевидно не е налице
изискуемия се конекситет между фактическото обвинение и неговата правна квалификация, като деянието неправилно е квалифицирано като нарушение на чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета. По преписката липсват каквито и да е било данни, че на 04.10.2022г. Д.Ш. е управлявал превозно средство, оборудвано с аналогов тахограф, за да е налице към момента на проверката задължение на водача по чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014. А и описанието на санкционираното деяние не се свързва с неизпълнение от водача на задължение за представяне на тахографски листове, поради което не е налице и възприетото от наказващия орган нарушение на чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета. Правно регламентираните процесуални изисквания, които следва да се спазват при съставянето на АУАН и издаването на НП, създават гаранции за пълноценното участие на нарушителя в административната фаза на процеса и неспазването им несъмнено накърнява правото на защита на лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност. В случая констатираното противоречие между фактическото описание на нарушението и административнонаказателната правна квалификация на деянието, не дава възможност да се направи еднозначен извод за какво точно съставомерно деяние е санкциониран водачът, като допуснатото процесуално нарушение представлява съществено такова и е било абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно. Като го е потвърдил, Чирпанският районен съд е постановил решение при неправилно приложение на закона. Ето защо обжалваното съдебно решение следва да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени Наказателно постановление № 43-0001112 от 07.03.2023г., издадено от Директора на РД „Автомобилна администрация“ – Стара Загора.  

         

За пълнота на изложението следва да се отбележи, че установените по делото факти сочат на неизвършени вписвания в картата на водача чрез ръчно въвеждане на данни съгласно изискванията на Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета, за периода от 00 часа и 00 мин. до 03 часа и 06 мин. на дата 04.10.2022г., като релевира друго административно нарушение, а не вмененото на водача и санкционирано с Наказателно постановление № 43-0001112 от 07.03.2023г. нарушение по чл.93в, ал.17, т.3 от ЗАвтП.

 

Предвид изхода на делото искането на касационния жалбоподател за присъждане на направените разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63д, ал.1 от ЗАНН, Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора следва да бъде осъдена да заплати на Д.Н.Ш. сумата от 800  лева, представляваща договорени и заплатени адвокатски възнаграждения за осъществено процесуално представителство в двете съдебни инстанции. 

 

         Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ във вр. с чл. 222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                           Р     Е     Ш     И :

 

            ОТМЕНЯ  Решение № 67 от 25.09.2023г., постановено по АНД № 281/ 2023г. по описа на Чирпанския районен съд и вместо него постановява:  

 

            ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 43-0001112 от 07.03.2023г., издадено от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, с което на Д.Н.Ш., ЕГН **********, е наложено административно наказание глоба в размер на 1500лв., на основание чл.93в, ал.17, т.3 от Закона за автомобилните превози, за нарушение на чл.36, §2, т. (iii) от Регламент (ЕС) № 165/ 2014, като незаконосъобразно.

 

   ОСЪЖДА Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, да заплати на Д.Н.Ш., ЕГН **********, сумата от 800 /осемстотин/ лева – разноски по делото.

 

   Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

   

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                             2.