Решение по дело №1063/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 74
Дата: 20 февруари 2023 г.
Съдия: Георги Видев Видев
Дело: 20227150701063
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 74 / 20.2.2023г.

гр. Пазарджик

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пазарджик, V състав, в открито съдебно заседание на осмнадесети януари, две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                                                                                                        Съдия: Георги Видев

 

 при секретаря Радослава Манова, като разгледа докладваното от съдия Видев административно дело № 1063 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Делото е образувано по жалба на К.Ю.И. против Заповед за прилагане на ПАМ № 22-0266-000210/27.09.2022 г. на началник група при Районно управление – Гоце Делчев към ОД на МВР – Благоевград, с която на жалбоподателя е наложена мярката „прекратяване на регистрацията“ на собственото му МПС с рег. № РА5541ВХ за срок от 6 месеца, считано от 27.09.2022 г.

Жалбоподателят претендира обявяване нищожността или отмяна на оспорения акт. Излага съображения за нарушение на материалноправните разпоредби и на административнопроизводствените правила при постановяването му. Поддържа жалбата в писмено становище, подадено от процесуалния му представител преди проведеното съдебно заседание. Претендира разноски.

Ответникът – началник група при Районно управление – Гоце Делчев към ОД на МВР – Благоевград – не се явява и не се представлява в проведеното съдебно заседание. Не взема становище по правния спор.

Жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок от лице, засегнато от издването на оспорения административен акт. Разгледана по същество жалбата е основателна.

Обжалваната заповед е мотивирана с обстоятелството, че жалбоподателят допуска управлението на автомобила си от лицето М. С. Л., който е неправоспособен водач, тъй като не „притежава валидно СУМПС /неподменено чуждо СУМПС в срок от 3 месеца/“. Представеното от водача, по време на извършената на 27.09.2022 г. проверка, свидетелство за управление е издадено от Великобритания, която не е член на ЕС, като са били изминали повече от 3 месеца от 23.06.2022 г., когато той е влязал в България. Поради това административният орган е приел, че Л. е бил неправоспособен водач и е наложил принудителната мярка, като се е позовал на разпоредбите на чл. 102, ал. 1, т. 1 и чл. 171, т. 2а, буква “а“ от ЗДвП, които предвиждат следното:

Чл. 102. (1) На водача, собственика или упълномощения ползвател на моторно пътно превозно средство се забранява да предоставя моторното превозно средство:

1. на водач, който е с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или е употребил наркотични вещества или техни аналози, или на лице, което не е правоспособен водач или не притежава съответното свидетелство за управление, валидно за категорията, към която се отнася моторното превозно средство;

Чл. 171. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:

2а. прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:

а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година;

Относими са и разпоредбите на чл. 162, ал. 1 (посочена в издадените АУАН и НП) и ал. 4 и 5, които от своя страна предвиждат:

Чл. 162. (1) Българските граждани могат да управляват моторни превозни средства на територията на Република България с чуждестранно национално свидетелство, когато то не е издадено от държава - членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария в срок до 3 месеца от датата на влизането им в страната.

(4) Чуждестранно национално свидетелство за управление на моторно превозно средство на български гражданин или чужденец, издадено от държава, която не е членка на Европейския съюз, или от друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или от Конфедерация Швейцария, се заменя с българско свидетелство за управление без полагане на изпит, ако държавата, в която е издадено, е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата и свидетелството отговаря на изискванията на приложение № 6 към конвенцията.

(5) В случаите, когато чуждестранно национално свидетелство не отговаря на изискванията по ал. 4, българско свидетелство за управление на моторно превозно средство се издава след успешно полагане на изпит.

При преценка съдържанието на цитираните по-горе разпоредби могат да се направят следните изводи: Принудителната мярка „прекратяване на регистрацията на МПС“ се прилага при управление на същото от неправоспособен водач. Но водач – български гражданин, който притежава свидетелство за управление издадено от държава извън ЕС, не е неправоспособен. Действително такъв водач има право да управлява МПС в България до 3 месеца от влизането си в страната, след който срок той трябва да подмени свидетелството си, без или след полагане на изпит. Но невъзможността за управление на МПС не е равнозначна на неправоспособност. В случая не се твърди, че водачът Л. не е имал СУМПС или че то е било невалидно или изтекло. Напротив, той е притежалвал валидно свидетелство за управление на МПС, издадено от Великобритания. Обстоятелството, че към момента на проверката, който е бил само 4 дни след изтичане на 3-месечния срок за подмяна с българско СУМПС не го прави неправоспособен водач, тъй като той е положил съответните изпити и е притежавал валидно свидетелство, издадено от Великобритания. Л. не е имал правото да управлява процесното МПС в България на датата 27.09.2022 г. не защото е бил неправоспособен, а защото е извършил документно нарушение, като при проверката се е легитимирал с британското си СУМПС, вместо с българско такова, което е следвало да поиска да му бъде издадено въз основа на британското. Следователно, жалбоподателят не е допуснал собствения му автомобил да бъде управляван от неправоспособен водач, а единствено от водач, който не притежава българско СУМПС, което не е равнозначно и представлява различно нарушение. Нещо повече, водачът е притежавал същата квалификация, знания, умения и опит за управление на процесното МПС, каквито е притежавал и 4 дни по-рано, когато е имал правото да се легитимира в България с британското си СУМПС.

Предвид горното съдът намира, че не е изпълнена предпоставката за налагане на принудителната мярка “прекратяване на регистрацията“ по чл. 171, т. 2а, буква “а“ от ЗДвП моторното превозно средство на жалбоподателя да е било предоставено от него за управлявление от лице, което не е правоспособен водач. Затова обжалваната заповед за налагане на ПАМ е издадена в нарушение на относимите материалноправни разпоредби и следва да бъде отменена от съда.

С оглед изхода на делото е частично основателна претенцията за разноски на жалбоподателя. Следва да му бъде присъдена платената държавна такса в размер на 10 лв. Не следва да му се присъждат разноски за адвокатско възнаграждение, тъй като видно от договора за правна защита и съдействие същото в размер на 500 лв. само е договорено, като липсва отбелязване в него или в друг документ, че реално е заплатено.

Предвид гореизложеното съдът

Р  Е  Ш  И:

 

Отменя Заповед за прилагане на ПАМ № 22-0266-000210/27.09.2022 г. на началник група при Районно управление – Гоце Делчев към ОД на МВР – Благоевград, с която на К.Ю.И. е наложена мярката „прекратяване на регистрацията“ на собственото му МПС с рег. № РА5541ВХ за срок от 6 месеца, считано от 27.09.2022 г.

Осъжда Областна дирекция на МВР – Благоевград да заплати на К.Ю.И. разноски по делото в размер на 10 лв. (десет лева).

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Съдия: /п/