Решение по дело №213/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 февруари 2022 г. (в сила от 22 февруари 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700213
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 18

 

Гр. Разград, 22 февруари 2022 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на първи февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                  МАРИН МАРИНОВ

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ЕМИЛ ЕНЧЕВ разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело № 213 по описа за 2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение №49/ 14.10.2021г., постановено по АНД №102/2021г. по описа на Районен съд – Кубрат, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 17-000739/ 29.04.2021г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) - Разград, с което на „Маклер - Комерс“ ЕООД, гр. София на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда КТ) е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 166, ал. 3, т. 2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (Наредба № 7).

Недоволно от решението е останало наказаното дружество. В жалбата си и по същество сочи, че това решение е неправилно, като постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон, поради което моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това законни последици. Претендира и за присъждане на сторените деловодни разноски.

Ответникът по касационната жалба, чрез своя процесуален представител, заявява, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да  остави в сила решението на районния съд. Претендира и за разноски.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл.218, ал.2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е основателна по следните фактически и правни изводи:

Събраните в хода на производството доказателства установяват, че  по повод сигнал за настъпил инцидент на 12.02.2021г. служители на ДИТ извършили проверка в обект - млекопреработвателно предприятие, находящо се в село Брестовене, обл. Разград, стопанисван от жалбоподателя. При нея установили, че около 9:00 часа в Цех за производство на кисело мляко и млечни продукти, при работа с монтирания там пастьоризатор лицата Д. С. П. на длъжност „Организатор производство“ и Ю. Д. Ю. на длъжност „Оператор“ получили изгаряния от избила гореща вода, вследствие на разхлабена /не добре затегната/ колекторна връзка. В  района на населеното място не е имало ток, но в проверявания цех е имало електричество, поради осигуреното резервно енергийно захранване (генератор). Проверяващите изискали от работодателя да им бъде предоставена документацията, свързана с издаването и прилагането на писмени инструкции във връзка с използваното работно оборудване, както и други документи относно спазване на трудовото законодателство. Представени са Протоколи за проведено обучение на наетите лица; Ръководство за експлоатация на пастьоризатора за мляко, изготвено от неговия производител, както и Инструкция за безопасна работа, утвърдена на 26.11.2019г.; Инструкция за експлоатация, утвърдена на 15.01.2019г. и Инструкция №2 за режим на почистване и дезинфекция на оборудването, утвърдена на 01.04.2019г.

При преценка на представената документация контролният орган е приел, че на 12.02.2021г. работодателят не е включил в инструкциите за безопасно ползване на пастьоризатора необходимата информация за действия/работа с работното оборудване при предвидими ненормални ситуации (примерно при спиране на електрозахранването, водоподаването и други), с което е извършено нарушение на чл. 166, ал. 3, т. 2 от Наредба № 7 и срещу него е съставен АУАН №17-00739/29.03.2021г. Този АУАН е надлежно връчен на уличеното дружество, което в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН е депозирало писмени възражения. Същите са формално обсъдени от наказващия орган и приети за неоснователни без да извърши допълнително разследване на твърденията в тях. Отразените в АУАН фактически констатации и правна квалификация на деянието са изцяло възприети от него и с процесното НП за вмененото нарушение на основание чл. 413, ал. 2 от КТ е наложил на „Маклер - Комерс“ ЕООД имуществена санкция в размер на 1 500 лв. 

С решението си Кубратският районен съд е потвърдил това НП, като в мотивите си е приел, че както в АУАН, така НП са издадени при спазване на процесуалните правила и норми и в съответствие с материалния закон. Изложените от него съображения не се споделят от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбите на чл. 166, ал. 2 и ал. 3 от Наредба № 7 при използване на работно оборудване, при което съществува риск за безопасността и здравето на работещите, работодателят осигурява прилагането на писмени инструкции, които трябва да са разбираеми за работещите, за които се отнасят, и да съдържат необходимата информация, включително за условията за използване на работното оборудване; за предвидимите ненормални ситуации; за изискванията за безопасност и здраве при работа и за извлечените от опит заключения при използването на работното оборудване.

Волята на законодателя е тези инструкции да са предоставени на работниците преди въвеждането в експлоатация и започване на работа с това работно оборудване и те да отговарят на регламентираното съдържание. В казуса има предоставени писмени инструкции за работа с процесното работно оборудване, утвърдени съответно на 01.04.2019г., 15.01.2019г. и 26.11.2019г.. Вмененото нарушение е във връзка с тяхното съдържание и се изразява в противоправно бездействие на дружеството, което според наказващия орган не е включило в тях необходимата информация за предвидимите ненормални ситуации (спиране на  електрозахранването, водоподаването и др.). Следователно датата на извършване на нарушението е датата, на която тези инструкции са изготвени и утвърдени. С оглед на това неправилно както наказващият орган, така и районният съд са приели, че датата на извършване на нарушението е датата, на която е осъществена проверката и то е констатирано. Съобразявайки посочените по-горе дати следва да се отбележи, че към датата на съставяне на АУАН и издаване на НП са изтекли предвидените в чл. 34, ал. 1 от ЗАНН срокове, в които е можело да се ангажира отговорността на касатора.

Наред с това следва да се отбележи, че нормата на чл. 166, ал. 3, т. 2 от Наредба № 7 е бланкетна по своя характер. Предвидимите ненормални ситуации при работа с оборудване зависят от неговите технически характеристики, технологичния процес и конкретните условия на работа. По делото не е спорно, че в изпълнение на задължението по чл. 201 от Наредба № 7 в предприятието има внедрено резервно енергийно захранване, което предполага, че при спиране на електричеството то ще се задейства автоматично и ще осигури непрекъснат нормален работен процес.  С оглед на това не става ясно защо според наказващия орган работодателят е трябвало да включи в инструкциите за работа с пастьоризатора и информация какви действия следва да се предприемат при спиране на електрозахранването.

Въз основа на така изложените фактически и правни съображения съдът намира, че решението на Кубратския районен съд е постановено при неправилно тълкуване и приложение на закона, поради което следва да се отмени, като се отмени и потвърденото с него НП.

С оглед изхода от спора и на основание чл. 63д, ал. 1 от ЗАНН в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените от него разноски. Същите са своевременно предявени и доказани в размер на 500 лв. - заплатено адвокатско възнаграждение, което е съответно на фактическата и правна сложност на делото.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение №49/ 14.10.2021г., постановено по АНД №102/2021г. по описа на Районен съд – Кубрат и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 17-000739/ 29.04.2021г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Разград, с което на „Маклер - Комерс“ ЕООД, гр. София на основание чл. 413, ал. 2 от Кодекса на труда е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 166, ал. 3, т. 2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ - Разград да заплати на „Маклер-Комерс“ ЕООД, гр. София сумата от 500 (петстотин) лева- дължими деловодни разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

 

            ЧЛЕНОВЕ:1./п/

 

                               2./п/