Решение по дело №479/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 340
Дата: 4 октомври 2019 г.
Съдия: Жулиета Серафимова
Дело: 20195600500479
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 340

гр. Хасково, 04.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Хасковският окръжен съд въззивен граждански състав, в публично съдебно заседание на единадесети септември  две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОШКА ИВАНОВА

                                                               ЧЛЕНОВЕ: АННА ПЕТКОВА

                                                                                      ЖУЛИЕТА СЕРАФИМОВА

 

при участието на секретаря Г* К*

като разгледа докладваното от съдия Жулиета Серафимова

в. гр. д. № 479 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

             Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

              С решение № 62/15.02.2019г., постановено по гр. д. № 442/2018 г. Районен съд – Димитровград отхвърля предявения от „АГЕНЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕ НА ВЗЕМАНИЯ" ЕАД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.София 1335, бул."Д-р Петър Дертлиев" № 25, офис-сграда „Лабиринт'', ет.2, офис 4, представляван от изп.директори Н* Т* С** и М* Д* Д*  срещу  Й.Г.К. ***, иск да се признае за установена дължимостта на присъдените със Заповед № 1237/04.12.2017 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410  ГПК по ч.гр.д.№ 1952/2017г. по описа на РС - Димитровград суми, а именно: сумата от 16 673,39 лева - главница - частично претендирана сума от дължима главница по договор за потребителски паричен кредит № 1865362/28.05.2015г., представляваща главница по 62 бр. погасителни вноски за периода от 07.04.2020 г. до 07.05.2025 г., 126,25 лева - обезщетение за забава за периода от 20.07.2017 г. до 28.11.2017 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 28.11.2017 г. до окончателното изплащане на сумата, както и предявения при условията на евентуалност осъдителен иск за сумата в размер на 16 799,64 лева, като неоснователни и недоказани.

                       Претендираните суми били дължими на основание договор за потребителски паричен кредит № 1865362/28.05.2015 г., сключен между „Уникредит Кънсюмър Фейненсинг“ и Й.Г.К.. Впоследствие вземанията по посочения договор били цедирани от „Уникредит Кънсюмър Фейненсинг“  на „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД с договор за продажба и прехвърляне на вземания от 20.07.2017 г. За посочените от ищеца суми била издадена заповед № 1237 за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК от 04.12.2017г. по ч. гр. д. № 1952 по описа за 2017г. на Районен съд – Димитровград.

                  Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, като се твърди, че постановеното решение е неправилно и незаконосъобразно. Посочва, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че длъжникът не е редовно уведомен за извършената цесия, тъй като до него са били изпратени три уведомителни писма и към исковата молба, препис от която е връчен, е приложено уведомлението за цесията. Жалбоподателят излага подробни аргументи в насока действителността на сключения договор за цесия, като счита, че уведомяването на длъжника не е елемент от фактическия състав на договора и не влияе на придобиване на качеството кредитор от цесионера. Допълва, че е без значение дали уведомяването за сключване на договор за цесия се извършва лично на длъжника или не, тъй като възражението за неизпълнение на задължението по чл. 99, ал. 4 от ЗЗД има правно значение, само когато едновременно се твърди изпълнение на стария кредитор. С оглед на изложеното въззивникът твърди, че с получаването на препис от исковата молба и приложенията към нея от особения представител на длъжника е изпълнено задължението за уведомяване на длъжника от кредитора за прехвърляне на вземането. В допълнение посочва, че в противен случай би се довело до нарушаване на принципа, че никой не може да черпи права от собственото си неправомерно поведение, изразяващо се в случая в нарушение на нормите на чл. 94, ал. 1 и чл. 99, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация. Ето защо моли съда да отмени обжалваното решение и да постанови ново, с което да уважи предявените искове. Претендира разноски.

               В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК  е подаден писмен отговор на въззивната  жалба от ответника чрез особения представител адв.Г.К..Особеният представител на въззиваемия, моли съда да потвърди обжалваното решение като правилно и законосъобразно. Излага подробни аргументи в защита на тезата, че връчването на уведомлението на особения представител не представлява изпълнение на задължението длъжника да узнае за извършената цесия.Моли съда за присъждане на възнаграждение за осъщественото процесуално представителство пред въззивна инстанция.

 СЪДЪТ, като взе предвид становищата и доводите на страните и след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 235, ал. 2, вр. чл. 12 от ГПК, намира за установено следното:

Съгласно чл. 269  ГПК, въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен в рамките на доводите, заявени във въззивната жалба.

 Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо.

 Жалбата е подадена в предвидения в чл. 259, ал. 1 от ГПК срок, от легитимирана страна и против съдебен акт, подлежащ на обжалване, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 Настоящият съдебен състав намира, че по делото са събрани всички относими и необходими за изясняване на спора доказателства. Изложената от районния съд фактическа обстановка е правилно установена и не се оспорва от страните, поради което на основание чл. 272 от ГПК изцяло се споделя. С оглед наведените в депозираната въззивна жалба доводи е необходимо да се обсъди следното:

  Основателността на предявените искове се обуславя от валидното сключване на договора за цесия и уведомяването на длъжника за извършването й. Първоинстанционният съд е приел, че тези юридически факти не са доказани, поради което е отхвърлил претенциите на ищеца. Ето защо въпросите относно цесията се явяват основен предмет на спора между страните пред настоящата инстанция.

Договорът за цесия е неформален, консенсуален и каузален. С него едно лице (цедент) прехвърля на друго (цесионер) свое вземане безвъзмездно или срещу насрещна престация. Следователно за да е налице валидно сключен договор за цесия е достатъчно постигане на съгласие между цесионера и цедента, доколкото не се предвижда форма за действителност или извършване на плащане като елемент от фактическия състав.Цесионерът освен с правото да получи вземането, разполага с няколко помощни права, които имат за цел да улеснят доказването на цесията спрямо длъжника и третите лица и да спомогнат изпълнението на цедираното вземане. Едно от тези права е съобщаването на цесията на длъжника от цедента. Разпоредбата на чл. 99, ал. 3 от ЗЗД предвижда, че предишният кредитор е длъжен да съобщи на длъжника прехвърлянето. Съобщаването не е елемент от фактическия състав, който поражда действие на договора за цесия между страните (правата по цесията преминават върху цесионера с постигане на съгласие), но уведомяването има значение за третите за договора лица, какъвто е длъжникът. Съгласно чл. 99, ал. 4 от ЗЗД прехвърлянето на вземането има действие спрямо длъжника от деня на уведомяването за извършване на цесия. До този момент за всички трети лица носител на вземането спрямо длъжника е цедентът.С оглед изложените мотиви съдът не споделя възражението на въззивника, че уведомяването на длъжника не влияе на придобиване на качеството кредитор от цесионера. Действително съобщаването не е елемент от фактическия състав на сключването на договора за цесия, но е юридическият факт, от който възниква качеството кредитор на цесионера спрямо всички трети лица за договора.

В уредбата на договора за цесия липсва изрична регламентация за начина, по който следва да бъде уведомен длъжника. Няма и законоустановено съдържание на съобщаването по чл. 99, ал. 3 от ЗЗД. Предвидено е единствено, че съобщаването следва да се извърши от цедента. Това изискване е свързано със сигурността, че действително е извършена цесия. Въпреки това в практиката на Върховния касационен съд се приема, че е допустимо предишният кредитор /цедентът/ да упълномощи новия кредитор /цесионера/ да извърши съобщението до длъжника като негов пълномощник.

В настоящия случай въззивникът твърди, че е извършил уведомяването чрез изпращане на три уведомителни писма още преди завеждане на исковата молба, по която е образувано настоящото производство. До  длъжника  са изпратени три броя  уведомления. Уведомително писмо с изх. № УПЦ-С-УКФ/1865362 от 04.10.2017г. за съобщаване на цесията е било изпратено на длъжника чрез „Лео експрес“ до адреса му, посочен в сключения договор за заем. Видно от приложената към делото обратна разписка към товарителница № 67432968 е отбелязано, че два пъти е посетен адреса,няма никой,оставени са стикери посетен от куриер, грешен номер / л.29/.  Уведомително писмо с изх. № УПЦ-П-УКФ/1865362 от 27.07.2017г. за съобщаване на цесията е било изпратено на длъжника чрез „Български пощи“ ЕАД до адреса му, посочен в сключения договор за заем. Видно от приложената към делото обратна разписка за връчване е отбелязано  че пратката не е потърсена. Уведомително писмо с изх. № УПЦ-П-УКФ/1865362 от 21.02.2018г. за съобщаване на цесията е било изпратено на длъжника чрез „Български пощи“ ЕАД до адреса му, посочен в сключения договор за заем. Видно от приложената към делото обратна разписка за връчване е отбелязано  отказва пратката, грешен номер. Предвид изложените факти, съдът не може да приеме, че е извършено валидно съобщаване на цесията, тъй като нито едно от уведомителните писма не е достигнало до знанието на длъжника.

На следващо място във въззивната жалба се посочва, че задължението по чл. 99, ал. 3 от ЗЗД е изпълнено на още едно основание, тъй като препис от уведомлението е бил предоставен с исковата молба. Действително съгласно константната практика на ВКС уведомяването за извършване на цесията на основание чл. 99, ал. 4 от ЗЗД може да бъде извършено с получаването от длъжника на преписа на исковата молба с доказателства към нея. Тази хипотеза обаче е неприложима към настоящия правен спор, тъй като ответникът е бил уведомен за заповедното производство по реда на чл. 47 от ГПК, а именно чрез залепване на уведомление. Възможността за съобщаване чрез залепване има за цел да преодолее проблема, когато ответникът се намира на адреса, но се укрива. Тази законова фикция е уредена за нуждите на призоваването в гражданския процес. Затова е неприложима при цесията, докато съобщаването на цесията е материалноправно волеизявление, което трябва да достигне лично до длъжника. Разпоредбата на чл. 47, ал. 5 от ГПК посочва, че съобщението се смята за връчено, а не че фактически е връчено на ответника.

На следващо място назначаването на особен представител по чл. 47, ал. 6 от ГПК има за цел да обезпечи нормалното развитие на съдебното производство. Ищецът има интерес от назначаването на такъв, доколкото по този начин си осигурява надлежна насрещна страна, против която да води исковите си претенции. Особеният представител не е пълномощник на ответника, не е налице договорно правоотношение между ответника и особения представител, по силата на което вторият да извършва процесуални действия. Особеният представител се назначава по силата на закона, а именно разпоредбата на чл. 47, ал. 6 от ГПК. Той няма връзка с лицето, което представлява, поради което не може да се приеме, че уведомяването на особения представител за извършване на цесията се приравнява на съобщаване на длъжника.

Не на последно място въззивникът твърди, че невъзможността да се съобщи на длъжника за извършване на цесията се дължи на неправомерното му поведение, изразяващо се в нарушаване на нормите на чл. 94, ал. 1 и чл. 99, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация. Това възражение е направено за пръв път пред въззивната инстанция, поради което настоящият въззивен състав намира същото за недопустимо с оглед процесуалните преклузии. Въпреки това за пълнота следва да посочи, че разпоредбата на чл. 99, ал. 1 от  ЗГР предвижда задължение на гражданите в тридесетдневен срок да заявят промяната на настоящия си адрес, като неизпълнението на това задължение поради ниската си степен на обществена опасност води до ангажиране на административно – наказателна отговорност на нарушителя. Неизпълнението на задължението по чл. 99, ал. 1 от ЗГР не може да доведе до отпадане на задължението по чл. 99, ал. 3 от ЗЗД за съобщаване на цесия.

С оглед обстоятелството, че крайният правен извод, до който достигна въззивният състав, съответства на този на първоинстанционния съд, постановеното решение като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено, а подадената въззивна жалба следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от горното, съдът

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 62/15.02.2019 г., постановено по гр. д. № 4242 по описа за 2018 г. на Районен съд – Димитровград.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                       Председател:

                       

                                                         Членове:          1.     

 

                                                                                  2.