Определение по дело №3255/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 3025
Дата: 28 ноември 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Димитър Димитров Михов
Дело: 20197050703255
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

гр. Варна, 28.11.2019г.

 

         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, пети състав в закрито съдебно заседание, проведено на двадесет и осми ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР МИХОВ

 

         като разгледа докладваното от съдия Д.Михов частно административно дело № 3255/2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е  по реда на чл.186, ал.4 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ във връзка с чл.145 и сл. от АПК, във вр. с чл.60, ал.4 от АПК.

Образувано по жалба вх. № 17593/27.11.2019г. на ДЗЗД“Вили-Ем”, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. Варна, ***, представлявано от управителя В. А. Л.-К., чрез адвокат В.Д. от Адвокатска колегия гр. Варна, против Разпореждане за предварително изпълнение на принудителна административна мярка, обективирано в Заповед №478-ФК/26.11.2019г., издадена от Началника на отдел „Оперативни дейности“ гр.Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП.

С жалбата са изложени доводи относно характера на обжалвания акт,

формулирано е искане за неговата отмяна.  

Настоящият състав на административния съд намира искането за отмяна на разпореждането за предварително изпълнение на ПАМ за основателно, поради следното:

С обжалваната Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 478-ФК/26.11.2019г. на Началника на отдел „Оперативни дейности“ гр. Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, на дружеството жалбоподател е наложена принудителна административна мярка – запечатване на търговски обект – магазин за месо, находящ се в гр. Варна, ул.“Хан Кубрат“ № 5 и забрана за достъп до него за срок от 14 /четиринадесет/ дни на основание чл.186, ал.1 и чл.187, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/.

Принудителната административна мярка, която е с допуснато по силата на закона предварително изпълнение е наложена на основание чл.186, ал.1 и чл.187, ал.1 от ЗДДС, поради това, че при извършена проверка на 23.11.2019г. в 12.27 часа в търговския обект е било констатирано, че търговецът при извършена контролна покупка на стойност 7.32 лева, не е изпълнил задължението си да регистрира и отчита всяка извършена продажба на стоки от търговския обект чрез издаването на фискална касова бележка от въведеното в експлоатация за обекта фискално устройство /ФУ/, модел „DAISY COMPACT M“ с ИН на ФУ DY 448785 и ИН на ФП № 36606821, нито ръчна касова бележка от кочан, отговарящи на изискванията на Наредба № Н-18/2006г.  В хода на проверката за удостоверяване на продажбата е изведен КЛЕН от ФУ, според който липсва отразяване на  продажбата. Извършената проверка е обективирана в изготвения и представен с административната преписка Протокол за извършена проверка серия АА, № 0354023 от 23.11.2019г. С оглед констатациите от извършената проверка, административния орган е приел, че дружеството не е спазило реда и начина за издаване на съответен документ за продажба, издаден по установения ред за продажба.

При издаване на разпореждането по чл.188 от ЗДДС са изложени следните мотиви: Целта на разпореждането за предварително изпълнение на наложената ПАМ е наложително за предотвратяване и преустановяване на административни нарушения от същия вид, с цел защитата на особено важен държавен интерес-спазването на фискалната дисциплина и реда за отчитане на фискалните устройства; съществуването на опасност изпълнението на акта да бъде осуетено, или сериозно затруднено; при хипотеза, в която от закъснението на изпълнението на акта могат да последват значителни или трудно поправими вреди за бюджета.

Съгласно чл.188 от ЗДДС предварително изпълнение на наложената принудителна административна мярка по чл.186 от ЗДДС се допуска при условията на АПК. Т.е. предварителното изпълнение на заповедта предвид посочената разпоредба, се допуска по изключение при наличието на материалните предпоставки на чл.60, ал.1 от АПК.

Съдът намира, че в настоящия случай липсват обосновани и подкрепени с факти и доказателства аргументи относно твърдението на административния орган, че изпълнението на акта ще бъде осуетено или сериозно затруднено. Не са изложени мотиви от страна на административния орган и по отношение обстоятелството, че действително от закъснението на изпълнението може да последват значителни или трудно поправими вреди за държавния бюджет. При липсата на мотиви в тази насока, следва да се направи основателно предположение, че предварителното изпълнение ще причини на жалбоподателя значителна или трудно поправима вреда.

Съдът счита, че запечатването на търговския обект е мярка, която нарушава принципа на съразмерност, регламентиран в чл.6 от АПК, поради което ще бъдат засегнати права и законни интереси в по-голяма степен от необходимото за целта за която се издава акта, предвид извършваната от дружеството дейност.

         Водим от горните мотиви, Административен съд гр.Варна, пети състав

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ Разпореждане за предварително изпълнение на принудителна административна мярка, обективирано в Заповед № 478 - ФК/26.11.2019г. на Началника на отдел „Оперативни дейности“ гр. Варна в ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП.

         Определението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Определението да се съобщи незабавно на страните на осн. чл.138 от АПК, което да бъде отразено по делото.

 

 

 

                                                                  Съдия: