Присъда по дело №654/2014 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 13
Дата: 30 април 2015 г. (в сила от 1 юли 2016 г.)
Съдия: Миглена Тенева Тянкова
Дело: 20145600200654
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 ноември 2014 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

13                                         30.04.2015 година                          гр. Хасково

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А РО Д А

 

Хасковският Окръжен съд в публичното съдебно заседание на тридесети април през две хиляди и петнадесета година в състав:

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:        МИГЛЕНА ТЯНКОВА

                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:      М.А.

                                                                           Д.Т.

                                                                                    

При секретаря: М.С.

И прокурора:    Невена Владимирова

Като разгледа докладваното от Председателя НОХ Дело №  654 по описа за 2014 година

 

 

 

П  Р  И  С  Ъ  Д  И  :

 

 

         ПРИЗНАВА подсъдимата Б.Щ.С., родена на *** ***, с постоянен адрес ***, ***, българска гражданка, грамотна, с начално образование, осъждана, вдовица, безработна, ЕГН: **********, ЗА ВИНОВНА в това, че

         За периода от 22.08.2012 година до 19.07.2013 година през ГКПП „Капитан Андреево”, общ. Свиленград, обл. Хасково, на четири пъти, пренесла през границата на страната – от Р Турция в Р България, без знанието и разрешението на митниците, стоки, а именно 30 броя кутии цигари марка ”LM Red Label 100s , 94  кутии цигари „Assos Slims,  40 кутии цигари марка „LM 100s”, 56 кутии цигари марка „Victori exclusive” и 120 кутии цигари „MM slims”, всички без акцизен бандерол, на обща стойност 1 522,60 лева, като деянието е извършено от лице, което системно се занимава с такава дейност, поради което и на основание чл. 242, ал. 1, б. „а” вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от НК Я ОСЪЖДА на наказание „Лишаване от свобода” за срок от 6 месеца, което да се изтърпи при първоначален „строг” режим в затвор.

         На основание чл. 68 ал. 1 от НК, ПРИВЕЖДА В ИЗПЪЛНЕНИЕ наложеното на подс. Б.Щ.С., със снета самоличност, наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 /една/ година, чието изпълнение е било отложено, на основание чл. 66, ал. 1 от НК, за срок от 3 години, определено с одобрено от съда споразумение с  определение № 265/28.11.2012 година, постановено по НОХД 736 по описа за 2012 година на ОС-Хасково, което да се изтърпи при първоначален „строг” режим в затвор.

На основание чл. 242, ал. 7 от НК, ОТНЕМА В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА, предметът на контрабанда – предмет на престъплението, а именно 30 броя кутии цигари марка ”LM Red Label 100s, 94  кутии цигари „Assos Slims,  40 кутии цигари марка „LM 100s”, 56 кутии цигари марка „Victori exclusive” и 120 кутии цигари „MM slims”, всички без акцизен бандерол, на съхранение в Митница-Свиленград

ОСЪЖДА  подсъдимата Б.Щ.С.,***, ЕГН**********, ДА ЗАПЛАТИ направените в досъдебното производство разноски в размер на 50 лева по сметка на Митница-Свиленград, а в полза на бюджета на съдебната власт – по сметка на ОС-Хасково – сумата от 15  лева, представляваща направени разноски в съдебното производство.

ОСЪЖДА  подсъдимата Б.Щ.С.,***, ЕГН**********, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на НБПП сумата от 200 лева, представляваща направени разноски за възнаграждение на служебен защитник на ДП.

         Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Апелативен съд – Пловдив.

 

 

 

 

                                               Председател:

 

 

 

                                                           Съдебни заседатели:    1.

 

 

 

 

                                                                                     2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ

към Присъда № 13, постановена на 30.04.2015 г. по НОХД  № 654 по описа за 2014 година на Окръжен съд-Хасково

 

            Окръжна прокуратура - Хасково е повдигнала обвинение срещу подсъдимата Б.Щ.С. *** за престъпление по чл. 242, ал. 1, б. „а" НК затова, че за времето от 22.08.2012 г. до 19.07.2013 г. включително, през ГКПП „Капитан Андреево", обл. Хасковска, на четири пъти, пренесла през границата на страната - от Република Турция в Република България стоки, без знанието и разрешението на митниците – 30 кутии цигари марка LM Red label 100s, 94 кутии цигари марка Assos slims, 40 кутии цигари марка LM 100s, 56 кутии цигари марка Victory exclusive и 120 кутии цигари марка MM slims, всички без акцизен бандерол, на обща стойност 1522, 60 лева, като деянието е извършено от лице, което системно се занимава с такава дейност.

              В съдебно заседание, представителят на държавното обвинение поддържа изцяло обвинението във вида, в който е повдигнато, като намира, че са събрани всички доказателства, необходими да се приеме категоричен извод за извършено престъпление. При определяне вида и размера на наказанието се сочат като отегчаващи отговорността обстоятелства обремененото съдебно минало на подсъдимата, предходното й осъждане за същото престъпление, както и фактът, че деянието, предмет на настоящото делото, е довършено в изпитателния срок на предходните осъждания. Като смекчаващи отговорността обстоятелства се изтъкват тежкото семейно, финансово и здравословно положение на подсъдимата, мотивите за извършване на престъплението, изразяващи се в материалната безизходица, самопризнанието, съжалението и критичното отношение към извършеното от нея. В тази насока се отправя искане за прилагане на чл. 55 от НК при определяне размера на наказанието под предвидения в закона минимум, в размер на 6 месеца „лишаване от свобода” при първоначален „строг” режим, без да се налага кумулативно предвиденото в закона наказание „глоба”. Иска се да бъде постановено изтърпяване на отложеното наказание „лишаване от свобода” по НОХД № 736/2012 г., поради наличие на предпоставките на чл. 68 НК. Предлага се предметът на контрабандата да бъде отнет в полза на Държавата, а в тежест на подсъдимата да бъдат възложени направените по делото разноски.

Подсъдимата Б.С. не е открита на посочения по делото адрес за връчване на препис от обвинителния акт. Видно от приетата по делото справка от Група СКИАД към ОД на МВР – Хасково, същата е напуснала пределите на страната. Доколкото на същата е било известно за воденото срещу нея наказателно производство и за повдигнатото й обвинение, а отсъствието й не би затруднило разкриването на обективната истина по делото, на основание чл. 269, ал. 3, т. 4 НПК  делото бе разгледано в нейно отсъствие.

В съдебно заседание подсъдимата се представлява процесуално от упълномощен защитник - адвокат Д.Г., който оспорва съставомерността на повдигнато обвинението. Защитната му теза се изгражда върху разглеждането на деянието по чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК като престъпление на системното извършване, т.е. „системна контрабанда”. Твърди се, че по вина на разследващите органи подсъдимата два пъти е била привлечена за извършването на деяния, които по своето естество представляват едно цяло престъпление на системно извършване. Две от деянията, визирани в обвинителния акт по настоящото производство, били извършени в хода на висящо предходно досъдебно производство № 669/2012 г.по описа на Митница Свиленград, приложено към НОХД № 736/2012 година по описа на ОС-Хасково, което имало за предмет същите по своя характер деяния на подсъдимата, изразяващи се в пренасяне през границата на страната на стоки без знанието и разрешението на митниците. В този смисъл, част от деянията следвало да намерят своето място в системния характер на престъплението, за което е било образувано предходното наказателно производство, приключило със споразумение. Поддържа, че  тази теза като определяща води до извода, че не се доказва основният признак от обективната страна на престъплението, за което е привлечена подс. С. в настоящото производство, а именно – системният характер на контрабандата. Дори към момента на извършването на посочените две деяния, подсъдимата нямала субективната представа, че по този начин извършва системна контрабанда, като в тази насока липсвал и умисъл за извършване на престъплението. Отправя се искане до съда да признае подсъдимата за невинна и да я оправдае по повдигнатото обвинение, като алтернативно се отправя искане при евентуалното й признаване за виновна да бъдат взети предвид смекчаващите отговорността обстоятелства – самопризнание в хода на досъдебното производство, тежкото социално и материално състояние, в което се е намирала както тя, така и болният й съпруг, а също и собственото й влошено здравословно състояние. Ето защо при признаването й за виновна защитникът на подсъдимата моли съда за налагането на минимален по размер наказание „лишаване от свобода”.

 Съдът като прецени събраните по делото доказателства по отделно и в тяхната съвкупност приема за установено от фактическа страна следното:

  Подсъдимата Б.Щ.С. е родена на *** ***, живуща ***. Същата от дълго време била безработна, както и съпругът, който страдал от тежко заболяване. В периода 2012 – 2013 г. подсъдимата многократно пътувала до Турция, като поради финансови затруднения закупувала цигари на по-ниски цени, които продавала в Р България. Това се потвърждава от изготвената справка за задгранични пътувания (на л. 113 – 122 от досъдебно производство № 29/2014 г.). За целта пътувала с автобуси, като поставяла закупените от нея цигари в багажа си. За периода от 22.08.2012 г. до 19.07.2013 г. при извършване на стандартни митнически проверки компетентните митнически органи установили общо четири случая, при които подсъдимата като пътник в автобуси пренасяла през границата на Република България различни количества кутии с цигари. Във всеки един от случаите пренасянето ставало без знанието и разрешението на митниците, като върху кутиите с цигари не бил поставен изискуемият по закон акцизен бандерол. При всяко едно от преминаванията през границата на страната подсъдимата била поканвана по надлежния ред от митническите служители да декларира устно дали пренася през границата стоки, лични вещи, представляващи валутни ценности. Всеки път подсъдимата С. не декларирала нищо. При извършване на проверка на багажа й, обаче, митническите служители установявали укрити в него кутии с цигари от различни марки. С оглед на предоставените им административно – наказателни правомощия, митническите служители съставяли акт за установяване на административно нарушение по смисъла на чл. 233, ал. 3, вр. ал. 1 от Закона за митниците. Откритите количества цигари се задържали до финализиране на административно – наказателното производство, което във всеки един от случаите приключвало с издаването на наказателно постановление.

  Така на 22.08.2012 г., около 20.00 часа, подсъдимата С. пътувала в автобус на фирма „Мариета” с рег. № К2102АХ, в посока Р Турция – Р България. Всички пътници в автобуса били поканени устно да декларират носените от тях стоки, лични вещи и валутни ценности. След като никой от пътниците не декларирал, че пренася вещи, подлежащи на деклариране, св. И.Г. извършил митническа проверка на автобуса, като в багажа на подс. Б.Щ. били открити 30 кутии цигари марка LM Red label 100s" и 40 кутии цигари марка Assos slims”, всички без акцизен бандерол. Митническата стойност на цигарите било установено, че е 151,20 лева Същата не отрекла че цигарите са нейни и в писмените си обяснения е декларирала, че цигарите са лични нужди. Съставен бил и приемо-предавателен протокол за предадените от подс. С. цигари /л. 7 ДП/, като и разписка за митническо задължение /л. 5 от ДП/. За констатираното нарушение бил съставен АУАН № 2386/22.08.2012 г. и въз основа на него е издадено НП № 2453/2012 г., влязло в сила на 08.11.2012 г.

На 16.09.2012 г., около 17.00 часа, Б.С. пътувала в автобус на фирма „ЕФЕ Тур” с рег. № К5900АХ. На трасе „Входящи леки автомобили и автобуси” бил спрян за проверка същия, като митническите служители поканили пътуващите пътници да декларират вещите, подлежащи на деклариране, и след като никой от тях не декларирал че носи такива, била извършена проверка от св. Б.Б., който открил в багажа на подс. С. 40 кутии цигари марка „LM 100s”, 24 кутии цигари марка „Assos slims” и 18 кутии цигари марка „Victory exclusive”, всички без акцизен бандерол. При проверката се установило, че кутиите с цигари принадлежат на подсъдимата, като същата в писмените си обяснения /л. 17 ДП/ е посочила, чи ги е купила за лични нужди. Била съставена и разписка за митническо задължение, а за констатираното нарушение бил съставен АУАН № 2598/16.09.2012 г. и въз основа на него е издадено НП № 2666/2012 г., влязло в сила на 16.11.2012 г.

На 10.07.2013 г., около 17.30 часа, подсъдимата С. пътувала в автобус на фирма „ЕФЕ Тур” с рег. № РВ6040РА и отново пренесла през границата на страната 100 кутии цигари марка „ММ slims” и 30 кутии цигари марка „Assos slims”, всички без акцизен бандерол на стойност 572 лв. Цигарите били открити в личния й багаж след извършена проверка от митническия служител С.Д.. При проверката се установило, че кутиите с цигари принадлежат на подсъдимата, като отново е посочила в писмените си обяснения, че ги е закупила за лични нужди. За констатираното нарушение бил съставен АУАН № 955/10.07.2013 г.  и въз основа на него е издадено НП № 1044/2013 г., влязло в сила на 20.11.2013 г.

На 19.07.2013 г., около 17.20 часа, Б.С. пътувала в автобус на фирма „ЕФЕ Тур” с рег. № РВ6040РА и отново пренесла през границата на Република България 38 кутии цигари марка „Victory exclusive” и 20 кутии цигари марка „MM slims”, всички без акцизен бандерол на стойност 278 лв. Цигарите били открити в личния й багаж след извършена проверка от митническия служител Г.Т.. При проверката се установило, че кутиите с цигари принадлежат на подсъдимата, които били предадени с приемо-предавателен протокол. За констатираното нарушение е съставен АУАН № 989/19.07.2013 г. и въз основа на него е издадено НП № 1083/2013 г., влязло в сила на 20.11.2013 г.

От заключението по назначената оценителна експертиза, изготвена от вещото лице Б. на 15.04.2014 г., е установено, че общата пазарна стойност на пренесените от подсъдимата стоки е, както следва:

1/. на 22.08.2012 г. - 30 кутии цигари марка LM Red label 100s" и 40 кутии цигари марка Assos slims  (на стойност 305 лв.);

2/. на 16.09.2012 г. - 40 кутии цигари марка „LM 100s”, 24 кутии цигари марка „Assos slims” и 18 кутии цигари марка „Victory exclusive (на стойност 367,60 лв.);

3/. на 10.07.2013 г. - кутии цигари марка „ММ slims” и 30 кутии цигари марка „Assos slims (на стойност 572 лв.);

4/. на 19.07.2013г. - 38 кутии цигари марка „Victory exclusive” и 20 кутии цигари марка „MM slims (на стойност 278 лв.);

-  или обща пазарна стойност на пренасяните стоки /цигари/ е 1522.60 лева.

От приложената към досъдебно производство № 29/2014 г. на Митница - Свиленград справка за съдимост № 251 от 21.03.2014 г., издадена от БС при РС-Хасково (на л. 98) се установява, че подс. Б.С. е осъждана. С Определение № 265/28.11.2012 г., постановено по НОХД № 736/2012 г. по описа на Окръжен съд – Хасково същата е осъдена на наказание „лишаване от свобода” за срок от 1 година, изпълнението на което е било отложено за срок от 3 години, за извършено престъпление по чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК. В характеристичната справка /л. 103 от ДП/ е посочено това осъждане, както и че С. има криминална регистрация за престъпление по чл. 280, ал. 2 от НК. Отбелязано е също, че „в близкото й обкръжение има криминално проявени лица” без да са конкретизирани същите.

               Гореописаната фактическа обстановка се потвърждава изцяло от събраните в хода на съдебното производство доказателства – показанията на  свидетелите И.А.Г., С.Г.Д., Г.Д.Т. и Б.А.Б., от заключението на вещото лице, от приложените към материалите на досъдебното производство заверени преписи от административно – наказателни преписки за всяко едно от извършените административни нарушения на митническото законодателство, справката за съдимост, справката за характеристичните й данни и от приобщените по чл. 283 от НПК писмени доказателства от досъдебното производство, които се кредитират от съда изцяло. Показанията на свидетелите кореспондират, от една страна, помежду си и, от друга страна, с констатациите в административно – наказателните преписки. Не на последно място следва да се има предвид и самопризнанието на подсъдимата, дадено в хода на досъдебното производство, видно от протокола за разпит от 09.05.2014 г., в което тя е изложила обстоятелства, свързани с предварителното закупуване на цигарите в Република Турция от магазин тип „фрийшоп”, както и причините, които са я мотивирали да извърши деянието – тежкото социално и материално положение, в което се е намирала заедно с болния си съпруг. Разглеждането на делото в отсъствието на подсъдимата по реда на чл. 269, ал. 3, т. 4 НПК  наложи обясненията й, дадени пред разследващия митнически инспектор на 09.05.2014 г. /л. 71 ДП/ да бъдат приобщени към доказателствената съвкупност, на основание чл. 279, ал. 2, предл. последно, вр. ал. 1, т. 2 НПК.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че подсъдимата е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл. 242, ал. 1, б. „а" НК, в извършването на което е обвинена.

От обективна страна безспорно се установи, че на посочените четири дати – 22.08.2012 година; 16.09.2012 година;  10.07.2013 година и на 19.07.2013 година Б.С. е пренесла през границата на страната без знанието и разрешението на митниците инкриминираните стоки – описаните по – горе кутии с цигари. Несъмнено, същите представляват стоки без поставен на тях акцизен бандерол и подсъдимата не ги е декларирала в съответствие с изискванията на законово установената процедура пред митническите служители. По този начин е извършила система от отделни деяния - повече от три, на контрабандиране на стоки през границата на страната, което разкрива белезите на трайност и устойчивост в инкриминираната дейност, предвид начина, подхода на дееца и времеизвършването. Извършените деяния в тяхната последователност и развитие водят до извода, че подсъдимата С. е лице, което системно се занимава с такава дейност и в този смисъл се установява основният признак от обективната страна на деянието по чл. 242, ал. 1, б. „а” НК.

От субективна страна престъплението е извършено при пряк умисъл, тъй като подсъдимата С. е съзнавала общественоопасния характер на извършеното и е целяла настъпването на общественоопасните последици, което се установява от действията й. Тя е знаела, че пренасянето на кутиите с цигари, без да бъдат декларирани пред компетентните органи, съставлява нарушение на митническото законодателство. Изводът, че подсъдимата е целяла настъпването на общественоопасните последици, се подкрепя от планирания и стереотипен подход в действията й, както и от обясненията й на досъдебното производство, че по този начин е целяла да се снабди с парични средства поради трайното състояние на безработица и финансова затрудненост, в което се е намирала.

Настоящият съдебен състав не споделя доводите, изложени в защитната пледоария на адв. Г.. В съдебно заседание от 30.04.2015 г. са приети като доказателства по делото заверени преписи от протокол за одобряване на споразумение между Окръжна прокуратура – Хасково и подсъдимата С. с определение № 265/28.11.2012 г. по НОХД № 736/2012 г. по описа на Окръжен съд – Хасково, Жалба на Б.С. до Апелативен прокурор – Пловдив с вх. № 1620/14.10.2014 г., Постановление № 3608/23.10.2014 г. на Апелативна прокуратура – Пловдив, Постановление за отказ за изготвяне на искане за възобновяване на наказателно производство на Окръжен прокурор при Окръжна прокуратура – Хасково, Молба от Б.С. до ВКС – София и Разпореждане от 03.11.2014 г. на І н.о. на ВКС. В действителност се установява, че две от административните нарушения (на 22.08.2012 г. и 16.09.2012 г.) са извършени в период от време, през който срещу подсъдимата се е водело друго досъдебно производство за извършване на престъпление също по чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК. Впоследствие досъдебното производство е приключило с внасяне на споразумение и образуване на НОХД № 736/2012 г. При внимателно сравняване на нарушенията на митническото законодателство по предходното и настоящото наказателно производство се установява, че между тях липсва съвпадение в периода на извършване на отделните деяния и става дума за поредица от нарушения, които в крайна сметка са обусловили повдигането на самостоятелно обвинение. Твърдението, че деянията от 22.08.2012 г. и 16.09.2012 г. е следвало да бъдат разглеждани като част от „системността” по извършеното преди това престъпление, не може да бъде споделено и не намира подкрепа във фактологията на двете наказателни производства. За да бъде ангажирана наказателната отговорност на дееца по смисъла на чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК, е необходимо да се установи системно извършване на митническа контрабанда, което означава да бъдат налице поне три или повече деяния. В този смисъл е достатъчно да са осъществени три или повече административни нарушения, санкционирани по административен ред, които в своята съвкупност да разкриват такава степен на обществена опасност, която да даде възможност на държавното обвинение и на съда да ги квалифицира като престъпление. Системността на деянието по чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК се обуславя именно от завишената степен на обществена опасност. Съдебната практика, обаче, е приела, че подобна завишена степен на обществена опасност е налице при извършването минимум на три отделни нарушения на митническия режим. Именно това изискване е спазено в производството по НОХД № 736/2012 г. От последното Наказателно постановление постановление № 1083/2013 от 21.08.2013 година /л. 42 от ДП/ се установява, че на административнонаказващият орган са били известни предходните административни нарушения, за които на подс. С. са били съставяни НП. Посочени общо 13 наказателни постановления за периода 2011-2012 година, които са й били съставяни за нарушения по чл. 233, ал. 3 от ЗМ и влезли в законна сила. Няма как да се очаква от разследващите митническите органи да изчакват нарушителите, за да включат всички извършени нарушения в „системността” преди привличане в качеството на обвиняем. Тези отделни деяния не могат да бъдат „механично” отнесени към системността на извършеното преди това престъпление, тъй като за доказването на неговия системен характер вече са били събрани достатъчно доказателства за извършени три или повече административни нарушения. От друга страна, наличието само на две нарушения на митническия режим към момента на привличане на подсъдимата като обвиняема по предходното наказателно производство не е давало достатъчно основания на разследващите органи да приемат, че е налице системност. До подобен извод е било възможно да се достигне едва след като Б.С. е извършила и останалите две нарушения от 10.07.2013 г. и 19.07.2013 г., с което вече е надхвърлен общият брой от три нарушения и това е послужило като основание за повдигане на обвинението по настоящото производство. Необходимото условие е връзката между най-малко трите деяния да е устойчива и трайна, какъвто е и конкретния случай. Следователно, правилно е формулиран в обвинителният акт процесният период на системната контрабанда от 22.08.2012 г. до 19.07.2013 г. и изводите на държавното обвинение в тази насока са законосъобразни, а аргументите и доводите на защитата следва да се отхвърлят като неоснователни.

          Мотивиран от така изложените съображения, настоящият състав призна подсъдимата Б.С. за виновна в това, че: за времето от 22.08.2012 г. до 19.07.2013 г. включително, през ГКПП „Капитан Андреево", обл. Хасковска, на четири пъти, пренесла през границата на страната - от Република Турция в Република България стоки, без знанието и разрешението на митниците – 30 кутии цигари марка LM Red label 100s, 94 кутии цигари марка Assos slims, 40 кутии цигари марка LM 100s, 56 кутии цигари марка Victory exclusive и 120 кутии цигари марка MM slims, всички без акцизен бандерол, на обща стойност 1522, 60 лева, като деянието е извършено от лице, което системно се занимава с такава дейност – престъпление по чл. 242, ал. 1, б. „а" НК.

При определяне на наказанието съдът взе предвид обществената опасност на деянието и на дееца, подбудите за престъплението и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства. За отегчаващи вината на подсъдимата обстоятелства съдът отчете факта, че е осъждана за същото престъпление по чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК, както и процесуалното й поведение, с цел укриване от наказателно преследване. Като смекчаващи вината обстоятелства съдът отчете тежкото семейно /съпругът на подсъдимата почина в хода на съдебното производство/, финансово и здравословно /данни за онкологично заболяване/ положение на подсъдимата, мотивите за извършване на престъплението, изразяващи се в материалната безизходица (в тази насока са и данните от декларацията за семейно и материално положение и имотно състояние на л. 104 от досъдебното производство), самопризнанието по време на досъдебното производство и изразеното критично отношение към извършеното от нея. Като намери, че са налице многобройни смекчаващи вината обстоятелства по смисъла на чл. 55 НК, когато и най – лекото предвидено за престъплението наказание е несъразмерно тежко, съдът определи наказанието при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1 и ал. 3 НК. Настоящият състав като взе предвид, че за престъплението по чл. 242, ал. 1, б. „а” НК е предвидено наказание „лишаване от свобода” в размер три до десет години и глоба от 20 000 лв. до 100 000 лв. - т.е с долен минимум и горен максимум, слезе под този минимум и наложи на подсъдимата наказание „лишаване от свобода” за срок от 6 (шест) месеца, което да изтърпи при първоначален „строг” режим на изтърпяване в затвор, като на осн. чл. 55 ал. 3 от НК не наложи кумулативно предвиденото наказание „глоба”.

Настоящото деяние е довършено в изпитателния срок на предходното осъждане на подс. Б.Щ.С.. С Определение № 265/28.11.2012 година, постановено по НОХД № 736 по описа за 2012 година на ОС-Хасково на подс. С. е било определено наказание „лишаване от свобода” за срок от една година, чието изпълнение е било отложено за срок от 3 години за извършено в периода 26.02.2011 г.-28.07.2012 година престъпление по чл. 242, ал. 1, б. „а” от НК.  Определението е влязло в сила на 28.11.2012 година. Налице са условията и предпоставките на чл. 68, ал. 1 от НК, тъй като две от деянията, включени в „системността” по настоящото производство, са извършени в изпитателния срок по предходното й осъждане. В тази връзка съдът постанови да се приведе в изпълнение наказанието „лишаване от свобода” за срок от 1 (една) година, чието изпълнение е било отложено на основание чл. 66, ал. 1 НК за срок от 3 години, като отложеното наказание следва да се изтърпи при първоначален „строг” режим в затвор.

На основание чл. 242, ал. 7 НК съдът отне в полза на държавата предметът на контрабанда - предмет на престъплението, а именно: 30 кутии цигари марка LM Red label 100s, 94 кутии цигари марка Assos slims, 40 кутии цигари марка LM 100s, 56 кутии цигари марка Victory exclusive и 120 кутии цигари марка MM slims, всички без акцизен бандерол, на обща стойност 1522, 60 лева, намиращи се на съхранени в Митница – Свиленград.

С оглед постановената осъдителна присъда, настоящият състав на основание чл.189, ал.3 НПК осъди подсъдимата да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 50 лв. по сметка на Митница – Свиленград и направените в съдебно производство разноски в размер на 15 лв. по сметка на Окръжен съд – Хасково.

В хода на съдебното производство е постъпило и решение № ХС-2363-9788 от 18.12.2014 година на Председателя на НБПП, въз основа на което е било изплатено възнаграждение в размер на  200 лева на назначения на Б.С. служебен защитник- адв. М. Д.. В тежест на подсъдимата следва да бъдат възложени и тези разноски, поради което съдът я осъди да заплати сумата от 200 лева в полза на НБПП.

           Така мотивиран, съдът постанови присъдата си.

 

 

 

 

 

 

                                                                       Председател: