Присъда по дело №146/2019 на Районен съд - Момчилград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юли 2019 г. (в сила от 31 юли 2019 г.)
Съдия: Сунай Юсеин Осман
Дело: 20195150200146
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                                                   П  Р  И  С  Ъ  Д  А

                                        Гр.Момчилград, 15.07.2019г.

                                          В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

            Момчилградският районен съд в открито съдебно заседание, на 15.07.2019  година в състав:

                                   Председател: СУНАЙ  ОСМАН,

Съдебни заседатели; 1.З.К.,

                                              2.Е.А., 

при участието на секретаря АНИТА ДОЧЕВА, и прокурора ЕМИЛ АЛЕКСАНДРОВ, като разгледа докладваното от съдията НОХД № 146/2019г. по описа на съда, и на основание чл.54 и 301 от НПК

 

                                                      П Р И С Ъ Д И:

 

            ПРИЗНАВА подсъдимия М.А.М.- роден на ***г***, български гражданин, със средно образование, женен, работещ, неосъждан, ЕГН- **********,  ЗА ВИНОВЕН в това, че на 29.12.2018г. по пътя с.Равен- с.Биволяне, общ.Момчилград, по време на управление на МПС- л.а. “ТОЙОТА RAV 4” с ДК № К 73-46 ВС, е нарушил правилата за движение по пътищата– чл.20 ал.1 ЗДвП- „не е контролирал непрекъснато пътното превозно средство, което управлява“, и чл.20 ал.2 от ЗДвП- „избраната скорост на движение не е била съобразена със състоянието на пътя , не е намалил скоростта на движението и в случай на необходимост да спре, когато възникне опасност за движението, и причинил по непредпазливост средна телесна повреда на Х.Б.Х. с ЕГН- ********** ***, изразяваща се в счупване на телата на четвъртия и петият шийни прешлени с луксация /изкълчване/ на същите и разкъсване на хрущялният диск между тях и довело до трайно затрудняване движението на врата на същият за повече от 1 месец, престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ вр.чл.342 ал.1 от НК, КАТО ГО ОПРАВДАВА по първоначално повдигнатото обвинение за престъпление по чл.343 ал.3 предл.5-то б.“а“ вр. ал.1 б.“б” вр. чл.342 ал.1 от НК, и по искане на пострадалото лице- Х.Б.Х. с ЕГН- **********, НЕ ГО НАКАЗВА и прекратява наказателното производство.

            На осн.чл.343 “г” от НК вр.чл.37 ал.1 т.7 от НК  “ЛИШАВА от право да управлява МПС” подс. М.А.М. ЕГН- **********, със снета самоличност, за срок от 3 месеца, считано от датата на влизане на присъдата в сила /или датата на лишаването му по административен ред/.

            ОСЪЖДА подсъдимият М.А.М. ЕГН- **********, със снета самоличност, да ЗАПЛАТИ по сметка на РС-Момчилград, направените в хода на съдебното производство разноски в общ размер от 80лева- възнаграждение за вещи лица.

            ОСЪЖДА подсъдимият М.А.М. ЕГН- **********, със снета самоличност, да ЗАПЛАТИ по сметка на ОДМВР- Кърджали, направените в хода на досъдебното производство разноски в общ размер от 450,60 лева- възнаграждение за вещи лица.

Присъдата подлежи на протестиране и обжалване в 15-дневен срок пред Кърджалийския окръжен съд.

  

                                              

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ;1 …………………;   2………………….                                                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ;

 

          Настоящото производство е образувано по внесен обвинителен акт от РП- Момчилград, срещу М. *** за престъпление по по чл.343 ал.3 предл.5-то б.„а“ вр. с ал.1 б.„б“ вр.с чл.342 ал.1 от НК,осъществени по време, място и начин, описани подробно в обстоятелствената част на обвинителния акт.

            Подсъдимото лице в хода на досъдебното производство е описал подробно своите действия, не е отрекъл фактите по обвинение, като е посочил, че не е напуснал местопроизшествието и отишъл лично в полицията в първият работен ден след новата година, за да съобщи за инцидента, понеже е било преди празници.  В съдебно заседание поддържа дадените обяснения и заявява, че е останал до краят на ловният ден на местопроизшествието, и не отрича вината си, но не приема да е напуснал местопроизшествието.

            Представителят на РП-Кърджали поддържа внесения обвинителен акт и обвиненията, повдигнати с него. Намира обвинението за доказано и счита, че подсъдимият е  виновен по същото. Иска налагането на предвидените в закона наказания „лишаване от свобода“ и „лишаване от право да се управлява МПС“ за съответен срок и при приложението на чл.66 от НК 8за първото наказание/.

            Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и доводите на страните, поотделно и в тяхната съвкупност, възприема за установена и доказана, описаната в обстоятелствената част на обвинителния акт, фактическа обстановка, а именно;

На 29.12.2018г. подс.М.М. с личният си автомобил- марка „Тойота РАВ 4“ с Р№ К 73-46 ВС, е тръгнал от гр.Кърджали към с.Равен, общ.Момчилград, на лов като в гр.Момчилград  е качил св.Х.Б.Х. ***, след проведеният инструктаж на ловната дружинка, ловците са тръгнали към определените им пусии. Подс.М. е качил в автомобила си св.Х.Х., който е седнал на предната седалка и св.Б.Х. ***, който пък е седнал на задната седалка, след което е тръгнал в посока с.Биволяне, общ.Момчилград. Пътят по който пътували е бил заледен и с наклон. В района на махала „Барбище“ при спускане по наклона на пътя по дясна крива автомобилът е започнал странично плъзгане поради ниското сцепление на гумите с пътя, дестабилизирал се, при което подс. М. е изгубил контрол над него. Последвало е излизане от дясно на пътя и навлизане в канавката, при което автомобилът, управляван от подс.М. се наклонил настрани и се е блъснал в скат. При внезапното спиране на автомобила, предизвикано от страничният удар в лявата му страна, под въздействието на генерираната инерционна сила св. Х.Х. се ударил в интериора на купето от лявата страна на автомобила. След спирането на автомобила подс.М. и св.Б.Х. са слезли от него и извадили навън св. Х.Х., който е имал кръв по лявото ухо и усещал силни болки във врата и раменете.

По същото това време на пътя е спрял и движещият се зад автомобила на подс.М., л.а.„Фолксваген“, управляван от св.Х.М. ***.  След като видял, че по ухото на св.Х.Б. има кръв, св. Х.М. го е качил в автомобила си, и заедно с св. Б.Х. /който също се качил в колата/ е потеглил към ФСМП– Момчилград за оказване на медицинска помощ, а подс.М. е останал на местопроизшествието до краят на ловният излет. По-късно св.Х.Б. е бил транспортиран в ЦСМП– Кърджали, където след като е било установено, че има счупени шийни прешлени по спешност е бил транспортиран в УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД– Пловдив. По делото се установи, че в същият ден подс.М. не е уведомил контролните органи на МВР за настъпилито ПТП, като не се установи и други да са сторили това, но същият е останал на място, а е отишъл в полицията на 02.01.2019г.

На 02.01.2019г. св.В.Г. и св.И.Т. и двамата служители на РУ– Момчилград са били на работа и изпълнявали служебните си задължения.  Около 10:00 часа на същият ден в РУ– Момчилград при тях дошъл подс.М., който им заявил, че на 29.12.2018г.  около 07,45 часа е тръгнал от с.Равен  към с.Биволяне, с личния си автомобил „Тойота РАВ 4“ с Р№ К 73-46 ВС. С него в автомобила пътували св. Х.Х. и св. Б.Х., и тримата са били членове на ловна дружинка „Равен“ и пътували за ловен излет. Обяснил им, че на на десен завой автомобилът поднесъл, загубил контрол над него и вследствие на което излязъл извън пътя и се блъснал в скат. Подс.М. е заявил на св.Г. и св.Т., че на 31.12.2019г. е разбрал за настаняването на св.Х.Х. в болница с разместени шийни прешлени и именно поради тази причина се явява на 02.01.2019г.- първият работен ден след празниците и съобщава за случилото се.

За допуснатото ПТП, св.Г. е съставил на подс.М. АУАН № 1 / 02.01.2019г. за нарушение по чл.20 ал.2 и чл.123 ал.1 т.2 от ЗДвП.

По делото с направената справка за нарушител/ водач се  установява, че подс.М. се води на отчет в ОДМВР- Кърджали като правоспособен водач и до момента са му били наложени следните наказания по ЗДвП за три отделни нарушения в различни години /2006г. по чл.182 ал.1 т.2 от ЗДвП и по чл.179 ал.1 т.5 от ЗДвП; и в 2011г. по чл.182 ал.1 т.3 от ЗДвП.

С направената справка в Централна база КАТ- се установява, че л.а. „Тойота РАВ 4“ с Р№ К 73-46 ВС е собственост на подс.М..

В хода на досъдебното производство е извършена СМЕ № 14/ 07.02.2019г. от съдебен лекар- д-р Н.М., от чието заключение  е видно, че на Х.Б.Х. е било причинено: Счупване на телата на четвъртия и петия шийни прешлени с луксация (изкълчване) на същите и разкъсване на хрущялния диск между тях, наложило болнично и оперативно лечение и наблюдение. Вещото лице е посочило, че така описаните травматични увреждания са получени при действието на твърд тъп предмет и е възможно да са възникнали при пътно-транспортно произшествие, за каквото има данни в случая.

В заключението се сочи, че счупването на телата на четвъртият и петият шийни прешлени с луксация (изкълчване) на същите и разкъсване на хрущялния диск между тях е довело до трайно затрудняване на движението на врата за повече от месец.

По делото е извършена автотехническа експертиза №68/08.04.2019г. с вещо лице инж. В.Д., от чието заключение се установява следното; 1. Л.а. „Тойота RAV4“ с Р№ К 73-46 ВС, управляван от М.М. се движил по пътя от с.Равен за с. Биволяне, като се спускал по наклона на пътя. Пътното покритие е било обледенено. В района на мах.„Барбище“ на с.Биволяне, преминавайки през дясна крива със скорост около и над критичната, в резултат на центробежната сила и ниският коефицент на сцепление на гумите с пътя, автомобилът е започнал странично плъзгане със задната част наляво, т.е. към външната част на кривата, като автомобилът е излязъл от пътя в дясно по посока на движението си. Вещото лице е стигнал до извода, че водачът М. е извършил някаква маневра с волана, с цел неговото стабилизиране- възможно е и да е натиснал педала на газта. По този начин автомобилът се дестабилизирал и той е загубил контрол над него. Последвало е излизане от дясно на пътя, навлизане и удар в канавката от което е получил крен. При внезапното спиране на автомобила, което е било предизвикано от страничният удар в лявата му страна под действието на генерираната инерционна сила пострадалият Х.  се е ударил в интериора на купето от лявата страна-стъкло, колона, средна/задна, дръжката на тавана, и е получил нараняване на лявото ухо. При същия удар е получил и телесните повреди на прешлените. Според вещото лице причината за ПТП е управлението на автомобила с несъобръзена скорост от страна на водача М.;

 2.Вещото лице е посочило, че няма достатъчно данни по делото от които да бъде изведен  точен цифров израз на скоростта на движение на автомобила в момента и преди ПТП. Настъпилото „занасяне“ на същият е категоричен знак, че е започнал странично плъзгане, резултат от навлизане в кривата със скорост около и над критичната за нея, което автоматично я праща в графата несъобразена.

3. Непосредствено преди ПТП, л.а.„Тойота RAV4“ с Р№ К 73-46 ВС е бил технически изправен. Не е имало технически неизправности по него, които да са в причинно-следствена връзка с настъпилото пътно-транспортно произшествие.

По така описаният начин подс.М.  е осъществил от обективна и субективна страна престъпният състав на по чл.343 ал.1 б.“б“ вр.с чл.342, ал.1 от НК, но не и този състав, по който му е повдигнато обвинение и е предаден на съд- а именно, не и по чл.343 ал.3 предл.5-то бук.„а“ във вр. с ал.1 бук. „б“ във вр.с чл.342 ал.1 от НК.

По делото не се установи по категоричен начин напускане на местопроизшествието от страна на подс.М., като в събраните  доказателства по делото /обясненията на подс.лице, показанията на свидетелите, вкл.и на пострадалото лице/ са в насока, че същият е останал на местопроизшествието до краят на ловният ден, и след като е разбрал за настаняването на св.Х.Х. в болничното заведение поради нараняване от настъпилото ПТП, е потърсил съдействието на органите на полицията и добросъвестно е обяснил случилото се с всички подробни факти за това. И това се е случило с неговото доброволно явяване в РУ- Момчилград в първият работен след новата година ден, като не е бил нито издирван, нито пък търсен в тази насока по какъвто и да е било начин. Ето и защо съдът приема, че липсва напускане на местопроизшествието след настъпилото ПТП с вредоносен резултат, поради и което подс.М. следва да бъде оправдан по първоначално повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл.343 ал.3 предл.5-то бук.„а“ във вр. с ал.1 бук. „б“ във вр.с чл.342 ал.1 от НК.

В същото време се установи по категоричен начин по делото, че подс.М. е осъществил от обективна и субективна страна престъпният състав на по чл.343 ал.1 б.“б“ вр.с чл.342, ал.1 от НК

                От обективна страна подс. М. на 29.12.2018г. по пътя с.Равен-с.Биволяне, общ.Момчилград, по време на управление на л.а. „Тойота RAV4“ с Р№ К 73-46 ВС, е нарушил правилата за движение, визирани в разпоредбана на  чл.20 ал.1 от ЗДвП – „не е контролирал непрекъснато пътното превозно средство, което управлявал“; и в чл.20 ал.2 от ЗДвП – „избраната скорост на движението не е била съобразена със състоянието на пътя, не е намалил скоростта на движението и в случай на необходимост да спре, когато е възникнала опасност за движението“ и по непредпазливост е причинил средна телесна повреда на Х.Х., изразяваща се в счупване на телата на четвъртия и петия шийни прешлени с луксация /изкълчване/ на същите и разкъсване на хрущялния диск между тях, което е довело до трайно затрудняване на движението на врата за повече от един месец.

От субективна страна подс.М. е извършил деянието виновно, при форма на вината непредпазливост. М. не е предвидил настъпването на общественоопасните последици, но в конкретната обстановка, нарушавайки правилата за движение по чл.20 ал.1 и ал.2 от ЗДвП, е бил длъжен и е могъл да предвиди възможността за настъпване на вредоносния резултат.  

Разпитан по досъдебното производство М. се признава за виновен, но отрича да е избягал от местопроизшествието, и подробно описва горната фактическа обстановка, своите действия по време и след ПТП, вкл.и кога и поради защо е сигнализирал органите на реда за настъпилото ПТП, която се доказва от събраните по дознанието доказателства: докладна записка, обяснения, медицинска епикриза, АУАН, протокол за оглед на местопроизшествие ведно със скица на ПТП и фотоалбум, констативен протокол за ПТП с пострадали лица, СМЕ по писмени данни, съдебно-автотехническа експертиза, справка за нарушител/водач, справка за собственост на МПС, показания на свидетели и обяснения на подс.лице, свидетелство за съдимост, характеристични данни и декларация за семейно положение.

Съдът намира, че обвинението на подсъдимото лица /в посоченият по-горе смисъл- чл.343 ал.1 б.“б“ вр.с чл.342, ал.1 от НК / е доказано по несъмнен начин, поради и което подс.М. следва да бъдат признат за виновен за деяние по чл.343 ал.1 б.”б” вр. чл.342 ал.1 от НК, и бъде оправдан по първоначално предявеното му обвинение по чл. чл.343 ал.3 предл.5-то бук.„а“ във вр. с ал.1 бук. „б“ във вр.с чл.342 ал.1 от НК.

            Видно от справката за съдимост, подсъдимия М. не е  осъждан, и същият, съгласно справка от КАТ-ПП е правоспособен водач на МПС

И подсъдимото лице се признава за виновен, дава подробни обяснения по делото. От деянието не са настъпили допълнителни  тежки последици. Хактеристичните данни за него са добри.

В хода на съдебното следствие пострадалото лице- св.Х. изрично прави изявление, че не иска подс.М. да бъде на наказан,което съдът приема, като искане по смисъла на чл.343 ал.2 от НК.

            Съобразно и това съдът счита, че същият следва да бъде признат за виновен по горното обвинение, и на основание чл.343 ал.1 б.”б“ вр.чл.342 ал.1 от НК вр.с разпоредбата на чл.343 ал.2 от НК /поради искане да не се наказва/, следва да бъде освободен от наказателна отговорност, т.е. да не се накаже.

            Следва в същото време подсъдимото лице да бъде санкционирано със наказанието, което е предвидено кумулативно за деянието по чл.343 ал.1 б.”б” от НК, в разпоредбата на чл.343 “г”, а именно “лишаване от право да управлява МПС” за съответен период. за срок от 3 месеца, считано от датата на влизане на присъдата в сила /или датата на лишаването му по административен ред/.

            Съображението за това е, че подс.М. е правоспособен водач на МПС, както и обстоятелството, че за деяние по чл.343 и сл. от НК е предвидена кумулативна отговорност и по чл.343 “г” НК- т.е. от “лишаване от права по смисъла на чл.37 ал.1 т.7 от НК”.

            При този изход на делото следва подсъдимият да бъде осъден да ЗАПЛАТИ по сметка на РС-Момчилград, направените в хода на съдебното производство разноски в общ размер от 80лева- възнаграждение за вещи лица. Следва също така подсъдимият да бъде ЗАПЛАТИ по сметка на ОДМВР- Кърджали, направените в хода на досъдебното производство разноски в общ размер от 450,60 лева- възнаграждение за вещи лица.

            Водим от изложеното съдът постанови присъдата си.  

        

                                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ;