Решение по дело №2049/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 871
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 27 юни 2020 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20205330202049
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  871                                        11.06.2020 г.                             Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД                                 VІІІ наказателен състав

На единадесети май                                            две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ТАСЕВ

 

Секретар: Ваня Койчева

Прокурор: Марина Илиева

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

АНД дело номер 2049 по описа 2020 година

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемата Д.Р.А. - **г., ****, български гражданин, неомъжена, неосъждана, ЕГН **********  за ВИНОВНА в извършване на престъпление по чл.187 от НК, тъй като на 19.04.2019 г. в гр.Пловдив е изтезавала /причинила контузия на клепача и околоочната област; кръвонасядания по горния и долния клепач на дясното око, горния клепач на лявото око и лявата слепоочна област, кръвонасядане по лявата очна ябълка, кръвонасядане по лявата ушна мида/ намиращата се под нейни грижи м. д. -Р.  Д.  А. с ЕГН:**********, поради което и на основание чл.78А, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и й НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА.

 

Решението подлежи на обжалване и протест пред Пловдивски окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:        

                                                                   /п/

Вярно с оригинала!

ВК

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към РЕШЕНИЕ  № 871/11.06.2020г., постановено по АНД № 2049/2020г. по описа на ПРС, VІІІ н.с.

 

Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК.

 

Районна прокуратура – Пловдив , с постановление от 18.03.2020г.е внесла предложение за освобождване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК по отношение на Д.Р.А. с ЕГН **********  за това, че на   19.04.2019 г. в гр.Пловдив е изтезавала /причинила контузия на клепача и околоочната област; кръвонасядания по горния и долния клепач на дясното око, горния клепач на лявото око и лявата слепоочна област, кръвонасядане по лявата очна ябълка, кръвонасядане по лявата ушна мида/ намиращата се под нейни грижи м. д. -Р.  Д.  А. с ЕГН:**********, като извършеното не представлява по-тежко престъпление, което е престъпление по  чл.187 от НК.

Представителят на Районна прокуратура – Пловдив счита, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че обвиняемата А. е осъществила както от обективна, така и от субективна страна съставомерните признаци на инкриминираното деяние, предлага същата да бъде призната за виновна в извършването на престъплението по чл.187 от НК и освободена от наказателна отговорност с налагане на административно наказание глоба в минималния размер ,  предвиден в закона.

Обвиняемата А. , редовно призована за съдебното заседание, се явява лично ,признава се за виновна и съжалява за станалото и дълбоко се разкайва, като моли Съда да й наложи глоба в минималния размер , предвиден от закона.

Съдът, след преценка изцяло и поотделно на събраните по делото доказателства – устни и писмени – намира и приема за установено следното:

Обвиняемата Д.Р.А. ***.Тя имала две деца – св.Р.  Д.  А., род. на *** г. и по-малка ****** - Й.  Д.  А., на 5 г. Двете деца не били припознати от бащите си и същите не полагали грижи за тях. Обв.А. била с влошено здравословно състояние, като предвид заболяването й – „Спастична церебрална парализа”, била с 54% трайно намалена работоспособност, съгласно решение на ТЕЛК и същата получавала пенсия в размер от 130 лева. Обв.А. изпитвала затруднения в грижите за децата си, като семейството е било наблюдавано от служители при АСП- Д”СП” гр.Пловдив от 2017 г.

През м.юли 2017 г. двете деца на обв.А. били настанени в ЦНСТ”Детска къща” към КСУДС, със заповед на Директора на ДСП гр.Пловдив, потвърдена впоследствие от ПРС. Там те останали да живеят до м.юли 2018 г., когато св.Р.  А. била реинтегрирана в семейството на обв.А.. Тъй като по-малкото дете, Й. , останала да живее в социалното заведение, обв.А. я посещавала, като често водела със себе си и св. Р.  А., а също така я взимала в дома си през почивните дни. Обв.А. изпитвала по-силна привързаност към по-малкото си дете, което било забелязано от социалните работници при контактите им с нея, докато и двете деца пребивавали в социалната институция.

Св.Р.  А. също имала здравословни проблеми, като след настаняването й за пръв път в институцията, е била консултирана с детски невролог поради десностранен тортиколис и интенционен тремор на ръцете и й е била поставена диагноза „Епилепсия”. Тя имала трудности при усвояването на учебния материал за възрастта й, като въпреки това посещавала масово училище и била записана в четвърти клас, с ресурсна подкрепа.

На 19.04.2019 г. обв.А., заедно с ****** си св.Р.А., посетили ЦНСТ”Детска къща”, като целта била да се предоговори режима на контакти на детето Й.  с майка й, тъй като при последното домашно посещение то се прибрало в Центъра с паразити. На срещата обв.А. представила бележка от медицинско лице за липсата на паразити при нея, но не и такава за св.Р.  А., тъй като при посещението при личния лекар, св.А. Г. К.-И. , същата установила, че детето има гниди и назначила допълнително лечение, като отказала да издаде медицинска бележка. Поради това обстоятелство на обв.А. било отказано да вземе в къщи по-малкото си дете, което силно я афектирало и настроило агресивно срещу по-голямото й дете. В присъствието на св.А. В. Д.  ,ръководител на ЦНСТ ”Детска къща”, обв.А. започнала да вика и да се кара на св.Р.  А. и да я заплашва, че ще я остриже гола глава. След направената й забележка от страна на св.Д.  обв.А. и св.Р.  А. напуснали Центъра.

Когато двете с прибрали в дома им обв.А. продължила да се държи агресивно спрямо св.Р.  А., обвинявайки я за отказа на социалните работници да разрешат домашно посещение на по-малката й сестра Й. . Тя също така много се ядосала когато св.Р.А. й казала, че живота в Центъра й харесва. Без детето да е предизвикало с нищо в поведението си гнева й, обв.А. вкарала св.Р.  А. в банята на жилището, нахвърлила й се с шамари и юмруци, след което взела един дървен стол от терасата и продължила да удря с него детето, при което й причинила контузия на клепача и околоочната област, кръвонасядания по горния и долния клепач на дясното око, горния клепач на лявото око и лявата слепоочна област, кръвонасядане по лявата очна ябълка и кръвонасядане по лявата ушна мида. Св.Р.  А. била силно разстроена и ужасена от гнева на майка си, която тя много обичала и не можела да разбере какво в поведението й го е предизвикало, но поради възрастта си и сериозното си неврологично заболяване не могла да й се противопостави. След като приключила с побоя обв.А. заповядала на св.Р.  А. да стои в банята, загасила светлината и затворила вратата. Детето останало цялата нощ седнало на пода в банята, на тъмно, само, бито и стресирано и уплашено до такава степен, че дори и факта, че вратата на банята не била заключена не му помогнал да промени ситуацията, което отразява реакция на силен стрес.

 На следващата сутрин обв.А. отворила вратата на банята и заповядала на св.Р.  Ангелов да излезе оттам. Тя била в много тежко състояние, тъй като причиняването на физическа болка и психичен продължителен стрес, часове наред оставено само през нощта в тъмната баня я били поставили в състояние на безизходица, липса на помощ, липсата на алтернатива или възможност за бягство.

На 22.04.2019 г, понеделник, обв.А. отново завела св.Р.  А. на преглед в кабинета на св.К.-И.  за издаване на медицинска бележка за липсата на паразити. Още с влизането на двете в кабинета лекарката забелязала кръвонасядания в областта и на двете очи на св.Р.  А.. На въпроса на медицинското лице от какво са причинени тези синини обв.А. отговорила, че детето е паднало от люлка. Св.Р.  А. потвърдила думите на майка си, но св.К.-И.  се усъмнила в тях, тъй като по другите части на тялото на детето нямало следи от падане, а при прегледа за паразити тя установила и кръвонасядане в областта на лявата ушна мида и зад нея. Тъй като св.Р.А. нямала паразити лекарката издала съответната медицинска бележка и насочила обв.А. да консултира детето с хирург, а той от своя страна я насочил към офталмолог, който й предписал мехлем за разнасяне на кръвонасяданията.

След като обв.А. и детето си отишли, св.К.-И.  се посъветвала със св.Д.  по телефона, която й казала да подаде писмен сигнал до ОЗД за установеното от нея, което тя и сторила и по този ред била уведомена и прокуратурата за случилото се. Св.Р.  А. незабавно била изведена от семейството на обв.А. *** по съответния законов ред, като за нея били положени адекватни грижи.

Видно от заключението на назначената и изготвена по делото комплексна съдебно-психиатрична експертиза на Р.  Д.  А. тя не страда от психично заболяване и не се води на психиатричен учет в ЦПЗ, липсват данни за умствено изоставане.Тя може да възприема и възпроизвежда фактите от значение за делото и да дава достоверни обяснения за тях. Психическото й състояние към момента на извършеното спрямо нея отразява реакция на несигурност, застрашеност, страх. Евентуалните последици върху психичното развитие на детето, вследствие на деянието, както и цялостния родителски модел до момента, биха могли да доведат до накърняване на изграждащото се чувство за себе си, забавяне на когнитивното и психоемоционално развитие, нарушаване формирането и поддържането на способността за успешно регулиране на емоциите, което оказва дълготрайни последици върху психичното и физическото здраве на възрастните, пострадали като деца. Според експертите в конкретния случай извършеното от страна на обвиняемата А. спрямо детето Р.  А. деяние притежава всички характерни признаци на „изтезание”.

Видно от становището на вещото лице в извършената СМЕ на Р.  Д.  А. вследствие на случилото се са й били причинени контузия на клепача и околоочната област; кръвонасядания по горния и долния клепач на дясното око, горния клепач на лявото око и лявата слепоочна област, кръвонасядане по лявата очна ябълка, кръвонасядане по лявата ушна мида

Съдът е на становище , че от така установената фактическа обстановка безспорно се установява,че  обвиняемата Д.А., е осъществила както от обективна, така и от субективна страна съставомерните признаци на деянието , инкриминирано в текста на чл.187 от НК,тъй като на  19.04.2019 г. в гр.Пловдив, изтезавала /причинила контузия на клепача и околоочната област; кръвонасядания по горния и долния клепач на дясното око, горния клепач на лявото око и лявата слепоочна област, кръвонасядане по лявата очна ябълка, кръвонасядане по лявата ушна мида/ намиращата се под нейни грижи м. д. -Р.  Д.  А. с ЕГН:**********, като извършеното не представлява по-тежко престъпление.

          От субективна страна деянието е извършено от обвиняемата  умишлено. Тя е съзнавала обществената му опасност, както и настъпването на общественоопасните последици, като е искала тяхното настъпване. Обвиняемата е  съзнавала, че малолетното  дете се намира под нейните родителски грижи, както и че му нанася тежък побой и психически травми, с опасност за неговото нормално физическо и психическо развитие, но въпреки това  е извършила процесното деяние.

          Гореизложеното категорично се ,становява както от обясненията на на самата обв.А., показанията на св.Р.  А., пред съдия, св.Д. , св.Т. , св.К.-И. , св.П. , св.С. , св.Г. , СППЕ, СМЕ, характеристична справка, справка за съдимост и др.

            Съдът е на становище , че дейаствително са налице условията и предпоставките за приложение на чл. 78а от НК , тъй като за престъплението по чл.187от НК, което е умишлено е предвидено наказание лишаване от свобода до три години или пробация, както и обществено порицание. обв. А. е пълнолетна, не е осъждана  и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на раздел ІV глава осма от Общата част на НК, от деянието няма причинени състовемерни имуществени вреди, чието възстановяване да е основание за приложението на чл.78а от НК.

Съдът счита също така, че за постигане изискванията на генералната и специалната превенции за предупредителното и възпиращо действие спрямо членовете на обществото, а и за поправителното въздействие върху самия извършител, най- справедливо би било размера на глобата да бъде определен в минималния , предвиден в текста на чл. 78а от НК, а именно 1000 лв. Съображенията за това са наличието единствено и само на смекчаващи отговорността обстоятелства - отличните характеристични данни на обв. А. – чисто съдебно минало, липса на водени срещу нея други наказателни производства, пълните и чистосърдечни самопризнания,разкаянието за стореното и липсата на отегчаващи такива от една страна , а от друга – крайно тежкото социално битово положение на обвиняемата.  

         Предвид изложените дотук съображения, Съдът постанови и решението си.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                                  /п/

Вярно с оригинала!

ВК