Определение по дело №4070/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3843
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 7 октомври 2019 г.)
Съдия: Вера Станиславова Чочкова
Дело: 20191100604070
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

      О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                                          гр. СОФИЯ, 07.10.2019  год.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, V въззивен състав в закрито съдебно заседание на седми октомври, две хиляди и деветнадесета година в следния състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРА ЧОЧКОВА                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  ТОНИ ГЕТОВ

                                                                        МАРИЯ ИЛИЕВА

като разгледа докладваното от Председателя в.н.ч д. № 4070  по описа за  2019  год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 345 вр.чл.249 ал.3 вр. Ал.2 вр. ал.1 от НПК.

            С определение от разпоредително заседание,проведено на  17.09.2019г.,постановено по нохд № 9257/19г.,.СРС,НК, 96 състав е прекратил съдебното производство ,поради наличие на съществени нарушения на процесуалните правила,ограничаващи правото на защита на подсъдимия и е върнал делото на СРП за отстраняването им..

            В законоустановеният срок,против определението е постъпил протест от СРП..В протеста се излагат доводи за незаконосъобразност на съдебния акт.Прави се искане за неговата отмяна.

Въззивния съд ,след като се запозна с атакувания съдебен акт и доводите в протеста,намери следното:

Протестът е подаден в законоустановения срок от легитимирана страна,поради което се явява допустим.Разгледан по същество,същия е ОСНОВАТЕЛЕН.

С атакуваното определение,първостепенния съд е прекратил съдебното производство,като е приел ,че са налице нарушения на процесуалните правила от категорията на съществените,които водят до ограничаване на правото на защита на подсъдимия.Посочено е ,че подсъдимият е неграмотен,без образование,поради което се явява лице ,което не владее в достатъчна степен писмено български език и защитата му по силата на чл.94 ал.1 т.4 от НПК е задължителна.Въпреки това обаче,според СРС досъдебното производство е протекло в отсъствието на защитник,поради което правото му на защита е нарушено.

След служебна проверка на изложените доводи и материалите по делото,въззивната инстанция счита ,че аргументите на СРС не могат да бъдат споделени.

С постановление от  22.05.2019г./предявено на 27.05.2019г./ подсъдимият Г.Д.Т. е привлечен в качеството на обвиняем за извършено престъпление по чл.343Б ал.2 от НК.В протокол за разпит на обвиняем от същата дата /27.05.2019г./ е отбелязано,че обвиняемият е с основно образование,разяснено му е правото на защита,включително и служебна такава ,която обвиняемия е отказал.Съгласно чл.94 ал.2 от НПК участието на защитник в посочената хипотеза/чл.94 ал.1 т.4 от НПК/ не е задължително,ако обвиняемият заяви ,че не желае такава.В конкретният случай,отказът от защита е обективиран по надлежния ред в протокола за разпит на обвиняемия,поради което въззивната инстанция счита ,че правото му на защита не е нарушено.Следва да се отбележи и факта,че подс.Т. е с богато съдебно минало и настоящото производство не е първо за него,поради което съдът приема ,че същия има съдебен опит,който му позволява да заяви пред разследващият орган ,че е неграмотен и има нужда от адвокат или да откаже да подпише предложените му за подпис документи,без присъствието на защитник,все хипотези ,които не са се развили по волята на самия подсъдим.По тази причина ,въззивната инстанция заключва ,че правото на защита на Т. не е нарушено в хода на досъдебното производство,тъй като видно от протокола му за разпит е информиран за правата си /,включително и по отношение на ползването на адвокатска защита /и по собствено желание се е отказал от тях.Не  е заявил,че е неграмотен и сам се е отказал от ползването на защитник.Безспорно,разследващият орган не е разяснил на подсъдимия,че се отказва от задължителна защита,но подсъдимият не е съобщил,че е такъв.

В обобщение на гореизложеното ,въззивния съд намира ,че определението на СРС е неправилно и следва да бъде отменено,поради което и на осн.чл. 345 ал.1 вр.чл.249 ал.3 от НПК Съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

            ОТМЕНЯ определение от 17.09.2019г на СРС,96 състав,постановено в разпоредително заседание ,с което е прекратено съдебното производство  по нохд № 9257/19г. по описа на същия съд и състав и делото е върнато на СРП за отстраняване на съществени нарушения на процесуалните правила.

            ВРЪЩА делото на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: