Решение по дело №1969/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 101
Дата: 15 януари 2021 г. (в сила от 15 януари 2021 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20207180701969
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2020 г.

Съдържание на акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

     

       Р Е Ш Е Н И Е

 

           № 101

 

           гр. Пловдив, 15.01. 2021 год.

 

              В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХІХ касационен състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                                                                        ТАТЯНА ПЕТРОВА

                                               

           при секретаря Б.К.и участието на прокурора ГИНКА ЛАЗАРОВА, като разгледа докладваното от член съдията МАРИАНА МИХАЙЛОВА касационно АНД №  1969  описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

           Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс, във връзка с чл.63, ал.1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

            Образувано е по касационна жалба от старши юрисконсулт Енева – процесуален представител на ТД на НАП – Пловдив, против Решение № 811 от 01.06.2020 г. постановено по АНД № 1242 по описа за 2020 г. на РС – Пловдив, XVI н.с., с което е отменено Наказателно постановление № 482580-F-503847/06.12.2019 г., издадено от и. д. директор на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – Пловдив, с което на Градски археологически музей – гр. Хисаря, ЕИК по булстат ********* е наложена имуществена санкция в размер на 1 815.83 лв. на основание чл.180 ал.2 във връзка с чл.180 ал.1 от ЗДДС.   

            В жалбата се твърди, че решението е неправилно и се моли съда да го отмени, както и да се отмени НП, като се излагат подробни доводи в тази насока.

        В съдебно заседание касационният жалбодател, редовно призован, не се  представлява.

           Ответникът – Градски археологически музей – гр. Хисаря, представляван от адв. Д., оспорва жалбата по доводи изложени в представена по делото молба.Претендира се присъждане на сторените разноски по производството.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив е на становище за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол, и от надлежна страна с правен интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Жалбоподателят е бил санкциониран с имуществена санкция в размер на 1 815.83 лв. по чл.180 ал.2 във връзка с ал.1 от ЗДДС за облагаеми доставки на обща стойност 10 895.00 лв., извършени през данъчен период 01.11.2017 г. – 30.11.2017 г., затова, че не е начислил ДДС за период 01.11.2017 г. – 30.11.2018 г., когато лицето не е било регистрирано по ЗДДС, тъй като не е подало заявление за регистрация в срок, въпреки че е било длъжно да го стори. Посочва се, че при извършена проверка от ТД на НАП – Пловдив, документирана с Протокол № **********/13.06.2019 г. било установено, че задълженото лице е реализирало облагаем оборот по смисъла на чл.96 ал.2 от ЗДДС в размер над 50 000.00 лв. към 31.07.2017 г., формиран от извършени продажби на сувенири и рекламни материали, които не са конкретизирани в АУАН и в НП по никакъв начин. Каза се, за периода 01.11.2017 г.-  30.11.2017 г. проверяваното лице е извършило облагаеми доставки на територията на страната в размер на 10 895.00 лв. и не е начислен ДДС в размер на 1 815.83 лв.

            За да отмени процесното наказателно постановление въззивната инстанция е приела, че, както в АУАН, така и в НП е налице пълна липса на изложение на факти,  тъй като не са посочени броят на конкретните доставки, извършени от наказания субект, техният вид, с конкретизиране на предмета на доставките, и датата на извършване, което е особено съществено нарушение. В този смисъл е посочено, че при липса на изложени факти в АУАН и НП колко на брой, кога са извършени и най-вече, какви са били по естеството си доставките, за които наказващият орган твърди, че са облагаеми – наказаното лице е в неведение и следва да гадае какви факти да оборва, което положение е несъвместимо с правото му защита и безусловно налага отмяна на НП. Съществено място в решението е отделено и на факта, че с непосочване в АУАН и НП на вида на извършените доставки, съдът се оказва в невъзможност да провери правилността на правните изводи в НП, че тези доставки са облагаеми и са на обща стойност 1 815.83 лв., което представлява допълнително основание за отмяна на НП.

            Изводът на първоинстанциония съд е, че неописването на броя, датата на извършване, и най- вече на естеството на доставките, за които се твърди, че са облагаеми в АУАН и в НП, е съществено процесуално нарушение, самостоятелно основание за отмяна на НП.

            Съдът е приел, че е налице и друго самостоятелно основание за отмяна на оспорения акт, а именно неописването на датата, броя и вида на доставките през процесния месец. Като е изложил подробни мотиви в тази насока, съдът е формирал извода, че при нарушения по чл.180 ал.2 от ЗДДС и чл.180 ал.1 от с. з., неначисляването на ДДС за всяка една отделна облагаема доставка, съставлява отделно, самостоятелно и независимо нарушение, за което деецът следва да понесе административнонаказателна отговорност.

Районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата.                           

            Правилен е изводът на състава на РС – Пловдив, че, неописването в АУАН и НП на броя, датата на извършване и най-вече естеството на доставките, за които се твърди, че са облагаеми, е съществено процесуално нарушение формиращо самостоятелно основание за отмяна на НП.

Касационната инстанция изцяло споделя тези мотиви на първоинстанционния съд, като няма основание същите да бъдат преповтаряни, а съобразно възможностите на чл.221 ал.2 изр.2 от АПК изцяло препраща към тях.

Наведените в касационната жалба оплаквания, касационната инстанция преценява като неоснователни. Във  връзка с възраженията на касатора, поддържани пред настоящата инстанция, следва в случая да се посочи, че във въззивнното производство решаващият съд е дал законосъобразен отговор, при правилна преценка на събраните гласни и писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, като е достигнал до обосновани изводи относно незаконосъобразността на наказателното постановление, като е формирал правилно вътрешно убеждение.     

При този изход на спора и предвид претенцията на ответника за присъждане на разноски по делото, съдът намира, че такива се следват и същите се констатираха в размер на 100.00 (сто) лв. адвокатско възнаграждение, съгласно  представения по делото списък на разноските и фактура № 035/24.06.2020 г.        

Мотивиран от горното и на основание чл.221 ал.2 изр.първо от АПК, Административен съд – Пловдив, ХIХ касационен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 811 от 01.06.2020 г. постановено по АНД № 1242 по описа за 2020 г. на РС – Пловдив, XVI н.с.

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите гр.София да заплати на Градски археологически музей – гр.Хисар, с ЕИК по булстат *********, сумата от 100 лева разноски по делото, съставляващи заплатено адвокатско възнаграждение.

 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

  

 

 

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

 

 

                                                                                                                     2.