РЕШЕНИЕ
№ 484
Монтана, 02.04.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Монтана - , в съдебно заседание на двадесет и девети март две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:
Председател: | СОНЯ КАМАРАШКА |
Членове: | ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ БИСЕРКА БОЙЧЕВА |
При секретар ДИМИТРАНА ДИМИТРОВА и с участието на прокурора АННА ЕВГЕНИЕВА ИВАНОВА като разгледа докладваното от съдия ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ кнахд № 20247140600103 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството по делото е по реда на чл. 73, ал. 1, във вр. с чл. 70, ал.1, т.7 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.
Образувано е по искане за възобновяване подадено от М.К.М. от с.Радоване, с което се иска възобновяване на производството по Решение №389/10.11.2023г. по КАНД №445/2023г. по описа на Административен съд Враца, с което е отменено Решение №27/02.03.2023г. по АНД №328/2021г. по описа на Районен съд Мездра и вместо него е потвърдено Наказателно постановление №21-0334-000074/17.03.2021г. на ВПД Началник на РУ-Роман, към ОД на МВР Враца, с което на М.К.М. от с.Радоване е наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, на основание чл.175а, ал.1, пр.трето от Закон за движение по пътищата (ЗДвП). В искането за възобновяване се сочи, че е налице основанието на чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН, тъй като били допуснати съществени нарушение на процесуалните правила, който лишили административнонаказаното лице от възможността да упражни правата си в касационното производство. В съдебно заседание, молителя, чрез пълномощника си адвокат П*** , поддържа искането си и моли да бъде уважено, като доводи развива и в писмени бележки.
Административнонаказващият орган не взема становище по делото.
.
Представителят на Окръжна прокуратура дава мотивирано заключение за неоснователност на искането, тъй като не са налице сочените от молителя основания за възобновяване на производството.
Предложението за възобновяване на административнонаказателното производство е ДОПУСТИМО, тъй като изхожда от лице по смисъла на чл.72, ал.1, т.2 от ЗАНН, което има процесуална възможност да иска възобновяване на производство.
Разгледано по същество предложението за възобновяване на административно наказателното производство е НЕОСНОВАТЕЛНО, като доводите за това са следните:
Настоящият съдебен състав не установява от събраните по делото доказателства да е налице основанията на чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН за възобновяване на производството. Това е така, тъй като съгласно разпоредбата на чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН, административнонаказателното производство подлежи на възобновяване, когато вследствие на допуснато съществено нарушение на процесуалните правила лицето, по отношение на което е издаден актът по ал.1, наказващият орган или собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, е бил лишен от възможността да участва в административнонаказателното производство или не е бил надлежно представляван, както и когато не е могъл да участва лично или чрез пълномощник по причина на препятствие, което не е могъл да отстрани. От приложените по делото призовки се установява, че М.К.М. от с.Радоване е надлежно уведомен на 10.08.2023г., че съдебно заседание по КАНД №445/2023г. ще се проведе на 24.10.2023г., като лицето или негов процесуален представител не се е явило в ОСЗ. В случая на искателя надлежно е връчена призовка за ОСЗ, тоест той не е бил лишен от възможността да участва в производството, респективно да упражни правото си на защита в производството, тоест не са налице основанията на чл.70, ал.2, т.7 от ЗАНН за възобновяване на производството по по Решение №389/10.11.2023г. по КАНД №445/2023г. по описа на Административен съд Враца. Пълнотата изисква да се посочи, че твърденията свързани с отсъствие на искателя от страната не са основание да се приеме за основателно искането му, тъй като той е имал възможност да организира защитата си.
С оглед заявените доводи за възобновяване на производството е необходимо е да се посочи, че възобновяването производството по реда на Раздел VIII от ЗАНН е средство за защита срещу влезли в сила порочни административнокаказателни или съдебни актове, но не е инстанционен контрол, тъй като се развива след като атакувания административнонаказателен акт или съдебно решение са влезли в сила и административнонаказателния или съдебният процес вече са приключили. Поради тази причина възобновяване на производството не е фаза от съдебното производство, а самостоятелно извънинстанционно производство, което не обхваща всички неправилни административнонаказателни или съдебни актове и всички техни пороци. По своя характер това е средство за защита срещу административнонаказателни актове или съдебни решения, когато неправилността им се състои в несъответствие между постановеното окончателно решение и действителното правно положение, само когато се дължи на изчерпателно посочени в чл.70, ал.2 от ЗАНН основания, тоест настоящата съдебна инстанция не контролира съдебния акт постановен от Административен съд Враца извън пределите на извънредния способ.
Предвид изложеното и на основание чл.73, ал.1 от ЗАНН, настоящият съдебен състав
Р Е Ш И :
ОТХВЪРЛЯ искането подадено от М.К.М. от с.Радоване, с което се иска възобновяване на производството по Решение №389/10.11.2023г. по КАНД №445/2023г. по описа на Административен съд Враца.
Решението е окончателно.
Председател: | |
Членове: |