Решение по дело №1462/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260171
Дата: 5 октомври 2020 г.
Съдия: Костадин Божидаров Иванов
Дело: 20205300501462
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 260171

гр. Пловдив, 05.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, IX въззивен състав, в открито съдебно заседание на трети септември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ШИПОКЛИЕВА

            ЧЛЕНОВЕ: ФАНЯ РАБЧЕВА

             КОСТАДИН ИВАНОВ

 

при участието на секретаря Пенка Георгиева, като разгледа докладваното от младши съдия Иванов в. гр. дело № 1462 по описа на съда за 2020 г., за да се  произнесе, взе предвид следното:     

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Образувано е въз основа на въззивна жалба на М.К.Р., подадена чрез адв. С.Г., против Решение № 81 от 20.03.2020 г., постановено по гр. дело № 1108 / 2019 г. на РС – Карлово, с което са отхвърлени предявените от жалбоподателя против въззиваемата страна Кооперация „Добрила – Д“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Сопот, общ. Сопот, обл. Пловдив, Промишлена зона № 1, искове, както следва: иск с правно основание чл. 128, вр. с чл. 270, ал. 2 от КТ за сумата от 585,33 лв., представляваща дължимо и неизплатено трудово възнаграждение за м. април 2018 г., ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба – 11.08.2019 г., до окончателното плащане; иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за сумата от 71,54 лв., представляваща законна лихва върху главницата от 585,33 лв.,, считано от 10.05.2018 г. до датата на предявяване на исковата молба – 11.08.2019 г.; иск с правно основание чл. 224, ал. 1 от КТ сумата от 992,21 лв., представляваща обезщетение за неизползван платен годишен отпуск от 21 дни /15 за 2017 г. и 6 за 2018 г. /, ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба – 11.08.2019 г., до окончателното плащане; и с правно основание чл. 86, ал. 1 от ЗЗД за сумата от 121,27 лв., представляваща законна лихва върху главницата от 992,21 лв., считано от 22.04.2018 г. до датата на предявяване на исковата молба.

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно, необосновано и постановено в противоречие на материалния и процесуалния закон, тъй като РС – Карлово неправилно е приел, че между страните не съществувало трудово правоотношение, не бил анализирал Устава на кооперацията и не бил приложил чл. 161 от ГПК въпреки създадените пречки от ответната страна за събиране на допуснати относими доказателства – щатните таблици и разписания на работещите в кооперацията. Твърди се, че съгласно Устава на кооперацията правоотношенията между Кооперация „Добрила – Д“ и нейния председател, в случая жалбоподателя, били трудови по своя характер и се уреждали от трудовото законодателство, като се навеждат и аргументи в т.н. Сочи се, че този извод се подкрепял както от доказателствата по делото, вкл. с приложението на чл. 161 от ГПК, така и от практиката на ВКС. Твърди се, че конкретни доказателства в този смисъл били Заповед № 95/22.04.2018 г. на председателя на кооперацията за прекратяване на трудовото правоотношение на страните, допълнително споразумение № 21 от 01.01.2011 г. към трудов договор, ведомостите за заплати на ответната страна, споразумение № 15 от 10.08.2010 г. към трудов договор за промяна на заеманата длъжност, както и препис от трудова книжка. Касателно становището на кооперацията за липса на трудово правоотношение се сочи, че ответната страна не била навеждала възражение за недействителност на трудовия договор, в множество документи същата била признала трудовия характер на заеманата длъжност, както и че не бил предявяван иск по чл. 74, ал. 2 от КТ за обявяване на договора за недействителен, решението по което така или иначе има ретроактивно действие, а била издадена заповед да прекратяване на валидно трудово правоотношение. В жалбата се изразява още несъгласие с твърдението на кооперацията, че между страните бил сключен договор за управление, доколкото такъв по делото не бил представен. В т.н. се сочи още, че в хода на първоинстанционното производство, въззиваемата страна била възпрепятствала доказването по делото, като не представила редица документи, въпреки че е била задължена от съда, което обосновавало приложението на чл. 161 от ГПК. Жалбоподателя счита за неоснователно и възражението на кооперацията по смисъла на чл. 38 от ЗЗД. Въз основа на тези съображения моли за отмяна на атакуваното решение, уважаване на предявените искове и присъждане на направените разноски.

В срока по чл. 263 от ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от Кооперация „Добрила – Д“, чрез адв. В.А., с който се оспорва жалбата и се излагат аргументи в подкрепа на атакуваното решение. Твърди се, че с оглед приложимата нормативна уредба и Устава на кооперацията, считано от назначаването на жалбоподателя като председател между страните са възникнали мандатни правоотношения и било прекратено съществуващото до този момент трудово правоотношение. В т.н. в отговора се излагат подробни съображения. Оспорва се твърдението, че районният съд неправилно не е приложил чл. 161 от ГПК, доколкото ответната страна била представила по делото всички изискани от нея документи, с които разполагала. Твърди се, че всички документи, в които кооперацията била признала съществуването на трудово правоотношения между страните, се отнасят за периода, през който жалбоподателката била заемала длъжността „****“, но не и след като поела длъжността „*****“. В т.н. се сочи, че не можело да се прави извод в обратен смисъл нито от съдържанието, нито от наименуването на представената по делото заповед за прекратяване на трудово правоотношение. Оспорва се твърдението на жалбоподателя относно правото на председателя на Кооперация „Добрила – Д“ да договаря сам със себе си, доколкото на същия не са му били предоставяни такива правомощия от страна на кооперацията. В този смисъл се излагат подробни аргументи и се сочи съдебна практика. По горните съображения се моли въззивната жалба да се отхвърли, а атакуваното решение да се потвърди. Претендират се и разноски за въззината инстанция.

Окръжен съд – Пловдив след преценка на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:

Въззивната жалба е подадена против обжалваем съдебен акт в законоустановения срок от процесуално легитимирано лице, което има интерес от обжалването, поради което същата се явява допустима и подлежи на разглеждане по същество.

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните основания в жалбата.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо - постановено е в рамките на правораздавателната компетентност на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита.

Съгласно чл. 269 изр. 2 от ГПК по правилността на решението съдът е ограничен от посоченото в жалбата, доколкото не се засяга приложението на императивна материалноправна разпоредба, чието съобразяване съдът е длъжен да прецени.

Съдът, като съобрази доводите на страните, съгласно правилата на чл. 235 ал. 2 ГПК вр. чл. 269 ГПК, предвид релевираните в жалбата въззивни основания намира следното от фактическа страна:

С трудов договор № 9 от 30.05.2005 г. (л. 184) ищцата М.К.Р. – настоящата жалбоподателка, е била назначена на длъжността „****“ при ответната Кооперация „Добрила – Д“, като страните са уреждали отношения си съобразно националното трудово и осигурително законодателство.

След проведена процедура за избор на председател на Кооперация „Добрила – Д“ с решение на Общото събрание за председател на кооперацията е избрана ищцата М.К.Р.. Последното е видно от представения по делото протокол от проведено общо събрание на член-кооператорите от дата 29.04.2010 г. (л.194-199). С допълнително споразумение № 15 от 10.08.2010 г. към трудов договор № 2/30.09.2005 г. (л.60) ищцата е назначена от длъжността „****“ на длъжността „*****“, като цитираното споразумение е подписано от нея както в качеството ѝ на *****, така и в качеството ѝ на физическо лице. За изпълнение на функциите ѝ на ***** на ищцата се е дължало съответно възнаграждение. Цитираното споразумение е кредитирано от съд, доколкото се подкрепя и не противоречи на другите събрани доказателства – в трудовата книжка на ищцата е отразена тази промяна от дата 10.08.2010 г. (л.182), трудовия договор, посочен в допълнително споразумение № 11 от 01.01.2010 г. между ищцата и дружеството, също е под № 2/30.09.2005 г. (л.186), като последното също е отразено в трудовата книжка (л.181), и допълнително споразумение № 21 от 01.01.2011 г. към трудов договор № 2/30.09.2005 г. (л.187), от което е видно, че към тази дата ищцата вече е заемала длъжността *****, като последното е представено от въззиваемата страна и също е отразено в трудовата книжка (л.182). След назначаването от ищцата на длъжността „****“ правоотношенията на страните са продължили да се регулират по начин съответстващ на уредения в трудовото и осигурителното законодателство. 

Правоотношението е прекратено със заповед № 95/22.04.2018 г. (л.5), в която е посочено като основание „прекратяване на трудовия договор, възникнал от избор, с изтичане на срока – избиране на нов Председател на Кооперацията на проведено Общо събрание на 22.04.2018 година“.

Изложените обстоятелства се подкрепят също така и от събраните в хода на делото писмени доказателства, които са кредитирани от съда.

Въз основа на така изложената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Районният съд е бил сезиран с обективно съединени искове за заплащане на неплатено трудово възнаграждение и за заплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, както и лихвите върху тези суми. За да отхвърли заявените искови претенции, съдът е приел първо, че искът е допустим, доколкото основният въпрос по делото за наличието или липсата на трудово правоотношение между страните бил въпрос по съществото на спора и касаел основателността на исковете, а не тяхната допустимост. И второ, че искът е неоснователен, защото по делото не било установено наличието на валидно трудово правоотношение между страните, въз основа на което да се преценява основателността на исковите претенции на ищцата. В подкрепа на своите изводи, съдът е цитирал и практика на ВКС.

Настоящата въззивна инстанция се солидаризира с аргументите на районния съд, с оглед на които е отхвърлил предявените искове.

Действително съгласно константната съдебна практика (вж. Решение № 312 от 3.10.2013 г. на ВКС по гр. д. № 1460/2012 г., IV г. о., ГК, Определение № 304 от 1.06.2009 г. на ВКС по ч. т. д. № 286/2009 г., I т. о., ТК, Определение № 550 от 25.04.2013 г. на ВКС по гр. д. № 1460/2012 г., IV г. о. и др.) въпросът за наличието или липсата на трудово правоотношение между страните – кооперация и член-кооператор, респ. председател на кооперацията, е въпрос по съществото на спора по искове с правни основания, произтичащи от КТ. В случай, че по делото се установи, че трудово правоотношение не е съществувало, то тези искове се считат за неоснователни, а не за недопустими. Следователно така предявените от ищцата обективно съединени искове са допустими и подлежат на разглеждане по същество.

В т.н. следва да се посочи друга константна съдебна практика, с която районния съд също се е съобразил, и която е обективирана в Решение № 268/15.10.2013г. по гр. дело № 1301/2012 г. на ВКС, IV г. о., Определение № 715 от 13.05.2004 г. на ВКС по гр. д. № 1677/2002 г., III гр. о., Определение № 823 от 29.07.2010 г. на ВКС по гр. д. № 387/2010 г., III г. о., ГК, Определение № 80 от 21.01.2013 г. на ВКС по гр. д. № 606/2012 г., IV г. о., ГК, Определение № 601 от 7.05.2014 г. на ВКС по гр. д. № 1961/2014 г., III г. о., ГК, Определение № 1385 от 3.12.2015 г. на ВКС по гр. д. № 4749/2015 г., IV г. о., ГК, и др. Съгласно цитираната практика, доколкото липсва изричен текст в Закона за кооперациите или в акт на Министерски съвет, който да урежда възможност за възникване на трудово правоотношение в резултат на избор между председателя на кооперацията и самата кооперация, то такава възможност би съществувала само, ако в устава на кооперацията изрично е предвидено, че с председателя на същата се сключва трудов договор. Тази практика се осланя на разпоредба на чл. 83, ал. 1 от КТ, съгласно която длъжностите, които се заемат въз основа на избор, се установяват в закон, в акт на Министерския съвет или в устав. Следователно изборът като основание за възникване на трудово правоотношение е изключение и не може да се провежда спрямо всяка длъжност, поради което е необходимо да е предвидена и изричната уредба в този смисъл в устава на кооперацията.

В приложения по делото устав на  Кооперация „Добрила – Д“, който е бил в сила към момента на проведения избор, липсва изричен текст, който да предвижда, че с избрания председател се сключва трудов договор или че правоотношенията между същия и кооперацията са трудови. Действително, по делото е представено допълнително споразумение № 15 от 10.08.2010 г. към трудов договор № 2/30.09.2005 г., с което е изменена заеманата от ищцата длъжност от „*****“ в „*****“, както и е видно от материалите по делото, че правоотношенията между страните са се регулирали по начин идентичен с уредения в трудовото и осигурителното законодателство. Това обаче не превръща правоотношението на ищцата с ответната кооперация в трудово, доколкото не са налице изискванията за това съгласно чл. 83, ал. 1 от КТ. За отбелязване е, че начинът, по който страните са наименували договорът, не влияе върху вида и характера на отношенията между тях (в т.н. Решение № 268/15.10.2013г. по гр. дело № 1301/2012 г. на ВКС, IV г. о.).   

По изложените съображения въззивната инстанция изцяло споделя доводите на районния съд за липса на трудово правоотношение между страните и за неприложимост на разпоредбите на КТ, доколкото по делото не е налице трудов спор. В т.н. въззивния съд на основание чл. 272 от ГПК препраща към мотивите на първоинстанционния в разглеждания смисъл, като по този начин те стават част и от настоящите мотиви.

За пълнота на изложеното следва да се отбележи, че не се споделят твърденията в жалбата, че районният съд е трябвало да приложи чл. 161 от ГПК поради създадени от ответника пречки за установяване на относимите факти. От данните по делото не може да се направи извод в тази насока, доколкото Кооперация „Добрила – Д“ е представяла поисканите от нея документи, с който е разполагала.

С оглед на цитираната по-горе съдебна практика на ВКС, доколкото по делото не се установява да е било налице трудово правоотношение между страните по времето, през което ищцата е заемала длъжността председател при Кооперация „Добрила – Д“, то предявените искове се явяват неоснователни. Следователно настоящата въззивната жалба също се намира за неоснователна, а обжалваното решение като правилно ще се потвърди изцяло.

Относно разноските:

Предвид това, че страните не са заявили претенции за заплащане на направените от тях разноски в хода на въззивното производство, то настоящата инстанция намира, че такива не следва да се присъжда.

С оглед разпоредбата на чл. 280, ал. 3 от ГПК настоящото въззивно решение не подлежи на касационно обжалване.

Така мотивиран, съдът

 

Р    Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло Решение № 81 от 20.03.2020 г., постановено по гр. дело № 1108 / 2019 г. по описа на Районен съд – Карлово, II гр. състав, с което са отхвърлени предявените от М.К.Р., ЕГН: **********, адрес: ***, против Кооперация „Добрила – Д“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Сопот, общ. Сопот, обл. Пловдив, Промишлена зона № 1, искове за осъждане на ответника да заплати на ищцата следите суми: 1./ на основание чл. 128, вр. с чл. 270, ал. 2 от КТ за сумата от 585,33 лв. (петстотин осемдесет и пет лева и 33 ст.), представляваща дължимо и неизплатено трудово възнаграждение за м. април 2018 г., ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба – 11.08.2019 г., до окончателното плащане; 2./ на основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за сумата от 71,54 лв. (седемдесет и един лева и 54 ст.), представляваща законна лихва върху главницата от 585,33 лв., считано от 10.05.2018 г. до датата на предявяване на исковата молба – 11.08.2019 г.; 3./ на основание чл. 224, ал. 1 от КТ сумата от 992,21 лв. (деветстотин деветдесет и два лева и 21 ст.), представляваща обезщетение за неизползван платен годишен отпуск от 21 дни /15 за 2017 г. и 6 за 2018 г./, ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба – 11.08.2019 г., до окончателното плащане; и 4./ на основание чл. 86, ал. 1 от ЗЗД за сумата от 121,27 лв. (сто двадесет и един лева и 27 ст.), представляваща законна лихва върху главницата от 992,21 лв., считано от 22.04.2018 г. до датата на предявяване на исковата молба.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: