Определение по дело №561/2021 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260433
Дата: 19 март 2021 г. (в сила от 21 май 2021 г.)
Съдия: Тодор Гочев Минов
Дело: 20215530200561
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                    19.03.2021 година                       град Стара Загора

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                             VІІ наказателен състав.

На деветнадесети март                                            две хиляди двадесет и първа година.

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОДОР МИНОВ                      

Секретар:

Прокурор:                

като разгледа докладваното от съдията ТОДОР МИНОВ, ч.н.дело № 561/2021 година по описа на Старозагорския районен съд и за да се произнесе, взе предвид следното:

                        Производството е образувано по жалба на адвокат Кристина Георгиева Патронова, като особен представител по чл.101, ал.2 от НПК на пострадалата Й.В.И. против Постановление от 13.11.2020 година на Районна прокуратура Стара Загора, с което се прекратява наказателното производство по досъдебно производство № 8245зм335/2020 година по описа на Второ РУ Стара Загора /прокурорска преписка № 1168/2020 година по описа на РП – Стара Загора/, образувано и водено срещу Венко Иванов Петров за престъпление по чл.183, ал.1 от НК. В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност и необоснованост на обжалваното постановление и се моли съда, същото да бъде отменено, и делото върнато на прокурора със задължителни указания относно прилагането на закона.

                        Съдът, като се запозна с постановлението на прокурора, изложените в жалбата оплаквания и събраните на предварителното производство доказателства, намери за установено следното:

                        Производството е по реда на чл.243, ал.4 и следващите от НПК.

                        Жалбата е подадена в срок и от лице имащо право на жалба /пострадал/, поради което съдът приема, че жалбата е процесуално допустима.

                        Разгледана по същество жалбата е основателна. 

                        Съгласно разпоредбата на чл.243, ал.4 от НПК съдът се произнася по обосноваността и законосъобразността на постановлението за прекратяване на наказателното производство. В разглеждания случай съдът намира, че така обжалваното постановление е необосновано и незаконосъобразно. За да прекрати наказателното производство, прокурорът е приел, че в конкретния случай не бил осъществен, от субективна страна, състав на престъпление от Петров, тъй като преди образуване на наказателното производство дължимата издръжка била вече заплатена. Предвид на това е прекратил досъдебното производство, като се е позовал на разпоредбата на чл.243, ал.1, т.1, във връзка с чл.24, ал.1, т.1 от НПК, като приел че не е извършено престъпление.

                        Съдът след като се запозна с материалите по предоставеното досъдебно производство, установи че то е образувано за престъпление по чл.183, ал.1 от НК, за това че в периода от месец декември 2018 година до месец януари 2019 година, включително, в град Стара Загора, след като е осъден с Решение постановено по гражданско дело № 2937/2017 година по описа на Районен съд град Стара Загора, влязло в законна сила на 29.06.2017 година, да издържа свои низходящи – детето си – Й.В.И., чрез нейната майка и законен представител – Пенка Грудева Петрова, съзнателно не е изпълнил задължението си по размер на две месечни вноски, всяка в размер на по 120 лева.

                        От събраните на досъдебното производство доказателства, по реда на НПК се установява, че свидетеля Пенка Петрова и свидетеля Венко Петров имали сключен граждански брак, който бил прекратен с цитираното по горе решение на районен съд град Стара Загора. От брака си, имали едно дете. По силата на цитираното решение, упражняването на родителките права над малолетното дете било предоставено на тяхната майка, а бащата – Венко Петров, била осъден да заплаща ежемесечна издръжка в размер на 120 лева, за детето, до настъпване на основания за нейното изменение или прекратяване. Видно от диспозитива на гражданското решение Венко Петров е осъден да заплаща издръжката, както е по закон, от датата на завеждане на исковата молба – 01.06.2016 година занапред. Следва да се има предвид, че независимо че решението е влязло в сила на 29.06.2017 година, то издръжката се дължи и за миналия период посечен в решението а именно от 01.06.2016 година занапред а не от датата на влизане в сила – считано от юли 2017 година.

                        Тази дължима издръжка не е била заплащана от страна на бащата. Независимо че Петров не е заплащал дължимата издръжка, то неговата майка на два пъти е заплатила на майката на детето общата сума от 2600 лева, като в платежните нареждания изрично е записано че платената сума е за издръжка на детето по делото.

                        За да прекрати наказателното производство прокурора е приел, че въз основа на събрания доказателствен материал се налагало категоричния и обоснован извод за липса на съставомерност на престъплението по чл.183, ал.1 от НК, тъй като липса елемент от състава на престъплението – неплатена издръжка. Посочва се, че Петров дължал издръжка от месец юли 2017 година до месец март 2019 година, което се равнява на 21 месечни вноски по 120 лева, или общо в размер на 2520 лева а по делото се е установило че били платени 2600 лева което покривало дължимата издръжка и Петров не дължал такава към момента на образуване на наказателното производство. Посочва се че след навършване на пълнолетие, издръжка се дължи само след реализирано исково производство по чл.144 от СК. 

                        Съдът не споделя мотивите на прокурора изложени в насока, че в разглеждания случай не е налице елемент от състава на престъплението по чл.183 от НК. Правилно е прието, че издръжка след навършване на пълнолетие се дължи само след исково производство по чл.144 от СК а не по смисъла на закона. Неправилно обаче е прието че бащата дължи само 21 месечни вноски и те са заплатени. Съдът намира, че дължимите вноски са 34, тъй като видно от решението на гражданския съд /лист 33 от ДП/ бащата Венко Петров е осъден да заплаща издръжка в размер на 120 лева на детето си, считано от 01.06.2016 година занапред а не от датата на влизане в сила на решението 29.06.2017 година. Това е така защото по делата за издръжка последната се дължи от датата на завеждане на исковото производство, а не от датата на постановяване на съдебното решение, което изрично се отразява в диспозитива на решението. Ето защо в разглеждания случай дължимата от Петров издръжка на детето е считано от 01.06.2016 година до март месец 2019 година, което се равнява да 34 месечни вноски по 120 лева или общо сумата от 4080 лева, докато по делото са налице данни за заплатена издръжка в размер на 2600 лева, което налага извода, че не е заплатена цялата дължима издръжка а и оттам, че е налице и този елемент от състава на престъплението.

                        Следователно постановлението на Районна прокуратура град Стара Загора за прекратяване на наказателното производство се явява незаконосъобразно, необосновано, поради което същото следва да се отмени.

                        Водим от горните мотиви, съдът на основание чл.243, ал.5,  ал.6, т.3 и ал.7 от НПК,

 

                                                     О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

                        ОТМЕНЯ, Постановление от 13.11.2020 година на Районна прокуратура Стара Загора, с което се прекратява наказателното производство по досъдебно производство № 8245зм335/2020 година по описа на Второ РУ Стара Загора /прокурорска преписка № 1168/2020 година по описа на РП – Стара Загора/, образувано и водено срещу Венко Иванов Петров за престъпление по чл.183, ал.1 от НК, КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО и връща делото на Районна прокуратура Стара Загора за продължаване на съдопроизводствените действия, съобразно указанията изложени в обстоятелствената част на определението.

                        Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от съобщаването му на страните /обвиняемия, пострадалия и прокурора/ пред Старозагорския окръжен съд по реда на чл.243, ал.6 от НПК.

                        След влизане в сила, заверен препис от определението, ведно с досъдебното производство и оригинала на обжалваното постановление, да се върнат на Районна прокуратура Стара Загора, а оригиналите на определението и жалбата, както и препис от обжалваното постановление да се приложат към настоящото съдебно дело.

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: