Решение по дело №62/2019 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 88
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 24 май 2019 г.)
Съдия: Иван Статев Маринов
Дело: 20195610200062
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 


                                                      15.04.2019г.                                      гр.Димитровград

 

 

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

 

 

Димитровградският Районен Съд в публичното заседание на петнадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: Ив. Маринов

 

с участието на секретаря Т.Радичева и в присъствие на прокурора..............................., като разгледа докладваното от съдия Ив.Маринов АНД № 62 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ - Д.С. ***37, ЕГН **********, е депозирал жалба против Наказателно Постановление № 18-0254-001180/20.12.2018г. на Началник РУ към ОД-МВР- Хасково, РУ-Димитровград, с което за това, че на 23.11.2018г. в 11:19 часа в Община Димитровград, на път първи клас №5 управлява л.а. „Ауди“ с рег.№ Х ****, като има наложено наказание „Глоба“, която не е заплатена в срока на доброволно заплащане, не е поставил обезопасителният колан по време на движение, не е заплатил винетна такса при движение по републиканските пътища по реда на чл.10, ал.1 от Закона за пъщата, с което за виновното нарушение на чл.190, ал.3 от ЗДвП и чл.139, ал.5 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 20лв., а на основание чл.179, ал.3, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300лв.

                 Изложените в жалбата доводи са за материалната незаконосъобразност на атакуваното накзателно постановление, непотвърденост, представя доказателства за заплатена винетна такса. Моли се за отмяната му.

В съдебно заседание жалбоподателя чрез упълномощен процесуален представител поддържа жалбата, пледира за отмяна на накзателното постановление.

     ОТВЕТНИКА по жалбата- РУ-МВР-Димитровград- редовно призовани, не изпраща представител и не взема становище по депозираната жалба.
                Районна Прокуратура- Димитровград- редовно призовани, не изпраща представител и не взема становище по депозираната жалба.

                С оглед представените по делото доказателства и събраните в съдебното заседание такива, съдът намира следното:

На 23.11.2018г. полицейските служители В.В. и П.С. изпълнявали служебните си задължения. Около 11:19 часа, същите спрели за проверка движещ се по път Първи клас №5 в Община Димитровград, лек автомобил. Проверката била извършвана в рамките на специализирана полицейска операция, а за конкретния спрян автомобил установили, че същият е „Ауди А3“ с рег.№ Х ****, управляван от настоящият жалбоподател Д.Г..

При проверка на документите на автомобила и на водача, контролните органи установили, че не е поставил обезопасителният колан по време на движение, а от преглед на предното панорамно стъкло установили, че липсва стикер за заплатена винетна такса. При проверка чрез служебен таблет установили, че водачът Г. има наложено наказание „Глоба“, която не е заплатена в срока на доброволно заплащане.

Въз основа на констатираните обстоятелства, бил съставен акт за установяване на административно нарушение №0669547/23.11.2018г., в който били описани нарушенията: - управлява л.а. като има наложено наказание „Глоба“ която не е заплатена в срока на доброволно заплащане, не е поставил обезопасителният колан по време на движение, не е за платил винетна такса при движение по републиканските пътища по реда на чл.10, ал.1 от Закона за пъщата. Били описани и текстовете на чл.190, ал.3 от ЗДвП, на чл.139, ал.5 от ЗДвП, като ръкописно е дописан текста на чл.137. Актът бил съставен и връчен на водача Г. на същата дата, като последният го подписал без да посочва възражения.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и предметното на делото НП № 18-0254-001180/20.12.2018г. на Началник РУ към ОД-МВР- Хасково, РУ-Димитровград, с което за виновното нарушение на чл.190, ал.3 от ЗДвП и чл.139, ал.5 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185 от ЗДвП на водача Г. му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 20лв., а на основание чл.179, ал.3, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300лв.

Постановлението е било връчено на жалбоподателя на 18.01.2019г.- видно от неразделната разписка към него, а жалбата против него е депозирана на 24.01.2019г.- видно от поставения входящ номер, т.е в законоустановения 7-дневен срок.

Горните факти се установяват от: АУАН №0669547/23.11.2018г., НП № 18-0254-001180/20.12.2018г., показанията на актосъставителя В.В. и на  свидетеля по установяване на нарушението и съставянето на акта П.С..

Производството е на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗДвП е наложена санкция за деяние, третирано като нарушение от същия закон, против издаденото НП е подадена жалба пред компетентен за това съд, спазени са общите и специални изисквания на ЗАНН и ЗДвП в тази насока, предвид което съдът разглежда жалбата по същество.

Проверявайки по отделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание, в съответствие с материалните норми, съдът намира:

 

- При издаване на АУАН №0669547/23.11.2018г., актосъставителят текстово е описал правилно извършените нарушения. Посочил е като нарушени разпоредбите на чл.190, ал.3 от ЗДвП и на чл.139, ал.5 от ЗДвП.

- При издаване на обжалваното НП, е преповторено текстовото и цифрово описание на нарушенията в АУАН.

При провеждането на административно-наказателното производство обаче са допуснати и съществени нарушения на материалния и процесуалния закон- водещи до отмяна на наказателното постановление.

По първото описано нарушение, действително разпоредбата на  чл.190, ал.3 от ЗДвП повелява, че наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление, електронен фиш или съдебното решение или определение на съда при обжалване.

В случая както контролния орган, така и административно-наказващия, е описал конкретно, че водачът- управляващ автомобила, има наложено наказание „Глоба“, което не е заплатена в срока на доброволното заплащане.

От така описаното обаче не може да стане ясно нито с какъв санкционен акт са наложении глобите /с НП и/или ЕФ/, още по-малко пък колко са тези глоби, кога е изтекъл срокът за доброволното им плащане и т.н., което опорочава процесното НП, заради неспазването на изискванията за описание на нарушението по смисъла на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН и на чл.57, ал.5 от ЗАНН, съгласно която НП следва да съдържа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Дори и в самото обжалвано НП липсва посочване на тези обстоятелства, което е могло да бъде сторено предвид хипотезата на чл.53, ал.2 от ЗАНН- даваща право на адм.-наказващият орган при безспорно установено нарушение, дори и да има допусната нередовност в акта, пак да издаде НП. По административно-наказателната преписка е преставена справка за нарушител/водач, от която може да се извлече частично нужната информация, но следва да се отбележи също, че тази справка не е предоставена на водача и се представя едва в съдебната фаза на адм.-наказателното производство- и то при положение че се достига до нея. В тази връзка водачът е поставен в ситуация на неяснота и предположение какви са наложените му глоби и кога е бил срокът им за доброволно изпълнение.

Същественото при така вмененото административно нарушение обаче е, че дори гореописания порок да не съществуваше, то пак в тази част НП ще е незаконосъобразно, т.к. посочената като нарушена разпоредба на чл.190, ал.3 от ЗДвП не води до административнонаказателна отговорност, доколкото само определя срок за доброволното изпълнение на публичното задължение, а от неспазването му се поражда правото на държавата за принудително изпълнение върху вземането. Неплащането на глоба в срока за доброволно изпълнение не може да бъде санкционирано с нова глоба, а последиците при неспазване на срока по чл.190, ал.3 от ЗДвП имат друг характер и се изразяват в предприемане на мерки за принудително изпълнение на задължението и/или налагане на принудителна административна мярка – временно отнемане на СУМПС на водач по реда на чл.171, т.1, б."д" ЗДвП, за нарушение на чл.190, ал.3 от същия закон. Приемането на обратното означава създаването на процедура за спираловидно увеличаване задълженията на един водач, без да има конкретно развитие и разрешение, а смисълът на тази разпоредба е именно отпочване на процедура по изпълнение на наказанието, а не правопораждащ факт за нови нарушения и финансови задължения.

По второто описано нарушение, разпоредбата на  чл.139, ал.5 от ЗДвП гласи: „Движението на пътни превозни средства по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, се извършва след изпълнение на съответните задължения, свързани с установяване размера и заплащане на пътните такси по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата.“. Нарушението е конкретизирано, като е описано, че водачът не е заплатил винетна такса.

Видно от представените по делото доказателства обаче, за автомобил със същият регистрационен номер- Х **** , е закупен винетен стикер- годишен. Видно от представеното заверено копие на касов бон, това е станало на 06.10.2018г. – предхождаща датата на описаното нарушение- 23.11.2018г.

Следва да се подчертае, че установяването на липсата на залепен на предното стъкло винетен стикер, не означава автоматично незаплатена такса по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата. Наличието на заплатена такса, но непоставянето на винетен стикер на предното стъкло на автомобила осъществява състав на друго административно нарушение. Поради установеното разминаване на описаните обстоятелства, административното нарушение не е установено и доказано по безспорен начин, дори напротив- представените писмени доказателства опровергават извършването на същото.

Сочените по-горе нарушения са съществени и водят до опорочаване на издаденото НП. Фазата, в която се намира настоящото административно-наказателно производство не позволява да бъдат санирани допуснатите нарушения и по тази причина Наказателното постановление следва да бъде отменено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

 

Р      Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно Постановление № 18-0254-001180/20.12.2018г. на Началник РУ към ОД-МВР- Хасково, РУ-Димитровград, с което на Д.С. ***37, ЕГН **********, за това, че на 23.11.2018г. в 11:19 часа в Община Димитровград, на път първи клас №5 управлява л.а. „Ауди“ с рег.№ Х ****, като има наложено наказание „Глоба“, която не е заплатена в срока на доброволно заплащане, не е поставил обезопасителният колан по време на движение, не е заплатил винетна такса при движение по републиканските пътища по реда на чл.10, ал.1 от Закона за пъщата, с което за виновното нарушение на чл.190, ал.3 от ЗДвП и чл.139, ал.5 от ЗДвП, на основание чл.53 от ЗАНН и чл.185 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 20лв., а на основание чл.179, ал.3, т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300лв. - като незаконосъобразно.

 

 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен Съд - Хасково в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е обявено.

 

 

 

                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ :   

 

(Ив.Маринов)